• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 09. 2024 | Mikkel Bækgaard

Meyers gør status på bæredygtighedsarbejde: Hæver økologiprocent til 55 pct. og indkøber 72 tons bælgfrugter

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 09. 2024 | Mikkel Bækgaard

I 2021 lancerede Meyers en bæredygtighedsstrategi med klare mål indenfor en række områder fra klima til lokale råvarer og social bæredygtighed. Nu gør madvirksomheden status med en række markante resultater, der på fem år tæller en opjustering af økologiprocenten til 55 pct. og øget indkøb af bælgfrugter til 72 tons på ét år.

I flere kantiner er buffetten overvejende grøn, og dagens ret er grøntsagsbaseret med kødet er et tilvalg – en ændring, der har sænket forbruget af kød væsentligt. Foto: Stine Christiansen

I mere end 25 år har Meyers arbejdet for at forbedre den danske madkultur gennem fokus på økologi, lokale råvarer og bedre dyrevelfærd, og for tre år siden blev dette samlet i én strategi:

“Vi besluttede os for at kortlægge vores bæredygtighedsarbejde for at se, om vi var på rette vej med vores indsatser indenfor klima- og miljøaftryk. Og takket være samarbejdet med vores ambitiøse kunder og dygtige kolleger kan vi nu dele de foreløbige resultater,” fortæller CEO i Meyers, Jesper Lykke Wacherhausen. 

Strategien blev udformet med målsætninger indenfor fem hovedområder: Klima, biodiversitet, økologi og dyrevelfærd, stedsans og “et længere bord”, hvoraf de sidste to områder beskæftiger sig med henholdsvis lokale råvarer og social bæredygtighed. For at sikre korrekte mål og datametoder indgik Meyers desuden et samarbejde med eksperter i livscyklusvurdering fra 2.-0 LCA consultants og Rambøll.

Økologi som del af værdigrundlag

Nu, i sensommeren 2024, udgiver Meyers en rapport med en foreløbig status, hvoraf særligt resultaterne indenfor klima og økologi står ud for Jesper Lykke Wacherhausen:

“Jeg enormt stolt over, hvordan vi både har opnået en CO2-reduktion for råvarer på 31 pct. og en økologiprocent på tværs af alle vores forretningsområder på 55 pct.. Økologi har altid været en del af Meyers’ værdigrundlag, og i dag er vi endnu mere bevidste om økologiens rolle i at bevare og genoprette biodiversitet”, fortæller Jesper Lykke Wacherhausen og uddyber: 

“I en tid med svingende råvarepriser er jeg imponeret over, hvordan mine kolleger fortsat har formået at prioritere økologien, så vi tager det ansvar, vi skal. For når vi dagligt serverer mere end 30.000 måltider i vores kantiner og som leveret frokost, så batter det virkelig noget for både sundhed og natur, når de økologiske råvarer fylder så meget på tallerkenen”. 

72 tons bælgfrugter på ét år 

Et af tiltagene for at sikre CO2-reduktionen har været at ændre måden at lave mad på:

“Før blev måltiderne typisk udtænkt med kød som udgangspunkt, men nu udtænkes de fleste retter med udgangspunkt i grøntsager og grønne proteiner såsom bælgfrugter og tempeh. Dermed er dagens varme ret i flere af vores kantiner nu grøntsagsbaseret, og kødet er et tilvalg”, fortæller Jesper Lykke Wacherhausen. 

Som del af arbejdet for at bruge mindre kød og flere grønne proteiner har Meyers iværksat en række initiativer for at få flere til at opleve glæden ved danske ærter, linser og bønner. Det har blandt andet resulteret i, at det samlede indkøb af bælgfrugter er steget fra 45 tons til 72 tons fra 2018-2023. Som del af dette fokus har Meyers desuden satset markant på at indkøbe flere danske og nordiske bælgfrugter og har således opjusteret indkøbet af de nordiske bælgfrugter med mere end 2000 pct. fra 68 kg i 2018 til 16 tons i 2023.  

Skræddersyede løsninger til grønnere måltider

I arbejdet med at implementere bæredygtighedsinitiativer både internt og i samarbejdet med kunder, erkender Jesper Lykke Wacherhausen, at Meyers kun har kunne nå i mål ved at tilpasse indsatsen til de respektive områder og samarbejdspartnere:

”Vi har en bred portefølje af kunder, der er forskellige steder i deres arbejde med bæredygtighed: Nogle er optagede af råvarer, mens andre går mere op i den socio-økonomiske agenda. For os er det afgørende at kunne skræddersy løsninger, hvor vi hjælper kunderne med deres mål indenfor mad og måltider lige meget hvor de er – for der er lige så mange nuancer og niveauer at arbejde med bæredygtighed på, som der er virksomheder”. 

Samtidig understreger Meyers’ CEO, at både kokke og gæster har spillet en vigtig rolle i både tilblivelsen og modtagelsen af den nye måde at lave mad på:

”Vi skylder vores kolleger i køkkenerne og vores gæster en stor tak, for det er deres værtskab og nysgerrighed, der gør, at vi kan lykkes med så store forandringer. Og det kræver fortsat fokus, blandt andet på gastronomisk efteruddannelse, når vi skal nå næste målsætning om 50 pct. reduktion i 2030”, siger Jesper Lykke Wacherhausen.

Genoprettelse af biodiversitet som næste skridt

Arbejdet med bælgfrugter og grønnere måltider er både en del af Meyers’ indsats for at reducere CO2, men også for at genoprette biodiversitet:

“Vi ved, at den største og mest afgørende faktor i forhold til genetablering af biodiversitet er reduktion af arealanvendelse til produktion af mad, og det kan eksempelvis opnås ved at indkøbe flere bælgfrugter og mindre kød”, fortæller Jesper Lykke Wacherhausen og slutter:

“Samtidig er det afgørende at have de rette målemetoder til at holde overblik over så komplekse områder og indsatser, og derfor vi gang med at implementere en metode i indkøbssystemerne, så arealanvendelsen fra råvarerne kan måles. Det bliver det næste store skridt i vores bæredygtighedsarbejde og en indsats, jeg ser meget frem til at følge”.

Skrevet i: Foodservice, Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Banan, chai og ekstra crunch: Toms giver klassikerne nye smage

Konfekture13. 10. 2026

Der bliver skruet op for både smag og sprødhed, når Toms Gruppen sender tre nye varianter af velkendte chokoladeklassikere på markedet. Med banan i Yankie, mandler i Guld Barre og chai i Anthon Bergs marcipanbrød vil chokoladeproducenten have en større bid af danskernes voksende appetit på

Grundlæggeren af Holte Vinlager, Karlin Nielsen, er død, 83 år gammel

Detailhandel og en grosDrikkevarer13. 10. 2026

Karlin Nielsen, bedre kendt som Kalle, sov ind onsdag den 7. oktober på Herlev Hospital efter en måneds sygdom. Han efterlader sig sin kone, Vivi, sine tre børn, 10 børnebørn og seks oldebørn. "Det er med stor sorg, at vi må meddele, at vores far, farfar og oldefar sov stille ind i onsdags

Alle standpladser solgt: Danmarks største grønne madmesse vender tilbage til Aarhus

AktueltFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 10. 2026

Mere end 1.000 billetter er allerede afsat til Plant Food Festival, der vender tilbage til Aarhus den 7. og 8. november. Her kan gæsterne gå på opdagelse blandt mere end 30 udstillere, lokale madboder, smagsprøver og workshops, og der er gratis adgang. Når Plant Food Festival slår dørene op

Økologisk Landsforening kritiserer finanslovsforslag: Grønne ambitioner mangler penge

AktueltLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed13. 10. 2026

Regeringens forslag til finansloven for 2027 lever ikke op til ambitionerne om at fordoble økologien i Danmark. Det mener Økologisk Landsforening, der blandt andet efterlyser permanent finansiering af Det Økologiske Spisemærke og flere midler til at styrke salget af økologiske fødevarer. Der

Den danske vinhøst 2026: Rekordhøst hos nogle vinbønder – andre får færre, men mere koncentrerede druer

DrikkevarerLandbrugTop13. 10. 2026

Trods nattefrost, tørke og en regnfuld sensommer melder danske vinbønder om sunde druer og forventninger til vine af høj kvalitet. Mens nogle vingårde oplever rekordhøst, har andre fået et mindre udbytte. Årets høst viser både mulighederne og udfordringerne i en dansk vinindustri, der sidste år

Hytteost hitter så meget, at mejerierne nu må skrue op for produktionen

Mejeri08. 10. 2026

Vi er vilde med hytteost - så vilde, at mejeriernes produktionskapacitet igen må udvides for at kunne følge med. Den store trend afspejles også på some og i tre nye kogebøger med opskrifter med hytteost. Hytteost bliver bare mere og mere populær. Det viser tal for, hvad danskerne køber ind i

Lavazza investerer i Danmark med nyt center for kaffefaglighed og innovation

Drikkevarer08. 10. 2026

I dag, torsdag den 8. oktober, åbner Lavazza et nyt Training Center i København. Med investeringen rykker Lavazza tættere på sine kunder, kaffemiljøet og kaffeelskerne i Danmark og skaber et sted, hvor klassisk kaffehåndværk møder nye trends og idéer. Ambitionen er at styrke fagligheden i en branche

Sydfynske producenter tror på lokal gris midt i dyrevelfærdsdebat

AktueltKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 10. 2026

Forbrugere og indkøbere må tage et større ansvar for dyrevelfærden i den danske svineproduktion. Det mener de to sydfynske fødevarevirksomheder, BK-Oks og Svendborg Slagtehus, der står bag den lokale ’Svendborg Gourmetgris’. Den seneste tids politiske debat om griseproduktion og dyrevelfærd

Food&Drink har fokus på frokostbordet

AktueltFoodservice08. 10. 2026

Der er alt godt til frokosten i det nyeste nummer af Food&Drink, der er nu er på gaden. I bladet ser vi på nyheder og produkter til frokostbordet ude i de professionelle køkkener, ligesom vi har været en tur forbi Krenkerup Bryggeri på Lolland for at høre om deres frokostøl. Vi har

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

LandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed08. 10. 2026

Verdens produktion af fødevarer er den største drivkraft bag tab af økosystemer og arter over hele kloden. Sammen med energi og finans skal landbrugs- og fødevaresektoren transformeres for at vende tilbagegangen i biodiversitet, lyder det i WWF’s flagskibsrapport Living Planet, der fremhæver Danmark

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Banan, chai og ekstra crunch: Toms giver klassikerne nye smage

    13.10.2026

  • Grundlæggeren af Holte Vinlager, Karlin Nielsen, er død, 83 år gammel

    13.10.2026

  • Alle standpladser solgt: Danmarks største grønne madmesse vender tilbage til Aarhus

    13.10.2026

  • Økologisk Landsforening kritiserer finanslovsforslag: Grønne ambitioner mangler penge

    13.10.2026

  • Den danske vinhøst 2026: Rekordhøst hos nogle vinbønder – andre får færre, men mere koncentrerede druer

    13.10.2026

  • Hytteost hitter så meget, at mejerierne nu må skrue op for produktionen

    08.10.2026

  • Lavazza investerer i Danmark med nyt center for kaffefaglighed og innovation

    08.10.2026

  • Sydfynske producenter tror på lokal gris midt i dyrevelfærdsdebat

    08.10.2026

  • Food&Drink har fokus på frokostbordet

    08.10.2026

  • Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

    08.10.2026

  • Ny generation skal lære at bruge maden op – Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    06.10.2026

  • MSC: Nordøstatlantisk makrel, atlanto-skandisk sild og blåhvilling er både truet af overfiskeri og klimaforandringer

    06.10.2026

  • HelloFresh går med i Bælgfrugtspartnerskabet og sætter mere bælg på efterårsmenuen

    06.10.2026

  • Dansk Cater bliver hovedsponsor for Årets Wiuff

    06.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Dom sikrer, at hospitaler skal sørge for vegansk mad

    06.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}