• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed23. 05. 2024 | Mikkel Bækgaard

Nye krav om bæredygtighedsrapportering: Nu får SMV’er hjælp med gratisversion af populært ESG-værktøj

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed23. 05. 2024 By Mikkel Bækgaard

Ny og gratis version af et digitalt ESG-værktøj skal gøre det let for SMV’er at overvinde ESG-barriererne, så de kan styrke deres forretning.

Blandt de mange opgaver, SMV’er har på deres skuldre, udfordres de nu også på at kunne levere data om klimapåvirkning og sociale og ledelsesmæssige forhold.

ESG-data er blevet en ny belastning på små og mellemstore virksomheders skuldre. SMV’erne mødes af nye krav om troværdige data fra deres større kunder, som har travlt med at leve op til lovkrav om bæredygtighedsapportering. Også bankerne efterspørger ESG-oplysninger, når de skal bevilge lån og kreditter.

Det giver store forretningsfordele for de SMV’er, der kan dokumentere og levere data om klimapåvirkning og sociale og ledelsesmæssige forhold.

Men mere end halvdelen af Danmarks SMV’er oplever store forhindringer, når det gælder dokumentation af virksomhedens bæredygtighed. De mangler de rette IT-værktøjer til opsamling af data, ligesom de mangler viden og vejledning viser undersøgelser. Det gør det svært for dem overhovedet at komme i gang med ESG-rapportering.

Nu vil Valified, der står bag et af de mest anvendte danske online-værktøjer til indsamling og opgørelse af ESG-data, komme de små og mellemstore virksomheder til undsætning ved at stille deres populære ESG-platform gratis til rådighed for virksomhederne.

“Mange SMV’er føler pludselig, at de har fået en abe placeret på deres skuldre. Nu tager vi aben for dem, og giver dem et effektivt værktøj, så de kan få hul på opgaven på en let og overskuelig måde, uden at skulle have penge op af lommen. Løsningen kan til og med hurtigt give en økonomisk gevinst for dem,” siger Jesper Kring, direktør for Valified.

Effektivt overblik med CO2-beregning 

ESG-værktøjet fra Valified anvendes allerede i dag af mere end 1600 små og mellemstore virksomheder i Danmark.

I den nye gratis-version – Valified Starter – kan SMV’er samle og registrere deres bæredygtighedsdata og få et overblik over virksomhedens ESG-status. For eksempel over deres CO2-udledninger. Virksomhederne kan herefter dele informationerne med kunder og samarbejdspartnere, banker, forsikringsselskaber med videre.

Samtidig får SMV’er gratis adgang til løbende online-support og et stort vidensunivers med råd og vejledning.

En genvej til at styrke forretningen

Som et ekstra plus får SMV’en en såkaldt Baseline, der viser, hvor godt virksomheden ligger i forhold til andre SMV’er på platformen. Virksomheden kan så bruge sin ESG-baseline som konkurrenceparameter ved afgivning af tilbud på opgaver, og når den forhandler aftaler om lån og kreditter med banken.

“SMV’ernes kunder og finansielle partnere efterspørger allerede ESG-data fra deres leverandører. At have orden i sit ESG-regnskab er nu lige så vigtigt som orden i det økonomiske regnskab, når man vil sikre sin virksomheds fremtid,” siger Jesper Kring, direktør for Valified.

Valified Starter er enkelt bygget op, og de fleste små og mellemstore virksomheder vil på bare 20 minutter kunne trække deres første ESG-overblik, der giver dem både CO2-beregning og Baseline-opgørelse med mere.

FAKTA om ESG-rapportering

ESG står for Environmental, Social og Governance, som kan oversættes til Miljø- og Klimamæssige forhold, Sociale hensyn og Ledelsesmæssige forhold.

EU vedtog sidste år krav til virksomheder med mere end 250 ansatte om, at de årligt skal afrapportere om deres arbejde med ESG.

56 procent af alle SMV’er oplever at blive mødt med krav til dokumentation af bæredygtighed. Blandt virksomheder med 10-49 ansatte er det hele 76 procent. For virksomheder med 50-249 ansatte ligger antallet helt oppe på 86 procent.

Som de største barrierer for arbejdet med og dokumentation af virksomhedens bæredygtighed svarer 27 procent SMV’er, at de mangler it-systemer, og 40 procent at de mangler information og vejledning.

Skrevet i: Aktuelt, Miljø og sundhed, Politik og eksport, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

AktueltFoodservice11. 06. 2026

Familievirksomheden Restaurant Flammen markerer en historisk milepæl, når kædens restaurant nummer 20 i Danmark åbner den 18. juni. En rejse, der er blevet mulig takket være millioner af gæster, 1.000 medarbejdere og en stærk tro på at skabe gode gæsteoplevelser. Da familien Rosenfeldt Sunddal

Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

FoodserviceTop11. 06. 2026

Noma genåbner den 5. august, selvom planen ellers har været, at restauranten skulle bevæge sig væk fra den klassiske restaurantdrift og i højere grad fokusere på forskning, produktudvikling og internationale pop-up-projekter. Det oplyser Noma i en meddelelse onsdag. Genåbningen markerer

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Selvom agurketiden så småt melder sin ankomst i de danske medier, er der intet kedeligt over danskernes appetit på at bekæmpe madspild. En ny undersøgelse foretaget af Verian for Stop Spild Af Mad viser en massiv folkelig opbakning til de skæve, ukurante og uperfekte grøntsager og frugt - mere end 3

Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

Frugt og grøntRåvarer og ingredienser09. 06. 2026

Mutti, den italienske tomatproducent, har etableret sig som det førende tomatbrand i Danmark ved at kombinere hurtige markedsandelsgevinster med tocifret vækst i omsætningen, hvilket gør Danmark til det stærkest præsterende marked globalt for virksomheden i 2025. Mutti opnåede i 2025 en

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræ09. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Dr. Gary E. Fraser har i årtier undersøgt sammenhængen mellem plantebaseret kost, sygdomsrisiko og levealder. I juni gæster han Aalborg, Aarhus, Odense, Næstved og København med foredrag om, hvad forskningen viser, samtidig med at den nye regering lægger op til at fjerne momsen på frugt og

Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener. Når vi taler om havvindmøller, handler det som regel om strøm.

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhed04. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil 2025 udkom

Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

Brød og kagerFoodserviceMiljø og sundhed04. 06. 2026

I anledning af Smørrebrødsugen som Fuldkornspartnerskabet er initiativtagere til, hyldes en af Danmarks mest elskede madtraditioner med ny viden om unges forhold til smørrebrød og en helt ny opskrift, som Umut Sakarya har udviklet. En ny forbrugerundersøgelse som Quantic og Fuldkornspartnerskabet

Paella tilberedes over åben ild i Valencia. Foto: Guillem Garay, Visit Valencia

Valencia bringer World Paella Day Cup til København

AktueltFoodservice04. 06. 2026

Den 11. juni bliver Skovshoved Havn i København samlingspunkt for paella, spansk gastronomi og valenciansk madkultur, når den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026 afholdes hos i Skovshoved havn. Kokke fra Danmark, Sverige, Finland, Estland, Letland og Litauen dyster om en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    04.06.2026

  • Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

    04.06.2026

  • Valencia bringer World Paella Day Cup til København

    04.06.2026

  • Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

    04.06.2026

  • Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

    04.06.2026

  • Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

    02.06.2026

  • AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

    02.06.2026

  • Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

    02.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik