• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelse25. 02. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Landets første fødevarebachelorer er uddannet

AktueltForskning og uddannelse25. 02. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Fødevarebranchen har i flere år manglet uddannet arbejdskraft. Derfor er det et stort plus, at de første professionsbachelorer i fødevareteknologi og applikation nu er klar til at løfte opgaver i fødevarebranchen.

Foto: Erhvervsakademi Aarhus.

29-årige Mathias Severinsen har som en af de første i landet papir på, at han kan hjælpe fødevarevirksomheder med at leve op til forbrugernes stigende krav til sunde og sikre fødevarer.
-At udvikle og kvalitetssikre fødevarer er dybt interessant, og jeg er især glad for at arbejde med multivariabel datasæt, siger den nyuddannede professionsbachelor i fødevareteknologi og applikation fra Erhvervsakademi Aarhus. I januar dimitterede han sammen med ti andre med denne nye uddannelsestitel.

Opdagede ristespild hos BKI
Sit bachelorprojekt lavede Mathias Severinsen i samarbejde med BKI foods A/S i Højbjerg. Her opsamlede han produktionsdata og afdækkede, hvordan BKI kan mindske svind under ristning af kaffebønner.
-For os har det været en øjenåbner at se, hvad sådan en fødevarebachelor kan gøre af forskel, siger produktionschef i risteriet hos BKI Troels Nielsen.
Stigende krav til kvalitet og sikkerhed i fødevareindustrien skaber en efterspørgsel efter en ny type medarbejdere, og hos BKI forventer man, at en professionsbachelor i fødevareteknologi og applikation vil være en attraktiv kandidat til en stilling inden for optimering af produktionsprocesser eller teknologiudvikling.
-De har en god kombination af praktisk fødevareforståelse og værktøjer på et højt niveau. Jeg er derfor ikke i tvivl om, at disse dimittender kan skabe værdi særligt i små og mellemstore fødevarevirksomheder, siger Troels Nielsen.

Efterspurgte kompetencer
Reduktion af madspild og øget bæredygtighed er afgørende for de danske forbrugere og fødevareindustrien. Og netop her vil de nye fødevarebachelorer også kunne bidrage. Det mener lektor og uddannelseskoordinator Ulla Andrup fra Erhvervsakademi Aarhus.
-Analyse af processer og data, med henblik på bedre udnyttelse og optimering af procesudstyr og ressourcer i fødevarebranchen, er blandt de efterspurgte kompetencer, som de nye fødevarebachelorer besidder, siger hun.
Ulla Andrup fortæller videre, at man på uddannelsen opnår en unik kombination af høj teoretisk faglighed inden for naturvidenskab koblet med praktiske færdigheder i fødevareteknologi, fødevarekvalitet, produktionsoptimering og produktudvikling. Hvert semester arbejder de studerende med konkrete problemstillinger fra branchen. Dette sikrer, at praksis på uddannelsen er forankret i branchens arbejdsmetoder og udviklingsbehov. Udover at gøre dimittenderne klar til job, giver uddannelsen også adgang til kandidatuddannelser.
-Indenfor bæredygtighed, udvikling af nye produkter, kvalitetssikring og fødevaresikkerhed kan de nye bachelorer gøre en forskel, konkluderer Ulla Andrup.

Mathias Severinsen og ti andre fødevarebachelorer – de første af sin slags i Danmark – skal være med til at fastholde den høje fødevaresikkerhed, vi har i Danmark, så danske forbrugere fortsat med tryghed kan spise danske produkter. Foto: Erhvervsakademi Aarhus.


Professionsbachelor i fødevareteknologi og applikation er en 3½-årig videregående, naturvidenskabelig uddannelse med praktik. Uddannelsen findes kun i Aarhus og startede op i 2017 for at dække en stigende efterspørgsel på uddannet arbejdskraft i fødevarebranchen. Uddannelsen har fået stadig flere studerende

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse

Seneste nyt fra redaktionen

Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

MejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

En ny analyse fra Tetra Pak viser, at mejeriproducenter kan opnå betydelige klima- og effektivitetsgevinster ved at opgradere eksisterende produktionslinjer – uden at skulle investere i helt nye anlæg. Studiet, Dairy Processing Impact Assessment, uafhængigt gennemgået af Carbon Trust, viser at

25 år med marcipan, mennesker og meninger

Konfekture23. 04. 2026

Den 8. maj markerer Odense Marcipans direktør, Niels Søgaard, sit 25-års jubilæum. En markant leder, der gennem et kvart århundrede har sat retningen for virksomheden. For Niels Søgaard har det altid været let at være stolt af Odense Marcipan, som i hans tid på posten er vokset med tre

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Når supermarkeder vælger den rigtige strategi for overskudsmad, kan de både reducere madspild og forbedre bundlinjen. En analyse fra Københavns Universitet peger på, at det oftest er mere rentabelt at donere madvarer bort frem for at smide dem ud. I mange tilfælde er det direkte en økonomisk

Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed23. 04. 2026

Når Danmarks bedste alkoholfri øl skal kåres for tredje år i træk i Tivoli den 23. maj, er det med otte bryggerier fra det meste af landet blandt finalisterne. Forleden blindsmagte et panel af professionelle øldommere de i alt 40 indsendte øl, hvorfra de udvalgte de otte finalister, der skal dyste

Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Aarstiderne Engros flytter til juni ind hos Dagrofa Foodservice. Fordelene for kunderne er, at Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter, mens Dagrofa Foodservice byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop. Partnerskabet skal sikre, at

Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Danskerne vil gerne spise sundt og hjemmelavet, men i praksis er det ikke altid det, der sker. En ny undersøgelse fra HelloFresh viser, at hver tredje dansker ofte vælger take away eller færdigretter på trods af, de hellere vil have hjemmelavet aftensmad.  Vi kender det nok alle sammen.

Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

AktueltDrikkevarer21. 04. 2026

Københavnske ØNSK har efter opkøbet af Damn Good Coffee Company øget omsætningen med over 45 pct. i et år præget af tunge investeringer. Det succesfulde opkøb har givet ledelsen mod på flere opkøb.  Efter et år præget af markant vækst og strategisk konsolidering kan kaffevirksomheden ØNSK

Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

AktueltMejeri21. 04. 2026

Gårdmejerierne Søtofte og Tothaven vandt hver sin kategori ved Mejeriforeningens Gourmetprisen 2026. Søtofte med en cremefraiche 42 pct. og Tothaven med en gedemælksispind med cajeta og kaffe. Øvrige vindere i den årlige dyst på originalitet og gastronomisk kvalitet blev: Gammeldags kærnet smør fra

Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Scandic sætter øget fokus på dyrevelfærd og omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller. Ved årets slutning vil alt gris, der serveres på kædens 27 hoteller i Danmark være frilandsgris med det statslige trehjertede dyrevelfærdsmærke – en væsentlig øgning fra de

Danske kokkeelever vinder nordisk guld

FoodserviceMesser og konferencer21. 04. 2026

Danmark kan kalde sig Nordens bedste, når det gælder kokkeelever. Ved de nordiske mesterskaber for elever sikrede de danske deltagere sig guld i kokkedisciplinen og sølv blandt tjenereleverne Danmark satte et markant aftryk ved årets Nordiske Mesterskaber for Kokke- og Tjenerelever, der blev

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

  • Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

    21.04.2026

  • Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

    21.04.2026

  • Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

    21.04.2026

  • Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

    21.04.2026

  • Danske kokkeelever vinder nordisk guld

    21.04.2026

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik