• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceTop09. 09. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Mere madmod på menuen i de danske kantiner

FoodserviceTop09. 09. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Tillid til kokken og køkkenet giver medarbejderne mod på at smage på ny mad, så kokkene kan motivere medarbejderne i en kantine til at spise mere bæredygtigt. Som kantineleverandør har vi et ansvar for at præge de voksne i en klimavenlig retning, mener Søren Kanne, direktør for Food by Coor i service management-virksomheden Coor. For nylig deltog han i en livlig debat, om hvorvidt bæredygtige råvarer er hysteri eller sund fornuft.

Som forbrugere i Danmark har vi vænnet os til billige råvarer fra hele verden året rundt. Det sætter et klimaaftryk, men er det altid bedre at vælge dansk? Har vi brug for flere mærkningsordninger? Hvem har ansvaret for at gå forrest? Samtidig er selve begrebet bæredygtighed svært at gennemskue. Til en nylig debat blev der taget kærligt fat på balancen mellem hysteri og sund fornuft. Med i panelet var blandt andet Mikkel Hesselager, som med økoslagteriet Spis Min Gris har markeret sig i forhold til dyrevelfærd, Selina Juul fra Stop Spild Af Mad, og Søren Kanne, som står i spidsen for Food by Coor, hvor man i den grad har en holdning til råvarerne.

Jeg vil ikke sige, at det er vigtigt at tænke bæredygtigt, fordi ordet er så diffust. Men det er vigtigt, at du tager kritisk stilling til dit produkt fra start til slut – fra bonden over leverandøren til madspildspolitikken, siger Mikkel Hesselager, der er glad for Coors tilgang til madspild og ønske om at aftage alle dele af kalven, så hele dyret bliver brugt.

Prøv noget nyt

Netop bedre udnyttelse af råvarer kan Søren Kanne tale med om. Han er divisionsdirektør i Food by Coor, som driver 75 kantiner i Danmark for blandt andet Politiet, Velux og NNIT. Han mener, at man både privat og som professionel skal forholde sig kritisk til råvarerne. I Coors kantiner udfordrer man således bevidst danskerne til at udvide menukortet – for eksempel gennem anvendelse af indvolde, som mange ikke længere spiser.

– Vi kan se, at tillid avler madmod. Jeg er privilegeret, fordi jeg som kantineleverandør kan pådutte gæsterne mad og derigennem præge både voksne og børn. Første gang, vi laver gryderet med hjerter eller tunge, er gæsterne skeptiske, men så finder de ud af, at det smager rigtig godt – og så bruger vi pludselig meget mere af dyret, siger Søren Kanne fra Coor, der ønsker at hæve standarden for dyrevelfærd.

Høj dyrevelfærd er derfor årsagen til, at Coor sidste år indledte samarbejde med Mikkel Hesselager, som i 2014 startede virksomheden Spis Min Gris. Her er dyrevelfærd og økologi hos de tilknyttede landmænd alfa og omega. Blandt andet skal dyrene leve det frie liv og aflives på gården, så levende dyretransport undgås.

– Jeg vil ikke sige, at det er vigtigt at tænke bæredygtigt, fordi ordet er så diffust. Men det er vigtigt, at du tager kritisk stilling til dit produkt fra start til slut – fra bonden over leverandøren til madspildspolitikken, siger Mikkel Hesselager, der er glad for Coors tilgang til madspild og ønske om at aftage alle dele af kalven, så hele dyret bliver brugt.

– Tillid til kokken og køkkenet giver medarbejderne mod på at smage på ny mad, så kokkene kan lokke medarbejderne i en kantine til at spise mere bæredygtigt. Som kantineleverandør har vi et ansvar for at præge de voksne i en klimavenlig retning, udtaler Søren Kanne, direktør for Food by Coor i service management-virksomheden Coor.

Tag ansvar for det, du sælger

For Mikkel Hesselager er drivkraften at hæve barren og påvirke landmænd, lovgivere og forbrugere til at tage mere ansvar for dyrevelfærd og bæredygtighed.

– Det vigtigste for mig er, at der bliver taget ansvar. Det er for nemt at sige, at forbrugeren skal tage ansvar. Men vi lever i et samfund med tillid til autoriteter, og derfor skal det være dem, der sælger varen, der tager ansvar for, om varen er den bedste og mest optimale for forbrugerne og vores sundhed – og for den natur, vi efterlader, understreger Mikkel Hesselager.

Et klogere forbrug

Selina Juul fra Stop Spild Af Mad kom blandt andet ind på, at vi ikke skal forbruge mindre men klogere, ligesom både private og virksomheder kan blive meget bedre til at udnytte råvarerne. Hun nævnte som eksempel de grøntsager, der kasseres, fordi de ikke er kønne nok.

– Stop Spild Af Mad har fået stor indflydelse på bedre udnyttelse af råvarer. For eksempel har vi et samarbejde med Danmarks største tomatproducent, Alfred Pedersen & Søn. Før kasserede de næsten hver femte tomat, men nu bliver de grimme tomater til ketchup, siger Selina Juul.

Bæredygtighed kan dermed også være at bevæge sig væk fra, at alt skal være perfekt. Samtidig er en anden pointe, at udenlandske produkter i nogle perioder faktisk kan være det mest fornuftige valg i forhold til CO2-aftryk. For eksempel bruges der masser af ”sort” strøm på at opbevare danske æbler i løbet af vinteren, så i den sammenhæng kan udenlandske æbler være mere ”bæredygtige”.

Med i debatten var også Thomas Roland, chef for CSR hos Coop Danmark, og Mogens Werge, chef for CSR og Public Affairs hos Dagrofa.

Artiklen er bragt i Food&Drink nr. 7, der netop er kommet på gaden. Bladet kan i øvrigt læses online lige her.

Skrevet i: Foodservice, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nu skal tyskerne bage sønderjysk

Brød og kagerPolitik og eksport08. 09. 2026

Skærtoft Mølle vil gøre økologisk mel fra Als attraktivt for tyskerne. Men selv gode danske fødevarer risikerer at ramme ved siden af, hvis virksomhederne ikke forstår markedet syd for grænsen. Økologisk mel fra Als skal over den tyske grænse. Skærtoft Mølle ser muligheder i Europas største

Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026

Kogemand Nikolaj Kirk bliver nyt medlem af juryen for Årets Wiuff. Prisen uddeles igen i år til en dansk råvareproducent, som har gjort en særlig indsats for lokale råvarer og dansk gastronomi. Årets Wiuff sætter fokus på de mennesker, der dyrker, udvikler og leverer de råvarer, som Danmarks

27.000 besøgte Danmarks største madfestival

AktueltMesser og konferencer08. 09. 2026

Denne weekend blev Food Festival afholdt i Aarhus, og 27.000 gæster besøgte Tangkrogen over festivalens tre dage. I år satte festivalen rekord med 10 festivalområder og 9 scener, der blandt andet havde fokus på krisen for dansk frugt og grønt og børns maddannelse. Festivalen kårede desuden Danmarks

Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

AktueltFoodserviceMesser og konferencer08. 09. 2026

Food&Drink nr. 5 er udkommet, og denne gang er der særligt fokus på Cateringmesse Øst. I magasinet kan du møde en lang række af messens udstillere og blive klædt på til årets store branchedag i Brøndby Hallen. Det nye nummer af Food&Drink er på gaden. I denne udgave retter vi blandt andet

Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026

Salget af økologiske fødevarer er under pres, og nu går organisationer, producenter og detailhandel sammen i en landsdækkende kampagne. Især yngre forbrugere og danskere, der kun lejlighedsvis køber økologisk, skal overbevises om at lægge flere økologiske varer i kurven. Foto: Foto: Uffe

Danmarks Bedste Sommelier er kåret

DrikkevarerFoodservice03. 09. 2026

Toke Fiedler Terkildsen kåret som Danmarks Bedste Sommelier 2026 – modtager samtidig Falstaff Nordics' pris som Young Sommelier. Mandag den 31. august 2026 blev den blot 24-årige Toke Fiedler Terkildsen fra Restaurant AOC (2 Michelin-stjerner) kåret som Danmarks Bedste Sommelier, da Dansk

Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

FoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

I daginstitutioner over hele landet kan maden være tættere på økologisk guld, end både køkkener og forældre er klar over. For nogle er det sidste skridt ikke flere økologiske råvarer, men dokumentationen. I mange daginstitutioner er økologien allerede en fast del af hverdagen. Maden bliver

Europæiske aktører samles i København om madspild

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

Mere end 58 millioner ton mad går hvert år til spilde i EU. Til december samler Nordic Food Waste Summit beslutningstagere, virksomheder, eksperter og kokke i København for at sætte fart på indsatsen mod madspild. Den 8. og 9. december bliver København samlingspunkt for en række af Europas og

Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

AktueltFoodservice03. 09. 2026

Med det nye innovationskøkken Glød investerer Compass Group Danmark i et sted, hvor kokke og andre kollegaer mødes om uddannelse, læring og innovation. Målet er kulinarisk udvikling og at være forrest på gastronomiske trends – og hele tiden kunne tilbyde kunderne nye og innovative

Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

Hvad sker der, når nogle af Danmarks bedste kokke får frie hænder til at vise, hvad grøntsager kan? Det spørgsmål blev besvaret onsdag aften på Michelin-restauranten Domestic i Aarhus, hvor 50 nøglepersoner fra foodservicebranchen så grøntsager blive løftet til gastronomi på højeste niveau. Bag

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nu skal tyskerne bage sønderjysk

    08.09.2026

  • Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

    08.09.2026

  • 27.000 besøgte Danmarks største madfestival

    08.09.2026

  • Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

    08.09.2026

  • Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

    08.09.2026

  • Danmarks Bedste Sommelier er kåret

    03.09.2026

  • Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

    03.09.2026

  • Europæiske aktører samles i København om madspild

    03.09.2026

  • Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

    03.09.2026

  • Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

    03.09.2026

  • Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

    01.09.2026

  • Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

    31.08.2026

  • Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

    31.08.2026

  • Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

    31.08.2026

  • Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

    31.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}