• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDrikkevarer15. 10. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Kaffefirma med stærkt regnskab, trods fald i salg

AktueltDrikkevarer15. 10. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Coronakrisen har sat sine spor i årsresultatet, men ikke i ambitionerne hos Peter Larsen Kaffe. Den traditionsrige kaffevirksomhed er i fuld gang med at genopfinde sig selv og sit forretningsgrundlag med udgangspunkt i cirkulær økonomi og FN’s Verdensmål. Kaffens enorme nyttepotentiale skal udnyttes 100 procent, og affald skal være fortid inden 2030.

”Kaffe er ikke bare noget, vi drikker” lød overskriften på en af de mange artikler, der i årets løb har varslet en ny æra for Peter Larsen Kaffe. Sammen med moderkoncernen, svenske Löfbergs, står den 118 år gamle kaffevirksomhed bag initiativet Circular Coffee Community, der kommer til at redefinere begge virksomheder, afslører adm. direktør, Claus Bertelsen i sin ledelsesberetning:

– Vi skal gentænke hele grundlaget for vores snart 120 år gamle virksomhed. Hvis vi skal eliminere alt spild, kan vi ikke længere se os selv alene som kaffeproducent. Vi, og vores råvare, skal bruges i nye sammenhænge og nye industrier og blive til nye, nyttige produkter, skriver han.

Bæredygtighed og partnerskaber for fremtiden

Derfor bliver partnerskaber med uddannelses- og forskningsinstitutioner, andre virksomheder og kunder en afgørende del af Peter Larsen Kaffes strategi og arbejde i fremtiden.

– Vi kan ikke udnytte kaffeplantens fulde potentiale alene, men med vores traditioner for bæredygtighed og samarbejde kan vi gøre det i fællesskab med andre, siger Claus Bertelsen.

Han afviser, at det er coronakrisen, der har fået Peter Larsen Kaffe til at genopfinde sig selv.

– Det ligger dybt i vores DNA som virksomhed at tage ansvar for den branche og den verden, vi er en del af. Vores arbejde med bæredygtighed og partnerskaber strækker sig årtier tilbage, og nu kommer det til at udgøre selve fundamentet for vores fortsatte udvikling og vækst, siger han.

Sorte tal trods corona og aflysninger

Coronakrisen har dog påvirket Peter Larsen Kaffes regnskab for 2019/20. Årets resultat før skat er på knapt 11 mio. kr. mod 16 mio. året før. Nedlukkede virksomheder, hoteller og restauranter samt aflysningerne af sommerens festivaller og events, har givet et tilbageslag i forhold til forventningerne. Men økonomien er stadig solid, og de cirkulære ambitioner er tårnhøje, understreger Claus Bertelsen:

– Vi tror på, at vi i fællesskab med andre kan skabe en bedre fremtid for hele vores forsyningskæde fra farmer til forbruger og samtidig drive en sund forretning. Vi har evnen til at drive den cirkulære omstilling, som er nødvendig for hele branchen, og derfor har vi også pligten.

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer

Seneste nyt fra redaktionen

Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Danskerne vil gerne spise sundt og hjemmelavet, men i praksis er det ikke altid det, der sker. En ny undersøgelse fra HelloFresh viser, at hver tredje dansker ofte vælger take away eller færdigretter på trods af, de hellere vil have hjemmelavet aftensmad.  Vi kender det nok alle sammen.

Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

AktueltDrikkevarer21. 04. 2026

Københavnske ØNSK har efter opkøbet af Damn Good Coffee Company øget omsætningen med over 45 pct. i et år præget af tunge investeringer. Det succesfulde opkøb har givet ledelsen mod på flere opkøb.  Efter et år præget af markant vækst og strategisk konsolidering kan kaffevirksomheden ØNSK

Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

AktueltMejeri21. 04. 2026

Gårdmejerierne Søtofte og Tothaven vandt hver sin kategori ved Mejeriforeningens Gourmetprisen 2026. Søtofte med en cremefraiche 42 pct. og Tothaven med en gedemælksispind med cajeta og kaffe. Øvrige vindere i den årlige dyst på originalitet og gastronomisk kvalitet blev: Gammeldags kærnet smør fra

Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Scandic sætter øget fokus på dyrevelfærd og omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller. Ved årets slutning vil alt gris, der serveres på kædens 27 hoteller i Danmark være frilandsgris med det statslige trehjertede dyrevelfærdsmærke – en væsentlig øgning fra de

Danske kokkeelever vinder nordisk guld

FoodserviceMesser og konferencer21. 04. 2026

Danmark kan kalde sig Nordens bedste, når det gælder kokkeelever. Ved de nordiske mesterskaber for elever sikrede de danske deltagere sig guld i kokkedisciplinen og sølv blandt tjenereleverne Danmark satte et markant aftryk ved årets Nordiske Mesterskaber for Kokke- og Tjenerelever, der blev

Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

Kød, fisk og fjerkræ16. 04. 2026

Danskerne er blandt Europas mest lakseglade forbrugere. Med et årligt forbrug på 6,26 kilo laks pr. person topper Danmark listen i EU, og laks udgør næsten halvdelen af det samlede fiskeforbrug. Samtidig er kravene til kvalitet og ansvarlig oprindelse stigende. Det viser en ny rapport fra

Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber

Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

AktueltEmballageFoodservice16. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Dessert på menuen i nyt Food&Drink

AktueltFoodservice16. 04. 2026

Årets tredje udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med fokus på måltidets søde afslutning. I magasinet taler vi blandt andet med Bocuse d'Or-vinder Brian Mark Hansen om hans dessertkogebog og får hans tips til at løfte desserten til nye niveauer. Vi hører også om

140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop16. 04. 2026

Danish Crown laver en større millioninvestering i nye maskiner til frikadelleproduktion og beslægtede fødevarer for at fremtidssikre produktionen. Efter grundige overvejelser er det vurderet, at investeringen er bedst placeret i Vejle, og i den forbindelse planlægger Danish Crown at flytte

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

    21.04.2026

  • Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

    21.04.2026

  • Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

    21.04.2026

  • Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

    21.04.2026

  • Danske kokkeelever vinder nordisk guld

    21.04.2026

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

  • Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

    14.04.2026

  • Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

    14.04.2026

  • International baristakonkurrence kommer til Danmark

    14.04.2026

  • Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

    14.04.2026

  • Just eat stopper i Danmark 30. April

    14.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik