• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

KonfektureØkologi og bæredygtighed23. 01. 2024 | Mikkel Bækgaard

KitKat med kakao fra Nestlés indkomst accelerator program lanceres i Danmark og Europa

KonfektureØkologi og bæredygtighed23. 01. 2024 By Mikkel Bækgaard

Nestlé har introduceret den første KitKat fremstillet med kakaomasse fra bønner dyrket af kakaoproducerende familier, der deltager i virksomhedens indkomstacceleratorprogram. Denne KitKat sigter mod at at skabe en forbindelse mellem forbrugerne og bønderne der dyrker kakaoen og skal øge bevidstheden om bæredygtigheden i kakaoen, der anvendes i de ikoniske barer.

Det innovative program blev lanceret i januar 2022 for at hjælpe med at lukke levelønsgabet (levelønsgab refererer til forkskellen mellem den aktuelle indkomst og den indkomst, der er nødvendig for at opretholde en rimelig levestandard) for familier, der dyrker kakao, og reducere risikoen for børnearbejde.

Samtidig stræber det efter at fremme bedre landbrugspraksis og fremme ligestilling mellem kønnene, idet kvinders position styrkes så de får bedre muligheder for at agere agenter for positiv forandring. Programmet belønner kakaodyrkende familier, der indskriver deres børn i skole, implementerer gode landbrugspraksisser, deltager i agro-skovbrugsaktiviteter og diversificerer deres indkomster (så de har flere indtægtskilder).

Sigter mod 160.000 familier

Nestlés indkomstacceleratorprogram har indtil videre støttet mere end 10.000 familier i Elfenbenskysten og udvider i år til Ghana til at inkludere i alt 30.000 familier. Inden 2030 sigter programmet mod at nå circa 160.000 kakaodyrkende familier i Nestlés globale kakaoforsyningskæde for at skabe positiv forandring i stor skala.

Nestlé har samarbejdet med forskellige partnere og leverandører for at transformere sine globale kakaoindkøb og for at opnå fuld sporbarhed og segregation af indkomstacceleratorprogrammets kakao. Dette betyder, at Nestlé vil kunne spore hele rejsen for kakaobønner fra oprindelsessted til fabrik, samtidig med at bønnerne holdes fysisk adskilt fra andre kakao kilder. 

Kakaomassen fra indkomstacceleratorprogrammet overholder en af de højeste standarder for sporbarhed, hvilket sikrer ‘mixed identity preserved’ sporbarhed. Dette gør det muligt at spore og opbevare kakaoen separat.Derudover planlægger Nestlé at bruge segregeret kakaosmør til al sin KitKat-chokolade i Europa fra midten af 2024, med planer om at udvide til andre regioner i de kommende år.

“KitKat har konsekvent omfavnet innovation, centreret omkring sit ikoniske slogan ‘Have a break, Have a KitKat’. I dag bliver denne innovation bragt til live gennem ‘Breaks for Good’-initiativet, der sætter kakaobønder i centrum for vores produkt gennem vores indkomstacceleratorprogram,” kommenterer Corinne Gabler, chef for konfekture og is hos Nestlé. “Vi kan ikke forestille os et bedre brand end KitKat til at repræsentere vores bestræbelser på at skabe meningsfuld positive forandring i kakaodyrkende samfund.”

Tilgængelig nu

KitKat “Breaks for Good” vil være tilgængelig på butikshylderne fra januar 2024 i 27 europæiske lande, inklusiv Danmark, og fra maj 2024 i Storbritannien. Derudover har det britiske marked allerede haft en limited-edition udgave af KitKat med 70 pct. mørk chokolade, der også er fremstillet med kakao fra indkomstaccelerator programmet, lanceret som et pilot projekt. 

“Cargill er forpligtet til at støtte Nestlés langsigtede mål og deres fremskridt med at lmplementere indkomstacceleratorprogrammet,” kommenterede Michiel van der Bom, produktlinjedirektør for kakao og chokolade i Europa & Vestafrika hos Cargill.

“Som partner på Nestlés bæredygtighedsrejse implementerer vi løsninger for at skaffe bæredygtige ingredienser til Nestlé på måder, der hjælper med at genoprette klimaet, støtte familier og øge indkomster. Gennem vores partnerskab skaber vi en stærkere, mere modstandsdygtig forsyningskæde sammen.”

“Vi er glade for at samarbejde med Nestlé på deres rejse mod bæredygtig kakaoindkøb,” sagde Thierry Touchais, manager for strategiske konti hos Rainforest Alliance. “Det er opmuntrende at finde et firma af denne størrelse, der anvender en “mixed identity preserved” sporbarhedsmodel der muliggør sporing tilbage til Rainforrest Alliance certificerede kakaobønder, der er engageret i Nestlés indkomstaccelerator program. Denne tilgang illustrerer potentialet for positiv forandring i branchen.”

Skrevet i: Konfekture, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne rækker ud efter nye varianter af oksekød

Frugt og grøntKød, fisk og fjerkræ06. 11. 2025

Danish Crown har rundet 2,5 millioner solgte pakker hakket oksekød blandet med grønt det første år og har dermed overgået de oprindelige forventninger til produktet. I en tid hvor stigende fødevarepriser - herunder prisen på oksekød - er et varmt samtaleemne hen over de danske køkkenborde, kan

RAWBITE udvider produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

Ikke kategoriseret06. 11. 2025

Virksomheden bag de populære økologiske frugt- og nøddebarer har de seneste år oplevet en stabil tocifret vækst i Danmark, Tyskland og Sverige samt en markant stigning i online-salget. For at imødekomme den voksende efterspørgsel og stimulere en fortsat vækst på de europæiske markeder, udvider

7-Eleven åbner ny runde af Innovation Corner og sætter fjerde iværksætterprodukt på hylderne

AktueltDrikkevarerMarkedsføringMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 11. 2025

7-Elevens iværksætterforløb Innovation Corner, der blev lanceret sidste år, er blevet taget så godt imod, at kæden nu åbner op for en ny runde. Samtidig kommer det fjerde produkt fra første runde – en alkoholfri elektrolytdrik ’Dansevand’ – på hylderne. Sidste år deltog Dansevand, en alkoholfri

Årets Wiuff 2025: Marie Bojsen fra Birthesminde modtager Danmarks første råvarepris

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed06. 11. 2025

Ved en højtidelig fejring hos Søren Wiuff i Lammefjorden lørdag den 1. november blev Årets Wiuff 2025 uddelt for allerførste gang. Prisen er opfundet og etableret af Lokale Fødevarer Danmarks stifter og formand, Jesper Zeihlund, og siden blevet medstiftet af HORESTA. Formålet med prisen er at hædre

Sund jord giver sunde grøntsager – og det kan smages

Frugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedTop06. 11. 2025

I årevis har de arbejdet med jordforbedring via næringsrige kompostblandinger på en gård i Nordjylland. Resultatet er klart: Den sunde jord giver ikke bare sundere og stærkere grøntsager – men også bedre smag. På gården Ny Vraa i Tylstrup har man i årevis arbejdet med at udvikle og teste

Techmedia får ny ejer

AktueltFoodservice04. 11. 2025

Techmedia A/S, der blandt andet driver Fødevarekus og magasinet Food&Drink, er blevet købt af FrontMedia ApS, der dermed styrker positionen på markedet for fag- og branchemedier. Handelen er gennemført 6. oktober 2025, og begge selskaber fortsætter i deres nuværende

Wassim Hallal vinder hædersprisen som Kokkenes Kok

Foodservice04. 11. 2025

Kokkene har talt: Wassim Hallal er kåret som Kokkenes Kok 2024 – en af de største hædersbevisninger i dansk gastronomi. Prisen gives til en kok, der med talent, generøsitet og faglig styrke har gjort en særlig forskel for branchen. Den prestigefyldte pris blev overrakt ved Fonden Dansk Gastronomis

Too Good To Go fylder ti år: Fra dansk app til global bevægelse mod madspild

FoodserviceMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed04. 11. 2025

På bare ti år er danske Too Good To Go blevet til et globalt eksempel på, hvordan teknologi, forretning og bæredygtighed kan trække i samme retning. Med over 130 millioner brugere og 500 millioner reddede måltider har virksomheden gjort kampen mod madspild til en hverdagsvane for brugere i over 20

Juleudgave af Food&Drink på gaden

AktueltFoodservice04. 11. 2025

Julen sig nærmer, og det betyder, at nyeste nummer af Food&Drink sætter fokus på julen og alle dens glæder. Læs blandt andet om spændende jule-nyheder, men kom også med til Aalborg for at besøge byens første Michelin-restaurant. Udover at drage nordpå og se på julen har Food&Drink også

Her er Danmarks bedste plantebaserede takeaway

FoodserviceFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed04. 11. 2025

Pico Pizza vandt Årets plantebaserede takeaway-måltid ved weekendens Plant Food Festival, hvor Dansk Vegetarisk Forening og Plantebranchen hyldede årets bedste plantebaserede madoplevelser på farten. Hvem laver landets bedste plantebaserede måltid to go? Det blev afgjort i weekenden, da

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

  • DENIOS ApS

    Alt hvad du skal vide, før du håndterer farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Stor fødevaremesse med juletema kommer igen i år til Brande

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne rækker ud efter nye varianter af oksekød

    06.11.2025

  • RAWBITE udvider produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

    06.11.2025

  • 7-Eleven åbner ny runde af Innovation Corner og sætter fjerde iværksætterprodukt på hylderne

    06.11.2025

  • Årets Wiuff 2025: Marie Bojsen fra Birthesminde modtager Danmarks første råvarepris

    06.11.2025

  • Sund jord giver sunde grøntsager – og det kan smages

    06.11.2025

  • Techmedia får ny ejer

    04.11.2025

  • Wassim Hallal vinder hædersprisen som Kokkenes Kok

    04.11.2025

  • Too Good To Go fylder ti år: Fra dansk app til global bevægelse mod madspild

    04.11.2025

  • Juleudgave af Food&Drink på gaden

    04.11.2025

  • Her er Danmarks bedste plantebaserede takeaway

    04.11.2025

  • Sukaiba vinder ”Denmark’s Best Hotel Restaurant” for anden gang

    30.10.2025

  • En rigtig god kop kaffe er det nye personalegode

    30.10.2025

  • Dansk sommelier vinder den første udgave af Master of Port Scandinavia 2025

    30.10.2025

  • Når regler spænder ben for naturen: 16 nye anbefalinger til bedre biodiversitet i fødevaresektoren

    30.10.2025

  • Prestigefyldt kåring: Den danske Spiseguide hylder AOC som Årets Restaurant

    30.10.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik