• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltDetailhandel og en grosPolitik og eksport11. 12. 2019 | Peter Friis

Klima, miljø og dyrevelfærd i fokus

AktueltDetailhandel og en grosPolitik og eksport11. 12. 2019 By Peter Friis

– Hvis man virkelig vil gøre noget godt for miljøet, er de tyske grænsedåser et passende sted at begynde. Og det kan ikke gå hurtigt nok, fastslår administrerende direktør John Wagner, De Samvirkende Købmænd.

Indlæg af direktør John Wagner, De Samvirkende Købmænd i LevnedsmiddelBladet.

Statsminister Mette Frederiksen opfordrer erhvervslivet – branche for branche – til at etablere klima-alliancer. Som oplæg til en klima-alliance om en grønnere dagligvarehandel har DSK tidligere på året udarbejdet en 10-punktsplan med initiativer, som vil gøre det lettere for butikkerne at tage hensyn til klima, miljø og bæredygtighed.
Blandt forslagene er ændring af fødevareregler, som medfører madspild og et opgør med den kommunale selvbestemmelse på affaldsområdet, som vanskeliggør optimal behandling af fødevareemballager. Men planen rummer også mere vidtgående ønsker som en nedsat moms på frugt og grønt og nøglehulsmærkede fødevarer i øvrigt.
Ved begyndelsen af 2019 fik det statskontrollerede dyrevelfærdsmærke på grisekød mere flyvehøjde, da mærket med et, to eller tre hjerter blev udvidet til også at omfatte kyllingekød. Der var tidligere krav om, at dokumentationen i forbindelse med sporbarhed skulle gemmes i to år, men i forbindelse med ændring af bekendtgørelsen fik DSK overbevist Fødevarestyrelsen om, at et år er tilstrækkeligt. Det var en mærkbar lettelse for slagterne i vores medlemskæder.

Det kan ikke gå hurtigt nok
Den socialdemokratiske regering har foreslået et forbud mod gratis udlevering af bæreposer, uanset materiale og størrelse. Formålet er at fremme genbrug af bæreposer, hvad vi klart støtter. De meget tynde og lette plastikbæreposer, som ses i frugt- og grøntafdelingerne, uden hank er undtaget lovforslagets forbud. Disse meget tynde plastikbæreposer er nødvendige til fødevarer af hensyn til hygiejne og forebyggelse af madspild, om end dagligvarehandlen eksperimenterer med alternativer.
Fra den 1. juli i år blev det muligt at sælge saft og juice med pant. Og fra 1. november skulle alle saft- og juiceflasker, der sælges til detailhandlen, være med pantmærke. Det forventes, at saft og juice vil udvide pant- og retursystemet med 52 millioner emballager årligt svarende til en udvidelse på 4-5 procent. Til sammenligning anslås det, at de tyske grænsebutikker årligt sælger 600-800 millioner emballager til danske forbrugere, så hvis man virkelig vil gøre noget godt for miljøet, er de tyske grænsedåser et passende sted at begynde. Og det kan ikke gå hurtigt nok.
En åbenlys uretfærdighed er der gjort op med, da Folketinget vedtog at ophæve emballageafgiften på de emballager, der er omfattet af et lovpligtigt pant- og retursystem. I praksis gælder det emballager, der har påtrykt Dansk Retursystems pantmærke samt de genpåfyldelige flasker med øl og sodavand.

Bedre erhvervspolitiske rammevilkår
I september fik vi igen sat spot på en af vores mærkesager, da områdechef Klaus Jørgensen i Landbrug & Fødevarer på Fødevaredagen blev belønnet med ”Stræberen” for sin mangeårige indsats med at beregne omfanget af madspild. Prisen er indstiftet af DSK og gives til en person, der har udmærket sig i kampen mod madspild.
I løbet af året har vi i DSK kunnet byde velkommen til Karina Kjeldgaard-Nielsen, som er ny fødevare- og miljøkonsulent. Hun er uddannet levnedsmiddelkandidat fra Life på Københavns Universitet og kommer fra en stilling som faglig leder på Teknologisk Instituts emballagesektion. Hun indgår i afdelingens arbejde med at hjælpe medlemmerne med implementering og forståelse af fødevarelovgivningen. Derudover styrker hun DSK på emballageområdet.
Som brancheforening for danske købmænd kan vi glæde os over, at vores dialog med medlemmer, politikere, embedsmænd og kolleger i andre interesseorganisationer er med til at bane vej for bedre erhvervspolitiske rammevilkår.
– Vi ser frem til fortsat godt samarbejde i det nye år, slutter indlægget fra John Wagner i LevnedsmiddelBladet.

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Med en ny AI-metode har forskere fra Københavns Universitet genopdaget 51 gamle ærtesorter, som ikke længere bruges i landbruget, men som kan vise sig lovende til produktion af plantebaserede fødevarer. Metoden er en genvej til at finde nye ressourcer i de grønne skatkamre, som genbankers enorme

Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Brancheorganisationen FødevareDanmark frygter konsekvenserne af den nye kvælstofaftale. Sammen med seks andre organisationer fra landbrugs- og fødevareerhvervene opfordrer organisationen til, at den grønne trepart sættes på pause, indtil konsekvenserne er fuldt belyst. Det er stort set umuligt

Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

AktueltDrikkevarerPolitik og eksport16. 12. 2025

Det danske pant- og retursystem bliver undergravet af EU-krav om genpåfyldelige emballager, der vil lukke størstedelen af Danmarks mikrobryggerier, mener Bryggeriforeningen. Fra 2030 pålægger EU alle supermarkeder og barer at sikre, at mindst 10% af deres emballager til øl, sodavand og

Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Lidl Danmark har forpligtet sig til Science Based Targets Initiative (SBTi) og har validerede Net Zero-mål for 2050 – foruden validerede FLAG- og E&I-mål for 2034. Som Europas største dagligvarekæde er ambitionen, at Lidl vil være med til at vise vejen mod en verden, hvor der bliver tænkt på

CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

Brød og kagerTop16. 12. 2025

CBP fra Vejle, leverandør af råvarer til produktion af brød og kager, udvider nu sit hovedsæde med et topmoderne innovationscenter og fuldt udstyret bageri. Hvor brød dufter, finder mennesker hinanden – og nye ideer opstår for morgendagens brød og kager. Med det afsæt har CBP lavet et 250

Foodexpo favner både kød, klima og grøn kost med inspirerende events

Messer og konferencer11. 12. 2025

Kød, klima og grøn kost er alt sammen på tallerkenen, når Foodexpo samler fødevarebranchen til tre horisontudvidende dage spækket med spændende oplevelsesuniverser og fremsynede events. Nordens største faglige mødested for alle, der lever for og arbejder med mad, finder sted i MCH Messecenter

Arla: Erfaren mejerimand tager over i Nr. Vium

Mejeri11. 12. 2025

Der er masser af erfaring fra både Arla og resten af verden med i bagagen, når Henrik Jessen nu overtager ledelsen af Arla i Nr. Vium 350 medarbejdere hos Arla i Nr. Vium har nu fået vished om, hvem der fremover skal stå i spidsen for mejeriet. Det bliver 60-årige Henrik Jessen, der i

Pincho Nation: Succesfulde franchise-åbninger i 2025

AktueltFoodservice11. 12. 2025

2025 har været et markant vækstår for Pincho Nation i Danmark. Med fire nye restauranter og stærke resultater i de etablerede enheder runder man 700.000 gæster og passerer en vigtig milepæl: ti restauranter på det danske marked. Udviklingen afspejler både en stigende efterspørgsel og en solid

Rekord i antal julebryg

AktueltDrikkevarer11. 12. 2025

Aldrig før har der været så mange forskellige julebryg at vælge imellem som denne jul. Desuden er paletten af julebryg i 2025 den mest farverige. Danske øl-nydere kan glæde sig over, at de har rekordmange julebryg at vælge imellem i december 2025. Hele 219 forskellige julebryg står på

NOTCH, et nyt kakaofrit chokoladealternativ lavet på mask

KonfektureTop11. 12. 2025

Fra d. 10. december kan kunderne i alma madmarked smage på fremtidens fødevarer fra innovationscenteret Spora, grundlagt af kokken Rasmus Munk. Det første projekt, der bliver præsenteret, er chokoladealternativet NOTCH, udviklet af mask, et restprodukt fra ølbrygning. Rasmus Munk lancerede i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

  • Ardo NV Denmark Office

    Ready to eat or not?

  • Ardo NV Denmark Office

    Nyt år, nye favoritter – Ardo lancerer 9 nyheder på frost i 2026

  • DENIOS ApS

    Har du den rigtige pumpe?

  • Spirax Sarco Danmark

    Guide: Find den korrekte dampkvalitet

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

    16.12.2025

  • Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

    16.12.2025

  • Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

    16.12.2025

  • Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

    16.12.2025

  • CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

    16.12.2025

  • Foodexpo favner både kød, klima og grøn kost med inspirerende events

    11.12.2025

  • Arla: Erfaren mejerimand tager over i Nr. Vium

    11.12.2025

  • Pincho Nation: Succesfulde franchise-åbninger i 2025

    11.12.2025

  • Rekord i antal julebryg

    11.12.2025

  • NOTCH, et nyt kakaofrit chokoladealternativ lavet på mask

    11.12.2025

  • Ny forskning: Vandmænd kan bruges til at lave mayonnaise og smør

    09.12.2025

  • Fermentering gør havets grøntsager mere spiselige

    09.12.2025

  • Dansk økologieksport når rekordhøjt niveau

    09.12.2025

  • Mindre madspild: Nu bliver det lettere at donere overskudsmad

    09.12.2025

  • Stigende fødevarepriser kan flytte to ud af tre stemmer

    09.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik