• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFoodservice29. 09. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Mere end 1000 gæster til Casual Dining

Detailhandel og en grosFoodservice29. 09. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Da Dagrofa Foodservice inviterede deres kunder fra landets professionelle køkkener og fødevarevirksomheder til Casual Dining i Bella Centret, blev de mere end 1000 gæster mødt af mere end 75 udstillere, der bød på masser af nye produkter og kilder til inspiration.

Dagrofa Foodservices nye kokketeam bød på gode fifs fra live-køkkenet på Casual Dining. Foto: Dagrofa Foodservice.

Casual Dining, Dagrofa Foodservices’ årlige inspirationsmesse, tiltrak et stort professionelt publikum den 28. september i Bella Centret.

Her stod mere end 75 udstillere i form af fødevareleverandører og producenter samt Dagrofa Foodservices egne specialistselskaber (Grambogård, HKI Ost og Grøn Fokus) klar med massevis af smagsprøver, produktnyheder og lyst til dialog. 

I år var titlen på arrangementet ’Sammen om fremtidens tallerken’, og der blev sat fokus på de store forandringer på både den globale og lokale madscene, som får betydning for, hvor branchen bevæger sig hen.

Sammenlignet med tidligere år har Casual Dining-konceptet fået et strategisk løft, hvilket bl.a. kom til udtryk ved, at programmet bød på talks om temaer som klima, plantebaserede proteiner, animalske proteiner og dyrevelfærd.  

En anden nyhed på dette års Casual Dining var muligheden for at opleve Nicolas Min Jørgensen (indehaver af Agger Darling) og Thilde Gilling (kok og gastronomisk udvikler) fremtrylle smagsprøver og fremvise teknikker i køkkenet. De er begge en del af Dagrofa Foodservices nye kokketeam, der via virksomhedens Instagram-profil deler ud af deres viden og faglighed gennem videoer og billeder.

Niels Miles Frandsen, adm. direktør i Dagrofa Foodservice, fortæller:

– Vores nye strategi er, at vi i langt højere grad skal inspirere vores kunder og gøre livet nemmere for landets kokke. Samtidig skal vi endnu tættere på vores leverandører, så vi kan tilbyde et stadigt skarpere og mere relevant sortiment. Det nye og opgraderede koncept for Casual Dining er netop et tegn på, at vi er i fuld sving med at gøre Dagrofa Foodservice endnu mere attraktiv i markedet.

Leverandører blev hædret for ’Fremtidens produkt’ og ’Fremtidens stand’

Programmet til Casual Dining blev afrundet med endnu en nyskabelse i form af en prisuddeling i kategorierne ’Fremtidens produkt’ og ’Fremtidens stand’, der blev kåret af Dagrofa Foodservice.

Jalm&B blev kåret i kategorien ’Fremtidens produkt’ for virksomhedens IPA Beer Bun, der er bagt med overskuddet fra produktionen af danske IPA-øl brygget på mikrobryggerier i København. Udover ølrester er den normale vandmængde erstattet med overskydende vand fra produktionen af økologisk gær som et bidrag til at mindske vandforbrug og udnytte spild.

I kategorien ’Fremtidens stand’ blev Valsemøllen hædret for deres kreative bageworkshops i løbet af Casual Dining bl.a. med fokus på surdejsteknikker og dessertpizzaer. En anden årsag til kåringen af Valsemøllen er virksomhedens brug af korn fra lokale danske landmænd og deres ambition om at være CO2-neutral mølle.

– De foreløbige tilbagemeldinger fra både kunder og leverandører vidner om, at der er en stor tilfredshed med fintuningen af både vores strategi og vores nye koncept for Casual Dining. Vi har gjort os mange gode erfaringer i år, og vi glæder os allerede til at invitere alle tilbage til næste års Casual Dining, siger Niels Miles Frandsen.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

Detailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Et nyt partnerskab mellem REMA 1000 og Danish Crown bliver et vigtigt skridt mod en fælles indsats for at nedbringe CO2-udledningen i husdyrproduktionen. Som den første detailkæde går REMA 1000 med i Danish Crowns klimaprogram, der giver transparens og dataindsigt i CO₂-aftrykket gennem hele

Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Hvordan finder man frem til råvarer og produkter dyrket og produceret lokalt og ansvarligt? Mange danskere vil gerne handle lokalt, og det kræver nye indkøbsvaner og hjælp til at finde frem til butikker, markeder og madhandlere, der sælger varer med omtanke. Madland udsender nu for syvende år i træk

Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

Markedsføring12. 05. 2026

Orkla Danmark har udnævnt Stine Bruun Overgaard til marketingdirektør med ansvar for Foods, Snacks, kundeindsigt og produktudvikling. Hun tiltræder rollen med ansvar for fortsat at samle og løfte virksomhedens marketingindsats og er samtidig indtrådt i ledelsen i Orkla Danmark. Stine Bruun

Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Lavazzas La Reserva de ¡Tierra! Selection er blevet blåstemplet med en certificeringen Rainforest Alliances standard for regenerativt landbrug. Selection-varianten er udviklet til caféer, restauranter, hoteller og andre professionelle kaffeaktører. Certificeringen er et resultat af Lavazzas fokus på

Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Valgkampen har ikke ændret danskernes lyst til at betale mere for bedre dyrevelfærd, viser ny meningsmåling. Ifølge FødevareDanmark understreger det risikoen for, at vidtgående indgreb mod landbruget vil koste arbejdspladser i hele fødevareklyngen. Valgkampens massive fokus på dyrevelfærd og

Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Salget af økologiske Fairtrade-bananer steg med næsten 8 pct. i 2025 og fortsætter dermed en tydelig fremgang gennem flere år. Det viser det nye 2025-regnskab fra Fairtrade-mærket Danmark. Fra 2024 til 2025 steg salget fra 17.749 ton til 19.265 ton – eller godt 160 millioner bananer i 2025. Det

Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

DrikkevarerFoodservice07. 05. 2026

Når den nye restaurant Lev åbner i Horslunde på Lolland, bliver det ifølge restauratør og kok Thorbjørn Kristensen Danmarks første 100 procent alkoholfrie gourmetrestaurant. Det skriver TV 2 ØST. Restauranten åbner i et stråtækt bindingsværkshus i Horslunde og skal ifølge kokken kombinere

“Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

AktueltForskning og uddannelse07. 05. 2026

Sarah Rom Gjerø modtager den ærefulde pris for sit ”enestående bidrag til udviklingen af praksisnær og engagerende undervisning", bl.a. gennem sit arbejde i skolens store udviklingsprojekt Gejst. Ved Danske Erhvervsskoler og -Gymnasiers årsmøde modtog faglærer og udviklingskonsulent Sarah Rom

Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Tre fjerdedele af verdens kaffe produceres uden at tage højde for fuglelivet. Det vil dansk kaffebrand afhjælpe med en ny fuglevenlig kaffe, der dyrkes af ni kvinder i Nicaragua. Snart kan danskerne hælde fuglevenlig kaffe i deres kopper og krus. Og nej, det er ikke kaffe brygget til

Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

Forskning og uddannelseTop07. 05. 2026

Ny fri kokkeskole i Nordjylland vil gøre op med Michelin-kulturen:  “Vi har glemt, hvad faget handler om,” mener stifterne. I årevis har dansk gastronomi været en international succeshistorie. Men under overfladen er en anden fortælling vokset frem: et fag præget af hårdt arbejdsmiljø, faldende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

  • Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

    07.05.2026

  • Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

    07.05.2026

  • “Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

    07.05.2026

  • Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

    07.05.2026

  • Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

    07.05.2026

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik