• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltDetailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræ21. 12. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Ny leverandør af nytårstorsken

AktueltDetailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræ21. 12. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Det norske torskeopdrætsfirma Norcod har sat kursen sikkert mod at levere fersk torsk til detailhandel, restauranter og forbrugere over hele verden.

Foto: Joachim Wichmann

Norcod, der har det danske fiskeriselskab Sirena Group i ejerkredsen, har netop foretaget den første prøveproduktion og sendt prøver af fersk torsk til modtagere i Europa og USA. I Danmark er der også sendt prøver til udvalgte restauranter, og feedbacken har været overvældende positiv.

Jul og nytår står for døren, og torsk er på menuen i mange danske hjem. Og næste år kan det meget vel være opdrættet torsk fra Norcod, der lander på tallerkenen. Norcod er frontløber inden for genetablering af torskeopdræt og har netop gennemført sin første prøveproduktion og sendt prøver med fersk torsk til udvalgte forhandlere, leverandører og producenter i 16 lande.

– Vi har skarpt fokus på at sikre god dyrevelfærd og bæredygtighed, og derfor er vi glade for at se, at fiskene har det godt og vokser fint. Høje overlevelsesrater, rolig adfærd og god appetit hos fiskene har gjort det muligt for os at have torsk på 2,5 kg klar efter kun 11 måneders produktion, siger Rune Eriksen, COO hos Norcod.

Prøveproduktion er en milepæl frem mod produktion i fuld skala

Den planlagte prøveproduktion er en del af Norcods arbejde frem mod første forventede salg i sommeren 2021.

– At sende rigtige prøver til vores kunder er et stort skridt for os på vejen frem mod at indfri vores forretningsmål og levere værdi til vores aktionærer. Vi er kommet langt, og jeg var meget spændt på at høre kundernes kommentarer til, hvad vi mener er et fantastisk produkt med en stor fremtid. Vores torsk er af topkvalitet og bliver produceret ansvarligt. Vi håber, at den bliver en ny sund og bæredygtig proteinkilde for forbrugerne, ikke kun i Europa, men i hele verden, siger Norcods danske adm. direktør Christian Riber og tilføjer:

– Vi er meget taknemmelige for de restauranter og kokke, der har taget sig tid til at teste produktet på trods af den meget vanskelige situation for hotel- og restaurationsbranchen på grund af corona-nedlukningen.

Positiv feedback fra leverandører og restauranter

Prøverne er sendt til modtagere i Danmark, Norge, Sverige, Litauen, Tyskland, Polen, Holland, Frankrig, Spanien, Portugal, Schweiz, England, Irland, Wales, Skotland og USA.
Sirena Group stod for distributionen af prøverne og håndterer salg og markedsføring for Norcod. Og tilbagemeldingerne har været meget positive.
– Jeg er meget begejstret efter at have prøvet at arbejde med Norcods torsk. Det er en frisk udseende fisk med faste og fyldige fileter. Med fremragende tekstur og aroma og hvidt gennemsigtigt kød. Præcis hvad jeg leder efter i en torsk, siger Jesper Redecker Hansen fra Fiskerikajen.

Også de danske kokke, der har testet produktet, har været positive, lyder det fra Sirena Group.

Norcod godt modtaget af markedet Udsendelsen af prøver på Norcods torsk følger efter en række milepæle for selskabet de seneste måneder. Aktietegningen i oktober var værdiansat til 250 mio. NOK og blev overtegnet tre gange, før Norcod blev noteret på Oslo Børs’ Merkur-marked den 15. oktober. Siden da er markedsværdien steget fra ca. 850 mio. NOK til 1.192 mio. NOK pr. 16. december 2020. Norcod har en række danske investorer i ryggen, blandt andre det danske fiskeriselskab Sirena Group A/S og Artha Kapitalforvaltning A/S.
Ved udgangen af september havde Norcod og partneren Namdal Settefisk 1,7 mio. torskeyngel klar til at gå ind i vækstfasen. De bliver overført til havet i 2021 og vil være klar til produktion af 10.000 ton torsk i 2022.

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Foodservice, Kød, fisk og fjerkræ

Seneste nyt fra redaktionen

Geia Group køber bake & take

Brød og kagerFoodservice20. 11. 2025

Med opkøbet styrker Geia Group sin position inden for bl.a. instore-bagerier og convenience-kæder, hvor der vil blive sat yderligere fokus på innovation til både danske og udenlandske kunder. bake & take er en velrenommeret leverandør af innovative og kundetilpassede bageriprodukter til

Bornholm tager næste skridt mod Danmarks første lokale rejeproduktion

Forskning og uddannelseFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ20. 11. 2025

Torsdag modtager Bornholms Lakseklækkeri i Nexø de allerførste larver af varmtvandsrejer. Det er en vigtig milepæl i opbygningen af en helt ny fødevareproduktion på øen og etableringen af Danmarks første lokale produktion af varmtvandsrejer. I alt 10.000 rejelarver er på vej til Bornholm, efter

Sticks’n’Sushi åbner i Københavns Lufthavn

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ20. 11. 2025

I løbet af 2027 åbner Sticks’n’Sushi sin første lufthavnsrestaurant som en del af udvidelsen af Terminal 3 i Københavns Lufthavn. Med panoramaudsigt over landingsbanen, en ny bar og et specialdesignet koncept for rejsende kan både faste gæster og førstegangsbesøgende se frem til et nyt sted, hvor de

30 kroner, 6 måltider og en vigtig støtte til mennesker som denne jul spiser på herberger, krisecentre og varmestuer

AktueltDetailhandel og en gros20. 11. 2025

Julen handler om at dele, og i år kan støtten blive til 6 måltider. Støt FødevareBankens indsamling i Netto, og køb julens smukkeste til- og fra-mærker. For kun 30 kroner får du fire juleornamenter, der støtter en vigtig sag, pynter på gaverne og sikrer seks måltider til borgere som denne jul spiser

Millioninvestering skal skabe grøn mad-revolution

Miljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed20. 11. 2025

Nyt innovativt fellowship-program, støttet af Novo Nordisk Fonden, skal uddanne nye frontløbere, der skal bekæmpe madspild og bane vejen for bæredygtige fødevaresystemer. Teknologisk Institut står i spidsen for at drive BioSustainability Design Fellowship Programmet, der samlet set er

Too Good To Go får øget betydning i et økonomisk presset USA

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 11. 2025

Mens mange amerikanere kæmper med stigende priser og usikker adgang til mad, har den danske app Too Good To Go fået en større rolle for både borgere og virksomheder. Den danske app Too Good To Go har på få år etableret sig som en markant aktør på det amerikanske marked. Siden lanceringen i 2020

Kulinarisk spydspids udnævnt som Kartoffelambassadør 2025

AktueltFoodserviceFrugt og grøntRåvarer og ingredienser18. 11. 2025

Michelinkok og leder af Culinary Institute by Vejle Erhverv, Per Mandrup, er udnævnt som Kartoffelambassadør 2025 af Danmarks Kartoffel Råd. Kartoflen bør inkluderes på lige fod med linser og bælgfrugter, når de planterige måltider skal på bordet. I hvert fald hvis det står til kulinarisk leder

Forum for Fødevarereklamer: Branche sætter selv aldersgrænse på 15 år for bestemt type reklamer

AktueltMarkedsføringPolitik og eksport18. 11. 2025

Forum for Fødevarereklamer og Læskedrikreklamenævnet hæver aldersgrænsen fra 13 til 15 år for reklamer for fødevarer med højt indhold af sukker, fedt og salt og for reklamer for læskedrikke. Forum for Fødevarereklamer har siden januar 2008 arbejdet for god markedsførings etik i forhold til

Brasserie Carl vinder Årets ret med gris 2025 – og Ti Trin ned vinder for osteret

Kød, fisk og fjerkræMejeriTop18. 11. 2025

Ved et storstilet gallaarrangement blev Årets Ret med Gris og Årets Ret med Ost i går uddelt. Med et imponerende håndværk kan Brasserie Carl således kalde sig vinder af Årets ret med gris 2025, mens Ti Trin Ned tog prisen for den bedste osteret. Brasserie Carl, med Bendix Sixhøj Laursen i

FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

Detailhandel og en grosPolitik og eksport12. 11. 2025

FødevareDanmark støtter ønsket om lavere fødevaremoms, men afviser De Samvirkende Købmænds (DSK) forslag om at finansiere momsnedsættelsen ved at hæve momsen på ”mindre nødvendige varer”. Torsdag i sidste uge lancerede De Samvirkende Købmænd (DSK) en analyse, der viser, at det er muligt at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Nemco Machinery A/S

    Ny serie termoformere vil blive en gamechanger inden for pakkemaskiner

  • DENIOS ApS

    Den ultimative tjekliste: Få mest ud af dit opsamlingskar

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Geia Group køber bake & take

    20.11.2025

  • Bornholm tager næste skridt mod Danmarks første lokale rejeproduktion

    20.11.2025

  • Sticks’n’Sushi åbner i Københavns Lufthavn

    20.11.2025

  • 30 kroner, 6 måltider og en vigtig støtte til mennesker som denne jul spiser på herberger, krisecentre og varmestuer

    20.11.2025

  • Millioninvestering skal skabe grøn mad-revolution

    20.11.2025

  • Too Good To Go får øget betydning i et økonomisk presset USA

    18.11.2025

  • Kulinarisk spydspids udnævnt som Kartoffelambassadør 2025

    18.11.2025

  • Forum for Fødevarereklamer: Branche sætter selv aldersgrænse på 15 år for bestemt type reklamer

    18.11.2025

  • Brasserie Carl vinder Årets ret med gris 2025 – og Ti Trin ned vinder for osteret

    18.11.2025

  • FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

    12.11.2025

  • Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

    12.11.2025

  • Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

    12.11.2025

  • Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

    12.11.2025

  • Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

    12.11.2025

  • FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

    11.11.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik