• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMarkedsføring13. 11. 2019 | Peter Friis

Naturli’: Mange ønsker klimamærke på maden

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMarkedsføring13. 11. 2019 By Peter Friis

– Vi ønsker ikke at stille os som dommere over forbrugernes valg, men vi ønsker, at alle skal have et reelt valg ved at kunne se klimabelastningen, når de handler fødevarer, siger Henrik Lund.

Naturli’ har spurgt en række forbrugere, om de ønsker klimamærkning på deres madvarer.
– Vi tales så meget om, hvor meget vi belaster klimaet, når vi spiser, når vi flyver eller kører bil. Men er der reelt et ønske fra forbrugerne om, at de kan følge med i deres klimaaftryk, når de spiser? Det har vi hos Naturli’ undersøgt, fortæller Henrik Lund, direktør hos Naturli’.
På Plantebevægelsen på Facebook har Naturli’ hen over et par dage stillet spørgsmålet: ’Skal der klimafakta på emballagen?’ Og svaret var overbevisende. 2643 svarede ja, mens kun 42 svarede nej tak.
– Forbrugerne er meget bevidste om, at det har stor betydning for klimaet, hvad de putter i munden. Derfor gik vi i sidste uge forrest med at klimamærke plantebaseret kød, plantedrikke og Smørbar, så forbrugerne klart kan se, hvilket CO2 aftryk det giver at spise produkterne. Nu har vi bedt forbrugerne om at give deres stemme til kende, og afstemning viser klar, at ønsket om klimamærkning er stort. Det viser også, at der er store perspektiver i, at langt flere fødevarevirksomheder følger trop. Jo flere fødevarevirksomheder, der mærker deres produkter med et klimamærke, jo mere bevidste bliver forbrugerne om deres klimaaftryk. Det må alle have en interesse i, siger Henrik Lund.
På FødevareFOKUS anerkender vi, at mange ønsker klimamærkning, men det bør nævnes, at valget af platform for undersøgelsen (Naturli’s egen facebook-side) sandsynligvis har haft indflydelse på mængden af positive tilkendegivelser.

Naturli’ Foods vil mærke plantebaseret kød
– Der er ingen Plantet B, og produktionen af fødevarer står for en fjerdedel af de drivhusgasser, vi som mennesker skaber, og CO2 udledningen bidrager til den globale opvarmning. Især fylder kødet meget i regnskabet. Derfor kan vi hver især gøre en forskel for klimaet, hver gang vi åbner munden for at spise eller handler i supermarkedet. Det ønsker rigtig mange at gøre, men så skal vi også give forbrugerne en reel mulighed for at se, hvor stor en CO2 belastning fødevarerne medfører, siger Henrik Lund, direktør hos Naturli’ Foods.
Han er sikker på, at det vil komme bag på mange, hvor stor forskel der er på at indtage plantebaserede fødevarer kontra animalske fødevarer. Det er baggrunden for, at Naturli’ er begynder at mærke sine plantebaserede fødevarer med CO2 belastning. Indsatsen starter med plantebaseret fars, plantedrikke og Smørbar. Siden følger resten af produkterne.
Analysevirksomheden CarbonCloud er i fuld gang med at kortlægge Naturli’ produkternes klimabelastning, som vil blive angivet på forsiden af emballagen – målt i kilo. CarbonCloud har tidligere kortlagt, at produktionen af grønne alternativer til mælk, smør og oksekød fra Naturli’ Foods efterlader et CO2 aftryk, som er mellem 4 og 10 gange mindre end de animalske produkter. Beregningerne fra CarbonCloud dækker fra mark til færdigt produkt – inklusive transport og emballage.
– Vi ønsker ikke at stille os som dommere over forbrugernes valg, men vi ønsker, at alle skal have et reelt valg ved at kunne se klimabelastningen, når de handler fødevarer. Ønsket om reel forbrugeroplysning deler vi forhåbentlig med resten af fødevarebranchen. Jeg håber, at mange flere producenter følger trop. Akkurat som det er naturligt med fx økologimærket, siger Henrik Lund.
– I den animalske sektor ser vi eksempler på mærkning af produkter med klimaneutralitet via køb af CO2 kvoter. Vi har valgt at gå en helt anden vej. Vores produkter er så klimavenlige i sig selv, at der ikke er brug for at købe kvoter for at komme til at se klimavenlig ud. Vi skilter gerne med det ægte klimaaftryk, som vores plantebaserede produkter efterlader. Det giver forbrugerne den optimale mulighed for at vælge fødevarer på et reelt grundlag, mener Henrik Lund.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Frugt og grønt, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Mærkevareleverandørerne hylder socialt engagement. I en tid præget af store forandringer og usikkerhed er virksomhedernes sociale engagement vigtigere end nogensinde. Derfor uddelte Mærkevareleverandørerne MLDK-prisen Årets Mærkevareleverandør til en virksomhed, der har gjort en særlig indsats

Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Som den første vinhandler i Danmark er Kjær & Sommerfeldt nu godkendt af WSET i London til at uddanne og eksaminere både private og professionelle i en af verdens mest anerkendte vinuddannelser – de første hold starter i maj. Kjær & Sommerfeldt kan som den første vinhandler i Danmark nu

12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Det er klogere at satse på billigere frugt og grønt, økologi, skolefrugt og styrket dansk produktion frem for en generel momssænkning, lyder budskabet fra 12 organisationer og virksomheder. Budskabet er led i en landsdækkende aviskampagne. Regeringen har afsat 6 mia. kr. årligt til at sænke

Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Der er fokus på bæredygtighed, økologi og brugen af sæsonens råvarer, når vinderen af årets Kantinepris skal findes. Nu er der åbent for indstillinger. Kantiner spiller en stadig større rolle i udviklingen af dansk måltidskultur. Hver dag serveres tusindvis af måltider, og bag dem står

Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

FoodserviceTop17. 03. 2026

For tredje gang i træk har Danmark vundet guld ved Bocuse d'Or Europe. Christian Wellendorf og commis Gustav Spurre leverede en historisk præstation i Marseille og tog førstepladsen foran Norge og Italien i en konkurrence med 20 af Europas dygtigste hold. Det er kulminationen på måneder af

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik