• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltDetailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræ21. 12. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Ny leverandør af nytårstorsken

AktueltDetailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræ21. 12. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Det norske torskeopdrætsfirma Norcod har sat kursen sikkert mod at levere fersk torsk til detailhandel, restauranter og forbrugere over hele verden.

Foto: Joachim Wichmann

Norcod, der har det danske fiskeriselskab Sirena Group i ejerkredsen, har netop foretaget den første prøveproduktion og sendt prøver af fersk torsk til modtagere i Europa og USA. I Danmark er der også sendt prøver til udvalgte restauranter, og feedbacken har været overvældende positiv.

Jul og nytår står for døren, og torsk er på menuen i mange danske hjem. Og næste år kan det meget vel være opdrættet torsk fra Norcod, der lander på tallerkenen. Norcod er frontløber inden for genetablering af torskeopdræt og har netop gennemført sin første prøveproduktion og sendt prøver med fersk torsk til udvalgte forhandlere, leverandører og producenter i 16 lande.

– Vi har skarpt fokus på at sikre god dyrevelfærd og bæredygtighed, og derfor er vi glade for at se, at fiskene har det godt og vokser fint. Høje overlevelsesrater, rolig adfærd og god appetit hos fiskene har gjort det muligt for os at have torsk på 2,5 kg klar efter kun 11 måneders produktion, siger Rune Eriksen, COO hos Norcod.

Prøveproduktion er en milepæl frem mod produktion i fuld skala

Den planlagte prøveproduktion er en del af Norcods arbejde frem mod første forventede salg i sommeren 2021.

– At sende rigtige prøver til vores kunder er et stort skridt for os på vejen frem mod at indfri vores forretningsmål og levere værdi til vores aktionærer. Vi er kommet langt, og jeg var meget spændt på at høre kundernes kommentarer til, hvad vi mener er et fantastisk produkt med en stor fremtid. Vores torsk er af topkvalitet og bliver produceret ansvarligt. Vi håber, at den bliver en ny sund og bæredygtig proteinkilde for forbrugerne, ikke kun i Europa, men i hele verden, siger Norcods danske adm. direktør Christian Riber og tilføjer:

– Vi er meget taknemmelige for de restauranter og kokke, der har taget sig tid til at teste produktet på trods af den meget vanskelige situation for hotel- og restaurationsbranchen på grund af corona-nedlukningen.

Positiv feedback fra leverandører og restauranter

Prøverne er sendt til modtagere i Danmark, Norge, Sverige, Litauen, Tyskland, Polen, Holland, Frankrig, Spanien, Portugal, Schweiz, England, Irland, Wales, Skotland og USA.
Sirena Group stod for distributionen af prøverne og håndterer salg og markedsføring for Norcod. Og tilbagemeldingerne har været meget positive.
– Jeg er meget begejstret efter at have prøvet at arbejde med Norcods torsk. Det er en frisk udseende fisk med faste og fyldige fileter. Med fremragende tekstur og aroma og hvidt gennemsigtigt kød. Præcis hvad jeg leder efter i en torsk, siger Jesper Redecker Hansen fra Fiskerikajen.

Også de danske kokke, der har testet produktet, har været positive, lyder det fra Sirena Group.

Norcod godt modtaget af markedet Udsendelsen af prøver på Norcods torsk følger efter en række milepæle for selskabet de seneste måneder. Aktietegningen i oktober var værdiansat til 250 mio. NOK og blev overtegnet tre gange, før Norcod blev noteret på Oslo Børs’ Merkur-marked den 15. oktober. Siden da er markedsværdien steget fra ca. 850 mio. NOK til 1.192 mio. NOK pr. 16. december 2020. Norcod har en række danske investorer i ryggen, blandt andre det danske fiskeriselskab Sirena Group A/S og Artha Kapitalforvaltning A/S.
Ved udgangen af september havde Norcod og partneren Namdal Settefisk 1,7 mio. torskeyngel klar til at gå ind i vækstfasen. De bliver overført til havet i 2021 og vil være klar til produktion af 10.000 ton torsk i 2022.

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Foodservice, Kød, fisk og fjerkræ

Seneste nyt fra redaktionen

Lavazza vinder europæisk hæder for tredje år i træk

Drikkevarer02. 12. 2025

Ved årets European Coffee & Hospitality Awards blev det endnu engang understreget, at godt håndværk betaler sig. Italienske Lavazza blev i denne uge kåret til Best European Commercial Coffee Roaster for tredje år i træk. Det er en hæder, der baserer sig på mere end 10.000 nomineringer og

Kan man bage en kage uden æg? Det undersøger forskere og virksomheder nu i et projektsamarbejde

Forskning og uddannelseFødevareproduktionRåvarer og ingredienser02. 12. 2025

Et nyt projekt støttet af Innovationsfonden undersøger, hvordan planteproteiner kan erstatte æg i visse af vores fødevarer – uden at gå på kompromis med hverken smag, konsistens eller bæredygtighed. Af Kimie Kongsøre Æg er lidt af en superingrediens i madlavning. De skummer, giver struktur

Black Friday gav omsætningsrekord i Dagrofa Foodservice-butikker

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice02. 12. 2025

Black Friday har længe været et hit hos de private forbrugere, men konceptet tiltaler også de professionelle kunder. Det er meldingen fra Dagrofa Foodservice, som i fredags opnåede en markant samlet omsætningsrekord for de 30 lokale Cash & Carry-butikker. Særligt gouda, burgerbøffer og pommes

Falstaff: Et af Europas førende mad- og livsstilsmedier er udkommet i Danmark

AktueltFoodservice02. 12. 2025

Torsdag i sidste uge afholdt østrigske Falstaff en stor lanceringsevent for 350 mennesker i anledning af udgivelsen af deres nye magasin dedikeret til de nordiske og baltiske lande. Ved samme event lancerede Europas førende mad- og livsstilsmedie deres nye guide til Nordens bedste barer, mens en

FødevareDanmark anker gebyrsag til Højesteret: Dommen strider mod EU-retten, mener de

FødevareproduktionFødevaresikkerhedKød, fisk og fjerkræPolitik og eksportTop02. 12. 2025

Østre Landsret frifandt i november Fødevarestyrelsen for at have taget for høje priser for sin kødkontrol. Nu anker brancheorganisationen FødevareDanmark imidlertid afgørelsen til Højesteret, da man mener, at dommen er i strid med EU-retten. FødevareDanmark mener, at Fødevarestyrelsens

Vareelevator: Der kommer 800 kilo varer hver uge – alligevel går kokken tomhændet

Foodservice27. 11. 2025

En kok må ikke gå tomhændet, siges det – men på Green Mango på Frederiksberg er det præcis, hvad de gør, selvom der hver uge kommer 800 kilo varer ind ad døren. God mad kræver gode råvarer, og de vejer tungt. På Godthåbsvej på Frederiksberg kommer der hver uge omtrent 800 kilo kokosmælk, ris og

Sådan bruger planter ingeniørprincipper til at trænge gennem hård jord

Forskning og uddannelseLandbrug27. 11. 2025

Et internationalt forskerhold med Københavns Universitet, Shanghai Jiao Tong University og University of Nottingham i spidsen har opdaget, hvordan planterødder er i stand til at trænge igennem hård og tæt jord ved hjælp af et velkendt ingeniørprincip. Opdagelsen kan få stor betydning for fremtidens

aye aye på Admiral Hotel hædres for Danmarks bedste nye vinkort

AktueltDrikkevarerFoodservice27. 11. 2025

Admiral Hotels restaurant aye aye har vundet prisen for Best Newcomer List ved Star Wine List of the Year Denmark 2025, en international anerkendelse, der hylder verdens bedste vinkort og de mennesker, der står bag. Med kun 48 finalister på tværs af Danmark var aye aye allerede blandt en

Madplansunivers er et kæmpe hit: Tusindvis af danskere henter inspiration hver uge

AktueltDetailhandel og en grosMarkedsføring27. 11. 2025

Mange kløer sig nok frustreret i håret over at skulle finde idéer til aftensmaden, men et madplansunivers med madblogger og influencer Julie Bruun er en stor succes. ‘Hvad skal vi have til aftensmad?’ Det spørgsmål stiller mange danskere sikkert sig selv flere gange om ugen, men hjælpen er lige

Ny rapport fra Madland: Grøn madhandel i København er nøglen til en sundere og mere resilient madby

Miljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed27. 11. 2025

Madland udgiver nu rapporten ‘Grøn madhandel i København – alternative, sunde og grønne madkanaler’, der er udarbejdet for Københavns Kommune som et dialogredskab til politikere, embedsfolk og andre beslutningstagere. Rapporten giver det første samlede overblik over de mange typer aktører og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

  • Ardo NV Denmark Office

    Ready to eat or not?

  • Ardo NV Denmark Office

    Nyt år, nye favoritter – Ardo lancerer 9 nyheder på frost i 2026

  • DENIOS ApS

    Har du den rigtige pumpe?

  • Spirax Sarco Danmark

    Guide: Find den korrekte dampkvalitet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Nemco Machinery A/S

    Ny serie termoformere vil blive en gamechanger inden for pakkemaskiner

  • DENIOS ApS

    Den ultimative tjekliste: Få mest ud af dit opsamlingskar

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Lavazza vinder europæisk hæder for tredje år i træk

    02.12.2025

  • Kan man bage en kage uden æg? Det undersøger forskere og virksomheder nu i et projektsamarbejde

    02.12.2025

  • Black Friday gav omsætningsrekord i Dagrofa Foodservice-butikker

    02.12.2025

  • Falstaff: Et af Europas førende mad- og livsstilsmedier er udkommet i Danmark

    02.12.2025

  • FødevareDanmark anker gebyrsag til Højesteret: Dommen strider mod EU-retten, mener de

    02.12.2025

  • Vareelevator: Der kommer 800 kilo varer hver uge – alligevel går kokken tomhændet

    27.11.2025

  • Sådan bruger planter ingeniørprincipper til at trænge gennem hård jord

    27.11.2025

  • aye aye på Admiral Hotel hædres for Danmarks bedste nye vinkort

    27.11.2025

  • Madplansunivers er et kæmpe hit: Tusindvis af danskere henter inspiration hver uge

    27.11.2025

  • Ny rapport fra Madland: Grøn madhandel i København er nøglen til en sundere og mere resilient madby

    27.11.2025

  • Danish Crown: Konkurrencekraften forbedret i oprydningsår

    25.11.2025

  • Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer kommer til Danmark

    25.11.2025

  • Madkulturen: Danskernes vegetarisle aftensmad består mest af rugbrød, toast og pasta

    25.11.2025

  • Finalisterne til Årets Kok og Årets Tjener 2026 er fundet

    25.11.2025

  • Verdens bedste oksemørbrad kommer fra Slagelse-virksomhed

    25.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik