• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFrugt og grøntFødevareproduktion12. 01. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Kartoffelproduktionen trues af stigende resistens mod kemiske bekæmpelsesmidler

AktueltFrugt og grøntFødevareproduktion12. 01. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Resultaterne af en undersøgelse af kartoffelskimmel viser 100 pct. resistens overfor et af de vigtigste fungicider i kartoffelproduktionen. Forskere finder udviklingen af den nye variant af kartoffelskimmel bekymrende i forhold til fremtidig bekæmpelse på danske marker.

Der er fundet resistens i kartoffelskimmel resistens overfor et af de mest brugte bekæmpelsesmidler. Det vækker bekymring hos forskere fra Aarhus Universitet. Foto: Jens G. Hansen.

I august 2022 rapporterede SEGES Innovation, at kartoffelskimmel var svært at bekæmpe flere steder i Danmark. Virkningen af bekæmpelsesmidlet REVUS (mandipropamid) var af varierende karakter og i mange tilfælde lavere end forventet.
Det fik alarmklokkerne til at ringe. REVUS er nemlig et meget vigtigt fungicid til forebyggelse af alvorlige angreb af kartoffelskimmel, og der findes kun et begrænset udvalg af fungicider til bekæmpelse af skimmel i kartofler. Hvis REVUS ryger ud af ligningen, så vil bekæmpelsesmulighederne begrænses, og der er risiko for udvikling af resistens over for flere af de resterende fungicider.

Resistens i en bestemt genotype
Aarhus Universitet har forsket i bekæmpelse af kartoffelskimmel i mere end 25 år. Seniorrådgiver Jens G. Hansen fra Institut for Agroøkologi er en af koordinatorerne for EuroBlight – et Europæisk netværk for forskere om kartoffelskimmel. Her har man siden 2007 overvåget udviklingen af nye varianter af kartoffelskimmel i samarbejde med forskningsinstitutioner, rådgivningstjenester, kartoffelindustrien og den agrokemiske industri.
-Vi har nu identificeret den genotype, der er resistent over for mandipropamid. Der er sandsynligvis sket en mutation i en tidligere kendt genotype ved navn EU43, som har udløst den nedsatte følsomhed overfor mandipropamid, fortæller Jens G. Hansen.
-EU43 blev først fundet i et lavt niveau i Danmark i 2018, men frem til 2021 er forekomsten af denne genotype steget gradvist op til 21 pct. af den samlede population. I 2022 indsamlede vi i alt ca. 250 isolater, nogle indsamlet strategisk i mange marker som DNA på FTA-kort til genotypebestemmelse, ligesom vi har gjort tidligere år. Andre blev udtaget fra primært problemmarker og -forsøg, som levende prøver til testning af fungicidresistens. DNA-resultaterne viste, at mellem 2021 og 2022 er forekomsten steget dramatisk fra 21 pct. til hele 45 pct. i 2022. Når vi ser en så hurtig stigning og på samme tid modtager flere rapporter om en reduceret effekt af REVUS, så bliver vi meget bekymrede. Vi besluttede os derfor for at undersøge, hvorfor denne variant har en fordel i forhold til andre typer af det samme patogen, fortsætter han.

Bekymrende resultater
Sammen med rådgivningstjenesterne og partnere fra industrien har forskerne indsamlet prøver af kartoffelskimmel. I 2022 indsamlede de ca. 85 levende isolater af kartoffelskimmelsvampen fra marker, der havde problemer med kartoffelskimmel, og hvor REVUS blev brugt som en del af bekæmpelsesstrategien.
-Blandt de første 47 levende isolater var 85 pct. af genotypen EU43. Det rapporterede vi til landbruget på en workshop den 8. december 2022. Vi har efterfølgende testet fem af isolaterne for følsomhed over for Revus, og de var alle 100 pct. resistente, siger Postdoc Isaac K. Abuley fra Institut for Agroøkologi. De fem isolater blev alle indsamlet fra vigtige kartoffelområder i Jylland. Vi er kun halvvejs igennem analysen, så dette er kun et første indblik i resultaterne.

Aarhus Universitet har et tæt samarbejde med kolleger på James Hutton Institute i Skotland. De foretager genotypning af de fleste isolater, der er indsamlet i Europa via EuroBlight-netværket. I 2021 blev i alt 2.667 isolater fra 27 forskellige lande genotypet. Indtil 2021 blev EU43-varianten kun fundet i Danmark, men EuroBlight-netværket vil følge udbredelsen og udviklingen af denne nye variant i en europæisk kontekst.

Skrevet i: Aktuelt, Frugt og grønt, Fødevareproduktion

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

AktueltKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport24. 03. 2026

Efterspørgslen på stegt flæsk op til folketingsvalget i dag har været så stor, at Danish Crowns lager og produktion af brystflæsk er fuldstændig tømt. Når danskerne i dag sætter sig og følger folketingsvalgets afgørelse, bliver det mange steder med stegt flæsk og persillesovs ved

Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop24. 03. 2026

Efter en intens og spændende finaledag er vinderne af Årets Kok og Tjener 2026 fundet. Lucas Nielsen fra Restaurant Restaurant TreeTop i Vejle er Årets Kok og Oskar Mathiassen fra Restaurant Atelier 33 / Bouchon er Årets Tjener. Der var stor glæde på scenen i Messecenter Herning, da vinderne af

Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

Foodservice24. 03. 2026

Elisabeth Madsen fra Falsled Kro er blevet kåret som Rising Star of the Year ved Falstaff Nordics i Sverige. Elisabeth vinder som mest markante unge navn i nordisk gastronomi og placerer Falsled Kro centralt i en stærk periode med anerkendelser. Elisabeth Madsen, konditorchef på Falsled Kro,

Tusinder har været forbi Foodexpo

AktueltMesser og konferencer24. 03. 2026

I dag tirsdag er det sidste dag for årets Foodexpo i Herning, og der er god mulighed for at opleve messen. Men tusinder har allerede været forbi - fx oplyser Messecenter Herning, at der i går mandag var 8215 gæster på messe, mens der søndag var 7789. Også i dag er Food&Drink og

Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

Foodservice23. 03. 2026

Restaurant Flammen åbner torsdag d. 26. marts dørene til sin nye restaurant i Storgatan i Halmstad. Det markerer ikke alene kædens første restaurant i Sverige, men startskuddet til en større svensk satsning. Efter mere end et års målrettet arbejde med at etablere sig i Sverige ligger

Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

Detailhandel og en grosDrikkevarer19. 03. 2026

To-go-kaffe fylder mere og mere, og i takt med at segmentet vokser, stiger også forventningerne til kvalitet. Det gælder også på tankstationerne. Når OK inden længe slår dørene op til seks nye motorvejsbutikker, får kaffe fra Lavazza en central rolle i konkurrencen om kunderne. Kaffe er ikke et

Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

Frugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed19. 03. 2026

Vi er for langt væk fra anbefalingerne i de nationale kostråd. Situationen er efterhånden så alvorlig, at der må øjeblikkelig politisk handling til. Ét greb kan benyttes som et naturligt første skridt, Dansk Vegetarisk Forening. DTU’s store undersøgelse af danskernes kostvaner, der blev

Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

AktueltDrikkevarerEmballage19. 03. 2026

Et krav fra EU om genpåfyldelige flasker koster flere milliarder kroner at opfylde, viser beregninger fra Bryggeriforeningen og detailhandlen. Det er penge, som de danske forbrugere kommer til at betale, og ifølge en analyse fra Teknologisk Institut uden at opnå nogen som helst miljø- og

Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

AktueltFoodserviceMesser og konferencer19. 03. 2026

Når Foodexpo fra på søndag slår dørene op i Herning er Techmedia og Food&Drink på pletten. Her er vi klar både på vores stand og rundt om på messen. Med på messen har vi også det spritnye eksemplar af magasinet, som relevant nok har fokus på netop Foodexpo. I magasinet kommer vi godt omkring

Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

Messer og konferencerTop19. 03. 2026

Stærke, faglige oplevelser og unikke netværksmuligheder er i vente for de besøgende på årets udgave af Foodexpo, der samtidig byder på et nyt messekoncept. Fødevarebranchens centrale mødested samler branchen i MCH Messecenter Herning fra på søndag og frem til tirsdag i næste uge. Besøgende på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

    24.03.2026

  • Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

    24.03.2026

  • Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

    24.03.2026

  • Tusinder har været forbi Foodexpo

    24.03.2026

  • Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

    23.03.2026

  • Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

    19.03.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

    19.03.2026

  • Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

    19.03.2026

  • Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

    19.03.2026

  • Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

    19.03.2026

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik