• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Markedsføring21. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Motatos kan fejre tre år i Danmark med stadig vækst

Markedsføring21. 11. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Det er nu tre år siden, at det svenskejede madspildssupermarked Motatos åbnede i Danmark. Virksomheden har nu mere end 40.000 danske kunder og har oplevet en stor vækst i omsætningen. Ikke mindst et 2022 med stigende fødevarepriser har virkelig fået danskernes øjne op for, at der er mange penge at spare ved at købe madspildsvarer online.

Det er nu tre år siden, Motatos gik ind på det danske marked med sit forretningskoncept, som kort fortalt går ud på at redde madvarer og produkter fra at gå til spilde ved at opkøbe overskudsvarer direkte fra producenterne og videresælge dem til forbrugerne med store rabatter.
Danskerne har taget rigtig godt imod konceptet, og der har været en tydelig udvikling i omsætningen, hvis man kigger på tallene fra 2021 målt mod 2020. I 2021 var omsætningen i Danmark således på 34 mio SEK mod 13 mio SEK i 2020. Der er tale om en vækst på mere end 160 pct. fra første til andet år i Danmark.
Den samlede omsætning for 2022 kendes af gode grunde endnu ikke, men hvis man kigger på, hvor meget mad og andre produkter, danskerne har handlet via Motatos i år, giver det en god indikation af, at også 2022 vil vise en flot vækst for madspildssupermarkedet. Hvor danskerne i 2021 reddede 810 tons fødevarer og produkter fra at ende i skraldespanden, har salget i 2022 til og med september allerede rundet 977 tons (598 i sep/2021). Især de sidste fire måneder er væksten eksploderet, og sammenligner man med den bedste måned i ’21 lå salget her på 95 tons – i september 2022 rundede salget af varer 182 tons. En udvikling, der tyder på, at de stigende fødevarepriser og inflationen for alvor har fået danskernes øjne op for madspildskonceptet.

Så muligheder i konceptet
At Motatos gjorde sit indtog på det danske marked skyldes blandt andet tidligere landechef, Kasper Stærk, der i dag er chef for Motatos’ globale Private Label forrretning. Han så i 2019 mulighederne i konceptet, og da en ekspansion i Danmark allerede var på tegnebrættet fra Motatos’ side, blev idéen hurtigt til en realitet.
-Vi begyndte etableringen af Motatos i Danmark i august 2019, og 16. november gik vi i luften med én medarbejder (mig) og en praktikant. Vi havde ikke engang et kontor, men til gengæld var vi vilde med konceptet og sikre på, at man også i Danmark ville kunne se den indlysende winwin i både at redde varer fra madspild og spare penge, når man handler. Og det har jo heldigvis vist sig at holde vand. I dag har Motatos virkelig fået danskerne med på at handle online og redde mad; vi vækster og er nu seks medarbejdere, siger chef for Motatos’ globale Private Label forrretning, Kasper Stærk.

Siden indtoget i Danmark har Motatos, med stærke investorer i ryggen, ekspanderet forretningen på flere vigtige områder. Selve konceptet med at sælge overskudsvarer er blevet suppleret med Motatos’ egne brands; ”By Motatos” som er et private label bestående af en række billige og velsmagende basisfødevarer, og brandet ”SAVED by Motatos” – en række plantebaserede produkter, som alle er fremstillet af råvarer reddet fra at gå til spilde.

Investeringerne har også drevet Motatos’ ekspansion ind på det internationale marked, hvor konceptet blev lanceret i Tyskland i 2020 og i England i 2022, og endelig er de blevet brugt til at bygge et nyt avanceret lager i Örebro, som er virksomhedens største investering nogensinde. Lageret er på 22.000 m2 og er udstyret med 149 robotter, der hjælper personalet med at plukke og pakke varer, og drives af el fra solpaneler placeret på taget. Fra lageret skal titusindvis af tons mad- og forbrugerprodukter reddes fra at gå til spilde hvert år.

Skrevet i: Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

FoodserviceForskning og uddannelse02. 06. 2026

Efter millioner af visninger på TikTok, Instagram og Facebook rykker sketch-serien ‘Uvenner’ nu ud af feedet og ind i frokostpausen. Med en foodtruck besøger Tænketanken Frej og Dummy Entertainment ungdoms- og erhvervsuddannelser og festivaler landet over for at dele gratis planterig mad ud -

AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

Brød og kagerFødevareproduktion02. 06. 2026

Bageriernes økonomi har fået en udstrakt teknologisk hånd. I samarbejde med Alexandra Instituttet vil softwarevirksomheden Baker POS forbedre bageriernes spinkle marginer ved at forudsige salget med AI. De fleste forbinder duften af nybagt wienerbrød og tebirkes med klassisk, analogt håndværk.

Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

AktueltDrikkevarerFoodservice02. 06. 2026

Danmark har vundet de seneste to udgaver af verdens største gastronomiske sherry-konkurrence, Copa Jerez. Nu skal et nyt dansk kokke-sommelierhold forsøge at sikre en historisk tredje sejr på stribe. I næste uge skal den næste danske kandidat findes. Mandag den 15. juni afgøres det, hvem der

800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

AktueltKød, fisk og fjerkræ02. 06. 2026

Danish Crown vil skære omkring 800 stillinger væk over de næste to til tre år som led i en omfattende omorganisering af koncernen. Nedskæringerne skal være med til at frigøre 500 millioner kroner og styrke slagterigigantens konkurrenceevne på et globalt fødevaremarked, hvor konkurrencen ifølge

Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

FoodserviceTop02. 06. 2026

Danmark styrkede mandag aften sin position som en af verdens førende gastronominationer, da Michelin uddelte årets nordiske Michelin-stjerner ved en ceremoni i Tivoli i København. Aftenens største danske nyhed var, at Kadeau i København blev løftet fra to til tre Michelin-stjerner og dermed

Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

Konfekture28. 05. 2026

Tidligere på året løb KonditorBager i Bjerringbro med guldet i Danmarks Bedste Romkugle. Efter at have gået sin sejrsgang i det midtjyske kommer den prisvindende kugle nu til at kunne fås over hele landet. Ved Nordens største fødevaremesse, Foodexpo i Herning, løb KonditorBager i Bjerringbro

Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

Drikkevarer28. 05. 2026

Kaffepriserne brager i vejret igen i 2026, men det afholder ikke danskerne fra det sorte guld. Derimod stiger salget af espressomaskiner, som nu overgår filterkaffemaskinerne hos en af landets største forhandlerkæder. Kaffen er blevet betydeligt dyrere de seneste to år, men danskerne

Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

AktueltDetailhandel og en gros28. 05. 2026

Dagrofa Foodservice blev tirsdag aften hædret ved årets E-Handelsprisen, der uddeles af Dansk Erhverv. Virksomheden var for første gang nomineret til finalen med sin nye webshop målrettet professionelle køkkener – og endte med en tredjeplads i kategorien ”Bedste B2B-virksomhed med online omsætning

Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

AktueltMejeri28. 05. 2026

Til årets Madens Folkemøde blev en ny pris stiftet for at hylde håndværket og fagligheden blandt Danmarks bedste ostemagere. 10 oste dystede om priser i kategorierne Fast ost og Blåskimmel, og jury og publikum præmierede oste fra Arla Unika, Jernved Mejeri og Thise Mejeri som kongerigets

Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

FoodserviceMesser og konferencerTop28. 05. 2026

På årets Madens Folkemøde blev JaTak-prisen uddelt for første gang til en række af de mennesker, der hver dag skaber arbejdsglæde på restauranter i hele Danmark. Blandt vinderne er Sten Hansen fra Christianshavns Færgecafé, der blev hyldet som Årets Leder, Mathias Bergdahl fra Kurhotel Skodsborg,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

    02.06.2026

  • AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

    02.06.2026

  • Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

    02.06.2026

  • 800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

    02.06.2026

  • Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

    02.06.2026

  • Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

    28.05.2026

  • Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

    28.05.2026

  • Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

    28.05.2026

  • Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

    28.05.2026

  • Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

    28.05.2026

  • Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

    26.05.2026

  • Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

    26.05.2026

  • Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

    26.05.2026

  • Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

    26.05.2026

  • Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

    26.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik