• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FødevareproduktionFødevaresikkerhed15. 08. 2019 | Dann Bjarke Jensen

Ny international konference sætter fokus på fødevaresvindel

FødevareproduktionFødevaresikkerhed15. 08. 2019 By Dann Bjarke Jensen

Den nye konference, International Food Fraud Conference, bringer internationale talere fra flere forskellige lande til Vejle 17. og 18. september. Værterne er Eurofins Danmark og den nationale klyngeorganisation Danish Food Cluster. Arkivfoto.

Ris med plastik, manuka-honning uden manuka-honning og øko-svindel. Fødevaresvindlerne er et stigende problem konstaterer forskere, industri og den globale markedsleder inden for test af fødevarer.

– Fødevaresvindel, Food Fraud, er et stort problem, som hvert år koster fødevarebranchen over 100 millioner euro. Handlen bliver mere og mere global. Dette øger risikoen for svindel med fødevarer og svindlen bliver stadig mere sofistikeret og kompleks, fortæller Svend Aage Linde, CEO i den danske afdeling af koncernen Eurofins, der er global markedsleder inden for test af fødevarer.

13 millioner svindel- og potentielt farlige fødevare- og drikkeprodukter var, hvad Europol-Interpol i 2017 indsamlede fra 61 forskellige lande til en værdi af 230 millioner euro som en del af Operation Opson VI.

Den nye konference, International Food Fraud Conference, bringer internationale talere fra flere forskellige lande til Vejle for at komme de danske virksomheder og kvalitetschefer til undsætning. Værterne er Eurofins Danmark og den nationale klyngeorganisation Danish Food Cluster.

Det stigende pres kan industrien også skrive under på:

– Vi har arbejdet målrettet med fødevaresvindel siden 2016. Hos os er fødevaresvindel en lige så væsentlig faktor som kvaliteten og prisen på produktet. Vi har vores egen fødevaresvindel task force og stiller i stigende grad skrappere krav til udvalgte produkter, fortæller Simone Stolzenbach, Auditor and Control Specialist, fra Coop Trading, en indkøbsorganisation for Coop i Danmark, Norge Finland og Sverige.

Nu også økologi

Simone Stolzenbach understreger alvoren i fødevaresvindel, en alvor branchen måske er nødt til at stå sammen om:

– Nogle gange kan vi have en følelse af, at dem der snyder hele tiden, er et skridt foran, og som vi hele tiden løber efter. Så man kunne spørge sig selv, om alle supermarkedskæderne skulle stå sammen. Selvom vi er konkurrenter, så er ingen af os interesserede i at have svindlede produkter på hylderne, lyder det fra Simone Stolzenbach, som skal fortælle om retail perspektivet på fødevaresvindel til konferencen.

Fødevare-fupmagerne er som noget nyt rykket ind på det økologiske marked, hvilket kan være farligt for det danske verdensmester-brand påpeger forsker inden for området:

– I Danmark har det økologiske marked en høj troværdighed, og den skal vi beskytte og opretholde. Øko-snyd kan gøre stor skade, som vi har set i 2011 i Italien og nu i USA. Jeg oplever en stor og stigende interesse i at finde metoder til at bevise, om fødevarer er økologiske både fra forbrugere, virksomheder og myndigheder, fortæller Kristian Holst Laursen, adjunkt på Københavns Universitet, der vil videregive sine erfaringer og viden på konferencen.

International Food Fraud Conference finder sted den 17.-18. september 2019 på Hotel Munkebjerg i Vejle.

Fakta: 

Danish Food Cluster samler den danske fødevareklynge om at skabe innovation gennem et netværk af viden, talent, investorer og virksomheder. Med medlemmer, der repræsenterer over 75 procent af den danske madindustri, dækker Danish Food Cluster hele værdikæden og skaber vækst gennem netværk, vidensdeling og øget synlighed på et internationalt niveau.

Eurofins er en af verdens førende laboratorievirksomheder med over 800 laboratorier i 47 lande (Europa, Nord- og Sydamerika og Asien) og 45.000 ansatte på verdensplan. Hvert år analyserer Eurofins over 400 millioner analyser inden for sikkerhed, identifikation, sammensætning, autenticitet, oprindelse, sporbarhed og renhed og tilbyder en portefølje af over 200.000 validerede analysemetoder. I Danmark har Eurofins over 1.000 medarbejdere fordelt på seks lokationer; Vejen, Glostrup, Galten, Aarhus, Åbybro og Rødovre.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Fødevaresikkerhed

Seneste nyt fra redaktionen

Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

Detailhandel og en grosFoodservice08. 01. 2026

Den københavnske restaurantkæde Banzo – tidligere kendt som Garbanzo – har ikke alene fået nyt navn men også ny fødevareleverandør. Nu er det grossisten Dagrofa Foodservice, som sørger for levere fødevarer til Banzos fem pitarestauranter i Indre By, Nordhavn, Østerbro, Nørrebro og på Frederiksberg. 

Billetsalg til Dining Week er i gang

Foodservice08. 01. 2026

Billetsalget til Dining Week er i gang – tusindvis har allerede sikret sig pladser til vinterens store spiseuge. Billetsalget til Dining Week er nu åbnet, og interessen for Nordens største restaurantfestival er igen markant. Allerede nu har over 20.000 danskere sikret sig billetter til

500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

AktueltBrød og kagerDetailhandel og en grosKonfekture08. 01. 2026

Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er

Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ08. 01. 2026

I løbet af de kommende ni måneder vil Danish Crown etablere en ny produktions-facilitet i Vejen, hvor omkring 100 medarbejdere skal udbene forender fra danske grise. Med stigende tilførsler af grise fra danske landmænd får Danish Crown brug for ekstra kapacitet til udbeningen af danske grise.

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

KonfektureTop08. 01. 2026

Hvordan kan danskere på tværs af generationer finde fælles løsninger på bæredygtighed og forbrug i hverdagen? Toms Gruppens nye initiativ, Generationsrådet, skaber et forum for ærlig dialog og nye perspektiver - med ambitionen om at bygge bro mellem generationernes forskellige

IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Efter 40 år med kødboller udvider IKEA igen sit sortiment af runde fristelser i restauranterne. Allerede fra denne uge kan kunderne sætte tænderne i en sprød, plantebaseret falafel med smag af Mellemøsten i anledningen af ‘Grøn januar’. Fra den 7. januar kan kunderne hos IKEA vælge en ny

FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport06. 01. 2026

Små mobile fødevarevirksomheder som eksempelvis den lokale fiskebil er underlagt nogle uhensigtsmæssige regler, der gør det svært at drive de populære salgsvogne efter reglerne, lyder det fra FødevareDanmark. Når den lokale fiskebil ruller ind på torvet lørdag formiddag for at forsyne de

Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Statsminister Mette Frederiksens nye udmelding om mulig nulmoms på frugt og grønt får ros af Kræftens Bekæmpelse, Diabetesforeningen og Hjerteforeningen. Det er positivt, at statsminister Mette Frederiksen vil sætte ind mod de høje fødevarepriser. Med de rette greb kan indsatsen også blive et

Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed06. 01. 2026

29 procent af danskerne svarede kort før jul, at de overvejede at vælge alkohol fra i den første måned af 2026. Der er imidlertid både aldersmæssige og geografiske forskelle. Næsten hver tredje dansker overvejer at tage en januar uden alkohol. Dagrofas salg peger også på stor stigning i salget

Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

FoodserviceMejeriTop06. 01. 2026

Dyr chokolade med pistacie. Hytteost og protein. Små hapsere. Det er blot tre af de fem madtrends, som Arla har udpeget i det år, der netop er overstået. Du har helt sikkert scrollet forbi dem på TikTok, Instagram eller Facebook. Dubai chokolade, fermenterede drikke, hot honey, hytteostpizza og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

    08.01.2026

  • Billetsalg til Dining Week er i gang

    08.01.2026

  • 500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

    08.01.2026

  • Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

    08.01.2026

  • Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

    08.01.2026

  • IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

    06.01.2026

  • FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

    06.01.2026

  • Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

    06.01.2026

  • Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

    06.01.2026

  • Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

    06.01.2026

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik