• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFødevareproduktionRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed11. 02. 2025 | Mikkel Bækgaard

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

AktueltFødevareproduktionRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed11. 02. 2025 By Mikkel Bækgaard

Hvordan sikrer vi et mere ansvarligt fødevaresystem i fremtiden? Og hvordan kan vi støtte dansk fødevareproduktion og de innovative virksomheder, der kan være med til at forme fremtidens tallerken? De spørgsmål er helt centrale for konkurrencen Mavens Hule, hvor grønne fødevareiværksættere kan ansøge om at få lov til at pitche sine innovative grønne fødevareprodukter foran et panel af eksperter inden for ESG, indkøb, fødevarer og gastronomi.

Det er Compass Group Danmark og fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice, som står bag konkurrencen, der skal ses som en proaktiv indsats for at fremme grønne fødevarer med høj gastronomisk kvalitet og bæredygtig profil.

“Vi vil gerne tættere på potentielle leverandører, som i fremtiden kan sikre os en mere ansvarlig spiseoplevelse. Med innovationskonkurrencen Mavens Hule sætter vi innovation, gastronomi og ESG højt på dagsordenen. Vi ser det som en investering i fremtiden og et sted, hvor innovation og ansvarlighed går hånd i hånd,” siger Anne-Sofie Hattesen, Head of ESG hos Compass Group.

Det rette produkt testes på tallerkenerne

Konkurrencen er en unik mulighed for at få feedback fra brancheeksperter, og vinderen får et enestående skræddersyet udviklingsforløb, hvor der med det rette produkt er mulighed for test på tallerknerne i udvalgte kantiner, og for i fremtiden at levere til Compass Groups kantiner via Dagrofa Foodservices leverandørportefølje.

Ulrik Nielsen, som er Head of Food Excellence hos Compass Group, og en del af årets dommerpanel, sætter ord på, hvordan Compass Group kan bidrage med viden indenfor det gastronomiske:

”Vi serverer hver dag 100.000 måltider, og vi ved, hvad vores gæster efterspørger, og hvilken rejse de er på. Derfor kan vi være med til understøtte med idéer eller opskrifter til produktet eller at videreudvikle produktet, så det bliver endnu skarpere tilpasset fremtidens tallerken”.

Dagrofa Foodservice, som er fødevareleverandør til Compass Group, står også klar til at give den vindende iværksætter en hjælpende hånd:

”Vi kommer til at allokere rigtig mange ressourcer på at være en vigtig sparringspartner for vinderne ift., hvordan de bedst muligt erobrer foodservicemarkedet og udvikler madscenen sammen med os. Vores distributionskanaler bliver stillet til rådighed, og vi kommer til at gå i direkte dialog om, hvilket værktøjer vi skal tage i brug for at få tilpasset produkt og koncepter, så det bedst muligt matcher vores kunders behov. fortæller Nabil Habhabi, som er markedschef hos Dagrofa Foodservice og en del af dommerpanelet i Mavens Hule.

Sidste års vinder er nu i sortiment
I 2024 blev Contempehrary vinderen af Mavens Hule. Deres innovative og grønne alternativ til kød Tempeh imponerede dommerpanelet med dets kvalitet, unikke idé og potentiale i foodservicesektoren.

I dag kan en række af deres produkter bestilles til Compass Groups kantiner via Dagrofa Foodservice. 

Mavens Hule 2025: Grøn innovation på Gastro Scenen
Den 8. maj 2025 danner Gastro Scenen i Agro Food Park, Aarhus rammen om årets konkurrence. Det sker til fødevareeventet Food, Trends & Sustainability.

Dommerpanelet 2025

Deltagerne vil blive bedømt af et stærkt panel bestående af:

  • Anne Ruberg, Indkøbsdirektør, Compass Group
  • Nabil Habhabi, Markedschef, Dagrofa Foodservice
  • Anne-Sofie Hattesen, Head of ESG, Compass Group
  • Ulrik Nielsen, Head of Food Excellence, Compass Group
  • Bjarke Jeppesen, Årets Kok 2024, Treetop

Panelet vil blandt andet vurdere produktet ud fra smagen (grundsmage, dufte og tekstur), bæredygtighed og ESG, anvendelsesmuligheder, skalerbarhed og den gode ide. 

Vil du være med?

Mavens Hule er for iværksættere med en stærk, grøn idé og ambitionen om at gøre en forskel i foodservicesektoren. Ansøgningen er åben, og fristen for tilmelding er den 16. marts 2025. Læs mere og tilmeld dig her: compass-group.dk/mavens-hule

Skrevet i: Aktuelt, Fødevareproduktion, Råvarer og ingredienser, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

Akvakultur står allerede for knap 60 pct. af verdens produktion af fisk og skaldyr og kan ifølge Verdensbanken skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) opfordrer til, at Danmark omsætter ambitionerne i aftalen 'En ny kurs for dansk fiskeri'

Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

Frugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Danmarks fødevarerevolution: planterig mad, mindre ultraforarbejdning og grøn umami er emnet i en ny britisk podcast. Gæst er Anders Nicolajsen, Chef for Foodservice & Gastronomi, Landbrug & Fødevarer. Danmark er i front, når det gælder planterigt mad, økologi og mere bæredygtige

Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

AktueltKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

I forbindelse med sit 85-års jubilæum lancerer Stryhn’s en kampagne, der hylder de trofaste fans, som har gjort brandet til en fast del af danskernes hverdag. Stryhn’s er i dag et af de fødevarebrands, der findes i flest danske hjem – og netop den tætte relation er udgangspunktet for

Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

De tre nominerede til Kantineprisen 2026 er nu udvalgt, og konkurrencen om Kantineprisen 2026 er dermed i gang. Første store prøve bliver en cook off-konkurrence på Madens Folkemøde den 22. maj, hvor kantinerne skal præstere som en del af den samlede vurdering frem mod prisoverrækkelsen i

Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Kritikken hagler endnu engang ned over landets svineindustri. Denne gang er det fødevarestyrelsen, der står for skud fra Statsrevisorerne, der konkluderer, at dårlig dyrevelfærd ikke bliver opdaget og standset. På baggrund af en ny undersøgelse fra Rigsrevisionen konkluderer Statsrevisorerne,

Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

MejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

En ny analyse fra Tetra Pak viser, at mejeriproducenter kan opnå betydelige klima- og effektivitetsgevinster ved at opgradere eksisterende produktionslinjer – uden at skulle investere i helt nye anlæg. Studiet, Dairy Processing Impact Assessment, uafhængigt gennemgået af Carbon Trust, viser at

25 år med marcipan, mennesker og meninger

Konfekture23. 04. 2026

Den 8. maj markerer Odense Marcipans direktør, Niels Søgaard, sit 25-års jubilæum. En markant leder, der gennem et kvart århundrede har sat retningen for virksomheden. For Niels Søgaard har det altid været let at være stolt af Odense Marcipan, som i hans tid på posten er vokset med tre

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Når supermarkeder vælger den rigtige strategi for overskudsmad, kan de både reducere madspild og forbedre bundlinjen. En analyse fra Københavns Universitet peger på, at det oftest er mere rentabelt at donere madvarer bort frem for at smide dem ud. I mange tilfælde er det direkte en økonomisk

Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed23. 04. 2026

Når Danmarks bedste alkoholfri øl skal kåres for tredje år i træk i Tivoli den 23. maj, er det med otte bryggerier fra det meste af landet blandt finalisterne. Forleden blindsmagte et panel af professionelle øldommere de i alt 40 indsendte øl, hvorfra de udvalgte de otte finalister, der skal dyste

Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Aarstiderne Engros flytter til juni ind hos Dagrofa Foodservice. Fordelene for kunderne er, at Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter, mens Dagrofa Foodservice byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop. Partnerskabet skal sikre, at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

  • Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

    21.04.2026

  • Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

    21.04.2026

  • Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

    21.04.2026

  • Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

    21.04.2026

  • Danske kokkeelever vinder nordisk guld

    21.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik