• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ22. 06. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Lakseproduktion optimeret ved brug af data

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ22. 06. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

En af verdens største fiskefarmere har forbedret og optimeret produktionen af laks ved brug af nyudviklet datateknologi fra danske Blue Unit. Version 2 af dataplatformen er klar og bedre end nogensinde.

Et samarbejde med danske Blue Unit, der producerer data- og visualiseringsteknologi, betyder, at SalMar Settefisk kan opnå bedre kontrol med vandkvaliteten på deres farme og skabe et stabilt og bæredygtigt produktionsmiljø for fiskene. Foto: Blue Unit.

Opdræt af fisk er en branche i vækst med stadig større farme og et stigende fokus på dyrevelfærd. Norske SalMar Settefisk er en af disse virksomheder, der udover at være blandt verdens største lakse- og smoltproducenter, også har stor fokus på effektiv og bæredygtig fiskeproduktion. Et samarbejde med danske Blue Unit, der producerer data- og visualiseringsteknologi, betyder, at SalMar Settefisk kan opnå bedre kontrol med vandkvaliteten på deres farme og skabe et stabilt og bæredygtigt produktionsmiljø for fiskene.

I Norge har SalMar Settefisk tre RAS-farme ved kysten fordelt fra Møre og Romsdal i det sydlige Norge, til Tromsø og Finnmark nord for Polarcirklen. Derudover har de farme i Storbritannien og Island.

Et samarbejde skabes

Samarbejdet mellem SalMar Settefisk og Blue Unit begyndte i 2020, hvor den norske smoltproducent henvendte sig til de danske dataleverandører for at få bedre styr på deres produktion og komme problemer i forkøbet på deres farm i Senja nær Tromsø. De anvendte version 2 af data- og analyseværktøjet Blue Unit Solution, hvor specialdesignede censorer indsamler 12 vitale vandkvalitetsparametre fra op til 12 lokationer på en farm ad gangen. Monitoreringssystemet har desuden en alarmfunktion, der viser hvor og hvorfor, der sker en ændring af vandkvaliteten. Det giver de bedste betingelser for at holde øje med kritiske værdier og optimere opdrættet på det mest oplyste grundlag.

– For os smoltproducenter er det afgørende med præcise målinger i anlæggene for at kunne opnå en stabil vandkvalitet og de bedste miljø- og vækstbetingelser. Med Blue Unit Solution ændredes vores monitoreringsmetoder sig fra at være manuelle målinger et par gange om dagen til at være udført automatisk og løbende gennem hele døgnet. Det giver os helt nye muligheder for at overvåge og tilpasse vores produktion, siger Stein Roar Ernstsen, leder for biologi og vandkemi på SalMar Settefisk afdeling Senja.

Forsætter efter billedet

Blue Unit Solution fra Danske Blue Unit er verdens første centraliserede monitoreringssystem til RAS-anlæg, som måler på 12 vitale vandkvalitetsparametre døgnet rundt. Foto: Blue Unit.

Den største farm i verden

Anlægget i Senja har været under opbygning siden 2017 og er den største af sin slags i verden med licens til produktion af 34 millioner smolt.  Som en del af udviklingsarbejdet gav det mening for både SalMar og Blue Unit, at den nye smolt-farm også skulle være testkapacitet for version 2 af Blue Units datavisualiseringssystem.

I fællesskab har SalMar og Blue Unit derfor skruet og drejet på knapperne, så der kunne skabes de bedst mulige dataindsamlinger og analyser, hvor flere parametre får særlig opmærksomhed.

– Blue Unit giver os blandt andet mulighed for at monitorere CO2 pH, oxygen, salinitet, uklarhed og H2S i vores tanke, som vi ikke har haft adgang til på samme måde før. Det er vigtige indikatorer på vandkvalitet, og med de redskaber forventer vi at blive endnu bedre til at kontrollere vores foderbrug, reducere vores omkostninger generelt, styrke dyrevelfærden og producere en robust smolt.

Samarbejdet med SalMar har også betydet, at Blue Unit har haft muligheden for at gøre værdifulde erfaringer og indsamle data on-site fra to forskellige havmiljøer, så de har kunnet udføre løbende justeringer og optimeringer på systemet.

– Ved at følge SalMars farme så tæt, er vi blevet udfordret med krav og forventninger, der konstant har gjort det nødvendigt at yde optimalt og udvikle os – både med version 1 og version 2. Den viden kan i fremtiden bruges på andre farme verden over, fortæller biolog og grundlægger af Blue Unit, David Owen.

Skrevet i: Aktuelt, Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ

Seneste nyt fra redaktionen

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

Akvakultur står allerede for knap 60 pct. af verdens produktion af fisk og skaldyr og kan ifølge Verdensbanken skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) opfordrer til, at Danmark omsætter ambitionerne i aftalen 'En ny kurs for dansk fiskeri'

Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

Frugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Danmarks fødevarerevolution: planterig mad, mindre ultraforarbejdning og grøn umami er emnet i en ny britisk podcast. Gæst er Anders Nicolajsen, Chef for Foodservice & Gastronomi, Landbrug & Fødevarer. Danmark er i front, når det gælder planterigt mad, økologi og mere bæredygtige

Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

AktueltKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

I forbindelse med sit 85-års jubilæum lancerer Stryhn’s en kampagne, der hylder de trofaste fans, som har gjort brandet til en fast del af danskernes hverdag. Stryhn’s er i dag et af de fødevarebrands, der findes i flest danske hjem – og netop den tætte relation er udgangspunktet for

Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

De tre nominerede til Kantineprisen 2026 er nu udvalgt, og konkurrencen om Kantineprisen 2026 er dermed i gang. Første store prøve bliver en cook off-konkurrence på Madens Folkemøde den 21. maj, hvor kantinerne skal præstere som en del af den samlede vurdering frem mod prisoverrækkelsen i

Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Kritikken hagler endnu engang ned over landets svineindustri. Denne gang er det fødevarestyrelsen, der står for skud fra Statsrevisorerne, der konkluderer, at dårlig dyrevelfærd ikke bliver opdaget og standset. På baggrund af en ny undersøgelse fra Rigsrevisionen konkluderer Statsrevisorerne,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik