• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltEmballageKød, fisk og fjerkræMarkedsføring27. 11. 2019 | Peter Friis

Ny klimavenlig emballage til foodservice

AktueltEmballageKød, fisk og fjerkræMarkedsføring27. 11. 2019 By Peter Friis

De nye tuber er nemmere at transportere, fylder mindre og kan komme i fryseren uden at skulle pakkes om. (Foto: Danish Crown).

Dagrofa Foodservice bliver de første til at sælge hakket oksekød i en ny klimavenlig emballage fra Danish Crown.

Fra torsdag den 28. november vil kunderne i Dagrofa Foodservice og de 29 S-Engros butikker over hele landet opleve, at pakkerne med hakket oksekød er ændret fra den klassiske sorte bakke til en tubeformet emballage.
– Der er nogle helt åbenlyse fordele ved den her måde at emballere vores hakkede oksekød på. Først og fremmest reducerer vi forbruget af plastik til et absolut minimum. Samtidig er kødet pakket uden luft, som sikrer, at holdbarheden fra produktionsdato forlænges fra 7 til 14 dage, så alt i alt er der et plus på bæredygtighed for både mindre plastforbrug og mindre madspild, siger Claus Hein, der er salgsdirektør i Danish Crown Beef.
Der er langt fra tilfældigt, at det er Dagrofa Foodservice og de 29 S-Engros butikker, der bliver de første til at have den nye emballage i køledisken. Kødet vil nemlig ikke fremstå helt så rødt i ”rullerne”, idet ilten, som bruges i de traditionelle kødbakker, gør at kødet bevarer den røde farve. Men hos S-engros vil kunderne næppe undre sig over dette, da det typisk er professionelle, som køber ind til kantiner, cafeer og restauranter.

Fylder mindre og kan fryses direkte
– Vi tror på, at vores kunder vil opfatte det som et fremskridt, at kødet nu er pakket uden luft. De vil også notere sig, at de nye tuber er nemmere at transportere, fylder mindre i køleskabet og faktisk også kan smides direkte i fryseren uden at skulle pakkes om, så jeg er sikker på, de vil tage godt imod de nye ”kødruller”, siger, Mike Rasmussen, der er kategorigruppechef i Dagrofa Foodservice.
Danish Crown har et mål om at halvere virksomhedens samlede CO2-aftryk med 50 procent inden 2030 i forhold til aftrykket i 2005. Samtidig er det ambitionen at være CO2-neutral i 2050.
Tidligere i år ændrede Danish Crown plasttypen, som bruges til de klassiske sorte kødbakker, så de nu kan smeltes om og genanvendes til emballering af fødevarer. Skiftet fra såkaldt PE-plast til PET-plast sikrer, at Danish Crown nedbringer det årlige forbrug af nyt plastik til kødbakker med 1.000 tons, og det laves der ikke om på med den nye ”kødrulle”.

De sorte bakker fortsætter

– Om der er flere af vores kunder, som med tiden vil vælge at sælge hakket oksekød emballeret i den tubeformede pakning, kan jeg bestemt ikke afvise, men det betyder ikke, at kødbakkerne umiddelbart kan afskaffes. I Danish Crown vil vi fortsat have produkter som skært kød til eksempelvis bøf stroganoff, og de præsenterer sig bedst i den kendte sorte bakke, siger Claus Hein.
De første ”kødruller”, der finder vej til Dagrofa S-engros butikker, vil indeholde hakket oksekød fra Dansk Kødkvæg.

Skrevet i: Aktuelt, Emballage, Kød, fisk og fjerkræ, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

FoodserviceForskning og uddannelse02. 06. 2026

Efter millioner af visninger på TikTok, Instagram og Facebook rykker sketch-serien ‘Uvenner’ nu ud af feedet og ind i frokostpausen. Med en foodtruck besøger Tænketanken Frej og Dummy Entertainment ungdoms- og erhvervsuddannelser og festivaler landet over for at dele gratis planterig mad ud -

AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

Brød og kagerFødevareproduktion02. 06. 2026

Bageriernes økonomi har fået en udstrakt teknologisk hånd. I samarbejde med Alexandra Instituttet vil softwarevirksomheden Baker POS forbedre bageriernes spinkle marginer ved at forudsige salget med AI. De fleste forbinder duften af nybagt wienerbrød og tebirkes med klassisk, analogt håndværk.

Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

AktueltDrikkevarerFoodservice02. 06. 2026

Danmark har vundet de seneste to udgaver af verdens største gastronomiske sherry-konkurrence, Copa Jerez. Nu skal et nyt dansk kokke-sommelierhold forsøge at sikre en historisk tredje sejr på stribe. I næste uge skal den næste danske kandidat findes. Mandag den 15. juni afgøres det, hvem der

800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

AktueltKød, fisk og fjerkræ02. 06. 2026

Danish Crown vil skære omkring 800 stillinger væk over de næste to til tre år som led i en omfattende omorganisering af koncernen. Nedskæringerne skal være med til at frigøre 500 millioner kroner og styrke slagterigigantens konkurrenceevne på et globalt fødevaremarked, hvor konkurrencen ifølge

Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

FoodserviceTop02. 06. 2026

Danmark styrkede mandag aften sin position som en af verdens førende gastronominationer, da Michelin uddelte årets nordiske Michelin-stjerner ved en ceremoni i Tivoli i København. Aftenens største danske nyhed var, at Kadeau i København blev løftet fra to til tre Michelin-stjerner og dermed

Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

Konfekture28. 05. 2026

Tidligere på året løb KonditorBager i Bjerringbro med guldet i Danmarks Bedste Romkugle. Efter at have gået sin sejrsgang i det midtjyske kommer den prisvindende kugle nu til at kunne fås over hele landet. Ved Nordens største fødevaremesse, Foodexpo i Herning, løb KonditorBager i Bjerringbro

Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

Drikkevarer28. 05. 2026

Kaffepriserne brager i vejret igen i 2026, men det afholder ikke danskerne fra det sorte guld. Derimod stiger salget af espressomaskiner, som nu overgår filterkaffemaskinerne hos en af landets største forhandlerkæder. Kaffen er blevet betydeligt dyrere de seneste to år, men danskerne

Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

AktueltDetailhandel og en gros28. 05. 2026

Dagrofa Foodservice blev tirsdag aften hædret ved årets E-Handelsprisen, der uddeles af Dansk Erhverv. Virksomheden var for første gang nomineret til finalen med sin nye webshop målrettet professionelle køkkener – og endte med en tredjeplads i kategorien ”Bedste B2B-virksomhed med online omsætning

Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

AktueltMejeri28. 05. 2026

Til årets Madens Folkemøde blev en ny pris stiftet for at hylde håndværket og fagligheden blandt Danmarks bedste ostemagere. 10 oste dystede om priser i kategorierne Fast ost og Blåskimmel, og jury og publikum præmierede oste fra Arla Unika, Jernved Mejeri og Thise Mejeri som kongerigets

Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

FoodserviceMesser og konferencerTop28. 05. 2026

På årets Madens Folkemøde blev JaTak-prisen uddelt for første gang til en række af de mennesker, der hver dag skaber arbejdsglæde på restauranter i hele Danmark. Blandt vinderne er Sten Hansen fra Christianshavns Færgecafé, der blev hyldet som Årets Leder, Mathias Bergdahl fra Kurhotel Skodsborg,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

    02.06.2026

  • AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

    02.06.2026

  • Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

    02.06.2026

  • 800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

    02.06.2026

  • Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

    02.06.2026

  • Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

    28.05.2026

  • Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

    28.05.2026

  • Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

    28.05.2026

  • Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

    28.05.2026

  • Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

    28.05.2026

  • Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

    26.05.2026

  • Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

    26.05.2026

  • Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

    26.05.2026

  • Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

    26.05.2026

  • Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

    26.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik