• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionRåvarer og ingredienser31. 08. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Ny mælkesyrebakterie giver plantebaserede fødevarer bedre smag

FødevareproduktionRåvarer og ingredienser31. 08. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

En ny type mælkesyrebakterie, udviklet på DTU Fødevareinstituttet, danner naturlig smøraroma, når den vokser i plantebaserede drikke som soya- og havredrik.

Flere og flere forbrugere ønsker plantebaserede alternativer til mælk, ost, smør og yoghurt, men udbredelsen af produkterne er stadig begrænset af, at kvaliteten ikke er god nok. Mange forbrugere ønsker nemlig en smag og tekstur, som ikke er alt for fremmed i forhold til de fødevarer, de er vant til at spise.

Men nu har forskere fra DTU Fødevareinstituttet fundet en metode, der kan forbedre kvaliteten af de plantebaserede fødevarer ved at omdanne sukkeret i plantebaserede drikke til naturlig smøraroma. Det er netop smøraroma, der er nøglen til velsmag i mange mejeriprodukter.

– Den smag, der karakteriserer vores mejeriprodukter, er afhængig af smøraroma. Uden smøraroma ville smør ikke smage af smør, ligesom ost og yoghurt ville smage anderledes, forklarer lektor Christian Solem fra DTU Fødevareinstituttet, der står bag nyskabelsen og fortsætter:

– Den nye mælkesyrebakterie har derfor potentiale til at skabe plantebaserede produkter med en smag, der kommer tættere på den, vi kender fra traditionelle mejeriprodukter.

Mælkesyrebakterier kan omdanne sukker til smøraroma

Smøraroma opstår, når mælkesyrebakterier omsætter citronsyren i mælk. Vegetabilske produkter som margarine tilsættes typisk kunstigt fremstillet smøraroma for at opnå den rette smag og aroma. Ved at ændre en smule på mælkesyrebakterierne, har DTU’s forskere fået mælkesyrebakterierne til at producere smøraroma fra sukker, og ikke fra citronsyre.

– På den måde har vi skabt en genvej til smøraroma udenom de traditionelle animalske produkter, men med samme gode egenskaber, siger Christian Solem.

Mange anvendelsesmuligheder

Den nye form for plantebaseret smøraroma vil kunne anvendes på mange måde. F.eks. i plantebaserede smørbare produkter, i plantebaserede alternativer til yoghurt og ost, og i andre plantebaserede fødevarer.

– Løsningen er 100% naturlig og er blevet testet af et større dansk mejeri med gode resultater. Vi håber, at flere vil få lyst til at følge efter, siger Christian Solem.

Forskerne bag teknologien forventer, at en videnskabelig artikel med deres forskningsresultater udkommer i løbet af efteråret 2022.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Råvarer og ingredienser

Seneste nyt fra redaktionen

REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

Detailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Et nyt partnerskab mellem REMA 1000 og Danish Crown bliver et vigtigt skridt mod en fælles indsats for at nedbringe CO2-udledningen i husdyrproduktionen. Som den første detailkæde går REMA 1000 med i Danish Crowns klimaprogram, der giver transparens og dataindsigt i CO₂-aftrykket gennem hele

Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Hvordan finder man frem til råvarer og produkter dyrket og produceret lokalt og ansvarligt? Mange danskere vil gerne handle lokalt, og det kræver nye indkøbsvaner og hjælp til at finde frem til butikker, markeder og madhandlere, der sælger varer med omtanke. Madland udsender nu for syvende år i træk

Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

Markedsføring12. 05. 2026

Orkla Danmark har udnævnt Stine Bruun Overgaard til marketingdirektør med ansvar for Foods, Snacks, kundeindsigt og produktudvikling. Hun tiltræder rollen med ansvar for fortsat at samle og løfte virksomhedens marketingindsats og er samtidig indtrådt i ledelsen i Orkla Danmark. Stine Bruun

Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Lavazzas La Reserva de ¡Tierra! Selection er blevet blåstemplet med en certificeringen Rainforest Alliances standard for regenerativt landbrug. Selection-varianten er udviklet til caféer, restauranter, hoteller og andre professionelle kaffeaktører. Certificeringen er et resultat af Lavazzas fokus på

Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Valgkampen har ikke ændret danskernes lyst til at betale mere for bedre dyrevelfærd, viser ny meningsmåling. Ifølge FødevareDanmark understreger det risikoen for, at vidtgående indgreb mod landbruget vil koste arbejdspladser i hele fødevareklyngen. Valgkampens massive fokus på dyrevelfærd og

Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Salget af økologiske Fairtrade-bananer steg med næsten 8 pct. i 2025 og fortsætter dermed en tydelig fremgang gennem flere år. Det viser det nye 2025-regnskab fra Fairtrade-mærket Danmark. Fra 2024 til 2025 steg salget fra 17.749 ton til 19.265 ton – eller godt 160 millioner bananer i 2025. Det

Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

DrikkevarerFoodservice07. 05. 2026

Når den nye restaurant Lev åbner i Horslunde på Lolland, bliver det ifølge restauratør og kok Thorbjørn Kristensen Danmarks første 100 procent alkoholfrie gourmetrestaurant. Det skriver TV 2 ØST. Restauranten åbner i et stråtækt bindingsværkshus i Horslunde og skal ifølge kokken kombinere

“Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

AktueltForskning og uddannelse07. 05. 2026

Sarah Rom Gjerø modtager den ærefulde pris for sit ”enestående bidrag til udviklingen af praksisnær og engagerende undervisning", bl.a. gennem sit arbejde i skolens store udviklingsprojekt Gejst. Ved Danske Erhvervsskoler og -Gymnasiers årsmøde modtog faglærer og udviklingskonsulent Sarah Rom

Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Tre fjerdedele af verdens kaffe produceres uden at tage højde for fuglelivet. Det vil dansk kaffebrand afhjælpe med en ny fuglevenlig kaffe, der dyrkes af ni kvinder i Nicaragua. Snart kan danskerne hælde fuglevenlig kaffe i deres kopper og krus. Og nej, det er ikke kaffe brygget til

Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

Forskning og uddannelseTop07. 05. 2026

Ny fri kokkeskole i Nordjylland vil gøre op med Michelin-kulturen:  “Vi har glemt, hvad faget handler om,” mener stifterne. I årevis har dansk gastronomi været en international succeshistorie. Men under overfladen er en anden fortælling vokset frem: et fag præget af hårdt arbejdsmiljø, faldende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

  • Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

    07.05.2026

  • Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

    07.05.2026

  • “Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

    07.05.2026

  • Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

    07.05.2026

  • Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

    07.05.2026

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik