• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceTop09. 12. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Madklubben har succes med grøn buffet

FoodserviceTop09. 12. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

Madklubben har fået succes med deres Food Club-koncept, hvor det klassiske buffetudvalg er skiftet ud med et koncept, hvor grønne retter har forrang, og hvor køkkenprocenten levner plads til et større fokus på råvarekvalitet.

Af Lars Roest-Madsen – Fotos: PR

Lange baner af kød i kedelig kvalitet, halvfabrikata i massevis og triste salatbarer med slatne dåsemajs og ærter fra frost. En sådan buffet har de fleste formentlig været ude for, og det har givet buffeten et dårligt ry. Men sådan behøver det ikke at være. Madklubben har fået succes med deres buffetrestaurant ”Food Club”, som i marts 2018 åbnede på Nørrebro. Målet var at skabe en buffetrestaurant, hvor maden tager udgangspunkt i en stor andel af grønne retter i stedet for kød, og hvor råvarerne har en høj kvalitet, mens prisen stadig er til at betale for alle. Prisgennemskueligheden skulle også være høj, så konceptet baserer sig på en ”alt-inklusive”-model, hvor både vin, øl, vand og kaffe er inkluderet i prisen, som så til gengæld varierer efter, hvor lang tid gæsterne ønsker at tilbringe i restauranten.

Konceptet har hurtigt vist sig populært. Madklubben oplyser, at man i de første tre måneder af restaurantens levetid i gennemsnit havde 1.500 gæster om måneden. I dag er tallet tredoblet til cirka 5.000 gæster på en gennemsnitlig måned. Succesen gav allerede i maj 2019 mod på at åbne en aflægger af Food Club i Aarhus.

Sæson og tilbud dikterer menuen

At buffeter er overkommelige i pris, spiller formentlig en væsentlig rolle for en del gæster. Ifølge Madindeks 17, som er Madkulturens årlige undersøgelse af danskernes madvaner, foretrækkes buffetrestauranter af 28 procent af dem, der har en årlig indkomst på under 300.000, mens tallet er 16 procent for dem, der tjener over 600.000 årligt. Men hvordan får man et fokus på råvarekvalitet og økologi til at spille sammen med en pris, der er spiselig for alle?

  • – Vi har selvfølgelig nogle få faste ting på menuen, men ellers er den meget dynamisk og skifter efter, hvad vi kan få fingrene i. Hvis slagteren ringer og kan tilbyde et parti økologisk svinekød til halv pris, så tager vi det, for økologi vil vi rigtig gerne arbejde med, siger Martin Alf, som er gastronomisk chef på Food Club

Det kan kun lade sig gøre, hvis man arbejder strengt efter, hvad der er tilgængeligt lige akkurat nu og slår til, når leverandørerne har et godt tilbud, fortæller Martin Alf, som er gastronomisk chef på Food Club og partner i en række andre Madklubben-restauranter.

– Vi har selvfølgelig nogle få faste ting på menuen, men ellers er den meget dynamisk og skifter efter, hvad vi kan få fingrene i. Hvis slagteren ringer og kan tilbyde et parti økologisk svinekød til halv pris, så tager vi det, for økologi vil vi rigtig gerne arbejde med.

På trods af et blakket ry er buffetrestauranter ikke desto mindre populære. Over en femtedel af danskerne foretrækker ligefrem buffetrestauranten, viser tal fra Madindekset. Buffetkæder som Flammen og Ilden præsterer solide overskud med en menu, som er nærmest stik modsat af Food Club. På Flammen markedsfører man sig blandt andet med et stort udvalg af kødudskæringer. Når nu det koncept ser ud til at virke, hvorfor valgte Madklubben så ikke at gå ind på markedet med et lignende koncept?

– Vi undersøgte markedet grundigt og spiste hos forskellige konkurrenter, inden vi åbnede. De er gode til at gøre det, de gør, og det kan vi ikke konkurrere med som ny spiller på markedet. Så vi vidste, at hvis vi ville angribe markedet, måtte vi også gøre det ordentligt og med et koncept, der skilte sig ud, fortæller Martin Alf.

Minimale personaleudgifter og højere køkkenprocent

Food Club skiller sig blandt andet ud ved ikke at have meget kød på menuen. Netop derfor er det vigtigt for Martin Alf, at det har en ordentlig kvalitet. Det koster, så køkkenprocenten på Food Club ligger faktisk højere end på Madklubbens øvrige restauranter, fortæller han. Den højere køkkenprocent kan lade sig gøre, fordi man til gengæld kan minimere udgifterne til personale. På Food Club kan fire kokke køre maden til 3-400 gæster på en aften, mens der er et minimum af øvrigt personale. På Food Club skænker gæsterne selv vin, øl og kaffe, og det er et afgørende sted at spare hænder og udgifter.

Skeptiske kokke blev udfordret

Nogle kokke rynker på næsen ad at skulle gå i køkkenet for at lave buffeter, og sådan var det også, da man besluttede sig for at omdanne Madklubben-restauranten på Nørrebro til Food Club, fortæller Martin Alf. Pludselig stod han med seks kokke med serviceryk og a la carte-tempo i blodet, som han nu skulle overbevise om det spændende i at lave buffeter.

  • Buffeter er ofte forbundet med et enormt madspild og derfor er bekæmpelse af madspild et kernefokus hos Food Club. Al overskydende mad fra buffeten sælges enten via TooGoodtoGo-appen eller gives væk til Kirkens Korshær.

– At få dem med på ideen var ikke nemt i starten. Men vi fandt hurtigt ud af, at det var mere udfordrende end som så. Når menuen og retterne skifter ofte, og når du pludselig får et parti råvarer uventet ind fra siden, så stiller det krav til din kreativitet, siger Martin Alf.

Vejning af køkkenaffald giver drastisk reduktion af spild

Vi lever i en tid, hvor klimaet er kommet på dagsordenen, og hvor der langt om længe er kommet fokus på graden af madspild i alle led af fødekæden og industrien, både på hoteller, i kantiner og restauranter. Buffeter er ofte forbundet med et enormt madspild. Enhver kan se, at det er dårligt for miljøet, men ikke mindst er det ligeledes skidt for forretningen. Bekæmpelse af madspild er derfor også et kernefokus på Food Club. Al overskydende mad fra buffeten sælges enten via TooGoodToGo-appen eller gives væk til Kirkens Korshærs herberger. Martin Alf har dog også indført et våben, der har vist sig overraskende effektivt i forhold til spild: I køkkenet er man begyndt at veje alt bioaffald, og på samme måde vejer man også det madaffald, gæsterne efterlader.

– Alene det, at vi vejer affaldet, har givet et andet fokus hos kokkene, og det har betydet, at vi har reduceret vores mængde af madaffald med 30 procent, siden vi begyndte at veje.

For at minimere mængden af rester på buffeten bruger man også bookingsystemet meget aktivt.

– Vi bruger bookingsystemet til at se, hvor mange gæster vi har på et givent tidspunkt. På den måde varierer vi hele tiden størrelserne på de fade og skåle, der står fremme på buffeten, og det betyder, at den altid er fyldt og frisk, men også, at der ikke står mere mad fremme end højst nødvendigt.

En tredje og afgørende ting er at tage gæsterne grundigt i hånden, mener Martin Alf.

– Vi har altid en kok bag buffeten, der kan fortælle gæsterne alt om retterne. Og så skilter vi meget tydeligt på alle retter, så man ikke er i tvivl. Og vi har også erfaret, at jo bedre maden smager, desto mindre levner folk generelt.

Vil du læse flere nyheder og artikler om restaurationsbranchen, kan du finde det seneste Food&Drink online ved at klikke her.

Skrevet i: Foodservice, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug26. 05. 2026

Danish Crown holder de forventede planer i sin transformation og leverer et tilfredsstillende nettoresultat på 552 mio. kr. i første halvår mod et korrigeret resultat på 351 mio. kr. sidste år. Renset for en tilbageførelse af hensættelsen af Essen-fabrikken lander resultatet dog på niveau med sidste

Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

Foodservice26. 05. 2026

Eftersøgningen efter Danmarks bedste kok til mad over bål er skudt i gang. For tredje år i træk afholdes DM i Bålmad — en krævende kokkekonkurrence, hvor kun en lille udvalgt skare får lov at stille til start. Kan du kreere gastronomiske oplevelser i særklasse — også selv om røgen svider i

Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed26. 05. 2026

Danmarks bedste alkoholfri øl 2026 hedder igen i år Y og kommer fra bryggeriet Åben. Det blev resultatet da, otte finalist-øl dystede til finalen i DM i Alkoholfri Øl i Tivoli lørdag eftermiddag – en konkurrence, som er skabt i samarbejde med Danske Ølentusiaster. Vinderen, som også løb med titlen

Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

AktueltMesser og konferencer26. 05. 2026

21.-23. maj blev Madens Folkemøde afholdt Nykøbing Falster, og i år besøgte mere end 40.000 mennesker folkemødet. Blandt årets nyheder var et nyt nationalt forum for ung sundhed, en festival for regenerativt landbrug og priser til Danmarks bedste oste.  Efter stor succes i 2025 blev Madens

Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

FoodserviceTop26. 05. 2026

I forbindelse med Kantineprisen 2026 er vinderen af årets cook off nu fundet! I et stærkt felt af dygtige kantineteams var det køkkenchef Lars Jensen og teamet fra Søstrene Grenes kantine i Taghaven, der torsdag d. 21. maj løb med sejren på Madens Folkemøde i Nykøbing Falster. Kantineprisens

Royal Classic tilpasses tidens smag

Drikkevarer21. 05. 2026

Den velkendte klassiker fra Royal Unibrew får et mere moderne udtryk og en smagsprofil, der er tilpasset dagens forbrugere. Royal Unibrew har opfrisket både design og opskrift for Royal Classic. Med en mere balanceret og friskere smagsprofil, matcher klassikeren perfekt de ændrede

Arla vinder Green Power Prisen 2026

FødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 05. 2026

Mejerivirksomheden Arla vinder årets Green Power Pris for at vise, hvordan nogle af de mest energitunge industriprocesser kan elektrificeres i stor skala. Med massive investeringer i varmepumper, elkedler og grøn strøm har Arla reduceret afhængigheden af naturgas og vist vejen for en mere elektrisk

Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

AktueltMesser og konferencer21. 05. 2026

Mad og drikke indtager igen hovedrollen i Tivoli, når Tivoli Food Festival vender tilbage efter sidste års store publikumssucces. I år sætter festivalen fokus på gastronomi fra øverste hylde med det nordiske køkken i centrum – et køkken, der gennem de seneste årtier har markeret sig som et af

Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

AktueltDrikkevarerMesser og konferencer21. 05. 2026

Ølfestival 2026 fejrer otte friske Grand Prix-vindere, sætter Flandern i centrum, byder velkommen til en stribe nye bryggerier og, når Danske Ølentusiaster åbner portene til Lokomotivværkstedet i København d. 29. og 30. maj. Når de tunge porte til Lokomotivværkstedet i København glider til side

Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedTop21. 05. 2026

Mens effekten af skolemaden stadig undersøges, peger erfaringer fra den nationale forsøgsordning allerede på en overset gevinst: skolemad fungerer bedre end ventet i specialklasser. Skolemad bliver ofte koblet til bedre trivsel, sundere vaner og mere ro i klasselokalet. Nu peger erfaringer på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

    26.05.2026

  • Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

    26.05.2026

  • Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

    26.05.2026

  • Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

    26.05.2026

  • Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

    26.05.2026

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

  • Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

    19.05.2026

  • Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

    19.05.2026

  • Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

    19.05.2026

  • Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

    19.05.2026

  • Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

    19.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik