• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltMesser og konferencerMiljø og sundhed18. 02. 2025 | Mikkel Bækgaard

Madværkstedet København vil bugne af inspirerende events

AktueltMesser og konferencerMiljø og sundhed18. 02. 2025 By Mikkel Bækgaard

Når Madværkstedet løber af stablen til marts er der et væld af events af events og med fokus på sundhed. Madværkstedet København finder sted i Lokomotivværkstedet 11.-12. marts 2025.

Flere end 35 lærerige, horisontudvidende og kulinariske events er i vente på Madværkstedet København, der eksempelvis trakterer med oplæg, masterclasses, workshops og konkurrencer. Programmet udgør en gylden mulighed for at krydre sit besøg og få nyttig viden og konkrete værktøjer, som kan omsættes direkte i de besøgendes egne, professionelle køkkener.

De mange events tager udgangspunkt i sundhed, som er det overordnede tema for messen, og udspiller sig rundt omkring i messens oplevelseszoner, der eksempelvis tæller ‘Grønt & Plantebaseret’, som blandt andet rummer eventområdet Planteriget. Her kan besøgende blandt meget andet se frem til at tage del i netværksarrangementet ‘Grøn efteruddannelse’, der forestås af Planteløftet. Moderator er Trine Krebs, grøn chef i Food Organisation of Denmark, der finder det meget værdifuldt, at Madværkstedet København med et arrangement som dette er med til at hjælpe den grønne opkvalificering på vej.

“Der er stadig alt for få, som er i gang med at efteruddanne sig til flere glædelige grønne måltider – og ved at snakke om det og reflektere over det og få en masse eksempler fra køkkener, som har gjort det, får vi videregivet viden og skabt tryghed for dem, der skal til at tage de første grønne skridt. I det hele taget er det kærkomment, at Madværkstedet København lægger op til vidensdeling og samtale i den professionelle køkkenbranche. Vi har sådan brug for at høre om hinanden og se, hvordan vi hver især gør,” forklarer Trine Krebs og sætter nogle ord på, hvad de besøgende kan forvente af ‘Grøn efteruddannelse’:

“De kan forvente at få hele paletten af ideer til, hvordan et køkken kan gribe grøn efteruddannelse an, og samtidig får de muligheden for at stille spørgsmål og få nuancerede input, der passer til lige præcis det køkken, den enkelte kommer fra.”

Vaniljens verden

I oplevelseszonen ‘Brød & Kager’ finder man blandt andet workshopområdet ‘Nørderiet’, og her kan de besøgende eksempelvis møde grundlæggeren af Mette Ravn Vanilje, Mette Ravn, der holder to masterclasses om vanilje, ‘Bliv klog på vanilje – og lær at vælge den rigtige’ og ‘Vaniljens vidunderlige verden’. Mette Ravn, der også er forfatter til ‘Bogen om vanilje’, fortæller om sine masterclasses:

“Deltagerne kan forvente at gå fra mine masterclasses med ny viden og et helt nyt syn på vanilje. Jeg tror, at mange vil blive overraskede over, hvor kompleks og mangfoldig vaniljens verden faktisk er. Det er et produkt, de fleste kender og bruger, men sjældent har fordybet sig i. Vi kommer til at dykke ned i både smag, oprindelse og kvalitet – og forhåbentlig åbne op for nye perspektiver på, hvordan vanilje kan bruges.”

Mette Ravn, der også er kvinden bag Lake Victoria Vanilla Farm i Tanzania, fortæller videre, at hun ‘glæder sig enormt meget’ til messen:

“Madværkstedet er en helt særlig mulighed for at møde både fagfolk og producenter, udveksle viden og for mit vedkommende at dele min passion for vanilje. Mine masterclasses bliver et af højdepunkterne for mig, fordi jeg elsker at se den aha-oplevelse, folk får, når de opdager, hvor meget der faktisk ligger bag noget så tilsyneladende simpelt som vanilje. Jeg ser frem til gode samtaler, ny inspiration og selvfølgelig en masse fantastisk mad.”

Kød og konkurrencer

Andetsteds på messen, i oplevelseszonen ‘Kød & Fisk’, er der ligeledes placeret et eventområde, ‘Showkøkkenet’, hvor der blandt meget andet venter en stribe masterclasses forestået af Landbrug & Fødevarer og Mejeriforeningen.

Det drejer sig om ‘Når skinke møder linse, opstår kødfaktor’, ‘Ost giver smag til grønne retter’, ‘Sæt smag, næring og tekstur til det grønne med kød’ og ‘Hytteost: Den perfekte ingrediens til dine grønne retter’.

Herudover danner Madværkstedet København igen rammen om de prestigefyldte konkurrencer ‘Årets Kok’, ‘Årets Tjener’ og ‘Årets Elevkonkurrencer’, der alle arrangeres af HORESTA og 3F.

Madværkstedet København, der arrangeres af MLDK Mærkevareleverandørerne og MCH A/S, finder sted i Lokomotivværkstedet i København 11.-12. marts 2025. Læs mere på messe.madværkstedet.dk.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og konferencer, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Innocent: Salget af smoothies eksploderer

Drikkevarer27. 08. 2026

Danskernes forbrugsvaner er under forandring. Frugt og grønt skal i stigende grad være nemt at gribe på farten og passe ind i en travl hverdag. Ifølge innocent er det med til at drive et marked, hvor kølet juice vokser, smoothies holder niveau, og convenience er blevet en fast del af danskernes

Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

FødevaresikkerhedKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed27. 08. 2026

Gravide kan godt spise sushi med en række forskellige fisk og skaldyr. Opdrættede fisk er et trygt, næringsrigt og veldokumenteret valg, mener Dansk Akvakultur Producentorganisation. De opfordrer til, at debatten baseres på myndighedernes anbefalinger og dokumenteret viden frem for myter. En

Japansk inspireret burger hos Burger King

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ27. 08. 2026

Burger King udvider sit gourmet-univers og introducerer den helt nye Gourmet Japanese Katsu - en gourmetburger med inspiration fra det asiatiske køkken. Smagene i Gourmet Japanese Katsu er inspireret af japansk præcision og består af sprød kyllingefilet, cremet sesam-coleslaw og fyldig tonkatsu

Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed27. 08. 2026

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at salget af økologiske varer til de professionelle køkkener steg i 2025. Køkkenerne tager altså i højere grad økologien til sig og tager ansvar for at sikre flere sunde økologiske måltider. Men vi er slet ikke i mål, lyder det fra Økologisk

Modstand mod vegetarmad i kantinen

FoodserviceForskning og uddannelseFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed27. 08. 2026

Hvor klar er danskerne til at spise mere planterigt på arbejdet? Det afdækker en undersøgelse lavet af Københavns Universitet. Den viser, at det er et emne, der bringer stærke følelser frem. Samtidig spiller arbejdspladsens parathed en vigtig rolle for kantinemadens klimaaftryk. Forskerne tilbyder

Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

Detailhandel og en grosFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

En ny YouGov-undersøgelse viser, at 45% af danskerne ikke er sikre på, hvad en turbokylling er. Det er til trods for, at denne type kylling udgør størstedelen af de over 100 millioner slagtekyllinger, der produceres i Danmark hvert år. Derfor lancerer Anima nu en landsdækkende kampagne, der skal

Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

Nye tal viser, at der ikke var fremskridt i det økologiske salg i første halvår af 2026. Økologisk Landsforening kalder på politisk handling, så det økologiske fordoblingsmål kan nås til gavn for drikkevandet, dyrevelfærden, vandmiljøet og biodiversiteten. Salget af økologiske fødevarer i

Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionPolitik og eksport25. 08. 2026

Internationale beslutningstagere vurderer Danmark højt på blandt andet kvalitet, fødevaresikkerhed og troværdighed. Alligevel er det kun fire procent, der spontant nævner Danmark som fødevarenation. Det viser en ny analyse fra Food Nation, som peger på et betydeligt uudnyttet

Danmarks bedste sommelier skal findes i København

AktueltDrikkevarerFoodservice25. 08. 2026

Mandag den 31. august danner Moltkes Palæ i København rammen om finalen i Dansk Sommelier Mesterskab 2026. I år bliver dagen udvidet med Falstaff Nordics Sommelier Awards, der uddeles for første gang som en del af arrangementet. Hvem er Danmarks bedste sommelier? Det bliver afgjort mandag den

Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

Dansk Vegetarisk Forening går om tre uger i landsretten i en principiel sag om veganeres muligheder for at få ernæringsmæssigt tilstrækkelig mad under hospitalsindlæggelser. Foreningen peger samtidig på en række nye beretninger fra patienter, der har haft svært ved at få vegansk kost på danske

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Innocent: Salget af smoothies eksploderer

    27.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

    27.08.2026

  • Japansk inspireret burger hos Burger King

    27.08.2026

  • Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

    27.08.2026

  • Modstand mod vegetarmad i kantinen

    27.08.2026

  • Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

    25.08.2026

  • Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

    25.08.2026

  • Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

    25.08.2026

  • Danmarks bedste sommelier skal findes i København

    25.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

    25.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

    20.08.2026

  • FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

    20.08.2026

  • Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

    20.08.2026

  • Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

    20.08.2026

  • HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

    20.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}