• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFødevareproduktionØkologi og bæredygtighed08. 05. 2025 | Mikkel Bækgaard

Nyt millionprojekt reducerer madspild og giver restprodukter større værdi

AktueltFødevareproduktionØkologi og bæredygtighed08. 05. 2025 By Mikkel Bækgaard

Danmarks fødevareindustri genererer årligt 385.000 tons madspild. Nu skal et nyt projekt til 13 millioner kroner hjælpe virksomheder med at udnytte deres sidestrømme fra fødevareproduktionen mere effektivt og dermed nedbringe madspildet.

Alt for mange spildstrømme i fødevareproduktionen bliver ikke udnyttet. Det skal et nyt projekt fra Industriens Fond lave om på.

Projektet er støttet og sat i gang af Industriens Fond, da der ligger et stort uforløst potentiale i at løfte fødevirksomhedernes konkurrenceevne, forklarer direktør, Thomas Hofman-Bang:

”Vi forventer, at vi med indsatsen vil se et markant løft af konkurrenceevnen hos virksomhederne i den danske fødevareindustri. Hvis virksomhederne får greb om at udnytte deres sidestrømme bedre og omdanne dem til nye produkter, reducerer de produktionsomkostninger og skaber nye indtægtskilder. Det kan lyde simpelt, men virkeligheden er, at det ofte er en kompliceret proces, som virksomhederne skal have hjælp til. Det får de nu med dette initiativ.”

Teknologisk Institut er i spidsen for den daglige drift af projektet, der har navnet Food Upcycling

“Med vores fødevareteknologiske viden ser vi frem til at hjælpe virksomheder med at udnytte fødevare-sidestrømme. I Food Upcycling vil vi rådgive fra idé til færdigt produkt, bidrage til innovative procesløsninger, etablere nye partnerskaber og sikre kvalitet og fødevaresikkerhed i de nye produkter. Projektpartnernes tværfaglige ekspertise gør det muligt at skabe værdi af reststrømme – både økonomisk og bæredygtigt.” siger Knud Erik Hilding-Hamann, seniorspecialist ved Teknologisk Institut, som leder projektet.

Stærkt partnerskab skal sikre succes

Projektet samler en række tunge aktører inden for fødevarebranchen. Udover Teknologisk Institut deltager DTU Fødevareinstituttet, DI Fødevarer, Landbrug & Fødevarer, Dagrofa samt den hollandske netværksorganisation Food Valley og Food & Bio Cluster Denmark.

“Som brancheorganisation kan vi se, at mange fødevarevirksomheder står med underudnyttede sidestrømme, der rummer stort potentiale. Med dette projekt får virksomhederne nu konkret hjælp til at omdanne sidestrømme til nye værdifulde produkter. Det bidrager til en mere bæredygtig ressourceudnyttelse og styrker også dansk fødevareindustris konkurrenceevne,” siger Jakob Lave, branchedirektør i DI Fødevarer.

Fra madspild til ny forretning

Projektet vil konkret hjælpe 300 virksomheder med at kortlægge deres sidestrømme, hvoraf 200 får vurderet deres forretningspotentiale. 40 virksomheder med særligt lovende cases får derefter hjælp til at udvikle konkrete løsninger.

”I Dagrofa finder vi det afgørende, at dansk fødevareproduktion kan udnytte sidestrømme til fremstilling af værdifulde og innovative produkter og derved både reducere madspild og mindske miljø og klimabelastningen.

Når vi går ind i dette projekt, er det fordi vi kan være med til at vurdere markedspotentialet inden for til såvel detail og foodservicesektor for de nye produkter, der bliver udviklet fra sidestrømme. Det handler om at skabe værdi i hele kæden – fra producent til storkøkken og til forbruger,” siger Karin Frøidt, koncernkvalitetschef fra Dagrofa.

Som del af projektet etableres en digital platform, der skal fungere som samlingspunkt for virksomheder, der ønsker at arbejde med sidestrømme. Platformen vil indeholde værktøjer, guides og et netværk for virksomheder i fødevarebranchen.

Skrevet i: Aktuelt, Fødevareproduktion, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

Akvakultur står allerede for knap 60 pct. af verdens produktion af fisk og skaldyr og kan ifølge Verdensbanken skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) opfordrer til, at Danmark omsætter ambitionerne i aftalen 'En ny kurs for dansk fiskeri'

Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

Frugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Danmarks fødevarerevolution: planterig mad, mindre ultraforarbejdning og grøn umami er emnet i en ny britisk podcast. Gæst er Anders Nicolajsen, Chef for Foodservice & Gastronomi, Landbrug & Fødevarer. Danmark er i front, når det gælder planterigt mad, økologi og mere bæredygtige

Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

AktueltKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

I forbindelse med sit 85-års jubilæum lancerer Stryhn’s en kampagne, der hylder de trofaste fans, som har gjort brandet til en fast del af danskernes hverdag. Stryhn’s er i dag et af de fødevarebrands, der findes i flest danske hjem – og netop den tætte relation er udgangspunktet for

Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

De tre nominerede til Kantineprisen 2026 er nu udvalgt, og konkurrencen om Kantineprisen 2026 er dermed i gang. Første store prøve bliver en cook off-konkurrence på Madens Folkemøde den 21. maj, hvor kantinerne skal præstere som en del af den samlede vurdering frem mod prisoverrækkelsen i

Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Kritikken hagler endnu engang ned over landets svineindustri. Denne gang er det fødevarestyrelsen, der står for skud fra Statsrevisorerne, der konkluderer, at dårlig dyrevelfærd ikke bliver opdaget og standset. På baggrund af en ny undersøgelse fra Rigsrevisionen konkluderer Statsrevisorerne,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik