• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhed26. 11. 2024 | Mikkel Bækgaard

Mere mobil og mindre bordskik – det fælles måltid er under forandring

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhed26. 11. 2024 By Mikkel Bækgaard

Mobiltelefonen tager i stor stil plads ved middagsbordet, og vi byder gerne gæster på takeaway i sofaen. Men selvom udviklingen går mod mere uformelle rammer, har måltidet stadig en samlende kraft, viser en ny undersøgelse fra Madkulturen.

Måltidskulturen forandrer sig i øjeblikket hurtigt som en spejling af samfundets stigende livstempo og digitalisering. Det viser undersøgelsen Madkultur24, som kortlægger måltidsvanerne i Danmark.

“Mange af os oplever at skulle nå stadig mere i løbet af en dag, og vi gør det meste med mobilen i hånden. Det har allerede aflejret sig i hurtigere madlavning, flere færdiglavede løsninger og en større distance til råvarerne. Nu slækker vi også på rammerne for det fælles måltid, hvor bl.a. skærmene får plads ved det fælles bord”, fortæller direktør Judith Kyst fra Madkulturen, som står bag undersøgelsen.

Tre gange så mange mobiltelefoner ved bordet

Det er nu hver ottende, som tager mobilen frem under et aftensmåltid – en tredobling siden 2017. Tendensen ses især ved fælles måltider og endda, når vi har gæster. Hvis det bliver mere udtalt, kan det få betydning for måltidet som en vigtig institution, mener minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, Jacob Jensen:

“Måltidet er en vigtig social ramme, hvor vi skaber nærvær og får talt sammen i en travl hverdag. Når vi laver mad og spiser den sammen, får vi ikke bare bedre måltider, men også stærkere relationer. Og selvom jeg anerkender, at hverdagen kan være travl, er det bekymrende, hvis vi gradvist skubber nærværet i baggrunden med hurtige løsninger og skærme ved bordet. Jeg ser den her undersøgelse som en påmindelse om, at vi skal værne om måltidsfællesskabet som et rum, hvor vi får talt med vores nærmeste – og ikke mindst med vores børn – om råvarerne, retterne, smagene og alle de historier, som knytter sig til familiens og vores fælles madtraditioner”, siger han.

Vanen med at spise med mobiltelefon er blevet mere udbredt i alle aldersgrupper, men er stadig mest dominerende blandt unge, hvor næsten hver tredje nu har telefonen fremme under aftensmåltidet på en typisk aften.

Det tager ni minutter længere at spise sammen

Selvom vi giver efter for mobilvanerne og går mindre op i bordskik, er det stadig er syv ud af ti, der spiser aftensmad med andre på en typisk dag i 2024. Når vi gør det, vægter vi hyggen højt som en vigtig værdi ved måltidet.

”Det understreger, at et måltid er meget mere end bare maden. Selskabet er en stor drivkraft, og derfor gør vi også meget mere ud af måltidet, når vi spiser sammen”, forklarer Judith Kyst.

Det viser sig bl.a. ved, at vi oftere sidder ved et bord og vi bruger 9 minutter længere på at spise aftensmad, når vi har selskab. Samtidig er maden mere hjemmelavet, har bredere råvaresammensætning og er mere tilfredsstillende ved det fælles måltid, end det er, når vi spiser alene.

585.000 spiser alene hele dagen igennem

Madkultur24 afslører også, at 585.000 voksne danskere – svarende til hver ottende – på en typisk dag spiser alene ved alle dagens måltider. Det gælder særligt blandt dem, der bor alene, eller som står uden for arbejdsmarkedet.

“Børnefamilier og ældre ægtepar er gode til at holde fast i en fælles måltidsrytme. Men dem med færrest sociale relationer er mere udsat for et skred i måltidskulturen. Det understreger vigtigheden af at styrke både de nære og de større måltidsfællesskaber,” påpeger Judith Kyst.

Derfor glæder det hende også, at særligt nogle unge er gode til at finde måltidsfællesskaber på kryds og tværs, fx i form af fællesspisning eller folkekøkkener, som hver tredje unge under 25 år har deltaget i inden for de seneste tre måneder.

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Royal Classic tilpasses tidens smag

Drikkevarer21. 05. 2026

Den velkendte klassiker fra Royal Unibrew får et mere moderne udtryk og en smagsprofil, der er tilpasset dagens forbrugere. Royal Unibrew har opfrisket både design og opskrift for Royal Classic. Med en mere balanceret og friskere smagsprofil, matcher klassikeren perfekt de ændrede

Arla vinder Green Power Prisen 2026

FødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 05. 2026

Mejerivirksomheden Arla vinder årets Green Power Pris for at vise, hvordan nogle af de mest energitunge industriprocesser kan elektrificeres i stor skala. Med massive investeringer i varmepumper, elkedler og grøn strøm har Arla reduceret afhængigheden af naturgas og vist vejen for en mere elektrisk

Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

AktueltMesser og konferencer21. 05. 2026

Mad og drikke indtager igen hovedrollen i Tivoli, når Tivoli Food Festival vender tilbage efter sidste års store publikumssucces. I år sætter festivalen fokus på gastronomi fra øverste hylde med det nordiske køkken i centrum – et køkken, der gennem de seneste årtier har markeret sig som et af

Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

AktueltDrikkevarerMesser og konferencer21. 05. 2026

Ølfestival 2026 fejrer otte friske Grand Prix-vindere, sætter Flandern i centrum, byder velkommen til en stribe nye bryggerier og, når Danske Ølentusiaster åbner portene til Lokomotivværkstedet i København d. 29. og 30. maj. Når de tunge porte til Lokomotivværkstedet i København glider til side

Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedTop21. 05. 2026

Mens effekten af skolemaden stadig undersøges, peger erfaringer fra den nationale forsøgsordning allerede på en overset gevinst: skolemad fungerer bedre end ventet i specialklasser. Skolemad bliver ofte koblet til bedre trivsel, sundere vaner og mere ro i klasselokalet. Nu peger erfaringer på

Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

AktueltFoodservice19. 05. 2026

Årets fjerde udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med tema om fastfood og køkkenets hurtige løsninger. Vi har blandt andet talt med Rasmus Oubæk bag Jagger-burgerkæden og ser nærmere på den sandwich-trend, der har ramt København. Fastfood er kommet for at blive, og

Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

Detailhandel og en gros19. 05. 2026

Dagrofa indgår partnerskab med Lokale Fødevarer Danmark for at styrke dansk fødevareproduktion og gøre det markant nemmere for forbrugerne at vælge dansk. Danske forbrugere vil gerne købe dansk, men viljen rækker ikke langt, når hylderne mangler varerne. Særligt inden for frugt og grønt er

Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

Detailhandel og en grosMesser og konferencer19. 05. 2026

Omtrent 180 aktiviteter foregår på scenerne og omkring Nykøbing Falster, når Madens Folkemøde afvikles i denne uge. Samtidig vil tre mindre danske fødevareproducenter gå hjem med hver en check på 100.000 kroner uddelt af folkemødets hovedpartner MENY. Madens Folkemøde sætter rekord med omtrent

Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 05. 2026

En ændring i emballagen på Graasten-produkter betyder, at op mod 524 tons plast fremover kan genanvendes årligt. Bag ændringen ligger et skifte fra papir- til plastetiketter, som gør det muligt at sortere og genanvende den samlede emballage. Grillsæsonen nærmer sig, og selvom det ikke er noget,

Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

DrikkevarerTop19. 05. 2026

Andersen Winerys æbleisvin "Krystal" får 100 ud af 100 point ved prestigefyldte Vinalies Internationales i Cannes, Frankrig — en bedrift, der placerer Danmark på verdens vinkort. For første gang nogensinde har en dansk vin opnået den maksimale score på 100 point ved en af verdens førende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

  • Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

    19.05.2026

  • Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

    19.05.2026

  • Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

    19.05.2026

  • Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

    19.05.2026

  • Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

    19.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik