• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceTop09. 12. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Madklubben har succes med grøn buffet

FoodserviceTop09. 12. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

Madklubben har fået succes med deres Food Club-koncept, hvor det klassiske buffetudvalg er skiftet ud med et koncept, hvor grønne retter har forrang, og hvor køkkenprocenten levner plads til et større fokus på råvarekvalitet.

Af Lars Roest-Madsen – Fotos: PR

Lange baner af kød i kedelig kvalitet, halvfabrikata i massevis og triste salatbarer med slatne dåsemajs og ærter fra frost. En sådan buffet har de fleste formentlig været ude for, og det har givet buffeten et dårligt ry. Men sådan behøver det ikke at være. Madklubben har fået succes med deres buffetrestaurant ”Food Club”, som i marts 2018 åbnede på Nørrebro. Målet var at skabe en buffetrestaurant, hvor maden tager udgangspunkt i en stor andel af grønne retter i stedet for kød, og hvor råvarerne har en høj kvalitet, mens prisen stadig er til at betale for alle. Prisgennemskueligheden skulle også være høj, så konceptet baserer sig på en ”alt-inklusive”-model, hvor både vin, øl, vand og kaffe er inkluderet i prisen, som så til gengæld varierer efter, hvor lang tid gæsterne ønsker at tilbringe i restauranten.

Konceptet har hurtigt vist sig populært. Madklubben oplyser, at man i de første tre måneder af restaurantens levetid i gennemsnit havde 1.500 gæster om måneden. I dag er tallet tredoblet til cirka 5.000 gæster på en gennemsnitlig måned. Succesen gav allerede i maj 2019 mod på at åbne en aflægger af Food Club i Aarhus.

Sæson og tilbud dikterer menuen

At buffeter er overkommelige i pris, spiller formentlig en væsentlig rolle for en del gæster. Ifølge Madindeks 17, som er Madkulturens årlige undersøgelse af danskernes madvaner, foretrækkes buffetrestauranter af 28 procent af dem, der har en årlig indkomst på under 300.000, mens tallet er 16 procent for dem, der tjener over 600.000 årligt. Men hvordan får man et fokus på råvarekvalitet og økologi til at spille sammen med en pris, der er spiselig for alle?

  • – Vi har selvfølgelig nogle få faste ting på menuen, men ellers er den meget dynamisk og skifter efter, hvad vi kan få fingrene i. Hvis slagteren ringer og kan tilbyde et parti økologisk svinekød til halv pris, så tager vi det, for økologi vil vi rigtig gerne arbejde med, siger Martin Alf, som er gastronomisk chef på Food Club

Det kan kun lade sig gøre, hvis man arbejder strengt efter, hvad der er tilgængeligt lige akkurat nu og slår til, når leverandørerne har et godt tilbud, fortæller Martin Alf, som er gastronomisk chef på Food Club og partner i en række andre Madklubben-restauranter.

– Vi har selvfølgelig nogle få faste ting på menuen, men ellers er den meget dynamisk og skifter efter, hvad vi kan få fingrene i. Hvis slagteren ringer og kan tilbyde et parti økologisk svinekød til halv pris, så tager vi det, for økologi vil vi rigtig gerne arbejde med.

På trods af et blakket ry er buffetrestauranter ikke desto mindre populære. Over en femtedel af danskerne foretrækker ligefrem buffetrestauranten, viser tal fra Madindekset. Buffetkæder som Flammen og Ilden præsterer solide overskud med en menu, som er nærmest stik modsat af Food Club. På Flammen markedsfører man sig blandt andet med et stort udvalg af kødudskæringer. Når nu det koncept ser ud til at virke, hvorfor valgte Madklubben så ikke at gå ind på markedet med et lignende koncept?

– Vi undersøgte markedet grundigt og spiste hos forskellige konkurrenter, inden vi åbnede. De er gode til at gøre det, de gør, og det kan vi ikke konkurrere med som ny spiller på markedet. Så vi vidste, at hvis vi ville angribe markedet, måtte vi også gøre det ordentligt og med et koncept, der skilte sig ud, fortæller Martin Alf.

Minimale personaleudgifter og højere køkkenprocent

Food Club skiller sig blandt andet ud ved ikke at have meget kød på menuen. Netop derfor er det vigtigt for Martin Alf, at det har en ordentlig kvalitet. Det koster, så køkkenprocenten på Food Club ligger faktisk højere end på Madklubbens øvrige restauranter, fortæller han. Den højere køkkenprocent kan lade sig gøre, fordi man til gengæld kan minimere udgifterne til personale. På Food Club kan fire kokke køre maden til 3-400 gæster på en aften, mens der er et minimum af øvrigt personale. På Food Club skænker gæsterne selv vin, øl og kaffe, og det er et afgørende sted at spare hænder og udgifter.

Skeptiske kokke blev udfordret

Nogle kokke rynker på næsen ad at skulle gå i køkkenet for at lave buffeter, og sådan var det også, da man besluttede sig for at omdanne Madklubben-restauranten på Nørrebro til Food Club, fortæller Martin Alf. Pludselig stod han med seks kokke med serviceryk og a la carte-tempo i blodet, som han nu skulle overbevise om det spændende i at lave buffeter.

  • Buffeter er ofte forbundet med et enormt madspild og derfor er bekæmpelse af madspild et kernefokus hos Food Club. Al overskydende mad fra buffeten sælges enten via TooGoodtoGo-appen eller gives væk til Kirkens Korshær.

– At få dem med på ideen var ikke nemt i starten. Men vi fandt hurtigt ud af, at det var mere udfordrende end som så. Når menuen og retterne skifter ofte, og når du pludselig får et parti råvarer uventet ind fra siden, så stiller det krav til din kreativitet, siger Martin Alf.

Vejning af køkkenaffald giver drastisk reduktion af spild

Vi lever i en tid, hvor klimaet er kommet på dagsordenen, og hvor der langt om længe er kommet fokus på graden af madspild i alle led af fødekæden og industrien, både på hoteller, i kantiner og restauranter. Buffeter er ofte forbundet med et enormt madspild. Enhver kan se, at det er dårligt for miljøet, men ikke mindst er det ligeledes skidt for forretningen. Bekæmpelse af madspild er derfor også et kernefokus på Food Club. Al overskydende mad fra buffeten sælges enten via TooGoodToGo-appen eller gives væk til Kirkens Korshærs herberger. Martin Alf har dog også indført et våben, der har vist sig overraskende effektivt i forhold til spild: I køkkenet er man begyndt at veje alt bioaffald, og på samme måde vejer man også det madaffald, gæsterne efterlader.

– Alene det, at vi vejer affaldet, har givet et andet fokus hos kokkene, og det har betydet, at vi har reduceret vores mængde af madaffald med 30 procent, siden vi begyndte at veje.

For at minimere mængden af rester på buffeten bruger man også bookingsystemet meget aktivt.

– Vi bruger bookingsystemet til at se, hvor mange gæster vi har på et givent tidspunkt. På den måde varierer vi hele tiden størrelserne på de fade og skåle, der står fremme på buffeten, og det betyder, at den altid er fyldt og frisk, men også, at der ikke står mere mad fremme end højst nødvendigt.

En tredje og afgørende ting er at tage gæsterne grundigt i hånden, mener Martin Alf.

– Vi har altid en kok bag buffeten, der kan fortælle gæsterne alt om retterne. Og så skilter vi meget tydeligt på alle retter, så man ikke er i tvivl. Og vi har også erfaret, at jo bedre maden smager, desto mindre levner folk generelt.

Vil du læse flere nyheder og artikler om restaurationsbranchen, kan du finde det seneste Food&Drink online ved at klikke her.

Skrevet i: Foodservice, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Kjær & Sommerfeldt halverer CO₂-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

Detailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 04. 2026

Danmarks ældste vinhandel offentliggør ESG-rapport for 2025 med markante klimaresultater, rekordhøj medarbejdertrivsel og ambitiøse mål for hele værdikæden. Kjær & Sommerfeldt har reduceret sine egne CO₂e-udledninger med ca. 50% siden 2021 og lancerer i 2026 en ny beregningsmodel, der skal

Fremgang i Dagrofa Foodservice: 2025-regnskab viser stigende omsætning og højere driftsresultat

Detailhandel og en grosFoodservice09. 04. 2026

En af landets største totalleverandører til professionelle køkkener – Dagrofa Foodservice – løfter omsætningen markant med 182 mio. kroner i 2025. Virksomheden har haft kundetilgang i flere forretningsben og forbedrer også resultatet af den primære drift. ”Det er virkelig tilfredsstillende at

Priserne presser – men sundhed og samvittighed fylder mere i nordisk madvalg

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 04. 2026

En ny rapport fra YouGov viser, at nordiske forbrugere i stigende grad balancerer mellem pris, sundhed og bæredygtighed, når de handler ind. Og selv om stigende priser påvirker adfærden, er det langt fra det eneste, der styrer, hvad vi lægger i kurven. Siden 2007 har YouGov fulgt udviklingen i

Økodag 2026: Det er ved at være sidste udkald, hvis man skal sikre sig billet til dansende køer på græs på søndag 12. april

AktueltLandbrugMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 04. 2026

Økodag er en stor chance for at opleve økologi og køer ved selvsyn. Forbrugere i Hovedstaden køber mest økologi, men er usikre på reglerne for økologiske køer på græs. Det viser en undersøgelse fra Mejeriforeningen i anledningen af Økodag 2026 på søndag 12. april. På søndag 12. april er det

Rynkeby vil løfte hel kategori med juice fra eget frugtpresseri

DrikkevarerTop09. 04. 2026

Med et nyt subbrand, Frugtfrisk, sætter Rynkeby Foods sit frugtpresseri i Ringe i spil i en ny kategori og introducerer dermed en forbedret smag og kvalitet til kolonialhylderne. Juiceproducenten Rynkeby Foods har siden 2018 selv presset en del frugter og grøntsager på sit frugtpresseri i Ringe

Seafood Festival vender tilbage: Ti dage med fisk og skaldyr i hele Danmark

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ07. 04. 2026

For tredje år i træk slår Danmarks største Seafood Festival dørene op. Fra den 22. til 31. maj inviteres gæster over hele landet til en velsmagende fejring af havets bedste råvarer. Over ti dage går restauranter på tværs af Danmark sammen om at hylde fisk og skaldyr. Festivalen giver kokke

Hypet energi-brand skifter distributør

Drikkevarer07. 04. 2026

Strandgaarden har netop indgået en eksklusiv salgs- og distributionsaftale med det danske energibrand Hï. Aftalen med Hï omfatter salg, distribution og markedsaktivering i Danmark og træder i kraft med det samme. Hï er udviklet som et mere naturligt alternativ i en energikategori, der er i

Nu kan danskerne få fingrene i prisbelønnet is

AktueltDrikkevarerKonfekture07. 04. 2026

Tuborg Squash markerer sin 90-års fødselsdag med en helt ny is, der allerede inden den ramte markedet, er kåret til årets bedste iskugle. Nu kan den findes landet over. Fra og med påskeferien kan issultne danskerne sige, at de ”would like one Squaaassshhh”. For nu kan den nye og prisbelønnede

Plantebaserede fødevarer skal have forbedret holdbarhed

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 04. 2026

Fem danske virksomheder og Teknologisk Institut tester i nyt forskningsprojekt en række teknologier til at forlænge holdbarheden af plantemad uden konserveringsmidler. Projektet har fået 5.4 mio fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer. Teknologisk Institut går forrest i et nyt forsknings- og

Stigende råvarepriser får storkøkkener og kantiner til at kigge mod planteingredienser

Messer og konferencerMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed07. 04. 2026

Når nichemessen PI EXPO den 9. april for anden gang samler fødevarebranchen i Industriens Hus, er det med særlig bevågenhed fra både offentlige og private storkøkkener og kantiner. Her er man i stigende grad opmærksom på, hvordan moderne planteingredienser kan styrke drift og bundlinje. “For få

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kjær & Sommerfeldt halverer CO₂-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

    09.04.2026

  • Fremgang i Dagrofa Foodservice: 2025-regnskab viser stigende omsætning og højere driftsresultat

    09.04.2026

  • Priserne presser – men sundhed og samvittighed fylder mere i nordisk madvalg

    09.04.2026

  • Økodag 2026: Det er ved at være sidste udkald, hvis man skal sikre sig billet til dansende køer på græs på søndag 12. april

    09.04.2026

  • Rynkeby vil løfte hel kategori med juice fra eget frugtpresseri

    09.04.2026

  • Seafood Festival vender tilbage: Ti dage med fisk og skaldyr i hele Danmark

    07.04.2026

  • Hypet energi-brand skifter distributør

    07.04.2026

  • Nu kan danskerne få fingrene i prisbelønnet is

    07.04.2026

  • Plantebaserede fødevarer skal have forbedret holdbarhed

    07.04.2026

  • Stigende råvarepriser får storkøkkener og kantiner til at kigge mod planteingredienser

    07.04.2026

  • Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

    31.03.2026

  • 5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

    31.03.2026

  • Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

    31.03.2026

  • Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

    31.03.2026

  • Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

    31.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik