• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

DrikkevarerFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 11. 2023 | Mikkel Bækgaard

Nyt selskab vil eliminere kaffens klima- og miljøbelastning

DrikkevarerFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 11. 2023 By Mikkel Bækgaard

Med tre erfarne profiler i spidsen og Peter Larsen Kaffe og svenske Löfbergs i ryggen vil selskabet GrowGrounds ændre en global kaffeindustri med store klima- og miljømæssige udfordringer. I samarbejde med kaffefarmere i hele verden er målet at eliminere kaffens CO2-belastning og genskabe ødelagt natur.

Verdens kaffeproduktion er i krise. Mens efterspørgslen på verdensplan forventes at stige med 50 pct. frem mod 2050, vil store dele af den jord, der er egnet til dyrkning af kaffen, blive lagt øde. Klimaforandringerne gør betingelserne for kaffedyrkning ekstremt vanskelige, og kaffeindustrien har selv bidraget til krisen med dyrkningsmetoder, der både udleder enorme mængder CO2 og udpiner den jord og natur, som kaffeplanterne skal vokse i.

Det skal der laves radikalt om på, mener selskabet GrowGrounds, der er stiftet af tre erfarne kaffe-og bæredygtighedsprofiler. En af dem er Lars Aaen Thøgersen. Han kommer fra en delt stilling som chef for innovation og kommunikation hos Peter Larsen Kaffe og innovationsdirektør med ansvaret for cirkulær omstilling i moderkoncernen, svenske Löfbergs, der også er medstiftere af GrowGrounds.

”Begge kaffevirksomheder har en lang tradition for at arbejde med at forbedre vilkårene for både den natur, kaffen skal dyrkes i, og de mennesker der producerer den. Jeg kan bare se, at hvis vi virkelig skal gøre en forskel og ultimativt redde kaffens fremtid, skal vi helt ud på kaffefarmene, hvor eksempelvis 80 pct. af den samlede CO2-udledning fra kaffeproduktionen sker, og skabe radikale forandringer,” siger Lars Aaen Thøgerse.

Hen henviser til, at Peter Larsen Kaffes egen produktion på risterierne i Danmark og Sverige, der allerede er næsten klimaneutral, udgør under 1 pct. af kaffens samlede CO2-udledning.

”Indsatsen herhjemme batter ikke ret meget i det store billede. I dag dyrkes langt det meste kaffe i såkaldte monokulturer, som dels ikke er godt for jorden, dels kræver store mængder kunstgødning og pesticider. GrowGrounds samarbejder med kaffefarmere i hele verden om at omlægge deres produktion til skovlandbrug, så både jorden, kaffeplanterne og naturen i almindelighed får bedre betingelser. Det vil, udover forventninger om en CO2-positivkaffeproduktion, fordi de mange træer, der skal plantes, også optager CO2, betyde mere økologisk dyrkning, større biodiversitet og nye indtægtskilder for kaffefarmerne i form af flere afgrøder,” forklarer han.

Vil skabe globale forandringer

Den ene af Lars Aaen Thøgersens, snart tidligere, chefer, CEO i Löfbergs, Anders Fredriksson, ser GrowGrounds som en helt naturlig investering for den svenske kaffekoncern, og han er også en del af bestyrelsen i det nye selskab.

”Vi vil styrke arbejdet med bæredygtighed og klimapåvirkning i hele vores forsyningskæde, og derfor vil vi bidrage til en global omlægning af kaffeproduktionen, både af hensyn til klimaet og miljøet og af hensyn til kaffefarmerne,” siger han og understreger, at investeringen handler om at sikre selve grundlaget for både Löfbergs og andre kaffeproducenters fremtid.

Hos Peter Larsen Kaffe i Danmark er administrerende direktør, Claus Bertelsen enig med sin svenske kollega.

”Det handler om at skabe en synlig og dokumentérbar effekt, der virkelig batter. GrowGrounds kan skabe reelle forandringer på en skala, der kommer til at gøre en forskel,” vurderer han.

Mere end 1500 agronomer skal hjælpe kaffefarmerne

Udover Peter Larsen Kaffe og Löfbergs samarbejder GrowGrounds med kaffeaktører i hele verden. En af dem er den globale råvare- og rådgivningsvirksomhed ECOM, der er eksperter inden for handel og dyrkning af kaffe, kakao og bomuld og har flere end 1.500 agronomer fordelt over hele verden. Deres verdensomspændende organisation skal blandt andet hjælpe kaffefarmerne med undervisning og praktisk omlægning af dyrkningsmetoderne.

Etableringen af GrowGrounds er et væsentligt skridt for Peter Larsen Kaffe og Löfbergs i deres cirkulære omstilling og i bestræbelserne om at reducere deres klimapåvirkning med 30 pct. inden 2030. Målsætningen er blandt andet at fjerne 5 mio. tons CO2 fra atmosfæren, svarende til ca. 10 pct. af Danmarks samlede årlige udledning, blandt andet ved at plante 15 mio. træer. En omstilling som samtidig skal sikre væsentligt højere indtægter hos ca. 300.000 kaffebønder.

GrowGrounds er stiftet af Lars Aaen Thøgersen sammen med Poul David Videbæk, der er tidligere direktør for COOP i Afrika, og Christina Singh, der er tidligere international projektleder hos Löfbergs.

Skrevet i: Drikkevarer, Fødevareproduktion, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

DrikkevarerMesser og konferencerPolitik og eksport01. 09. 2026

Taste of Italy rykker ind på Kongens Nytorv i København fra 10. til 13. september. For professionelle i vin- og restaurationsbranchen byder arrangementet på gratis B2B-sessioner med små italienske producenter. Importører, distributører, restauratører, vinhandlere, sommelierer og indkøbere får

Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

FoodserviceMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed31. 08. 2026

I årevis har Dansk Vegetarisk Forening kæmpet for veganeres mulighed for at få ordentlig mad på landets hospitaler. I sommer fik generalsekretær Rune-Christoffer Dragsdahl selv problemet tæt ind på livet, da han blev indlagt i ti dage på Hvidovre Hospital. Nu skal en principiel sag om vegansk

Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

AktueltDetailhandel og en grosKonfekture31. 08. 2026

Den lokale, økologiske isproducent Hansens Is, er blandt de nominerede til en ny hæderspris fra Coop, der skal fremme de bedste danske og lokale fødevarer. Hvis Hansens vinder den regionale afstemning, kan de blive kåret som ”Medlemmernes Favorit” i hele landet. Der kan komme en fornem pris

Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

AktueltFoodservice31. 08. 2026

Norrlyst Koncernen åbner i starten af november sammen med kokken Henrik Jyrk restaurant Tamashii på 9. og 10. etage i Axel Towers. Køkkenet bliver moderne asiatisk, ambitionen er Michelin-niveau. Højt over Axeltorv får København en ny gastronomisk destination. Norrlyst Koncernen åbner i starten

Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

Detailhandel og en grosFoodserviceTop31. 08. 2026

En ny opgørelse fra en af Danmarks største fødevaregrossister, Dagrofa Foodservice, viser, at sommerklassikere som flødeis, grillpølser og friske jordbær igen i år har været et hit hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at slushice og Aperol Spritz fortsat er

Innocent: Salget af smoothies eksploderer

Drikkevarer27. 08. 2026

Danskernes forbrugsvaner er under forandring. Frugt og grønt skal i stigende grad være nemt at gribe på farten og passe ind i en travl hverdag. Ifølge innocent er det med til at drive et marked, hvor kølet juice vokser, smoothies holder niveau, og convenience er blevet en fast del af danskernes

Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

FødevaresikkerhedKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed27. 08. 2026

Gravide kan godt spise sushi med en række forskellige fisk og skaldyr. Opdrættede fisk er et trygt, næringsrigt og veldokumenteret valg, mener Dansk Akvakultur Producentorganisation. De opfordrer til, at debatten baseres på myndighedernes anbefalinger og dokumenteret viden frem for myter. En

Japansk inspireret burger hos Burger King

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ27. 08. 2026

Burger King udvider sit gourmet-univers og introducerer den helt nye Gourmet Japanese Katsu - en gourmetburger med inspiration fra det asiatiske køkken. Smagene i Gourmet Japanese Katsu er inspireret af japansk præcision og består af sprød kyllingefilet, cremet sesam-coleslaw og fyldig tonkatsu

Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed27. 08. 2026

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at salget af økologiske varer til de professionelle køkkener steg i 2025. Køkkenerne tager altså i højere grad økologien til sig og tager ansvar for at sikre flere sunde økologiske måltider. Men vi er slet ikke i mål, lyder det fra Økologisk

Modstand mod vegetarmad i kantinen

FoodserviceForskning og uddannelseFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed27. 08. 2026

Hvor klar er danskerne til at spise mere planterigt på arbejdet? Det afdækker en undersøgelse lavet af Københavns Universitet. Den viser, at det er et emne, der bringer stærke følelser frem. Samtidig spiller arbejdspladsens parathed en vigtig rolle for kantinemadens klimaaftryk. Forskerne tilbyder

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

    01.09.2026

  • Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

    31.08.2026

  • Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

    31.08.2026

  • Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

    31.08.2026

  • Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

    31.08.2026

  • Innocent: Salget af smoothies eksploderer

    27.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

    27.08.2026

  • Japansk inspireret burger hos Burger King

    27.08.2026

  • Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

    27.08.2026

  • Modstand mod vegetarmad i kantinen

    27.08.2026

  • Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

    25.08.2026

  • Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

    25.08.2026

  • Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

    25.08.2026

  • Danmarks bedste sommelier skal findes i København

    25.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

    25.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}