• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelse21. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Modtager af Nils Foss Talent-pris 2022 gør mikroalger mere spiselige

AktueltForskning og uddannelse21. 11. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Fødevarekemiker Mahesha Manjunatha Poojary fra Institut for Fødevarevidenskab på Københavns Universitet (KU FOOD) er den ene af dette års to modtagere af Nils Foss Talent-pris, og hvis man spørger ham, hvad vi skal spise meget mere af fremover, er han ikke i tvivl: Mikroalger!

Mahesha Manjunatha Poojary tilbringer minimum et par timer i laboratoriet hver dag. Foto: Lene Hundborg Koss.

Mahesha Poojary bruger avancerede fødevareanalytiske metoder som kromatografi og massespektrometri til at undersøge mikroalgers egenskaber helt ned på atom-niveau for at finde ud af, hvordan de kan blive fremtidens super-fødevare – en vigtig opgave, som nu har været med til at skaffe ham Nils Foss Talentpris 2022.

-Min forskning går grundlæggende ud på at skaffe metoder til dyrkning, ekstraktion og forarbejdning af mikroalger, der kan udnytte det kæmpestore fødevarepotentiale, mikroalger har. Den handler også om at udnytte spildstrømme fra fødevareproduktionen, så man skaber værdi i fødevarekæden flere steder samtidigt, siger Mahesha Poojary.
Han står blandt andet i spidsen for forskningsprojektet ”Two-in-One: Valorising dairy wastewater to produce food ingredients using microalgae”, der støttes af Danmarks Frie Forskningsfond.

Projektet går ud på at bruge sidestrømme fra mejeriproduktionen som næring for dyrkning af mikroager. Det vil sige restvand fra produktionen, der bl.a. indeholder, proteiner, mineraler og kulhydrater.
Fødevarekemikerens forskning fokuserer også på at udnytte næringsværdien af mikroalgerne så godt som overhovedet muligt samt sørge for, at kvaliteten af indholdsstofferne er i top, som fødevarer til mennesker.
-Vi forsker for eksempel i at forarbejde mikroalgerne på en måde, så proteinerne undgår oxidation, som forringer kvaliteten og gør proteinerne uegnede som humanernæring, fortæller han.

-Jeg er beæret over at modtage Nils Foss Talentprisen 2022, og betragter den som en anerkendelse af min indsats på mit forskningsfelt, som er fødevarekemi og fødevareanalytisk kemi. Jeg vil rigtig gerne takke komiteen bag prisen samt de mennesker, der gør det muligt for mig at udføre det arbejde, jeg elsker: min familie, venner og kolleger, siger han afslutningsvis.

Fordele ved mikroalger
Indeholder en række sunde stoffer, der er brug for i fødevarer, herunder proteiner, polyumættede fedtsyrer (PUFA) og karotenoider.
Kan bidrage med umami-smag til plantebaserede produkter – dvs. god smag i retning af kød.
Man kan udvinde naturlige farvestoffer, fx grøn, orange og blå, fra mikroalger, som kan tilsættes andre fødevarer/ingredienser. Stofferne er samtidig antioxidanter, som også er vigtige i en sund kost.
Behøver ikke landbrugsjord, men kan vokse i tanke, hvorved jorden kan udnyttes til andre afgrøder eller omlægges til arealer med høj biodiversitet.
Kan vokse ved hjælp af spildstrømme fra andre fødevareproduktioner og kan nøjes med næringsstoffer i små mængder.

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse

Seneste nyt fra redaktionen

15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

Foodservice03. 02. 2026

2026 tegner sig som et særligt år for gastronomien – og ikke mindst i Tivoli, hvor de nordiske Michelin-stjerner uddeles til sommer. Det markerer forlystelseshaven blandt andet med det mest stjernespækkede pop-up-program til dato i Det japanske Tårn. I løbet af året flytter i alt syv restauranter

Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

Drikkevarer03. 02. 2026

Copenhagen Distillery er blevet kåret som Best Craft Producer in the World ved Icons of Whisky. Samtidig er destilleriets master distiller, Lasse Öznek, blevet shortlistet som én af verdens tre bedste craft distillers. Prisen er en anerkendelse af et iværksætterprojekt, der fra begyndelsen har

Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed03. 02. 2026

Vivino ændrede fundamentalt måden, vi opdager og vurderer vin på. Nu vil medstifter Theis Søndergaard gentage succesen i den hastigt voksende alkoholfrie kategori med sin nye platform og app Dry Boots, der guider forbrugerne til de bedste alkoholfrie alternativer inden for vin, øl, spiritus,

Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

AktueltFoodservice03. 02. 2026

Første februar blev Danmarks bedste betjening, bistro og årets retter 2025 kåret af foreningen Danske Madanmeldere ved en festaften for dansk gastronomi i København. Blandt vinderne var både kendte og nye navne: Kadeau vandt i kategorien Land, Bjørnekælderen vandt i kategorien Sødt, mens færøske

Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

FoodservicePolitik og eksportTop03. 02. 2026

I fredags på det globale gastronomisymposium Convergence annoncerede kulturminister Jakob Engel-Schmidt, at han vil undersøge om gastronomi kan anerkendes som en kunstform. Et initiativ der flytter fokus fra gastronomi som håndværk til at blive en del af kulturverdenen – og Danmark placerer sig i

Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Dyreværnsorganisationen Anima hylder 'historisk øjeblik,' efter den norske fjerkræbranche har annonceret en total omstilling væk fra hurtigtvoksende kyllingeracer næste år. Norge – hvor der årligt produceres 75 millioner slagtekyllinger – vil blive det første land i verden til at omstille 100 pct.

Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

Konfekture29. 01. 2026

For Mejerigården A/S, der står bag Premier Is, Hjem-IS, Underground, Polar Is og Rønbjerg Is, skal 2026 defineres af vækst via innovative partnerskaber, produktnyheder og et sikkert fokus på danske isklassikere. Blandt årets mest iøjnefaldende nyheder er Premier Is’ partnerskab med Tuborg Squash. De

BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

AktueltFoodserviceLandbrug29. 01. 2026

På 8. år sætter Book en Mark økologiske producenter og aftagere fra dagligvarehandelen, grossisterne, offentlige køkkener, spisesteder og caféer op til business-dating med det ene formål at skabe samhandel og opdyrke nye samarbejdsformer. Den samtalende mødeform, hvor alle møder alle én til én, har

Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Den danske app Too Good To Go træder nu ind på sit fjerde kontinent. Tokyo bliver den første lokation i Asien, hvor brugere kan hente en såkaldt "lykkepose" og dermed være med til at forhindre, at god mad ender i skraldespanden. I denne uge får en dansk idé fodfæste i en af verdens mest

Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

Detailhandel og en grosFoodserviceFrugt og grøntPolitik og eksportTop29. 01. 2026

Regeringen og et bredt flertal i Folketinget blev tirsdag enige om en aftale, der fra 2028 skal sænke momsen på fødevarer for i alt seks milliarder kroner årligt. Men selv om formålet er at gøre dagligvarer billigere for danskerne, er fødevareerhvervet langt fra enige om, hvordan – og om – en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

    03.02.2026

  • Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

    03.02.2026

  • Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

    03.02.2026

  • Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

    03.02.2026

  • Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

    03.02.2026

  • Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

    29.01.2026

  • Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

    29.01.2026

  • BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

    29.01.2026

  • Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

    29.01.2026

  • Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

    29.01.2026

  • Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

    27.01.2026

  • SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

    27.01.2026

  • Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

    27.01.2026

  • Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

    27.01.2026

  • Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

    27.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik