• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionFødevaresikkerhedMiljø og sundhedTop22. 02. 2024 | Mikkel Bækgaard

Nyt studie rangordner sygdomsbyrden af fødevarebårne sygdomme

FødevareproduktionFødevaresikkerhedMiljø og sundhedTop22. 02. 2024 By Mikkel Bækgaard

Et studie fra DTU Fødevareinstituttet giver et overblik over forskning i byrden af fødevarebårne sygdomme i Danmark og rangordner for første gang sygdomsrisici fra både fødevarebårne bakterier og kemikalier. Forskningen viser, at campylobacter har den højeste sygdomsbyrde i forhold til de øvrige fødevarebårne sygdomme i Danmark.

Bakterier i mikroskop
Foto: Centers for Disease Control and Prevention (CDC

I 2015 lancerede DTU Fødevareinstituttet et nationalt initiativ til at rangordne risikoen for fødevarebårne sygdomme fra både bakterier og kemikalier i maden alt efter, hvor meget de belaster folkesundheden.

Projektet blev lanceret efter et initiativ fra Verdenssundhedsorganisationen (WHO), der samme år udgav de første skøn over globale fødevarebårne sygdomsrisici. Nu kan forskere fra DTU Fødevareinstituttet for første gang svare på, hvordan fødevarebårne sygdomme i Danmark påvirker folkesundheden i forhold til hinanden, uanset om de skyldes kemikalier eller sygdomsfremkaldende bakterier.

Forskningen viser byrden af sygdomme som følge af 14 forskellige sygdomsrisici, der samlet set blev estimeret til at føre til 133.388 tilfælde af sygdom og 90 dødsfald i 2019.

“Vores skøn viser, at campylobacter har den højeste sygdomsbyrde i forhold til de øvrige fødevarebårne sygdomme i Danmark,” siger seniorforsker Sara Monteiro Pires fra DTU Fødevareinstituttet.

Campylobacter er værst

Campylobacter er efterfulgt af bly, jordnøddeallergi og kviksølv, og dernæst følger salmonella, listeria, E-coli (STEC) og medfødt toxoplasmose.

Tallene er fra 2019, som er det seneste år uden forstyrrelse af data fra Covid-19-pandemien

Rangordningen af fødevarebårne sygdomme kan bruges af politikere og myndigheder, herunder Fødevarestyrelsen, til at prioritere forskellige initiativer til at nedsætte befolkningens risiko for fødevarebårne sygdomme.

At de mest tungtvejende årsager til fødevarebårne sygdomme i Danmark både stammer fra sygdomsfremkaldende bakterier og kemikalier peger i retning af, at politikere og myndigheder bør overveje forskellige tilgange til at nedbringe sygdomsforekomsten. Derudover kan forskningen bruges til at overvåge effektiviteten af de indsatser, politikere og myndigheder vælger at prioritere.

“Hvis man vælger regelmæssigt at beregne, hvordan de fødevarebårne sygdomme belaster folkesundheden, vil det også være muligt løbende at vurdere, om de forebyggende initiativer, myndighederne sætter i værk for at nedbringe sygdomsbyrden, er effektive,” siger Sara Pires.

Sygdomsrisici rangordnes med særlig metode

Byrden af fødevarebårne sygdomme måles i sygdomsjusterede leveår (disability-adjusted life years, DALYs). DALY er en måleenhed for, hvor mange leveår en befolkning mister, når en del af befolkningen må leve med nedsat livskvalitet og/eller dør tidligere end forventet på grund af sygdom.

“Sygdomsfremkaldende bakterier og kemikalier i fødevarer kan føre til mange forskellige helbredsudfordringer, fra milde og kortvarige som diarré, over kroniske og livslange som f.eks. visse neurologiske sygdomme, til meget alvorlige som kræft eller endda død. Alle de omtalte tilstande er indarbejdet i DALYs, som er en international accepteret enhed til at beregne sygdomsbyrden generelt – ikke kun for fødevarebårne sygdomme,” forklarer Sara Pires.

“Vi estimerede, at campylobacter førte til tabet af 1.285 sunde leveår på et enkelt år i 2019, hvilket primært skyldes et stort antal tilfælde i befolkningen. Andre sygdomskilder forårsagede et lavt antal tilfælde, men førte til meget alvorlig sygdom, hvilket også betød en høj byrde på individ- og befolkningsniveau,” tilføjer Sara Pires.

Usikkerheden ved alle målinger blev beregnet, og det viste sig, at skøn over sygdomsbyrden forårsaget af kemikalier i maden er mere usikre end skøn over sygdomsbyrden forårsaget af sygdomsfremkaldende bakterier. Forskere ved DTU Fødevareinstituttet arbejder på at forbedre metoder til at måle, hvordan kemikalier i maden påvirker folkesundheden.

“Flere andre lande er interesserede i at gennemføre nationale undersøgelser af sygdomsbyrden fra fødevarebårne sygdomme for at sætte myndighederne i stand til at prioritere forebyggelsesindsatser. Her kan DTU Fødevareinstituttets studie være nyttigt,” siger Sara Pires.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Fødevaresikkerhed, Miljø og sundhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

Drikkevarer30. 06. 2026

Trods endnu et år i et turbulent og konkurrencepræget kaffemarked styrker BKI foods sin position gennem voksende brands, fortsatte investeringer og den højeste omsætning i virksomhedens historie. Store udsving i råvarepriser, faldende kaffeforbrug og hård konkurrence har atter præget

M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

Foodservice30. 06. 2026

Den Horsensbaserede M+-koncern investerer nu i dansk kulturarv og hotel- og restaurationsdrift. M+-koncernen træder ind med et strategisk medejerskab på 50 pct. af Dragsholm Slot-koncernen, som udover ejerskabet og driften af Dragsholm Slot blandt andet også driver det historiske Jørgensens Hotel i

Frosne kager luner i regnskabet

AktueltBrød og kagerKonfekture30. 06. 2026

Odense Marcipan A/S – især kendt og anerkendt for marcipan gennem generationer, men også for frosne kager, marmelade og frugtfyld til kager – leverer fremgang i omsætning og resultat. Omsætningen i Odense Marcipan A/S er vokset hvert år siden 2021, og i 2025 blev væksten især drevet af et

Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed30. 06. 2026

I Nordeuropa er vi glade for makrel. Så glade, at der i årevis er hevet flere makrel op af vandet, end eksperterne anbefaler. Bestanden er truet, og Dagrofa tilføjer nu et alternativ til den velkendte nordøstatlantiske makrel med en MSC-certificeret hestemakrel fra Chile i dåserne med makrel i

Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed30. 06. 2026

Mange unge vil gerne købe mere økologi de kommende år, viser en ny analyse. Men hvis interessen skal blive til handling, skal det være lettere at finde økologiske varer i butikkerne, lyder det fra Landbrug & Fødevarer. Der er et stort potentiale for mere økologi blandt unge

Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

EmballageKød, fisk og fjerkræ25. 06. 2026

Tetra Pak præsenterer en ny kartonemballage til tun, der kan opbevares ved stuetemperatur. Løsningen, Tetra Recart® i miniformat på 200 ml, lanceres i Sverige i samarbejde med Axfood og bliver nu gjort tilgængelig for fødevareproducenter og brands verden over. Ifølge Tetra Pak forventes det

FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Danmark mangler fortsat et logistisk kriseberedskab til samfundets udsatte borgere. Med støtte fra den almennyttige forening Østifterne tager FødevareBanken nu ansvaret for at opbygge et nationalt logistikberedskab, der skal sikre mad og basale fornødenheder til udsatte borgere gennem sociale

Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Det er ironisk, at udlandet rækker ud efter en ordning som Det Økologiske Spisemærke, mens den er truet i Danmark. Det siger Økologisk Landsforenings direktør, Rasmus Prehn, om ordningens og mærkets succes i Holland. Når Rasmus Prehn taler for embedsmænd fra hollandske ministerier og

Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice25. 06. 2026

Dagrofa Foodservice indgår et strategisk partnerskab med NaCl – Nordic Academy of Culinary Leisure – og bliver råvareleverandør til akademiets arrangementer. Partnerskabet skal styrke faglighed, innovation og talentudvikling i dansk gastronomi. Når nogle af landets dygtigste kokke i 2026 mødes

Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksportRåvarer og ingredienserTop25. 06. 2026

Et nyt samarbejde mellem Danmark, Sverige og Norge skal gøre lokale fødevaresystemer stærkere og mindre afhængige af lange, globale forsyningskæder. Projektet hedder "Korte og cirkulære værdikæder for lokal mad" og samler Madland, Göteborgs Stad, Kristiansand Kommune og den norske virksomhed

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

    30.06.2026

  • M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

    30.06.2026

  • Frosne kager luner i regnskabet

    30.06.2026

  • Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

    30.06.2026

  • Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

    30.06.2026

  • Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

    25.06.2026

  • FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

    25.06.2026

  • Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

    25.06.2026

  • Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

    25.06.2026

  • Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

    25.06.2026

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}