• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseMarkedsføring16. 03. 2023 | Mikkel Bækgaard

Kokkeelever indtager badehotel

Forskning og uddannelseMarkedsføring16. 03. 2023 By Mikkel Bækgaard

Den 23. marts venter der både kokke og gæster på Stella Maris en oplevelse ud over det sædvanlige. Det sydfynske badehotel og restaurant overdrager køkkennøglerne til elever fra Svendborg Food, der for en aften får lov at fremvise deres evner med potter og pander for et betalende publikum.

Kokkeelever

Køkkenet på Stella Maris er af den åbne type, hvor gæsterne kan både se og høre kokkene arbejde – og sidstnævnte har udsigt over Svendborgsund, mens de tilbereder bestillinger fra restauranten.

Det er her, at 12 elever og tre lærere fra grundforløbet på Svendborg Food, en del af Svendborg Erhvervsskole & Gymnasier, torsdag den 23. marts får en forsmag på fremtiden efter endt uddannelse.

Den seneste tid har eleverne designet og testet en særlig menu, der på aftenen skal stå sin prøve på tallerkenen for både udvalgte skolebørn og deres forældre, plus helt almindelige, betalende restaurantgæster.

Sydfynsk samarbejde

Eventet er den foreløbige kulmination på et tæt samarbejde mellem Svendborg Food og Stella Maris, forklarer Kirsten Juul Petersen, uddannelsesleder på Svendborg Food:

“Det er fantastisk for en uddannelse som vores at have et tæt samarbejde med de lokale hoteller og restauranter. Virksomhederne kan både give eleverne unikke oplevelser fra den virkelige verden og spille ind med, hvad de ser som særligt vigtigt, at den kommende generation af kokke får med sig fra uddannelsen. Det betyder meget for Svendborg Food, at vi kan tilbyde vores elever at komme ud i verden og prøve kræfter med deres fag – især når det er attraktive adresser som Stella Maris.”

Lui Haas Jensen er direktør på netop Stella Maris, og én af initiativtagerne til samarbejdet. For ham er det en helt naturlig ting at involvere sig i kokkeelevernes udvikling:

“Fra vores side handler det dels om at bidrage til at gøre den sydfynske kokkeuddannelse endnu skarpere og dels om at vise unge mennesker, hvad det vil sige at arbejde som kok i dag. Vi har som arbejdsgiver et stort ansvar for at øge antallet af elever på kokkeskolerne, men det kræver, at vi viser, at der er arbejde at få, at kokkekarrieren er attraktiv – og hvilke muligheder der er for de dygtige og de passionerede,” fortæller han.

En unik konstellation

Menuen den 23. marts er en velbevaret hemmelighed, men sikkert er det, at langt de fleste råvarer bliver hentet blandt de lokale leverandører i og omkring Svendborg. Netop råvarerne er et afgørende ben i den konstellation, som Svendborg Food håber vil sætte Sydfyn på det kulinariske landkort som noget helt særligt.

“Vi har på Sydfyn en unik kombination af en kokkeuddannelse, et stort antal attraktive arbejdsgivere og lokale leverandører af meget høj kvalitet: Vores elever kan tage direkte over på Tåsinge og snakke med en økologisk landmand om, hvorfor der er mere smag i gulerødder og æbler, som har vokset i fynsk muld fremfor i et spansk gartneri, “fortæller Kirsten Juul Petersen og fortsætter:

“At være så tæt på råvarerne, og samtidig samarbejde med restauranter som Stella Maris om elevernes faglige udvikling, er der ikke mange steder i landet som kan tilbyde.”

Lui Haas Jensen er selv uddannet kok fra sydfynske gourmetrestauranter og er dermed et produkt af den svendborgensiske kokketradition, som han nu er med til at videreudvikle:

“Vi glæder os meget over at være del af et fællesskab, der er i gang med at bygge en sydfynsk rugekasse for den kommende generation af danske kokke. Underviserne på Food har i dén grad grebet bolden og har været villige til at bryde deres hverdag op og trække i kokkejakken for at lave mad til 60 mennesker. Det viser et kæmpe engagement, som kommer både os og eleverne til gode. At lave mad, der smager, er lige dele håndværk, passion og gode råvarer. Vi har det hele i baghaven her i Svendborg, og jeg er vild med, at vi kan bidrage til at give de unge mennesker både faglig sparring og store oplevelser som den på torsdag,” slutter han.

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Danskerne vil gerne spise sundt og hjemmelavet, men i praksis er det ikke altid det, der sker. En ny undersøgelse fra HelloFresh viser, at hver tredje dansker ofte vælger take away eller færdigretter på trods af, de hellere vil have hjemmelavet aftensmad.  Vi kender det nok alle sammen.

Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

AktueltDrikkevarer21. 04. 2026

Københavnske ØNSK har efter opkøbet af Damn Good Coffee Company øget omsætningen med over 45 pct. i et år præget af tunge investeringer. Det succesfulde opkøb har givet ledelsen mod på flere opkøb.  Efter et år præget af markant vækst og strategisk konsolidering kan kaffevirksomheden ØNSK

Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

AktueltMejeri21. 04. 2026

Gårdmejerierne Søtofte og Tothaven vandt hver sin kategori ved Mejeriforeningens Gourmetprisen 2026. Søtofte med en cremefraiche 42 pct. og Tothaven med en gedemælksispind med cajeta og kaffe. Øvrige vindere i den årlige dyst på originalitet og gastronomisk kvalitet blev: Gammeldags kærnet smør fra

Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Scandic sætter øget fokus på dyrevelfærd og omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller. Ved årets slutning vil alt gris, der serveres på kædens 27 hoteller i Danmark være frilandsgris med det statslige trehjertede dyrevelfærdsmærke – en væsentlig øgning fra de

Danske kokkeelever vinder nordisk guld

FoodserviceMesser og konferencer21. 04. 2026

Danmark kan kalde sig Nordens bedste, når det gælder kokkeelever. Ved de nordiske mesterskaber for elever sikrede de danske deltagere sig guld i kokkedisciplinen og sølv blandt tjenereleverne Danmark satte et markant aftryk ved årets Nordiske Mesterskaber for Kokke- og Tjenerelever, der blev

Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

Kød, fisk og fjerkræ16. 04. 2026

Danskerne er blandt Europas mest lakseglade forbrugere. Med et årligt forbrug på 6,26 kilo laks pr. person topper Danmark listen i EU, og laks udgør næsten halvdelen af det samlede fiskeforbrug. Samtidig er kravene til kvalitet og ansvarlig oprindelse stigende. Det viser en ny rapport fra

Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber

Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

AktueltEmballageFoodservice16. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Dessert på menuen i nyt Food&Drink

AktueltFoodservice16. 04. 2026

Årets tredje udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med fokus på måltidets søde afslutning. I magasinet taler vi blandt andet med Bocuse d'Or-vinder Brian Mark Hansen om hans dessertkogebog og får hans tips til at løfte desserten til nye niveauer. Vi hører også om

140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop16. 04. 2026

Danish Crown laver en større millioninvestering i nye maskiner til frikadelleproduktion og beslægtede fødevarer for at fremtidssikre produktionen. Efter grundige overvejelser er det vurderet, at investeringen er bedst placeret i Vejle, og i den forbindelse planlægger Danish Crown at flytte

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

    21.04.2026

  • Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

    21.04.2026

  • Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

    21.04.2026

  • Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

    21.04.2026

  • Danske kokkeelever vinder nordisk guld

    21.04.2026

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

  • Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

    14.04.2026

  • Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

    14.04.2026

  • International baristakonkurrence kommer til Danmark

    14.04.2026

  • Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

    14.04.2026

  • Just eat stopper i Danmark 30. April

    14.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik