• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosMarkedsføringMiljø og sundhed07. 11. 2019 | Peter Friis

Lidl og Too Good To Go udvider samarbejde

Detailhandel og en grosMarkedsføringMiljø og sundhed07. 11. 2019 | Peter Friis

Direktørerne Mette Lykke fra Too Good To Go, og Marcus Gustafsson fra Lidl, glæder sig over det udvidede samarbejde.
Nu kan kunderne kan købe poser med overskudsmad til en reduceret pris i samtlige af Lidls 121 butikker i Danmark. Samarbejdet er det største af sin slags i Too Good To Go’s levetid i Danmark.

Too Good To Go samarbejder nu med samarbejde med samtlige 121 Lidl-butikker i forlængelse af en testperiode, hvor mere end 15.000 lykkeposer med overskudsmad er blevet solgt i 21 udvalgte Lidl-butikker fordelt over hele landet siden foråret 2019.
– Med Lidl-samarbejdet skyder vi en helt ny model i gang, hvor man kan afhente forskellige typer lykkeposer på forskellige tidspunkter i løbet af dagen. Vi lægger ud med frugt og grønt, og senere kommer der poser med kolonialvarer og poser med kød og kølevarer til. Vi forventer, at vi med det nye set-up vil kunne redde 150.000 Lidl-lykkeposer om året, hvilket vil gøre Lidl til en af vores største partnere i kampen mod madspild, siger landechef for Too Good To Go, Heidi Boye.
Også hos Lidl håber man, at det nye samarbejde vil være med til at nedbringe det årlige madspild i Danmark.
– I Lidl mener vi, at mad skal spises, ikke smides ud. I testperioden har lykkeposerne været udsolgt stort set hver eneste dag, og selvom initiativet kræver lidt ekstra arbejde i butikkerne, så er det blevet taget rigtig godt imod af både butikschefer og medarbejdere, der kan se, at de gør en forskel i kampen mod madspild. Jeg er derfor stolt over, at vi nu på nationalt plan kan begrænse vores madspild med Too Good To Go-samarbejdet, siger salgsdirektør i Lidl, Marcus Gustafsson.

Øget fokus på madspild
Butikscheferne vil med det nye initiativ kunne reducere madspildet i butikken og samtidig tilbyde kunderne et godt produkt. Udvidelsen af samarbejdet træder i kraft d. 18. november, og initiativet vil omfatte samtlige af Lidls butikker i Danmark. Det betyder, at kunderne vil kunne købe såkaldte ”lykkeposer” for 29 kroner med overskudsmad, der enten har beskadiget emballagen, nærmer sig udløbsdatoen eller har skønhedsfejl, til en værdi af cirka 90 kroner. Landechef for Too Good To Go, Heidi Boye, udtaler:
– Vi er utrolig glade for det udvidede samarbejde, som vi nu skal i gang med. Der er ingen tvivl om, at det kræver et stærkt samarbejde med de store detailkæder som Lidl, hvis vi for alvor skal komme madspildet til livs. Størstedelen af madspildet på det danske marked sker hos forbrugerne og i detailleddet, så det er også dér, vi kan gøre den største forskel ved at sætte ind. Det kræver en fælles indsats, som vi glæder os til at tage hul på.
En indsats, som også salgsdirektør i Lidl, Marcus Gustafsson, er enig i: ”Too Good To Go’s arbejde har været vigtig for den mentalitetsændring, der er sket i danskernes forhold til madspild. I Lidl har vi de senere år arbejdet med at reducere madspild i alle led i vores forretning, og jeg er glad for, at vi nu kan udvide det arbejde med det mest omfattende initiativ til dato – til gavn for vores kunder, miljøet og os.”
Det nye samarbejde betyder, at Lidls medarbejdere hver dag vil sætte et antal lykkeposer med frugt og grønt til salg i Too Good To Go’s app. Her køber brugere en lykkepose, som de afhenter i deres lokale Lidl-butik.
CSR-chef i Lidl, Lærke Skaksen tilføjer:
– I Lidl tror vi på, at vi bliver endnu stærkere sammen. Derfor har vi rigtig mange gode samarbejdspartnere, som er med til at gøre en forskel, og med Too Good To Go tilføjer vi endnu en. Partnerskabet er blandt de mest omfattende samarbejder, vi har indgået i Danmark, og vi er overbeviste om, at det vil være med til aktivt at reducere vores madspild.
Når det landsdækkende samarbejde mellem Lidl og Too Good To Go træder i kraft fra d. 18. november, vil initiativet være klar i alle Lidls butikker i Danmark. Som led i arbejdet mod Lidls overordnede målsætning om at reducere sit madspild samarbejder Lidl også med Blå Kors Danmark.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Markedsføring, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

Drikkevarer14. 09. 2026

En lav ydelse afslører ikke nødvendigvis, hvad en kaffeaftale reelt koster. Brancheforeningen for Kaffe og Te (BKT) opfordrer med en ny guide alle aktører i branchen til at øge gennemsigtigheden på B2B-markedet og klæde indkøbere i virksomhederne bedre på til at gennemskue leasing, koppriser,

Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Virksomheden i Spjald udvikler produkter af overskudsråvarer. Fra den 16. september kommer de i Dansk Caters sortiment, så professionelle køkkener kan købe dem gennem grossisten. Tomater, der ikke bliver solgt som friske råvarer, får nyt liv som ketchup, tomatpuré og sauce hos virksomheden

Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ14. 09. 2026

Den københavnske burgerrestaurant har kvalificeret sig til World Food Championships i Indianapolis. Stifter Peter Kolos får svenske Mattias Strömberg med på holdet. Hungry Dane skal til USA for at konkurrere i burgerkategorien ved World Food Championships, som afholdes i Indianapolis fra den 15.

Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

AktueltFoodserviceØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Madleverandøren er ifølge virksomheden blandt de fem første i Danmark, der er blevet certificeret efter B Labs nye standarder. Kravene omfatter blandt andet dokumentation for arbejdet med klima, medarbejderforhold og ansvarlig ledelse. Jespers Torvekøkken har fået fornyet sin B

Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

Messer og konferencerTop14. 09. 2026

På onsdag samler Cateringmesse Øst mere end 150 udstillere i Brøndby Hallen. Convenience af høj kvalitet, danske råvarer og mere bæredygtige valg er blandt de tendenser, de besøgende kan møde. Men for arrangørerne er samtalen mellem leverandører og køkkenprofessionelle stadig messens vigtigste

Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

Foodservice10. 09. 2026

Den 11. september åbner pitakæden i Fisketorvets food hall, og primo december følger Carlsberg Byen. På få år er Banzo vokset fra fem til syv restauranter, og bag åbningerne ligger en ambition om, at et hurtigt måltid ikke behøver være et kompromis. For Banzo har ambitionen fra start været at

12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

FoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri10. 09. 2026

Restauranter fra hele landet er blandt de nominerede i konkurrencerne Årets ret med grønt, Årets ret med fisk & skaldyr, Årets ret med gris og Årets ret med ost. Vinderne findes i løbet af efteråret og kåres den 9. november. Landbrug & Fødevarer har offentliggjort de 12 restauranter,

Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

AktueltForskning og uddannelse10. 09. 2026

På Nordals Skolen blev skolemaden startskuddet til et syv uger langt undervisningsforløb om mad, råvarer og madmod. Sammen med Fru Hansens Kælder arbejdede indskolingseleverne med maden, før dagen sluttede med forældrearrangement og fællesspisning. I forrige uge var det ikke kun bøger,

Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

AktueltDetailhandel og en grosMesser og konferencer10. 09. 2026

1.800 branchefolk lagde vejen forbi TAP1 i København, da Dagrofa Foodservice onsdag afholdt Madscenen – for professionelle. Dermed satte inspirationsmessen besøgsrekord for tredje år i træk. Der var rekordstor opbakning, da Dagrofa Foodservice onsdag den 9. september samlede foodservicebranchen

Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 09. 2026

Ny landsdækkende undersøgelse fra Too Good To Go og Netto viser, at danskerne først og fremmest forbinder madspild med tabte penge, foran andre faktorer som klima, ressourcer eller at andre kunne have haft glæde af maden. Alligevel ender en gennemsnitlig dansk husstand ifølge tidligere beregninger

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

    14.09.2026

  • Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

    14.09.2026

  • Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

    14.09.2026

  • Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

    14.09.2026

  • Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

    14.09.2026

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

  • Nu skal tyskerne bage sønderjysk

    08.09.2026

  • Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

    08.09.2026

  • 27.000 besøgte Danmarks største madfestival

    08.09.2026

  • Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

    08.09.2026

  • Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

    08.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}