• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionFødevaresikkerhed18. 05. 2020 | Peter Friis

Nyt forskningssamarbejde skal styrke de lokale fødevarer

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionFødevaresikkerhed18. 05. 2020 By Peter Friis

– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg i lang tid har arbejdet for at styrke vores uddannelses- og forskningsmiljø, siger borgmester i Guldborgsund Kommune John Brædder. (Arkivfoto).
Roskilde Universitet og Guldborgsund Kommune er gået sammen om et tre-årigt samfinansieret ph.d.-projekt, der skal undersøge de regionale fødevaresystemer som en drivkraft for lokal udvikling.
Siden 2017 har Roskilde Universitet og Guldborgsund Kommune haft en strategisk partnerskabsaftale, som er kommet til udtryk i flere projekter. Nu har universitet og kommune igangsat et nyt, samfinansieret ph.d.-projekt inden for moderne fødevaresystemer og udvikling af lokal bæredygtighed.
– Med dette nye forskningssamarbejde om fødevaresystemer med Guldborgsund har vi sat endnu mere blus på udviklingen af langsigtede samarbejder, hvor vi deler vores ekspertise og viden med ikke blot studerende, men også med erhvervslivet og de kommunale institutioner. Jeg er sikker på, at dette kan blive et eksempel til efterfølgelse, da der er et stort behov for at tilføre forskningsbaseret og nytænkende viden om bæredygtige fødevaresystemer til hele regionen, siger Roskilde Universitets prorektor Peter Kjær.
Det overordnede formål med ph.d.-projektet er at kortlægge og karakterisere fødevaresystemer i Guldborgsund, som skal resultere i forslag til handlinger. Målet er at skabe et forskningsbaseret grundlag for Guldborgsundområdets strategi for udvikling af lokale, stedbundne og bæredygtige fødevarer.
Fremgangsmåden skal desuden dokumenteres og publiceres, så den potentielt vil kunne bruges og udbredes til andre geografiske områder, som ligger inden for ‘Greater Copenhagen’-området, der dækker over Region Sjælland, Region Hovedstaden og regioner i Sverige.

Fremtiden fordrer samarbejde
Samarbejdet mellem Roskilde Universitet og Guldborgsund Kommune handler om at dele læring, viden og problemløsning, så man i fællesskab kan bidrage til at flytte landbrugs- og fødevaresektoren fremad.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg i lang tid har arbejdet for at styrke vores uddannelses- og forskningsmiljø, og det gør vi helt klart med dette nye initiativ. Når vi opbygger disse samarbejder handler det altid om at styrke uddannelsesmiljøet og vores erhvervsliv, og så er fødevarer jo samtidig én af områdets styrkepositioner, så det er helt perfekt, siger borgmester i Guldborgsund Kommune John Brædder.
Det bakker forretningschef for landbrug & fødevarer i Business Lolland Falster Steffen Lund op om.
– Med dette projekt får vi et godt og veldokumenteret overblik over vores forretningsmuligheder inden for landbrugs- og fødevareområdet for de kommende år. En forskningsbaseret karakteristik af vores fødevaresystem vil supplere og styrke den indsats, vi allerede er i gang med. Og jeg tror, at dette pionerarbejde vil give os et godt grundlag for en samlet indsats, som kan komme alle lokale aktører – og særligt virksomhederne inden for området – til glæde og gavn, siger Steffen Lund.
På Roskilde Universitet vil det nye projektsamarbejde med Guldborgsund Kommune blive en del af et forskningsmiljø, der har stor erfaring med internationalt og nationalt samarbejde inden for bæredygtig og grøn omstilling i fødevaresystemet, og den kommende ph.d.-studerende bliver tilknyttet forskningsgruppen, der forsker i bæredygtige fødevaresystemer. Forskningsgruppen METRIK står blandt andet bag tre store internationale projekter under EUs Horizon 2020-program for forskning og innovation samt flere nationale projekter om blandt andet madspild i det offentlige, ældremad, skolemad og udespisning. Med det nye ph.d.-projekt udbygges dette område yderligere med forskning i lokale, bæredygtige fødevaresystemer.

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse, Fødevareproduktion, Fødevaresikkerhed

Seneste nyt fra redaktionen

Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Mærkevareleverandørerne hylder socialt engagement. I en tid præget af store forandringer og usikkerhed er virksomhedernes sociale engagement vigtigere end nogensinde. Derfor uddelte Mærkevareleverandørerne MLDK-prisen Årets Mærkevareleverandør til en virksomhed, der har gjort en særlig indsats

Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Som den første vinhandler i Danmark er Kjær & Sommerfeldt nu godkendt af WSET i London til at uddanne og eksaminere både private og professionelle i en af verdens mest anerkendte vinuddannelser – de første hold starter i maj. Kjær & Sommerfeldt kan som den første vinhandler i Danmark nu

12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Det er klogere at satse på billigere frugt og grønt, økologi, skolefrugt og styrket dansk produktion frem for en generel momssænkning, lyder budskabet fra 12 organisationer og virksomheder. Budskabet er led i en landsdækkende aviskampagne. Regeringen har afsat 6 mia. kr. årligt til at sænke

Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Der er fokus på bæredygtighed, økologi og brugen af sæsonens råvarer, når vinderen af årets Kantinepris skal findes. Nu er der åbent for indstillinger. Kantiner spiller en stadig større rolle i udviklingen af dansk måltidskultur. Hver dag serveres tusindvis af måltider, og bag dem står

Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

FoodserviceTop17. 03. 2026

For tredje gang i træk har Danmark vundet guld ved Bocuse d'Or Europe. Christian Wellendorf og commis Gustav Spurre leverede en historisk præstation i Marseille og tog førstepladsen foran Norge og Italien i en konkurrence med 20 af Europas dygtigste hold. Det er kulminationen på måneder af

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik