• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Brød og kagerFoodserviceMiljø og sundhedTop07. 01. 2025 | Mikkel Bækgaard

Lancerer blandt andet Havreris: Valsemøllen i ny strategisk fuldkornssatsning til det professionelle køkken

Brød og kagerFoodserviceMiljø og sundhedTop07. 01. 2025 By Mikkel Bækgaard

Det bliver nemmere for ernærings- og madprofessionelle i Danmark at sætte fuldkorn på menuen, når Valsemøllen til januar lancerer Økologiske Havreris. Dermed tager det populære danske mølleri også det første skridt mod en helt ny kategori, og åbner op for, at ernæringsprofessionelle kan servere dansk korn som en større del af måltidet end blot brødet.

Valsemøllen fejrede 125-års jubilæum i 2024, og har igennem alle årene sat fokus på dansk korn og en stærk tradition for at skabe smagfulde og næringsrige produkter – alt sammen dyrket af danske landmænd og forarbejdet til brug i danske køkkener. Med kort vej fra jord til bord som en generel målsætning, har Valsemøllen nu valgt at se videre fra brødet til også at rumme måltidet i sin helhed.

Havreris er det første skridt på vejen, og er udviklet specifikt til professionelle køkkener, der ønsker at servere smagfulde måltider med høj næringsværdi og minimal miljøpåvirkning tilberedt af gode råvarer. I de travle køkkener – lige fra kantiner og cateringvirksomheder til større serveringssteder – efterspørges driftssikre, nemme og håndterbare løsninger, der samtidig taler ind i en næringsrigtig og ansvarlig dagsorden.

Fra danske marker til velsmagende og nærende retter i professionelle køkkener

Fødevarestyrelsen anbefaler at spise 90 gram fuldkorn om dagen som del af en varieret kost. Valsemøllen Havreris indeholder 100 gram fuldkorn pr. 100 gram, er en kilde til protein og rig på fibre. Havreris er desuden nøglehulsmærket. Samtidig er havrerisen dyrket, høstet og produceret økologisk i Danmark med kort vej fra jord til bord. 

“Havreris rammer en vigtig tendens i foodservice, hvor der er stigende fokus på lokale råvarer, økologiske produkter og madspild. Det er fuldkorn af høj kvalitet og som er nemme at tilberede uden, at det kræver ekstra tid eller ressourcer”, siger Lisbeth Wassmann Hjertebjerg, kok, professionsbachelor i ernæring og sundhed og marketingschef hos Valsemøllen.

Med en kogetid på kun 10 minutter er havreris en nem og effektiv løsning, f.eks. som supplement eller variation til ris, pasta og andet tilbehør. Ved at vælge fuldkornsprodukter som havreris kan klimaaftrykket fra måltider reduceres med op til 45 % sammenlignet med traditionelle alternativer som hvide ris. (Kilde: Consito Den Store Klimadatabase)

Store forventninger til Havreris 

”Vores nye havreris har været længe undervejs, og vi har samarbejdet med både ernæringseksperter og kokke, der har testet dem grundigt i storkøkkener for at sikre et produkt, der lever op til de krav, man møder i professionelle køkkener. De økologiske danske havrekerner har gennemgået omfattende tests for at sikre den rette smag og konsistens”, siger Jesper Cantby, salgs- og marketingdirektør i Valsemøllen og fortsætter:

”Vi ved, at det kan tage tid at vænne sig til nye produkter, men vi forventer, at havreris bliver et populært valg, fordi det er et enkelt og fleksibelt produkt, der er nemt at integrere i både små og store køkkener, hvor fleksibilitet er afgørende”.

Nem og fleksibel tilberedning i alverdens retter

Havreris er velegnet til alverdens måltider, og er en god ledsager til danske livretter eller retter fra Middelhavet og det asiatiske, mellemøstlige og latinamerikanske køkken, hvor man ofte ellers ville vælge ris eller pasta. Havreris kan bruges som tilbehør til klassiske gryderetter, i wok, som base i bowls og salater eller i stedet for hvide ris i en nordisk version af Fried Rice. 

Havrerisene kan gemmes til dagen efter og bruges både varme eller kolde. De kan sagtens genopvarmes uden tab af smag og tekstur, hvilket gør det let at bruge dem i nye retter dagen efter og dermed reducere madspild.

Havreris kan fås via landets foodserviceleverandører fra januar 2025. 

Skrevet i: Brød og kager, Foodservice, Miljø og sundhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Geia Group køber bake & take

Brød og kagerFoodservice20. 11. 2025

Med opkøbet styrker Geia Group sin position inden for bl.a. instore-bagerier og convenience-kæder, hvor der vil blive sat yderligere fokus på innovation til både danske og udenlandske kunder. bake & take er en velrenommeret leverandør af innovative og kundetilpassede bageriprodukter til

Bornholm tager næste skridt mod Danmarks første lokale rejeproduktion

Forskning og uddannelseFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ20. 11. 2025

Torsdag modtager Bornholms Lakseklækkeri i Nexø de allerførste larver af varmtvandsrejer. Det er en vigtig milepæl i opbygningen af en helt ny fødevareproduktion på øen og etableringen af Danmarks første lokale produktion af varmtvandsrejer. I alt 10.000 rejelarver er på vej til Bornholm, efter

Sticks’n’Sushi åbner i Københavns Lufthavn

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ20. 11. 2025

I løbet af 2027 åbner Sticks’n’Sushi sin første lufthavnsrestaurant som en del af udvidelsen af Terminal 3 i Københavns Lufthavn. Med panoramaudsigt over landingsbanen, en ny bar og et specialdesignet koncept for rejsende kan både faste gæster og førstegangsbesøgende se frem til et nyt sted, hvor de

30 kroner, 6 måltider og en vigtig støtte til mennesker som denne jul spiser på herberger, krisecentre og varmestuer

AktueltDetailhandel og en gros20. 11. 2025

Julen handler om at dele, og i år kan støtten blive til 6 måltider. Støt FødevareBankens indsamling i Netto, og køb julens smukkeste til- og fra-mærker. For kun 30 kroner får du fire juleornamenter, der støtter en vigtig sag, pynter på gaverne og sikrer seks måltider til borgere som denne jul spiser

Millioninvestering skal skabe grøn mad-revolution

Miljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed20. 11. 2025

Nyt innovativt fellowship-program, støttet af Novo Nordisk Fonden, skal uddanne nye frontløbere, der skal bekæmpe madspild og bane vejen for bæredygtige fødevaresystemer. Teknologisk Institut står i spidsen for at drive BioSustainability Design Fellowship Programmet, der samlet set er

Too Good To Go får øget betydning i et økonomisk presset USA

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 11. 2025

Mens mange amerikanere kæmper med stigende priser og usikker adgang til mad, har den danske app Too Good To Go fået en større rolle for både borgere og virksomheder. Den danske app Too Good To Go har på få år etableret sig som en markant aktør på det amerikanske marked. Siden lanceringen i 2020

Kulinarisk spydspids udnævnt som Kartoffelambassadør 2025

AktueltFoodserviceFrugt og grøntRåvarer og ingredienser18. 11. 2025

Michelinkok og leder af Culinary Institute by Vejle Erhverv, Per Mandrup, er udnævnt som Kartoffelambassadør 2025 af Danmarks Kartoffel Råd. Kartoflen bør inkluderes på lige fod med linser og bælgfrugter, når de planterige måltider skal på bordet. I hvert fald hvis det står til kulinarisk leder

Forum for Fødevarereklamer: Branche sætter selv aldersgrænse på 15 år for bestemt type reklamer

AktueltMarkedsføringPolitik og eksport18. 11. 2025

Forum for Fødevarereklamer og Læskedrikreklamenævnet hæver aldersgrænsen fra 13 til 15 år for reklamer for fødevarer med højt indhold af sukker, fedt og salt og for reklamer for læskedrikke. Forum for Fødevarereklamer har siden januar 2008 arbejdet for god markedsførings etik i forhold til

Brasserie Carl vinder Årets ret med gris 2025 – og Ti Trin ned vinder for osteret

Kød, fisk og fjerkræMejeriTop18. 11. 2025

Ved et storstilet gallaarrangement blev Årets Ret med Gris og Årets Ret med Ost i går uddelt. Med et imponerende håndværk kan Brasserie Carl således kalde sig vinder af Årets ret med gris 2025, mens Ti Trin Ned tog prisen for den bedste osteret. Brasserie Carl, med Bendix Sixhøj Laursen i

FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

Detailhandel og en grosPolitik og eksport12. 11. 2025

FødevareDanmark støtter ønsket om lavere fødevaremoms, men afviser De Samvirkende Købmænds (DSK) forslag om at finansiere momsnedsættelsen ved at hæve momsen på ”mindre nødvendige varer”. Torsdag i sidste uge lancerede De Samvirkende Købmænd (DSK) en analyse, der viser, at det er muligt at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Den ultimative tjekliste: Få mest ud af dit opsamlingskar

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

  • DENIOS ApS

    Alt hvad du skal vide, før du håndterer farlige stoffer

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Geia Group køber bake & take

    20.11.2025

  • Bornholm tager næste skridt mod Danmarks første lokale rejeproduktion

    20.11.2025

  • Sticks’n’Sushi åbner i Københavns Lufthavn

    20.11.2025

  • 30 kroner, 6 måltider og en vigtig støtte til mennesker som denne jul spiser på herberger, krisecentre og varmestuer

    20.11.2025

  • Millioninvestering skal skabe grøn mad-revolution

    20.11.2025

  • Too Good To Go får øget betydning i et økonomisk presset USA

    18.11.2025

  • Kulinarisk spydspids udnævnt som Kartoffelambassadør 2025

    18.11.2025

  • Forum for Fødevarereklamer: Branche sætter selv aldersgrænse på 15 år for bestemt type reklamer

    18.11.2025

  • Brasserie Carl vinder Årets ret med gris 2025 – og Ti Trin ned vinder for osteret

    18.11.2025

  • FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

    12.11.2025

  • Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

    12.11.2025

  • Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

    12.11.2025

  • Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

    12.11.2025

  • Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

    12.11.2025

  • FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

    11.11.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik