• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ22. 06. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Lakseproduktion optimeret ved brug af data

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ22. 06. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

En af verdens største fiskefarmere har forbedret og optimeret produktionen af laks ved brug af nyudviklet datateknologi fra danske Blue Unit. Version 2 af dataplatformen er klar og bedre end nogensinde.

Et samarbejde med danske Blue Unit, der producerer data- og visualiseringsteknologi, betyder, at SalMar Settefisk kan opnå bedre kontrol med vandkvaliteten på deres farme og skabe et stabilt og bæredygtigt produktionsmiljø for fiskene. Foto: Blue Unit.

Opdræt af fisk er en branche i vækst med stadig større farme og et stigende fokus på dyrevelfærd. Norske SalMar Settefisk er en af disse virksomheder, der udover at være blandt verdens største lakse- og smoltproducenter, også har stor fokus på effektiv og bæredygtig fiskeproduktion. Et samarbejde med danske Blue Unit, der producerer data- og visualiseringsteknologi, betyder, at SalMar Settefisk kan opnå bedre kontrol med vandkvaliteten på deres farme og skabe et stabilt og bæredygtigt produktionsmiljø for fiskene.

I Norge har SalMar Settefisk tre RAS-farme ved kysten fordelt fra Møre og Romsdal i det sydlige Norge, til Tromsø og Finnmark nord for Polarcirklen. Derudover har de farme i Storbritannien og Island.

Et samarbejde skabes

Samarbejdet mellem SalMar Settefisk og Blue Unit begyndte i 2020, hvor den norske smoltproducent henvendte sig til de danske dataleverandører for at få bedre styr på deres produktion og komme problemer i forkøbet på deres farm i Senja nær Tromsø. De anvendte version 2 af data- og analyseværktøjet Blue Unit Solution, hvor specialdesignede censorer indsamler 12 vitale vandkvalitetsparametre fra op til 12 lokationer på en farm ad gangen. Monitoreringssystemet har desuden en alarmfunktion, der viser hvor og hvorfor, der sker en ændring af vandkvaliteten. Det giver de bedste betingelser for at holde øje med kritiske værdier og optimere opdrættet på det mest oplyste grundlag.

– For os smoltproducenter er det afgørende med præcise målinger i anlæggene for at kunne opnå en stabil vandkvalitet og de bedste miljø- og vækstbetingelser. Med Blue Unit Solution ændredes vores monitoreringsmetoder sig fra at være manuelle målinger et par gange om dagen til at være udført automatisk og løbende gennem hele døgnet. Det giver os helt nye muligheder for at overvåge og tilpasse vores produktion, siger Stein Roar Ernstsen, leder for biologi og vandkemi på SalMar Settefisk afdeling Senja.

Forsætter efter billedet

Blue Unit Solution fra Danske Blue Unit er verdens første centraliserede monitoreringssystem til RAS-anlæg, som måler på 12 vitale vandkvalitetsparametre døgnet rundt. Foto: Blue Unit.

Den største farm i verden

Anlægget i Senja har været under opbygning siden 2017 og er den største af sin slags i verden med licens til produktion af 34 millioner smolt.  Som en del af udviklingsarbejdet gav det mening for både SalMar og Blue Unit, at den nye smolt-farm også skulle være testkapacitet for version 2 af Blue Units datavisualiseringssystem.

I fællesskab har SalMar og Blue Unit derfor skruet og drejet på knapperne, så der kunne skabes de bedst mulige dataindsamlinger og analyser, hvor flere parametre får særlig opmærksomhed.

– Blue Unit giver os blandt andet mulighed for at monitorere CO2 pH, oxygen, salinitet, uklarhed og H2S i vores tanke, som vi ikke har haft adgang til på samme måde før. Det er vigtige indikatorer på vandkvalitet, og med de redskaber forventer vi at blive endnu bedre til at kontrollere vores foderbrug, reducere vores omkostninger generelt, styrke dyrevelfærden og producere en robust smolt.

Samarbejdet med SalMar har også betydet, at Blue Unit har haft muligheden for at gøre værdifulde erfaringer og indsamle data on-site fra to forskellige havmiljøer, så de har kunnet udføre løbende justeringer og optimeringer på systemet.

– Ved at følge SalMars farme så tæt, er vi blevet udfordret med krav og forventninger, der konstant har gjort det nødvendigt at yde optimalt og udvikle os – både med version 1 og version 2. Den viden kan i fremtiden bruges på andre farme verden over, fortæller biolog og grundlægger af Blue Unit, David Owen.

Skrevet i: Aktuelt, Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ

Seneste nyt fra redaktionen

Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Mærkevareleverandørerne hylder socialt engagement. I en tid præget af store forandringer og usikkerhed er virksomhedernes sociale engagement vigtigere end nogensinde. Derfor uddelte Mærkevareleverandørerne MLDK-prisen Årets Mærkevareleverandør til en virksomhed, der har gjort en særlig indsats

Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Som den første vinhandler i Danmark er Kjær & Sommerfeldt nu godkendt af WSET i London til at uddanne og eksaminere både private og professionelle i en af verdens mest anerkendte vinuddannelser – de første hold starter i maj. Kjær & Sommerfeldt kan som den første vinhandler i Danmark nu

12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Det er klogere at satse på billigere frugt og grønt, økologi, skolefrugt og styrket dansk produktion frem for en generel momssænkning, lyder budskabet fra 12 organisationer og virksomheder. Budskabet er led i en landsdækkende aviskampagne. Regeringen har afsat 6 mia. kr. årligt til at sænke

Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Der er fokus på bæredygtighed, økologi og brugen af sæsonens råvarer, når vinderen af årets Kantinepris skal findes. Nu er der åbent for indstillinger. Kantiner spiller en stadig større rolle i udviklingen af dansk måltidskultur. Hver dag serveres tusindvis af måltider, og bag dem står

Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

FoodserviceTop17. 03. 2026

For tredje gang i træk har Danmark vundet guld ved Bocuse d'Or Europe. Christian Wellendorf og commis Gustav Spurre leverede en historisk præstation i Marseille og tog førstepladsen foran Norge og Italien i en konkurrence med 20 af Europas dygtigste hold. Det er kulminationen på måneder af

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik