• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Drikkevarer05. 04. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Nye profiler til 150 år gammel vinhandel

Drikkevarer05. 04. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Den traditionsrige vinhandel Kjær & Sommerfeldt styrker bestyrelsen med to tunge erhvervsfolk. Karsten Poulsen indtræder som bestyrelsesformand og afløser dermed Christian Løche, der går på pension efter 14 år i bestyrelsen. Katia Østergaard, tidligere direktør i HORESTA, bliver nyt bestyrelsesmedlem.

Mads Stensgaard (CEO), Katia Østergaard (nyt bestyrelsesmedlem) og Karsten Poulsen (ny bestyrelsesformand) efter generalforsamling, som foregik i lokaler hos Kjær & Sommerfeldt i forbindelse med den gamle vinbutik i indre København.

Kjær & Sommerfeldt har for få dage siden landet det bedste regnskab nogensinde. Nu styrkes bestyrelsen med to stærke erhvervsfolk, som skal være med til at sikre vækst- og bæredygtighedsstrategien.

Karsten Poulsen, som overtager formandskabet, kommer med erfaring fra en række topposter i dansk erhvervsliv bl.a. fra ISS og Saxobank. Katia Østergaard, som er tidligere direktør i HORESTA, brancheorganisation for hotel- restaurant- og turisterhvervet, bringer stort kendskab og erfaring med sig fra hotel- og restaurationsbranchen.

Mads Stensgaard, CEO i Kjær & Sommerfeldt, hilser de nye bestyrelsesmedlemmer varmt velkommen. For ham passer de begge som fod i hose med virksomhedens ambitioner og planer for de kommende år.

– Jeg ser virkelig frem til samarbejdet både med Karsten Poulsen og Katia Østergaard. Der er ingen tvivl om, at de bringer erfaring, kompetencer og viden til bordet, som kan tilføre stor værdi til den udvikling Kjær & Sommerfeldt er inde i, siger Mads Stensgaard og peger bl.a. på realiseringen af virksomhedens bæredygtighedsstrategi. Ambitionen er at sikre bæredygtig orden i eget hus og blive forstærkeren mellem leverandører og kunder, så der kan træffes bæredygtige valg i hele værdikæden.

Siden 2008 er omsætningen tredoblet og med fremgang på bundlinjen hvert år. Eneste undtagelse er 2020, hvor virksomheden oplever et dyk pga. corona-nedlukningerne. Kjær & Sommerfeldt leverer i 2021 et resultat på knap 27 mio. før skat. Det er en forbedring på mere end 31 millioner kr. siden 2009.

– For mig er bæredygtighed en forudsætning for at drive en seriøs og ordentlig forretning. Derfor skal vi også levere resultater på den tredobbelte bundlinje: mennesker, miljø og økonomi. Nogle områder arbejder vi allerede med som f.eks.en mere bæredygtig distribution gennem partnerskaber, og på andre områder har vi brug for at få skabt overblik og tilegne os en større viden, forklarer Mads Stensgaard. I eksekveringen af strategien, ser han Katia Østergaard som en stærk kompetence, der kan styrke processen. Katia Østergaard stod selv i spidsen for udviklingen af HORESTAS bæredygtighedsstrategi.

– Jeg påtager mig udelukkende bestyrelsesposter i virksomheder, som tager ansvar for at gøre en positiv forskel. Det er der ingen tvivl om, at man gør i Kjær & Sommerfeldt. Her mærker jeg en helt unik passion for mennesker samt en naturlig både lyst og forpligtelse til at agere ansvarligt og yde en indsats for vores omgivende samfund. Det er min klare overbevisning, at samfundsansvar og bæredygtighed kan gå hånd i hånd med vækst, og jeg glæder mig i bestyrelsen til at være med til at sikre den fortsatte udvikling og implementering af bæredygtige tiltag og forankring af verdensmålene i Kjær & Sommerfeldts strategi, siger Katia Østergaard.

Karsten Poulsen, bliver ny formand i K&S. Kasten Poulsen kommer med en solid erhvervserfaring fra store danske virksomheder, hvor han i 19 år i et makkerskab med Eric Rylberg udgjorde topledelsen i en række virksomheder, herunder knap femten år i ISS og Saxobank.

Katia Østergaard er tidligere mangeårig direktør i HORESTA. Katia Østergaard er uddannet advokat og kommer med stor erfaring fra og unikt netværk i HORECA. Katia har desuden stået bag HORESTAs strategi for et bæredygtigt hotel, restaurant og turisterhverv.

Skrevet i: Drikkevarer

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

Kød, fisk og fjerkræ20. 08. 2026

En markant formand, virksomhedsleder og utrættelig forkæmper for hele akvakulturerhvervet er gået bort alt for tidligt. Fredag den 14. august 2026 mistede dansk Akvakultur producentorganisation Niels Ebbe Dalsgaard. Efter at være blevet ramt af en blodprop i hjernen kom han sig desværre ikke.

FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

FødevareproduktionPolitik og eksport20. 08. 2026

FødevareDanmark har solgt sit nuværende domicil i Hunderup-kvarteret i Odense M og flytter til nye og mere tidssvarende rammer i Højby i løbet af september. Brancheorganisationen FødevareDanmark forlader Hunderup-kvarteret i Odense M i løbet af september og etablerer sig i stedet på Højbyvej 50

Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

AktueltMesser og konferencer20. 08. 2026

4.-6. september vender Danmarks største madfestival tilbage til Tangkrogen i Aarhus med hundredvis af oplevelser fordelt på 10 festivalområder. Blandt årets nyheder er en scene dedikeret til økologi og festivalområdet ”Kaffebønnen”, og festivalen sætter alle dage fokus på aktuelle dagsordner som

Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

AktueltFoodservice20. 08. 2026

Tre danske kokke er blandt gæsterne, når Schleswig-Holstein Gourmet Festival fejrer 40-års jubilæum med 36 gastronomiske arrangementer over syv måneder. Festivalen samler 20 kokke fra Danmark, Tyskland og Frankrig og sætter fokus på gastronomien lige syd for den danske grænse. Når

HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

FoodserviceTop20. 08. 2026

Kunstig intelligens er på få måneder rykket markant frem på restauranternes dagsorden. Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra HORESTA forventer knap syv ud af ti restauranter, at AI og teknologi til optimering af driften og menuen kommer til at fylde mere i de kommende år. AI er ikke længere blot

Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Den chilenske hestemakrel, der blandt andet findes på dåse i danske supermarkeder, har fået fornyet sin MSC-certificering. Fisken bliver i stigende grad fremhævet som et alternativ til den nordatlantiske makrel, der mistede sin certificering i 2019. Fiskeriet efter chilensk hestemakrel i det

Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Hans Erik Jørgensen der er økologisk landmand på Fyn og formand for økologisektionen i Landbrug og Fødevarer, er blevet indstillet til EU's økologipris i 2026. EU’s Økologipris tildeles hvert år en landbruger (én kvinde og én mand), der har udviklet et fremragende, nytænkende, bæredygtigt og

Ungarsk gastroexpo igen i København

AktueltMesser og konferencer18. 08. 2026

Mere end 20 ungarske producenter af blandt andet vin, chokolade, kød, fisk og specialiteter præsenterer deres produkter for den danske horeca- og fødevarebranche, når Hungarian Gastro Expo vender tilbage til København i september. Den 15. september afholder Ungarns ambassade i København for

Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

AktueltFoodserviceMesser og konferencer18. 08. 2026

21.-30. august bliver Københavns gader igen fyldt med liv og langborde, når årets Copenhagen Cooking løber af stablen. I år kan gæsterne glæde sig til 100 oplevelser i hele byen: Fra events på Festivalpladsen og Smørrebrødets Dag til langbordsmiddage fra Nørrebro til Ny Adelgade. Programmet byder

4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

Frugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTop18. 08. 2026

Kun 17 procent af danskerne vurderer selv, at de lever op til Fødevarestyrelsens anbefaling om 600 gram frugt og grønt om dagen. Samtidig viser en ny forbrugeranalyse udarbejdet af Landbrug & Fødevarer, med data fra Voxmeter, et grønt paradoks: Halvdelen af danskerne vil gerne spise flere

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

    20.08.2026

  • FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

    20.08.2026

  • Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

    20.08.2026

  • Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

    20.08.2026

  • HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

    20.08.2026

  • Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

    18.08.2026

  • Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

    18.08.2026

  • Ungarsk gastroexpo igen i København

    18.08.2026

  • Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

    18.08.2026

  • 4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

    18.08.2026

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    13.08.2026

  • Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

    13.08.2026

  • Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

    13.08.2026

  • DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

    13.08.2026

  • Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

    13.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}