• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice21. 11. 2023 | Mikkel Bækgaard

Ny salgsdirektør for Dagrofa Foodservices Cash & Carry-butikskæde

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice21. 11. 2023 | Mikkel Bækgaard

Kenneth Linde er tiltrådt som ny salgsdirektør for Cash & Carry-butikkerne, som Dagrofa Foodservice står bag. Han har tidligere været butikschef i kædens butikker i Skovlunde og Holbæk.

Kenneth Linde i butik

Dagrofa Foodservice er en af Danmarks største fødevaregrossister, og Cash & Carry-kæden består af 30 butikker fordelt over hele landet. I butikkerne kan lokale restauranter, caféer, burgerbarer, pizzarier og kiosker forsyne sig med frugt & grønt, mejeri, kød, fisk, kolonial mm. til attraktive selvhenterpriser. 

Den nye salgsdirektør for Cash & Carry-butikkerne, Kenneth Linde, kommer med over ti års erfaring fra Dagrofa Foodservice, da han tidligere har været butikschef i Skovlunde og Holbæk. 

De seneste tre år har Kenneth Linde været tilknyttet Cash & Carry-kæden som projektchef på hovedkontoret i Ishøj, hvor han bl.a. har arbejdet med strategi, konceptudvikling, ledelse og reduktion af madspild. 

Derfor kommer Kenneth Linde med en stor mængde relevant erfaring i ryggen, og det er en markant fordel ifølge Niels Miles Frandsen, der er adm. direktør i Dagrofa Foodservice: 

“Jeg er meget tilfreds med, at vi er lykkedes med en stærk intern rekruttering til stillingen som salgsdirektør for vores Cash & Carry-butikker. Kenneth Linde har igennem sin mangeårige ansættelse i Dagrofa Foodservice gang på gang har vist, at han bidrager til at skabe solide resultater. Det har han helt konkret både vist som butikschef, og når han har stået i spidsen for strategiske initiativer på tværs af organisationen.”

Ifølge Niels Miles Frandsen erdDen vigtigste opgave for Kenneth Linde og det øvrige ledelseshold at eksekvere på den plan for butikkerne, som de kalder ’Fremtidens Cash & Carry’.

“Planen går bl.a. ud på, at vi får et mere konkurrencedygtigt sortiment, endnu skarpere priser, og at kunderne helt generelt får en bedre oplevelse, når de handler med os. Derfor er vi allerede i gang med et omfattende uddannelsesforløb for alle 400 Cash & Carry-medarbejdere, og vi har også taget hul på at renovere vores butikker, og der kan vi i næste uge fejre genåbningen af en totalmoderniseret butik i Aarhus.”

Klar strategisk retning

Den nyudpegede salgsdirektør glæder sig utroligt meget til at komme i gang med de nye opgaver, som dog ikke er så fremmede igen:

“Det er med både stolthed og ydmyghed i sindet, at jeg kaster mig over udfordringerne, som selvfølgelig langt hen ad vejen er ret velkendte grundet min baggrund i Dagrofa Foodservice. Der er en klar strategisk retning for, hvordan vi i Dagrofa Foodservice skal udvikle vores butiksnet, så det bliver endnu mere attraktivt for vores kunder at besøge os i de lokale Cash & Carry-butikker. Dermed har vi et virkelig godt udgangspunkt for at lykkes med at skabe endnu bedre kundeoplevelser, og det arbejde glæder jeg mig meget til fortsat at være en del af,” siger Kenneth Linde.

Den nye salgsdirektør har før sin karriere i Dagrofa Foodservice bl.a. været selvstændig erhvervsdrivende inden for detailhandel med butikker i Roskilde og Havdrup. 

Kenneth Linde er 48 år, har tre voksne børn, er gift med Dorte og bosat i Solrød.

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

FødevareproduktionMarkedsføring27. 10. 2026

Salt er meget mere end en smagsgiver. I et nyt magasin sætter Salt Specialties fokus på den ofte oversete råvares betydning for fødevareproduktion, kvalitet og fødevaresikkerhed. Salt er en af de mest almindelige ingredienser i fødevareindustrien, men også en råvare, som de færreste tænker

Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

Foodservice27. 10. 2026

Burger King har indgået et samarbejde med Tabasco om en ny burger, hvor gæsterne selv kan bestemme, hvor stærk den skal være. Der kommer mere chili på menuen hos Burger King, der netop har lanceret en ny burger i samarbejde med det amerikanske chilisaucemærke Tabasco. Den nye burger har fået

Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

AktueltFoodservice27. 10. 2026

Mikkel Irminger Sarbo, der blandt andet står bag Hallernes Smørrebrød og restauranten Fleisch, har købt det 127 år gamle skib Oranje i Nyhavn. Restauranten om bord fortsætter med en tidligere Michelin-kok i køkkenet. Fra smørrebrød i Torvehallerne til restaurant på vandet. Gastroiværksætteren

Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

AktueltDrikkevarerFoodservice27. 10. 2026

Med en ny aftale fortsætter Royal Unibrew og Tivoli udviklingen af gæsteoplevelsen i Tivoli med særligt fokus på musik- og smagsoplevelser. Siden 2010 har Royal Unibrew og Tivoli samarbejdet om at skabe oplevelser for de millioner af gæster, der hvert år besøger Tivoli. Samarbejdet har

Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

FoodserviceTop27. 10. 2026

Rudersdal Kommunes kantiner og Ernæringsenheden ved Herlev og Gentofte Hospital er årets vindere af Køkkenprisen, der for første gang blev uddelt i to kategorier. Der var både hæder til kommunale kantiner og hospitalsmad, da Landbrug & Fødevarer torsdag den 22. oktober uddelte

Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

Foodservice22. 10. 2026

Københavnske Hungry Dane Burgers har fået en 13.-plads med hjem fra World Burger Championships i Indianapolis. Det var restaurantens første deltagelse i den internationale burgerkonkurrence. Hungry Dane Burgers fra København sluttede som nummer 13 ved World Burger Championships i Indianapolis

Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

Foodservice22. 10. 2026

Hotri Storkøkken har i samarbejde med Over Byen Arkitekter udviklet specialinventar til bistroen i kontorhotellet ordnungs nye lokation i Helmerhus ved Rådhuspladsen i København. Her har opgaven været at forene moderne storkøkkenteknik med bygningens historiske arkitektur og behovet for fleksibel

Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ22. 10. 2026

Dansk Akvakultur Producentorganisation opfordrer de danske politikere til at skabe bedre rammer for produktion af fisk og skaldyr. Organisationen henviser til EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyens ambition om, at EU skal producere en større del af sine egne marine fødevarer. Danmark

Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

AktueltFoodservice22. 10. 2026

Jespers Torvekøkken udvider samarbejdet med kulturhuset Dokk1 i Aarhus og overtager nu også driften af husets offentlige café. Aftalen er endnu et skridt i virksomhedens offensiv på det jyske marked. Jespers Torvekøkken styrker sin tilstedeværelse i Jylland med overtagelsen af den offentlige

Musik kan forstærke smagen af din mad

Forskning og uddannelseTop22. 10. 2026

Hvis du hører musik, når du spiser, kan det være med til at forme den måde, hjernen konstruerer din smagsoplevelse på. Det viser et nyt studie fra Københavns Universitet, der for første gang giver et biologisk indblik i, hvordan lyd og smag smelter sammen i hjernen. Lige så snart vi tager en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Færre vakuumpumper, større processikkerhed: central vakuumforsyning hos Migros Luzern

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Hurtigere indkøb, mere tid til maden: Dagrofa Foodservice vinder to Rambuk-priser

  • Ardo NV Denmark Office

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

    27.10.2026

  • Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

    27.10.2026

  • Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

    27.10.2026

  • Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

    27.10.2026

  • Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

    27.10.2026

  • Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

    22.10.2026

  • Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

    22.10.2026

  • Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

    22.10.2026

  • Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

    22.10.2026

  • Musik kan forstærke smagen af din mad

    22.10.2026

  • Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

    20.10.2026

  • Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

    20.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

    20.10.2026

  • Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

    20.10.2026

  • Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

    20.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}