• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Markedsføring11. 09. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Nyt rådgivningsnetværk ser dagens lys

Markedsføring11. 09. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Den 16. september 2020 mødes de 17 partnere, som tilsammen udgør et helt nyt netværk, The O choice (TOC), hvis formål er at rådgive og hjælpe virksomheder i hotel- restaurant-, og oplevelsesbranchen med at udvikle og styrke deres forretning.

Kim Nielsen idégenerator bag netværket The O choice
Kim Nielsen, idégenerator bag netværket The O choice

Idégeneratoren bag netværket er Kim Nielsen, som har brugt det seneste halvandet år på at sammensætte et stærkt hold af specialister med kompetencer inden for økonomistyring, jura, ejendomme, administration, IT, rekruttering og personale samt markedsføring og konceptudvikling. Netværket har valgt det nyåbnede Villa Copenhagen i København som lokation for deres officielle kick-off den 16. september.

Netværket vil være virksomhedernes oplagte valg i deres vej til succes

Kim Nielsen, idégeneratoren bag netværket The O choice (TOC), har en gedigen baggrund i branchen fra bl.a. kendte hotel- og restaurantbrands; som Hilton hotellerne i England og Egypten, Rosie McGee’s og Hard Rock Café i København og senest var han med til åbne Værftets Madmarked i Helsingør. Han har nu besluttet at anvende sin mangeårige brancheerfaring og viden til at hjælpe virksomheder i branchen til succes. Kim Nielsen fortæller:

– Vores branche er kendetegnet ved en masse dygtige, begejstrede og passionerede folk, som brænder for deres virksomhed og dagligt giver en masse mennesker fantastiske oplevelser. Og jeg ser et kæmpe potentiale hos mange af virksomhederne for at udvikle og effektivisere deres forretninger og gøre drømmen om at flyve højere til virkelighed. Det er præcis det, TOC har sat sig for at hjælpe med. De fleste virksomheder har drømmen, men mangler tid, ressourcer og viden til at realisere den. Jeg ser det største behov hos især små og mellemstore virksomheder i branchen, som ofte har brug for hjælp, råd og vejledning i forbindelse med fx ekspansion af virksomheden, forbedring af top- og bundlinje eller til at finde en ny medarbejder, mv.

– Dette behov er jo med den ekstremt vanskelige situation, som coronakrisen har sat hele vores branche i, desværre ikke blevet mindre. Mange virksomheder vil få brug for hjælp til at tænke nyt og måske omstille deres virksomhed til en helt ny hverdag. Og det er mit håb, at TOC med vores panel af dygtige specialister, vil kunne være med til at hjælpe mange af de hårdt pressede virksomheder videre.

The O choice vil sidde med omkring bordet hos virksomhederne

Tanken bag netværket TOC er kort fortalt, at partnerne sammen med virksomheden skal analysere behovet, udarbejde en handlingsplan og være med til at eksekvere den sammen med virksomhedsejeren. Kim Nielsen forklarer:

 – Et af nøgleordene i vores netværk er tillid. Det er utroligt vigtigt for os, at den enkelte virksomhedsejer har tillid til os og fra starten fornemmer, at vi er der 100% for at hjælpe dem. Vi skal naturligvis være rådgivere, sparringspartnere og byde ind med de forskellige kompetencer, vi har, men samtidig med er det vores ønske, at vi i en periode bliver en synlig og fast partner i virksomheden. Vi efterlader ikke blot et pænt strategipapir hos vores kunder og så er det det, nej, vi sætter os omkring bordet med kunden og bliver der til opgaven er løst. Det var derfor også vigtigt for mig få finde de helt rette mennesker til netværket, som havde de nødvendige kompetencer, men også havde hjertet på rette sted. Jeg har nu fået samlet et fantastisk hold, og vi ser alle meget frem til at kunne gøre en forskel og være med til at skabe succes for vores kunder i fremtiden.

Souls i København fik skabt ro og overblik i hverdagen

Den kendte veganske restaurantvirksomhed Souls har det seneste år brugt flere af netværkets partnere til at løse forskellige opgaver, en af de to ejere af Souls, australske Jason Renwich fortæller:

– Hos Souls handler det primært om at tilberede velsmagende økologisk og vegansk mad i afslappende og enestående omgivelser. Det er her vores spidskompetence ligger og det vi elsker og brænder for. Men faktum er, at der i dagligdagen er mange praktiske opgaver, som skal løses og som fylder meget i en travl hverdag. Vi indså på et tidspunkt, at vi brugte for megen energi og tid på at løse opgaver, som ikke lå lige til højrebenet for os. Og som en løsning på dette, valgte vi at benytte os af flere af TOC’s partnere. Samarbejdet med TOC har skabt ro og lettet os i en sådan grad, at vi i dag kan koncentrere os om det vi er bedst til, nemlig at tilberede god og velsmagende mad og at give vores gæster en helt særlig oplevelse hos os. Jeg kan kun opfordre og anbefale andre virksomheder til at træffe samme valg, som vi gjorde. Lad TOC tage sig af de opgaver, som I ikke er verdensmestre i og lad dem effektivisere og være med om bordet, når I skal udvikle jeres forretning.

Hoteldirektør hos Villa Copenhagen hilsner nyt netværk velkommen

Peter Høgh Pedersen, hoteldirektør på Københavns nye hotel, Villa Copenhagen, hilser det nye netværk velkommen i branchen. Han udtaler:

– Villa Copenhagen er en del af den norske hotelkæde Choice, hvor vi jo i sagens natur har størstedelen af de kompetencer, som det nye netværk TOC tilbyder i eget hus. Jeg er dog overbevist om, at netværket kan være med til at hjælpe særligt nogle af de mindre hoteller, restauranter og cafeer i både København og resten af Danmark. De mindre virksomheder har som regel ikke et stort administrativt bagland og kan derfor uden tvivl få stor gavn af flere af netværkets partnere til udvikling og effektivisering af deres virksomhed. For vores vedkommende kunne jeg også sagtens forestille mig, at vi på sigt ville gøre brug af netværket i form af idéudveksling eller kreativ sparring i forbindelse med den fremtidige udvikling af Villa Copenhagen.

Skrevet i: Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

Messer og konferencer05. 05. 2026

SIAL Paris vender tilbage til Paris Nord Villepinte med det mest ambitiøse program i messens historie fra den 17. til 18. oktober i år. Arrangementet vil overgå rekordåret 2024 og cementere SIAL’s position som verdens førende mødested for fødevareindustrien. Paris bliver dermed det centrale

Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

Drikkevarer05. 05. 2026

Eckes-Granini Danmark (tidl. Rynkeby Foods) kommer ud af 2025 med en mindre fremgang i resultatet før skat på trods af, at kerneforretningen har været under voldsomt pres. Med forventningen om, at de seneste års appelsinkrise nu har toppet, kigger juicevirksomheden samtidig ind i et bedre resultat i

FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

AktueltFødevareproduktionLandbrug05. 05. 2026

Den voldsomme kritik af landbruget i valgkampen, andelen af ultraforarbejdede fødevarer i supermarkederne og færre unge i fødevarefagene er alt sammen symptomer på den samme udvikling, lyder det nu fra FødevareDanmark. Det handler ikke om pladderromantik eller Morten Korch-nostalgi, når Leif

Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice05. 05. 2026

Dansk Fødevare Forums kvalitets- og innovationspris ’Den Dybe Tallerken’ går i år til Dansk Cater A/S. De vinder prisen foran et felt af mange andre dygtige aktører og fødevarevirksomheder og hædres særligt for deres engagement i forhold til at støtte lokale initiativer, gode råvarer og

Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

KonfektureTop05. 05. 2026

Den erfarne brancheprofil Annemette V. Thomsen tiltræder som CEO i Hansens og skal bruge sin erfaring til at realisere isproducentens strategi. Den økologiske isproducent Hansens får ny direktør og ansætter for første gang en CEO, der ikke er en del af Hansen-familien. Den erfarne brancheprofil

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik