• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

KonfektureØkologi og bæredygtighed23. 01. 2024 | Mikkel Bækgaard

KitKat med kakao fra Nestlés indkomst accelerator program lanceres i Danmark og Europa

KonfektureØkologi og bæredygtighed23. 01. 2024 By Mikkel Bækgaard

Nestlé har introduceret den første KitKat fremstillet med kakaomasse fra bønner dyrket af kakaoproducerende familier, der deltager i virksomhedens indkomstacceleratorprogram. Denne KitKat sigter mod at at skabe en forbindelse mellem forbrugerne og bønderne der dyrker kakaoen og skal øge bevidstheden om bæredygtigheden i kakaoen, der anvendes i de ikoniske barer.

Det innovative program blev lanceret i januar 2022 for at hjælpe med at lukke levelønsgabet (levelønsgab refererer til forkskellen mellem den aktuelle indkomst og den indkomst, der er nødvendig for at opretholde en rimelig levestandard) for familier, der dyrker kakao, og reducere risikoen for børnearbejde.

Samtidig stræber det efter at fremme bedre landbrugspraksis og fremme ligestilling mellem kønnene, idet kvinders position styrkes så de får bedre muligheder for at agere agenter for positiv forandring. Programmet belønner kakaodyrkende familier, der indskriver deres børn i skole, implementerer gode landbrugspraksisser, deltager i agro-skovbrugsaktiviteter og diversificerer deres indkomster (så de har flere indtægtskilder).

Sigter mod 160.000 familier

Nestlés indkomstacceleratorprogram har indtil videre støttet mere end 10.000 familier i Elfenbenskysten og udvider i år til Ghana til at inkludere i alt 30.000 familier. Inden 2030 sigter programmet mod at nå circa 160.000 kakaodyrkende familier i Nestlés globale kakaoforsyningskæde for at skabe positiv forandring i stor skala.

Nestlé har samarbejdet med forskellige partnere og leverandører for at transformere sine globale kakaoindkøb og for at opnå fuld sporbarhed og segregation af indkomstacceleratorprogrammets kakao. Dette betyder, at Nestlé vil kunne spore hele rejsen for kakaobønner fra oprindelsessted til fabrik, samtidig med at bønnerne holdes fysisk adskilt fra andre kakao kilder. 

Kakaomassen fra indkomstacceleratorprogrammet overholder en af de højeste standarder for sporbarhed, hvilket sikrer ‘mixed identity preserved’ sporbarhed. Dette gør det muligt at spore og opbevare kakaoen separat.Derudover planlægger Nestlé at bruge segregeret kakaosmør til al sin KitKat-chokolade i Europa fra midten af 2024, med planer om at udvide til andre regioner i de kommende år.

“KitKat har konsekvent omfavnet innovation, centreret omkring sit ikoniske slogan ‘Have a break, Have a KitKat’. I dag bliver denne innovation bragt til live gennem ‘Breaks for Good’-initiativet, der sætter kakaobønder i centrum for vores produkt gennem vores indkomstacceleratorprogram,” kommenterer Corinne Gabler, chef for konfekture og is hos Nestlé. “Vi kan ikke forestille os et bedre brand end KitKat til at repræsentere vores bestræbelser på at skabe meningsfuld positive forandring i kakaodyrkende samfund.”

Tilgængelig nu

KitKat “Breaks for Good” vil være tilgængelig på butikshylderne fra januar 2024 i 27 europæiske lande, inklusiv Danmark, og fra maj 2024 i Storbritannien. Derudover har det britiske marked allerede haft en limited-edition udgave af KitKat med 70 pct. mørk chokolade, der også er fremstillet med kakao fra indkomstaccelerator programmet, lanceret som et pilot projekt. 

“Cargill er forpligtet til at støtte Nestlés langsigtede mål og deres fremskridt med at lmplementere indkomstacceleratorprogrammet,” kommenterede Michiel van der Bom, produktlinjedirektør for kakao og chokolade i Europa & Vestafrika hos Cargill.

“Som partner på Nestlés bæredygtighedsrejse implementerer vi løsninger for at skaffe bæredygtige ingredienser til Nestlé på måder, der hjælper med at genoprette klimaet, støtte familier og øge indkomster. Gennem vores partnerskab skaber vi en stærkere, mere modstandsdygtig forsyningskæde sammen.”

“Vi er glade for at samarbejde med Nestlé på deres rejse mod bæredygtig kakaoindkøb,” sagde Thierry Touchais, manager for strategiske konti hos Rainforest Alliance. “Det er opmuntrende at finde et firma af denne størrelse, der anvender en “mixed identity preserved” sporbarhedsmodel der muliggør sporing tilbage til Rainforrest Alliance certificerede kakaobønder, der er engageret i Nestlés indkomstaccelerator program. Denne tilgang illustrerer potentialet for positiv forandring i branchen.”

Skrevet i: Konfekture, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

Detailhandel og en grosFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

En ny YouGov-undersøgelse viser, at 45% af danskerne ikke er sikre på, hvad en turbokylling er. Det er til trods for, at denne type kylling udgør størstedelen af de over 100 millioner slagtekyllinger, der produceres i Danmark hvert år. Derfor lancerer Anima nu en landsdækkende kampagne, der skal

Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

Nye tal viser, at der ikke var fremskridt i det økologiske salg i første halvår af 2026. Økologisk Landsforening kalder på politisk handling, så det økologiske fordoblingsmål kan nås til gavn for drikkevandet, dyrevelfærden, vandmiljøet og biodiversiteten. Salget af økologiske fødevarer i

Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionPolitik og eksport25. 08. 2026

Internationale beslutningstagere vurderer Danmark højt på blandt andet kvalitet, fødevaresikkerhed og troværdighed. Alligevel er det kun fire procent, der spontant nævner Danmark som fødevarenation. Det viser en ny analyse fra Food Nation, som peger på et betydeligt uudnyttet

Danmarks bedste sommelier skal findes i København

AktueltDrikkevarerFoodservice25. 08. 2026

Mandag den 31. august danner Moltkes Palæ i København rammen om finalen i Dansk Sommelier Mesterskab 2026. I år bliver dagen udvidet med Falstaff Nordics Sommelier Awards, der uddeles for første gang som en del af arrangementet. Hvem er Danmarks bedste sommelier? Det bliver afgjort mandag den

Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

Dansk Vegetarisk Forening går om tre uger i landsretten i en principiel sag om veganeres muligheder for at få ernæringsmæssigt tilstrækkelig mad under hospitalsindlæggelser. Foreningen peger samtidig på en række nye beretninger fra patienter, der har haft svært ved at få vegansk kost på danske

Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

Kød, fisk og fjerkræ20. 08. 2026

En markant formand, virksomhedsleder og utrættelig forkæmper for hele akvakulturerhvervet er gået bort alt for tidligt. Fredag den 14. august 2026 mistede dansk Akvakultur producentorganisation Niels Ebbe Dalsgaard. Efter at være blevet ramt af en blodprop i hjernen kom han sig desværre ikke.

FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

FødevareproduktionPolitik og eksport20. 08. 2026

FødevareDanmark har solgt sit nuværende domicil i Hunderup-kvarteret i Odense M og flytter til nye og mere tidssvarende rammer i Højby i løbet af september. Brancheorganisationen FødevareDanmark forlader Hunderup-kvarteret i Odense M i løbet af september og etablerer sig i stedet på Højbyvej 50

Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

AktueltMesser og konferencer20. 08. 2026

4.-6. september vender Danmarks største madfestival tilbage til Tangkrogen i Aarhus med hundredvis af oplevelser fordelt på 10 festivalområder. Blandt årets nyheder er en scene dedikeret til økologi og festivalområdet ”Kaffebønnen”, og festivalen sætter alle dage fokus på aktuelle dagsordner som

Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

AktueltFoodservice20. 08. 2026

Tre danske kokke er blandt gæsterne, når Schleswig-Holstein Gourmet Festival fejrer 40-års jubilæum med 36 gastronomiske arrangementer over syv måneder. Festivalen samler 20 kokke fra Danmark, Tyskland og Frankrig og sætter fokus på gastronomien lige syd for den danske grænse. Når

HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

FoodserviceTop20. 08. 2026

Kunstig intelligens er på få måneder rykket markant frem på restauranternes dagsorden. Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra HORESTA forventer knap syv ud af ti restauranter, at AI og teknologi til optimering af driften og menuen kommer til at fylde mere i de kommende år. AI er ikke længere blot

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

    25.08.2026

  • Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

    25.08.2026

  • Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

    25.08.2026

  • Danmarks bedste sommelier skal findes i København

    25.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

    25.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

    20.08.2026

  • FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

    20.08.2026

  • Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

    20.08.2026

  • Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

    20.08.2026

  • HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

    20.08.2026

  • Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

    18.08.2026

  • Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

    18.08.2026

  • Ungarsk gastroexpo igen i København

    18.08.2026

  • Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

    18.08.2026

  • 4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

    18.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}