• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Brød og kagerDetailhandel og en grosFoodserviceTop08. 05. 2025 | Mikkel Bækgaard

Lagkagehuset indgår omfattende partnerskab med Dagrofa

Brød og kagerDetailhandel og en grosFoodserviceTop08. 05. 2025 By Mikkel Bækgaard

Lagkagehuset har underskrevet deres hidtil største samarbejdsaftale. Valget er faldet på fødevarekoncernen Dagrofa. Fremover skal Dagrofa Foodservice levere fødevarer til bagerkædens 108 danske butikker, og bagerkæden udbygger MENY-samarbejdet med yderligere 10 shop-in-shop-butikker og en fælles ambition om at løfte den danske madscene.

Samarbejdet mellem Lagkagehuset og Dagrofa bliver nu endnu mere tæt. Fra venstre Joachim Knudsen, adm. direktør, Lagkagehuset, Richo Boss, kædedirektør, MENY, Lisa Rossen, managing director Denmark, Lagkagehuset, Tomas Pietrangeli, koncernchef Dagrofa, Michael Christensen, adm. direktør, Dagrofa Foodservice.

Et hidtil tæt samarbejde mellem Lagkagehuset og Dagrofa bliver nu endnu tættere.

Virksomhederne styrker partnerskabet markant med en ny længerevarende aftale til en værdi af et trecifret millionbeløb. Aftalen indebærer, at Dagrofa Foodservice fra den 12. maj overtager fødevareleverancerne til alle Lagkagehusets danske butikker. Aftalen omfatter alle de fødevarer, der sælges i butikkerne med undtagelse af Lagkagehusets egenproducerede bagværk.

Konkret drejer det sig om produkter såsom mælk, juice, smør, pålæg og kaffe. Samtidig udvider parterne samarbejdet med op mod 10 nye shop-in-shop-butikker i MENY-butikker over det næste 1½ år.

Der er allerede 25 Lagkagehuset-butikker i MENY fordelt over hele landet. Den første nye Lagkagehuset shop-in-shop-butik er allerede åbnet i MENY Risskov Brynet i år, og til maj følger endnu en butik i MENY Horsens.

”Vi er glade for at udbygge samarbejdet med Dagrofa, hvor vi udvider vores gode samarbejde med MENY og nu også bringer Dagrofa Foodservice ind i relationen. Det er en 360-graders løsning mellem to virksomheder, der komplementerer hinanden rigtig godt hvad angår høj kvalitet og gode madoplevelser til danskerne,” siger Joachim Knudsen, adm. direktør i Lagekagehuset.

Stor fordel

Koncernchef i Dagrofa Tomas Pietrangeli ser også et stort potentiale i aftalen.

”Den her aftale er et klart eksempel på, at det er en stor fordel for os som fødevarekoncern at have flere forskellige forretningsben. Jeg er meget tilfreds med, at vi nu udvider et i forvejen godt samarbejde med Lagkagehuset. Vi finder sammen nye måder at gøre tingene på, hvor det vigtigste omdrejningspunkt er at give kunderne nogle gode madoplevelser, så nu glæder jeg mig til at se denne aftale folde sig ud.”

Også hos MENY er man glade for den nye aftale og ser frem til at tilbyde kvalitetsbagværk til endnu flere danskere.

”I MENY arbejder vi hver dag på at være Danmarks Madmarked, og det forpligter. Vi er glade for at kunne udvide det gode samarbejde med Lagkagehuset og få deres stærke brand og produkter endnu tættere på vores kunder. Gennem et skarpt fokus på kvalitetsfødevarer og sammenhængende madoplevelser vil partnerskabet bidrage til at forbedre dansk madkultur,”siger Richo Boss, kædedirektør i MENY.

Effektiv drift og fokus på klimaaftryk

Dagrofa Foodservice får med aftalen ansvaret for den samlede distribution til Lagkagehusets 108 butikker i hele landet samt en håndfuld bagerier. Konsolideringen af leverancerne gør det samtidig muligt at fokusere det samlede antal transportkilometer, som kan reducere klimaaftrykket og styrke driftseffektiviteten.

Aftalen er et godt eksempel på, hvordan to fødevarevirksomheder i stor skala kan skabe værdi ved at tænke detail og distribution sammen, mener Michael Christensen, adm. direktør i Dagrofa Foodservice.

”Det er en ret unik aftale mellem to danske vækstvirksomheder i den størrelsesorden. Det er ikke kun et spørgsmål om at dele butikskvadratmeter – det er et forretningsstrategisk samarbejde, hvor vi kombinerer vores fødevare- og logistikkompetencer med Lagkagehusets stærke brand. Målet er at understøtte vækst og sikre høj kvalitet og driftssikkerhed hele vejen ud til kunden”.

Lagkagehuset og MENY ser frem til at præsentere flere butiksåbninger, som vil blive annonceret løbende i takt med, at de enkelte lokationer fastlægges. I dag har Lagkagehuset 25 shop-in-shop-butikker i MENY, og med åbningen i Horsens i maj bliver det samlede antal 26.

Skrevet i: Brød og kager, Detailhandel og en gros, Foodservice, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

Detailhandel og en gros19. 02. 2026

Tre danskproducerede hverdagsfavoritter fra Lidls Madværket er i år i finalen ved European Private Label Awards 2026. Denne gang er det havregryn, skyr neutral og økologisk piskefløde, der markerer endnu en international anerkendelse af danske leverandører i europæisk topklasse. Tre

Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

Detailhandel og en grosFoodservice19. 02. 2026

Go Nordic Cruiseline har indgået en 4-årig aftale med Dagrofa Foodservice, der fortsætter som fødevareleverandør til skibene Nordic Crown og Nordic Pearl på den populære rute mellem København og Oslo. Hvert år sejler mere end 700.000 gæster med Go Nordic Cruiseline på den ikoniske rute mellem

REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Discountkæden REMA 1000 har indfriet sin målsætning for dyrevelfærdsmærket grisekød anbefalet af Dyrenes Beskyttelse. I 2025 udgjorde det mere end en fjerdedel af det samlede salg, mens REMA 1000 tog vigtige skridt i salget af fjerkræ med høj dyrevelfærd. Kalenderåret 2025 er et afsluttet

Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Optagelser afslører ifølge dyreværnsorganisationen Anima grumme forhold for dyrene hos endnu en række magtfulde griseproducenter, der nu er meldt til politiet. Anmeldelserne kommer i kølvandet på et borgerforslag om manglende dyrevelfærd hos danske grise. Kun to måneder efter TV 2s dokumentar

Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

Forskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræTop19. 02. 2026

Det er ikke dine værdier, som afgør, om du har kød på tallerkenen, lyder den overraskende konklusion. Hvad får os til at spise kød? Og har vi gris på gaflen i bestemte situationer – men ikke i andre? Det spørgsmål satte et forskerhold, som involverer gæsteprofessor Wencke Gwozdz fra CBS, sig

Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

Forskning og uddannelseMiljø og sundhed17. 02. 2026

HelloFresh lancerer trendrapporten Danmark til bords 2025, som kortlægger, hvordan hjemmearbejde og ændrede hverdagsrutiner har sat et varigt aftryk på danskernes måde at lave mad på. Rapporten viser, at fleksible arbejdsdage har givet danskerne nye madvaner - med mere planlægning, mere hjemmelavet

Fors stiller skarpt på madspild

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Mad hører til i maven og ikke i skraldespanden. I en ny kampagne sætter Fors fokus på madspild, madaffald og ikke mindst forskellen på de to. Madspild er mad, der kunne være spist, men som ikke blev det og derved gik til spilde. Madaffald er derimod de dele af fødevarerne, vi ikke kan spise –

To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

AktueltBrød og kagerDrikkevarer17. 02. 2026

To af Danmarks traditionelle fødevarebrands med rødder tilbage i 1800-tallet, Carlsberg og Schulstad, er gået sammen og lancerer nu to nye produkter: Barbaras Brød og Barbaras Bryg, der hylder deres fælles familiehistorie og samtidig inviterer danskerne tilbage rundt om det fælles måltid. Det

Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

AktueltFoodservice17. 02. 2026

Efter 115 år på samme adresse er Krogs Fiskerestaurant lukket. Den ikoniske restaurant på Gammel Strand genåbner til foråret i en gennemrenoveret udgave med nyt ejerskab, nyt køkken og markant højere gastronomiske ambitioner. Krogs Fiskerestaurant bliver til en fuldblods gourmetrestaurant, der skal

Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

FoodserviceKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Populære fastfood-kæder som McDonalds og Domino’s står meget svagt i ny bred undersøgelse om kyllinge-velfærd. “Hvis man går op i dyrevelfærd for kyllinger, skal man ikke hente sin sandwich eller burger i de mest udbredte fastfood-kæder som Burger King, McDonalds eller pizzakæden Domino’s.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

    19.02.2026

  • Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

    19.02.2026

  • REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

    19.02.2026

  • Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

    19.02.2026

  • Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

    19.02.2026

  • Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

    17.02.2026

  • Fors stiller skarpt på madspild

    17.02.2026

  • To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

    17.02.2026

  • Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

    17.02.2026

  • Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

    17.02.2026

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik