• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceTopØkologi og bæredygtighed12. 10. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Køkken sparer 125.000 ved at mindske madspild

FoodserviceTopØkologi og bæredygtighed12. 10. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

På Idrætsefterskolen Oure er det ikke nok at dyste i sportsdiscipliner. Da skolen opdagede det enorme ressourcespild deres madaffald udgjorde, var målsætningen klar: De ville tage kampen op mod madspild!

Oure efterskole sparede 125.000 kroner på et år, ved at mindske madspild
Køkkenpersonalet fortæller om buffetens udvalg. Kendskab til maden hjælper eleverne til at vælge differentieret og søge nye smagsoplevelser.

Oure mistede en kvart million kroner årligt på madspild!

For syv år siden opdagede køkkenpersonalet på Oure Efterskole, at blot transport af madaffald væk fra skolens område kostede op imod en kvart million kroner om året. 250.000 kroner fossede altså ud af skolens budget til den simple opgave at komme af med madaffaldet, og det var Jonathan Sales, medlem af Spisehusets ledelse på Oure, overbevist om, at de kunne gøre bedre.

Selv fandt han en motivationskilde i den enorme besparelse det at reducere madspildet, ville give skolen, og han gik straks i gang med arbejdet.

– Dagligt blev madaffaldet vejet, registreret og noteret, men det var som om, at der ikke skete nogen forandring, forklarer Jonathan.

En sund konkurrence i madspildsreduktion 

Det var et mindretal af køkkenpersonalet, som fokuserede på nedbringelse af madspild, og det var netop her, løsningen på problemet skulle findes: budskabet skulle spredes. Og ikke bare til skolens personale – efterskolens elever skulle også indvies i de fordele, reduktion af deres madaffald har.

Snart havde samtlige lærere fokus på at formidle budskabet i undervisningen, og de nyligt engagerede elever satte for alvor fart på projektet.

– Det er en meget vigtig sag for eleverne, og vi er jo en sportsefterskole, så der er gået lidt konkurrence i, hvem der kan have mindst spild, fortæller Jonathan om inddragelsen af eleverne i arbejdet med madspild.

Nye metoder kom på menukortet

Spredningen af det gode ord var dog ikke nok til at få efterskolens madspild helt i bund. Køkkenpersonalet gik i tænkeboks, og begyndte hurtigt med nye tiltag ved måltiderne:
De så på, hvordan anretningen af de daglige buffeter kunne optimeres til at fremstå endnu mere indbydende.
De store spande til elevernes madaffald blev skiftet ud med markant mindre for at vise dem, hvor hurtigt deres tallerkenrester løb op i kilovis af madspild.
Rester blev et fokuspunkt i køkkenets kamp mod madspild. Hvordan kan vi bruge resterne fra i dag til at skabe nye smagsoplevelser i morgen, blev blot én af personalets nye grubler.

– Det er vigtigt at ”pushe” resterne frem på buffetbordet, fortæller Jonathan og fortsætter:

– Er der en rest, der ikke bruges optimalt den ene dag, giver det blot en rest den næste, uddyber han, og understreger, at det ikke virker blot at sætte samme ret på bordet dagen efter, den skal nytænkes! 

At veje madspild giver mindre madspild

Til at registrere og veje det daglige madaffald, benytter Oure eSmileys digitale FoodWaste-løsning. Her kan de se tal på, hvordan madspildet fordeler sig, og det kan Jonathan se en klar fordel ved.

Han mener, at der er en direkte sammenhæng mellem at veje sit madspild og at nedbringe det.

– For det første giver systemet faktuelle data om vores spild. For det andet kan vi måle vores overproduktion, og for det tredje gør dét, at man måler madspild hver dag, at man rent faktisk forholder sig til spildet hver dag.

Den oplevelse har Mette Toftegaard Rasmussen, fødevarefaglig chef hos eSmiley, hørt mange gange fra andre af eSmileys kunder.

– Måling af madspild bidrager positivt til køkkenets fælles arbejde med at reducere spildet, da det ikke bliver et spørgsmål om, hvad vi tror – men hvad vi ved. Og det vi ved, kan vi gøre noget ved. 

– Rent lavpraktisk er systemet let at benytte, fortæller Jonathan, som førhen oplevede, at størstedelen af de danske industrikøkkener gerne ville have del i det positive ry det at arbejde målrettet med madspild giver, men at opgaven i praksis var besværlig og uoverskuelig. Der var meget snak, ikke så meget data.

Det problem ser Jonathan nu som løst, og han giver digitaliseringen æren for det. 

– Nu er det let at få overblik og let at sammenligne sig med andre køkkener rundt i landet, hvilket giver blod på tanden til yderligere forbedringer, mener Jonathan.

Sparede 125.000 kroner

Oure har med madspildsindsatsen oplevet store forbedringer på området, og deres resultater med at reducere madspild taler for sig selv: Den kvarte million kroner, der før i tiden blev brugt på at transportere madaffald fra skolen, er blevet halveret, og 97 procent af køkkenets råvarer er nu økologiske.

Pengene til mere økologi i køkkenerne er taget fra besparelsen ved at reducere madspildet.

– Ligningen er sådan set meget let: Jo flere penge vi sparer på at kyle ting ud, jo flere penge kan vi bruge på bedre råvarer, siger Jonathan smilende.

Oure er altså ved en målrettet indsats kommet tættere på deres vision om aktivt at bidrage til FN’s 17 verdensmål. De har sparet 125.000 kroner på transport af madaffald og brugt pengene på at finansiere et nu 97 procent økologisk køkken.

Efterskolen stopper ikke kampen mod madspild her

Oure er dog langt fra færdige.

– Vi søger konstant at give vores madaffald en endnu større værdi, siger Jonathan, som blandt andet forestiller sig, at dette kan realiseres ved at benytte madaffaldet som dyrefoder i fremtiden.

Han reflekterer over, hvordan arbejdet med madspild ikke blot er en kortvarig indsats, men et livslangt projekt, som Oure nu har taget del i.

– I år er vores mål en yderligere halvering af vores madspild frem til næste år, og vi vil konstant forsøge at forbedre os i kampen mod madspild, afslutter han.

Skrevet i: Foodservice, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed10. 03. 2026

Mange brands falder tilbage med hensyn til bæredygtighedsopfattelse og brandpræference i Sustainable Brand Index 2026. Men Änglamark er fortsat benchmark for opfattelsen af brands og bæredygtighed i Danmark. Sustainable Brand Index er den uafhængige undersøgelse, der hvert år spørger

Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

Detailhandel og en grosFoodservice10. 03. 2026

Dagrofa Foodservice investerer i en række nye tiltag målrettet virksomhedens nuværende og kommende lastbilchauffører. Det sker for at understøtte virksomhedens aktuelle vækststrategi, hvor fødevaregrossisten skal vinde 2.000 nye kunder i den udkørende forretning. Lanceringen af en

Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed10. 03. 2026

Strandgaarden overtager det populære brand Teedawn, og som en del af aftalen bliver stifter Henrik Wiese en del af Strandgaarden som Head of No-Low Drinks med ansvar for at udvikle og skalere kategorien yderligere. Opkøbet er et strategisk skridt i Strandgaardens ambition om at være et væksthus

Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

AktueltDrikkevarerFoodservice10. 03. 2026

København har fået en ny spiller på cocktailscenen. SIR er åbnet på Admiral Hotel – en bar med global attitude, klassiske dyder og kompromisløs præcision, sat i scene i den ikoniske pakhusbygning ved havnefronten. Navnet SIR signalerer respekt og høflighed – ikke som en titel for én person, men

Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

Brød og kagerMiljø og sundhedTop10. 03. 2026

Mænd og drenge vælger i stigende grad fuldkorn til. Mænd spiser 21 procent mere fuldkorn i dag end for ti år siden, og drengene er også godt med. Piger og unge kvinders fuldkornsindtag er derimod faldet, og det kræver opmærksomhed på unge kvinders madkultur og valg i hverdagen. Mænd spiser 69

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik