• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

DrikkevarerFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 11. 2023 | Mikkel Bækgaard

Nyt selskab vil eliminere kaffens klima- og miljøbelastning

DrikkevarerFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 11. 2023 | Mikkel Bækgaard

Med tre erfarne profiler i spidsen og Peter Larsen Kaffe og svenske Löfbergs i ryggen vil selskabet GrowGrounds ændre en global kaffeindustri med store klima- og miljømæssige udfordringer. I samarbejde med kaffefarmere i hele verden er målet at eliminere kaffens CO2-belastning og genskabe ødelagt natur.

Verdens kaffeproduktion er i krise. Mens efterspørgslen på verdensplan forventes at stige med 50 pct. frem mod 2050, vil store dele af den jord, der er egnet til dyrkning af kaffen, blive lagt øde. Klimaforandringerne gør betingelserne for kaffedyrkning ekstremt vanskelige, og kaffeindustrien har selv bidraget til krisen med dyrkningsmetoder, der både udleder enorme mængder CO2 og udpiner den jord og natur, som kaffeplanterne skal vokse i.

Det skal der laves radikalt om på, mener selskabet GrowGrounds, der er stiftet af tre erfarne kaffe-og bæredygtighedsprofiler. En af dem er Lars Aaen Thøgersen. Han kommer fra en delt stilling som chef for innovation og kommunikation hos Peter Larsen Kaffe og innovationsdirektør med ansvaret for cirkulær omstilling i moderkoncernen, svenske Löfbergs, der også er medstiftere af GrowGrounds.

”Begge kaffevirksomheder har en lang tradition for at arbejde med at forbedre vilkårene for både den natur, kaffen skal dyrkes i, og de mennesker der producerer den. Jeg kan bare se, at hvis vi virkelig skal gøre en forskel og ultimativt redde kaffens fremtid, skal vi helt ud på kaffefarmene, hvor eksempelvis 80 pct. af den samlede CO2-udledning fra kaffeproduktionen sker, og skabe radikale forandringer,” siger Lars Aaen Thøgerse.

Hen henviser til, at Peter Larsen Kaffes egen produktion på risterierne i Danmark og Sverige, der allerede er næsten klimaneutral, udgør under 1 pct. af kaffens samlede CO2-udledning.

”Indsatsen herhjemme batter ikke ret meget i det store billede. I dag dyrkes langt det meste kaffe i såkaldte monokulturer, som dels ikke er godt for jorden, dels kræver store mængder kunstgødning og pesticider. GrowGrounds samarbejder med kaffefarmere i hele verden om at omlægge deres produktion til skovlandbrug, så både jorden, kaffeplanterne og naturen i almindelighed får bedre betingelser. Det vil, udover forventninger om en CO2-positivkaffeproduktion, fordi de mange træer, der skal plantes, også optager CO2, betyde mere økologisk dyrkning, større biodiversitet og nye indtægtskilder for kaffefarmerne i form af flere afgrøder,” forklarer han.

Vil skabe globale forandringer

Den ene af Lars Aaen Thøgersens, snart tidligere, chefer, CEO i Löfbergs, Anders Fredriksson, ser GrowGrounds som en helt naturlig investering for den svenske kaffekoncern, og han er også en del af bestyrelsen i det nye selskab.

”Vi vil styrke arbejdet med bæredygtighed og klimapåvirkning i hele vores forsyningskæde, og derfor vil vi bidrage til en global omlægning af kaffeproduktionen, både af hensyn til klimaet og miljøet og af hensyn til kaffefarmerne,” siger han og understreger, at investeringen handler om at sikre selve grundlaget for både Löfbergs og andre kaffeproducenters fremtid.

Hos Peter Larsen Kaffe i Danmark er administrerende direktør, Claus Bertelsen enig med sin svenske kollega.

”Det handler om at skabe en synlig og dokumentérbar effekt, der virkelig batter. GrowGrounds kan skabe reelle forandringer på en skala, der kommer til at gøre en forskel,” vurderer han.

Mere end 1500 agronomer skal hjælpe kaffefarmerne

Udover Peter Larsen Kaffe og Löfbergs samarbejder GrowGrounds med kaffeaktører i hele verden. En af dem er den globale råvare- og rådgivningsvirksomhed ECOM, der er eksperter inden for handel og dyrkning af kaffe, kakao og bomuld og har flere end 1.500 agronomer fordelt over hele verden. Deres verdensomspændende organisation skal blandt andet hjælpe kaffefarmerne med undervisning og praktisk omlægning af dyrkningsmetoderne.

Etableringen af GrowGrounds er et væsentligt skridt for Peter Larsen Kaffe og Löfbergs i deres cirkulære omstilling og i bestræbelserne om at reducere deres klimapåvirkning med 30 pct. inden 2030. Målsætningen er blandt andet at fjerne 5 mio. tons CO2 fra atmosfæren, svarende til ca. 10 pct. af Danmarks samlede årlige udledning, blandt andet ved at plante 15 mio. træer. En omstilling som samtidig skal sikre væsentligt højere indtægter hos ca. 300.000 kaffebønder.

GrowGrounds er stiftet af Lars Aaen Thøgersen sammen med Poul David Videbæk, der er tidligere direktør for COOP i Afrika, og Christina Singh, der er tidligere international projektleder hos Löfbergs.

Skrevet i: Drikkevarer, Fødevareproduktion, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Ny generation skal lære at bruge maden op – Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien. Hvordan tryller man overskudsråvarer om til

MSC: Nordøstatlantisk makrel, atlanto-skandisk sild og blåhvilling er både truet af overfiskeri og klimaforandringer

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Efter flere år uden politisk handling, opfordrer Marine Stewardship Council (MSC) de regeringer og nationer, der fisker i nordøstatlanten til at få etableret en kvote med en fælles aftale for almindelig makrel, norsk forårsgydende (atlantoskandisk) sild og blåhvilling for at beskytte disse arter til

HelloFresh går med i Bælgfrugtspartnerskabet og sætter mere bælg på efterårsmenuen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Danskerne spiser langt færre bælgfrugter end de anbefalede 100 gram om dagen. Nu bliver HelloFresh en del af Bælgfrugtspartnerskabet for at hjælpe med at gøre bønner, linser, ærter og kikærter til en nemmere og mere naturlig del af danskernes aftensmad. Der er langt fra Fødevarestyrelsens

Dansk Cater bliver hovedsponsor for Årets Wiuff

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Dansk Cater, der blandt andet står bag AB Catering, BC Catering og inco, bliver ny hovedsponsor for Årets Wiuff. Prisen hylder lokale råvareproducenter og deres bidrag til dansk gastronomi. Dansk Cater arbejder allerede aktivt med mindre producenter, som gennem koncernens logistik får

Dansk Vegetarisk Forening: Dom sikrer, at hospitaler skal sørge for vegansk mad

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Mandag har Østre Landsret i en dom fastslået, at Hvidovre Hospital har en positiv forpligtelse til at sørge for vegansk mad til patienter under indlæggelse. Dansk Vegetarisk Forening ser dommen som en principiel og vigtig sejr, men savner en vurdering af, om maden, der bliver tilbudt, er

Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

Foodservice01. 10. 2026

Når et nyt professionelt køkken skal fungere i praksis, skal arbejdsgange, installationer og teknik tænkes ind, længe før det første måltid bliver tilberedt. Ved byggeriet af en ny daginstitution i Tingbjerg er storkøkkenleverandøren derfor kommet med allerede fra projekteringsfasen. Et

Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

Kød, fisk og fjerkræMesser og konferencer01. 10. 2026

Irland blev den mest vindende nation ved årets World Steak Challenge i Amsterdam. I alt blev det til 82 medaljer, heraf 29 af guld, mens irske producenter også tog priserne for både verdens bedste græsfodrede sirloin og ribeye. Irsk oksekød gjorde sig markant bemærket, da World Steak

Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

AktueltFoodservice01. 10. 2026

Efter en stærk start i Halmstad skruer danske Restaurant Flammen nu op for ambitionerne i Sverige. Inden årets udgang åbner kæden sin anden svenske restaurant i Jönköping, og samtidig er kontrakten på restaurant nummer tre i Växjö underskrevet. Dermed tager den familieejede restaurantkæde næste

Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed01. 10. 2026

Frugt og grønt fylder godt i danskernes skraldespande, selv om mange gerne vil begrænse deres madspild. Nu går Too Good To Go og Netto sammen om en kampagne, der skal få forbrugerne til at se værdien i de råvarer, der måske er blevet lidt rynkede, plettede eller overmodne. Omkring 880.000 ton

Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed01. 10. 2026

Regeringen har nedsat en ny firepart, der skal komme med løsninger for fremtidens danske griseproduktion. Målet er blandt andet bedre dyrevelfærd, mindre antibiotikaforbrug og mere forædling i Danmark. Landbrug & Fødevarer og Danish Crown bakker op om ambitionerne, men advarer samtidig mod en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny generation skal lære at bruge maden op – Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    06.10.2026

  • MSC: Nordøstatlantisk makrel, atlanto-skandisk sild og blåhvilling er både truet af overfiskeri og klimaforandringer

    06.10.2026

  • HelloFresh går med i Bælgfrugtspartnerskabet og sætter mere bælg på efterårsmenuen

    06.10.2026

  • Dansk Cater bliver hovedsponsor for Årets Wiuff

    06.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Dom sikrer, at hospitaler skal sørge for vegansk mad

    06.10.2026

  • Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

    01.10.2026

  • Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

    01.10.2026

  • Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

    01.10.2026

  • Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

    01.10.2026

  • Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

    01.10.2026

  • Nordens bedste mejeriprodukter skal kåres på FoodTech

    29.09.2026

  • Julen kommer tidligt til Brande: Stor fødevaremesse vender tilbage

    29.09.2026

  • Ny rapport: Komplekst madlandskab udfordrer unges madvaner

    29.09.2026

  • Fem partier lover handling for kyllingerne inden næste valg

    29.09.2026

  • Restaurant Remouladen vinder Årets Sild 2027

    29.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}