• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

KonfektureØkologi og bæredygtighed23. 01. 2024 | Mikkel Bækgaard

KitKat med kakao fra Nestlés indkomst accelerator program lanceres i Danmark og Europa

KonfektureØkologi og bæredygtighed23. 01. 2024 By Mikkel Bækgaard

Nestlé har introduceret den første KitKat fremstillet med kakaomasse fra bønner dyrket af kakaoproducerende familier, der deltager i virksomhedens indkomstacceleratorprogram. Denne KitKat sigter mod at at skabe en forbindelse mellem forbrugerne og bønderne der dyrker kakaoen og skal øge bevidstheden om bæredygtigheden i kakaoen, der anvendes i de ikoniske barer.

Det innovative program blev lanceret i januar 2022 for at hjælpe med at lukke levelønsgabet (levelønsgab refererer til forkskellen mellem den aktuelle indkomst og den indkomst, der er nødvendig for at opretholde en rimelig levestandard) for familier, der dyrker kakao, og reducere risikoen for børnearbejde.

Samtidig stræber det efter at fremme bedre landbrugspraksis og fremme ligestilling mellem kønnene, idet kvinders position styrkes så de får bedre muligheder for at agere agenter for positiv forandring. Programmet belønner kakaodyrkende familier, der indskriver deres børn i skole, implementerer gode landbrugspraksisser, deltager i agro-skovbrugsaktiviteter og diversificerer deres indkomster (så de har flere indtægtskilder).

Sigter mod 160.000 familier

Nestlés indkomstacceleratorprogram har indtil videre støttet mere end 10.000 familier i Elfenbenskysten og udvider i år til Ghana til at inkludere i alt 30.000 familier. Inden 2030 sigter programmet mod at nå circa 160.000 kakaodyrkende familier i Nestlés globale kakaoforsyningskæde for at skabe positiv forandring i stor skala.

Nestlé har samarbejdet med forskellige partnere og leverandører for at transformere sine globale kakaoindkøb og for at opnå fuld sporbarhed og segregation af indkomstacceleratorprogrammets kakao. Dette betyder, at Nestlé vil kunne spore hele rejsen for kakaobønner fra oprindelsessted til fabrik, samtidig med at bønnerne holdes fysisk adskilt fra andre kakao kilder. 

Kakaomassen fra indkomstacceleratorprogrammet overholder en af de højeste standarder for sporbarhed, hvilket sikrer ‘mixed identity preserved’ sporbarhed. Dette gør det muligt at spore og opbevare kakaoen separat.Derudover planlægger Nestlé at bruge segregeret kakaosmør til al sin KitKat-chokolade i Europa fra midten af 2024, med planer om at udvide til andre regioner i de kommende år.

“KitKat har konsekvent omfavnet innovation, centreret omkring sit ikoniske slogan ‘Have a break, Have a KitKat’. I dag bliver denne innovation bragt til live gennem ‘Breaks for Good’-initiativet, der sætter kakaobønder i centrum for vores produkt gennem vores indkomstacceleratorprogram,” kommenterer Corinne Gabler, chef for konfekture og is hos Nestlé. “Vi kan ikke forestille os et bedre brand end KitKat til at repræsentere vores bestræbelser på at skabe meningsfuld positive forandring i kakaodyrkende samfund.”

Tilgængelig nu

KitKat “Breaks for Good” vil være tilgængelig på butikshylderne fra januar 2024 i 27 europæiske lande, inklusiv Danmark, og fra maj 2024 i Storbritannien. Derudover har det britiske marked allerede haft en limited-edition udgave af KitKat med 70 pct. mørk chokolade, der også er fremstillet med kakao fra indkomstaccelerator programmet, lanceret som et pilot projekt. 

“Cargill er forpligtet til at støtte Nestlés langsigtede mål og deres fremskridt med at lmplementere indkomstacceleratorprogrammet,” kommenterede Michiel van der Bom, produktlinjedirektør for kakao og chokolade i Europa & Vestafrika hos Cargill.

“Som partner på Nestlés bæredygtighedsrejse implementerer vi løsninger for at skaffe bæredygtige ingredienser til Nestlé på måder, der hjælper med at genoprette klimaet, støtte familier og øge indkomster. Gennem vores partnerskab skaber vi en stærkere, mere modstandsdygtig forsyningskæde sammen.”

“Vi er glade for at samarbejde med Nestlé på deres rejse mod bæredygtig kakaoindkøb,” sagde Thierry Touchais, manager for strategiske konti hos Rainforest Alliance. “Det er opmuntrende at finde et firma af denne størrelse, der anvender en “mixed identity preserved” sporbarhedsmodel der muliggør sporing tilbage til Rainforrest Alliance certificerede kakaobønder, der er engageret i Nestlés indkomstaccelerator program. Denne tilgang illustrerer potentialet for positiv forandring i branchen.”

Skrevet i: Konfekture, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

AktueltFoodservice19. 05. 2026

Årets fjerde udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med tema om fastfood og køkkenets hurtige løsninger. Vi har blandt andet talt med Rasmus Oubæk bag Jagger-burgerkæden og ser nærmere på den sandwich-trend, der har ramt København. Fastfood er kommet for at blive, og

Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

Detailhandel og en gros19. 05. 2026

Dagrofa indgår partnerskab med Lokale Fødevarer Danmark for at styrke dansk fødevareproduktion og gøre det markant nemmere for forbrugerne at vælge dansk. Danske forbrugere vil gerne købe dansk, men viljen rækker ikke langt, når hylderne mangler varerne. Særligt inden for frugt og grønt er

Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

Detailhandel og en grosMesser og konferencer19. 05. 2026

Omtrent 180 aktiviteter foregår på scenerne og omkring Nykøbing Falster, når Madens Folkemøde afvikles i denne uge. Samtidig vil tre mindre danske fødevareproducenter gå hjem med hver en check på 100.000 kroner uddelt af folkemødets hovedpartner MENY. Madens Folkemøde sætter rekord med omtrent

Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 05. 2026

En ændring i emballagen på Graasten-produkter betyder, at op mod 524 tons plast fremover kan genanvendes årligt. Bag ændringen ligger et skifte fra papir- til plastetiketter, som gør det muligt at sortere og genanvende den samlede emballage. Grillsæsonen nærmer sig, og selvom det ikke er noget,

Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

DrikkevarerTop19. 05. 2026

Andersen Winerys æbleisvin "Krystal" får 100 ud af 100 point ved prestigefyldte Vinalies Internationales i Cannes, Frankrig — en bedrift, der placerer Danmark på verdens vinkort. For første gang nogensinde har en dansk vin opnået den maksimale score på 100 point ved en af verdens førende

Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Hvordan finder man frem til råvarer og produkter dyrket og produceret lokalt og ansvarligt? Mange danskere vil gerne handle lokalt, og det kræver nye indkøbsvaner og hjælp til at finde frem til butikker, markeder og madhandlere, der sælger varer med omtanke. Madland udsender nu for syvende år i træk

REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

Detailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Et nyt partnerskab mellem REMA 1000 og Danish Crown bliver et vigtigt skridt mod en fælles indsats for at nedbringe CO2-udledningen i husdyrproduktionen. Som den første detailkæde går REMA 1000 med i Danish Crowns klimaprogram, der giver transparens og dataindsigt i CO₂-aftrykket gennem hele

Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

Markedsføring12. 05. 2026

Orkla Danmark har udnævnt Stine Bruun Overgaard til marketingdirektør med ansvar for Foods, Snacks, kundeindsigt og produktudvikling. Hun tiltræder rollen med ansvar for fortsat at samle og løfte virksomhedens marketingindsats og er samtidig indtrådt i ledelsen i Orkla Danmark. Stine Bruun

Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Lavazzas La Reserva de ¡Tierra! Selection er blevet blåstemplet med en certificeringen Rainforest Alliances standard for regenerativt landbrug. Selection-varianten er udviklet til caféer, restauranter, hoteller og andre professionelle kaffeaktører. Certificeringen er et resultat af Lavazzas fokus på

Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Valgkampen har ikke ændret danskernes lyst til at betale mere for bedre dyrevelfærd, viser ny meningsmåling. Ifølge FødevareDanmark understreger det risikoen for, at vidtgående indgreb mod landbruget vil koste arbejdspladser i hele fødevareklyngen. Valgkampens massive fokus på dyrevelfærd og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

    19.05.2026

  • Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

    19.05.2026

  • Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

    19.05.2026

  • Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

    19.05.2026

  • Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

    19.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

  • Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

    07.05.2026

  • Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

    07.05.2026

  • “Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

    07.05.2026

  • Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

    07.05.2026

  • Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

    07.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik