• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Foodservice29. 04. 2025 | Mikkel Bækgaard

Molskroen solgt på under én måned: Skal fortsat være gastronomisk fyrtårn

Foodservice29. 04. 2025 | Mikkel Bækgaard

Det vakte stor interesse, da en af Danmarks mest ikoniske kroer og et stykke Danmarkshistorie blev sat til offentligt salg for en måned siden. Nu er der fundet en køber til Molskroen, der vil føre de stolte traditioner med gastronomi og forkælelse videre. EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget af den ikoniske kro og det tilhørende badehotel, der blev udbudt til 55 mio. kr.

Molskroen er et ikonisk sted og en historisk, kulinarisk perle, som gæster fra hele landet rejser til for at besøge og få en rigtig god bid mad. Sådan vil det også være fremover, selvom Molskroen nu skifter hænder. Det er nemlig et velkendt ansigt, der fortsat vil være ansigt udadtil. Det drejer sig om Sarah Evar, der de sidste seks år har ledet Molskroen som hotelchef og nu tiltræder som direktør.

“Jeg har været med på rejsen de sidste seks år og har ingen intentioner om at stoppe rejsen her. Alt dét, som gæsterne elsker og vender tilbage til, forbliver det samme. Molskroen skal være præcis dét sted, hvor man sænker skuldrene og bliver mødt i øjenhøjde. Et sted, hvor historien sidder i væggene, men hvor oplevelsen er levende og luksuriøs,” siger Sarah Evar, ny direktør for Molskroen.

Ny ejer har rødder i Ebeltoft

Den nye ejer er Mads Bygballe, der bl.a. ejer Ruby Travel Group og en andel af Travelheart Family, hvor han også er bestyrelsesformand. Han ønsker at føre Molskroen videre i samme ånd, fortæller han:

“Først og fremmest er jeg rigtig glad for at kunne være med til at føre et stykke Danmarkshistorie videre. For mig er Molskroerne mere end en investering – det er en hjertesag. Jeg har rødder i Ebeltoft, hvor både min far og farfar kommer fra. Det er et område, vi holder meget af, og jeg glæder mig til at være med til at videreføre Molskroerne i den ånd, som stedet fortjener, og som kroen er kendt for.”

Matas-millionæren den tidligere ejer Henrik Frederiksen, der har haft Molskroen siden 2012 og siden udvidede med strandhotellet i 2014 er glad for, at kroens fremtid nu er på plads. Han fortæller:

“Først og fremmest stor tak til Stephen Berthelsen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech for et behageligt forløb. Samarbejdet med ham og EDC Erhverv har været rigtig godt, og jeg er glad for, at kroens fremtid nu er på plads. Det har været afgørende for mig, at Molskroen bliver ført videre med respekt for historien og stedets ånd, og det er jeg helt tryg ved sker nu med Sarah som direktør og Mads som ejer.”

Telefonen bimlede og bamlede

EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget af Molskroen og for Stephen Berthelsen, der er formand for mæglervirksomhedens hotelgruppe, var det ikke en helt almindelig dag, da det blev offentliggjort, at Molskroen var til salg, fortæller han:

“Sjældent har jeg oplevet så stor interesse for en sag. Jeg var også involveret i salget af det tidligere Hornbæk Hospital på vegne af Freja Ejendomme, som nu er ved at blive transformeret til et luksushotel, og der var der også helt vildt gang i fremvisningerne. Da vi offentliggjorde, at Molskroen var til salg spredte rygtet sig hurtigt og medieomtalen var enorm stor. Jeg var på ejendomsmessen MIPIM i Frankrig, og min telefon bimlede og bamlede fra både journalister og interesserede købere, der ville vide mere om kroen. Det er altid spændende med de sager, der er så stor interesse for og efter vi gik offentligt med salget, er der gået under en måned inden fra der blev skrevet under på købsaftalen.”

“Vi er rigtig glade for at have hjulpet Henrik Frederiksen, og vi ønsker ham stort tillykke med salget. Samtidig vil vi også gerne lykønske Mads Bygballe med købet. Det bliver rigtig spændende at følge udviklingen og vi glæder os over, at Molskroen forbliver et udsøgt rejsemål for både danske og udenlandske turister, der søger høj gastronomisk standard i luksuriøse omgivelser,” siger Stephen Berthelsen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech og fortsætter:

“Vi mærker en stigende interesse for hoteller og kroer fra både ind- og udland, og det har resulteret i, at vi i EDC Poul Erik Bech for knap et år siden oprettede en decideret, selvstændig hotelgruppe med mæglere fra hele landet. Det giver os en langt mere struktureret rådgivnings- og salgsproces, og et stort netværk og beholdning af hoteller og kroer. Turismen herhjemme er i stor stigning og coolcation-fænomenet har gjort Danmark til en populær feriedestination, hvilket skaber gode vilkår for danske hoteller og kroer, og området fylder mere og mere hos os, hvor vi løbende sælger mange hoteller og kroer.”

Skrevet i: Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

85 år med Stryhn’s: Hvad er det egentlig, danskerne elsker ved leverpostej?

Kød, fisk og fjerkræ22. 09. 2026

Den er den mest populære pålægstype på rugbrød, findes i knap 80 % af de danske hjem og er blevet en så stor en del af den danske kultur, at den kan starte regulære skænderier om topping - og så har den været forsidecover på en bestseller om at leve sit bedste liv. Der er selvfølgelig tale om

”Intermission” på Alchemist: Fem måneder om året skal bruges til kreativ fordybelse

FoodserviceForskning og uddannelse22. 09. 2026

Fra december 2026 gentænker Alchemist måden at drive restaurant på. Fem måneder om året sættes den daglige restaurantdrift på pause for at i stedet fokusere på kreativ udvikling og research. Perioden får navnet ”Intermission”, og restauranten fastholder hele teamet på over 100 medarbejdere, som

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed22. 09. 2026

Kantinen på Københavns Rådhus er blevet certificeret med Svanemærket, der er en af verdens skrappeste miljøcertificeringer. Dermed lever kantinen op til en lang række miljø- og klimakrav med fokus på bl.a. mindre madspild, mere ressourcebevidst drift og en højere andel økologisk mad og

Cateringmesse Øst samlede branchen til en dag med smag og gode snakke

AktueltMesser og konferencer22. 09. 2026

Der var masser af liv i Brøndby Hallen, da Cateringmesse Øst samlede foodservicebranchen. Dagen igennem lagde mange glade gæster vejen forbi messen for at møde leverandører, smage på produkter og hente inspiration. Cateringmesse Øst er vel overstået efter en dag, hvor Brøndby Hallen dannede

Ny landsdækkende hotel-indsats mod madspild redder overskudsmad lokalt

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed22. 09. 2026

Scandic Hotels bliver den første hotelkæde i Danmark, der etablerer en landsdækkende model for lokal donation af overskudsmad. Mad skal hjælpes videre dér, hvor den allerede befinder sig. Derfor lancerer Scandic Hotels sammen med Stop Spild Af Mad et nyt landsdækkende initiativ mod madspild, som

McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ17. 09. 2026

Bestil din Cheeseburger uden pickles eller din McFeast uden tomat, hvis du vil være sikker på, at den er frisklavet. Sådan lyder en gammel McDonald’s-myte, som stadig lever blandt danskerne. Hacket har været overflødigt i mange år, men nye tal viser, at kun 46 procent af danskerne ved, at maden

Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

FødevareproduktionRåvarer og ingredienser17. 09. 2026

React Foods vil bruge en teknologi udviklet af forskere fra Aarhus Universitet og internationale samarbejdspartnere til at omdanne CO₂ og brint til proteinrige ingredienser fra gær ved hjælp af mikroorganismer. Det meste af det protein, vi spiser, begynder sin vej til vores tallerkener på en

Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Havbruget Musholm bliver den første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature. Sammen med BioMar omsætter virksomheden målene til konkrete indsatser for råvarer, marine levesteder og biodiversitet. Musholm tager som deltager i Science Based Targets Network (SBTN) Ocean

Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionFødevaresikkerhedMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Ny undersøgelse fra Teknologisk Institut viser, at fermenterede sidestrømme kan hæmme væksten af sporedannende bakterier i andre retter. Metoden bruger sidestrømme fra grøntsags- og svampeproduktion, der ellers går til spilde, og kan give fødevareproducenter et naturligt alternativ til kemiske

Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop17. 09. 2026

Der var både spænding og stolthed i salen, da årets Kantinepris blev overrakt på Fødevaredagen på Hindsgavl Slot. Efter en tæt konkurrence med nogle af landets stærkeste kantineteams kunne køkkenchef Lars Jensen og holdet fra Søstrene Grene, Kantinen i Taghaven, træde frem som årets

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 85 år med Stryhn’s: Hvad er det egentlig, danskerne elsker ved leverpostej?

    22.09.2026

  • ”Intermission” på Alchemist: Fem måneder om året skal bruges til kreativ fordybelse

    22.09.2026

  • Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

    22.09.2026

  • Cateringmesse Øst samlede branchen til en dag med smag og gode snakke

    22.09.2026

  • Ny landsdækkende hotel-indsats mod madspild redder overskudsmad lokalt

    22.09.2026

  • McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

    17.09.2026

  • Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

    17.09.2026

  • Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

    17.09.2026

  • Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

    17.09.2026

  • Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

    17.09.2026

  • Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

    14.09.2026

  • Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

    14.09.2026

  • Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

    14.09.2026

  • Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

    14.09.2026

  • Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

    14.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}