• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Foodservice28. 11. 2024 | Mikkel Bækgaard

Meyers bliver madpartner for nyt forandringsfællesskab

Foodservice28. 11. 2024 By Mikkel Bækgaard

I starten af 2025 indvies ”Thoravej 29” i Københavns Nordvestkvarter: En bygning og et professionelt fællesskab, hvor en række aktører indenfor kultur, politik og socialt arbejde får hovedsæde. Meyers er valgt til at varetage forplejning og værtskab for medlemsrestaurant, café og events og skal understøtte husets community med fokus på fællesskab og bæredygtighed. 

Siden 2021 har en undseelig industribygning i Københavns Nordvestkvarter undergået en markant transformation. Udadtil er de gule mursten de samme som ved bygningens opførsel i 1968, men indadtil er de 4621 kvm2 industribygning blevet gennemrenoveret med et princip om, at bygningen skal genanvende sig selv. Derfor er betondæk blevet til trapper, vægge til gulve, og om kort tid står bygningen klar til indflytning for Thoravej 29’s nye beboere. 

Initiativtagerne er Bikubenfonden, der købte bygningen for fire år siden med en ambition om at skabe et professionelt arbejdsfællesskab og mødested på tværs af en række aktører indenfor kultur, politik og socialt arbejde, som ønsker at skabe positive forandringer for samfundet. Her skal blandt andre Analyse & Tal, Art Hub Copenhagen, Akademiet for Social Innovation og Hjem til Alle Alliancen bo og arbejde.

“Vi glæder os til, at Meyers rykker med os ind på Thoravej 29 og bliver en del af fællesskabet. De udmærker sig ved både at have solid erfaring på tværs af værtskab, personalerestauranter og events, og samtidig har de en markant profil indenfor bæredygtighed. Det gælder både i almen forstand med omtanke for råvarer, miljø og klima, men også social bæredygtighed, hvor arbejdet med udsatte er en central del af praksis i flere projekter”, fortæller Pia Møller-Holst fra communitiet Thoravej 29. 

Forplejning og værtskab med en social dagsorden

På Thoravej 29 har Meyers gennem de seneste måneder været med til at udvikle husets medlemsrestaurant, café og eventprogram, og madvirksomheden skal fra januar drive en række forplejningsløsninger i tæt samskabelse med husets medlemmer:

”Thoravej 29 er en drømmeopgave, fordi samarbejdet først og fremmest tager afsæt i et stærkt værdifællesskab med alle Thoravej 29’s aktører. Samtidig er det en mulighed for at sætte mange af vores fagligheder i spil – fra kantine til restauration og events – og sammen med aktørerne skabe madoplevelser i hele huset”, fortæller Marie Egede, der er direktør for restauranter og events i Meyers, og uddyber:

”Vi er særligt stolte over, at vi her får mulighed for at bruge vores erfaringer med at løfte sociale dagsordener gennem mad og måltider. Det gør vi ved at tilbyde unge på kanten af job og uddannelse en mulighed for at indgå i nye fællesskaber”, fortæller Marie Egede og slutter:

”Gennem projekter som ”Højskole uden mure” og ”Måltid, fritid, fremtid” har vi gennem de seneste år hjulpet en række unge til livsmestring og fornyet selvtillid, og for mange har det givet kompetencer til at starte på en uddannelse eller få et job. Vi ser meget frem til at bruge vores erfaringer med dette på Thoravej 29 og forhåbentlig gøre en forskel for endnu flere”.

Måltidet som inkluderende samlingspunkt 

Som omdrejningspunkt for partnerskabet har Thoravej 29 og Meyers i samarbejde udviklet et nyt koncept for husets medlemsrestaurant, som bliver navngivet Langar: 

“Langar er inspireret af det østlige fænomen af samme navn, hvor køkkenet danner rum for møder mellem mennesker og man udlever inklusion i praksis. Det betyder bl.a. at fællesskabets medlemmer bliver inviteret til at tage del i de daglige madoplevelser og dermed bliver medskabende af både kultur og måltider”, fortæller Adam Usman fra Meyers og slutter:

“Måltidsoplevelsen vil kredse om en række grundprincipper: Man vil se og smage årstiden med tydelighed, vi har et klart grønt fundament og bruger mange ingredienser fra eget forrådskøkken. Så frokosten er skabt med flest mulige lokale råvarer og overvejende grøntsager og bælgfrugter, der krydres og forædles med hjemmesyltede- og fermenterede råvarer og spises i samvær ved langborde”.

Skrevet i: Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Geia Group køber bake & take

Brød og kagerFoodservice20. 11. 2025

Med opkøbet styrker Geia Group sin position inden for bl.a. instore-bagerier og convenience-kæder, hvor der vil blive sat yderligere fokus på innovation til både danske og udenlandske kunder. bake & take er en velrenommeret leverandør af innovative og kundetilpassede bageriprodukter til

Bornholm tager næste skridt mod Danmarks første lokale rejeproduktion

Forskning og uddannelseFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ20. 11. 2025

Torsdag modtager Bornholms Lakseklækkeri i Nexø de allerførste larver af varmtvandsrejer. Det er en vigtig milepæl i opbygningen af en helt ny fødevareproduktion på øen og etableringen af Danmarks første lokale produktion af varmtvandsrejer. I alt 10.000 rejelarver er på vej til Bornholm, efter

Sticks’n’Sushi åbner i Københavns Lufthavn

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ20. 11. 2025

I løbet af 2027 åbner Sticks’n’Sushi sin første lufthavnsrestaurant som en del af udvidelsen af Terminal 3 i Københavns Lufthavn. Med panoramaudsigt over landingsbanen, en ny bar og et specialdesignet koncept for rejsende kan både faste gæster og førstegangsbesøgende se frem til et nyt sted, hvor de

30 kroner, 6 måltider og en vigtig støtte til mennesker som denne jul spiser på herberger, krisecentre og varmestuer

AktueltDetailhandel og en gros20. 11. 2025

Julen handler om at dele, og i år kan støtten blive til 6 måltider. Støt FødevareBankens indsamling i Netto, og køb julens smukkeste til- og fra-mærker. For kun 30 kroner får du fire juleornamenter, der støtter en vigtig sag, pynter på gaverne og sikrer seks måltider til borgere som denne jul spiser

Millioninvestering skal skabe grøn mad-revolution

Miljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed20. 11. 2025

Nyt innovativt fellowship-program, støttet af Novo Nordisk Fonden, skal uddanne nye frontløbere, der skal bekæmpe madspild og bane vejen for bæredygtige fødevaresystemer. Teknologisk Institut står i spidsen for at drive BioSustainability Design Fellowship Programmet, der samlet set er

Too Good To Go får øget betydning i et økonomisk presset USA

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 11. 2025

Mens mange amerikanere kæmper med stigende priser og usikker adgang til mad, har den danske app Too Good To Go fået en større rolle for både borgere og virksomheder. Den danske app Too Good To Go har på få år etableret sig som en markant aktør på det amerikanske marked. Siden lanceringen i 2020

Kulinarisk spydspids udnævnt som Kartoffelambassadør 2025

AktueltFoodserviceFrugt og grøntRåvarer og ingredienser18. 11. 2025

Michelinkok og leder af Culinary Institute by Vejle Erhverv, Per Mandrup, er udnævnt som Kartoffelambassadør 2025 af Danmarks Kartoffel Råd. Kartoflen bør inkluderes på lige fod med linser og bælgfrugter, når de planterige måltider skal på bordet. I hvert fald hvis det står til kulinarisk leder

Forum for Fødevarereklamer: Branche sætter selv aldersgrænse på 15 år for bestemt type reklamer

AktueltMarkedsføringPolitik og eksport18. 11. 2025

Forum for Fødevarereklamer og Læskedrikreklamenævnet hæver aldersgrænsen fra 13 til 15 år for reklamer for fødevarer med højt indhold af sukker, fedt og salt og for reklamer for læskedrikke. Forum for Fødevarereklamer har siden januar 2008 arbejdet for god markedsførings etik i forhold til

Brasserie Carl vinder Årets ret med gris 2025 – og Ti Trin ned vinder for osteret

Kød, fisk og fjerkræMejeriTop18. 11. 2025

Ved et storstilet gallaarrangement blev Årets Ret med Gris og Årets Ret med Ost i går uddelt. Med et imponerende håndværk kan Brasserie Carl således kalde sig vinder af Årets ret med gris 2025, mens Ti Trin Ned tog prisen for den bedste osteret. Brasserie Carl, med Bendix Sixhøj Laursen i

FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

Detailhandel og en grosPolitik og eksport12. 11. 2025

FødevareDanmark støtter ønsket om lavere fødevaremoms, men afviser De Samvirkende Købmænds (DSK) forslag om at finansiere momsnedsættelsen ved at hæve momsen på ”mindre nødvendige varer”. Torsdag i sidste uge lancerede De Samvirkende Købmænd (DSK) en analyse, der viser, at det er muligt at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Nemco Machinery A/S

    Ny serie termoformere vil blive en gamechanger inden for pakkemaskiner

  • DENIOS ApS

    Den ultimative tjekliste: Få mest ud af dit opsamlingskar

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Geia Group køber bake & take

    20.11.2025

  • Bornholm tager næste skridt mod Danmarks første lokale rejeproduktion

    20.11.2025

  • Sticks’n’Sushi åbner i Københavns Lufthavn

    20.11.2025

  • 30 kroner, 6 måltider og en vigtig støtte til mennesker som denne jul spiser på herberger, krisecentre og varmestuer

    20.11.2025

  • Millioninvestering skal skabe grøn mad-revolution

    20.11.2025

  • Too Good To Go får øget betydning i et økonomisk presset USA

    18.11.2025

  • Kulinarisk spydspids udnævnt som Kartoffelambassadør 2025

    18.11.2025

  • Forum for Fødevarereklamer: Branche sætter selv aldersgrænse på 15 år for bestemt type reklamer

    18.11.2025

  • Brasserie Carl vinder Årets ret med gris 2025 – og Ti Trin ned vinder for osteret

    18.11.2025

  • FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

    12.11.2025

  • Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

    12.11.2025

  • Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

    12.11.2025

  • Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

    12.11.2025

  • Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

    12.11.2025

  • FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

    11.11.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik