• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed18. 03. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Kaffe og klimaforandringer

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed18. 03. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Klimaforandringer truer vores elskede kaffe. I særdeleshed er det kvalitetskaffen, der står for skud

Af Jacob Bastrup, Ønsk Kaffe

Foto: Justyna Sobesto

Forestil dig en verden uden kaffe. Det lyder som starten på en frygtelig og dystopisk roman af George Orwell. Ikke desto mindre kan det blive til virkelighed, hvis udledningen af drivhusgasser ikke reduceres, og den globale gennemsnitstemperatur fortsætter med at stige.

Det er ikke kun en ulykke for kaffedrikkere verden over. Udover alle os, der elsker en god kop kaffe, vil også de mange kaffedyrkende nationer være i risiko for, at klimaforandringerne river tæppet væk under landenes økonomi. I et land som Nicaragua, der er blandt de nationer, som er allermest sårbare over for klimaforandringer, udgør kaffe 17 procent af landets samlede eksport.

Ifølge rapporten “A Brewing Storm”, der er udgivet af Climate Institute, kan verden miste halvdelen af det nuværende areal til kaffeproduktion, hvis temperaturerne bliver ved med at stige.

Løber tør for plads

Kaffebønner, eller kaffebær, som det egentlig er, vokser på buske. På kaffebuskene blomstrer små, hvide blomster, der efterfølgende bliver til selve kaffebærret. Ved højere temperaturer, udvikler blomster og bær sig hurtigere. For høj temperatur vil resultere i, at bærrene ikke får lov at udvikle den komplekse smag, som kaffe består af. Heri findes også årsagen til, hvorfor kvalitetskaffe primært dyrkes i bjergene. Her er temperaturforholdene mere stabile og køligere, og kaffen får fred og ro til at udvikle sig. Derfor er den også dyrere at producere. I takt med klimaforandringerne må kaffebuskene flyttes højere op. Fortsætter temperaturstigningerne, vil kaffebønderne til sidst løbe tør for plads, og os forbrugere løber tør for god kaffe.

Kaffebønder i vandmangel

På grund af den stigende temperatur kigger vi altså ind i en mere eller mindre dyster kaffefremtid. Men når vi i Ønsk besøger kaffebønderne i Nicaragua, fortæller de os, at de allerede nu mærker klimakonsekvenserne. I særdeleshed at klimaet er blevet mere ustadigt og uforudsigeligt, med længere perioder af tørke og regn – en direkte konsekvens af et øget indhold af CO2 og andre drivhusgasser i atmosfæren. Martha Rodríguez Lanzas og Pablo Lopez, der begge er en del af kaffekooperativet Corcasan, fortæller, hvordan Nicaragua oplever længere tørkeperioder end tidligere, og hvordan det påvirker kaffeproduktionen negativt.

Forsætter efter billedet

Martha Rodríquez Lanzas fortæller, at de i den grad føler klimaforandringerne

– Vi føler dem allerede (klimaforandringer, red.). Faktisk beder vi hver dag til Gud om at være barmhjertig og sende os regn. […] Gud forbyde, at denne tørke fortsætter, for når vandet tørrer ud, bliver det et alvorligt problem, siger Martha Rodríquez Lanzas.

– Klimaændringerne påvirker os producenter i høj grad. Længere tørkeperioder betyder, at vi er nødt til at vente længere tid på, at brøndene er fyldt op. Det går ud over produktionen, fortæller Pablo López.

Stressede planter og risiko for sygdomme

Lidt længere nordpå, på grænsen til Honduras, bor kaffebonden Santos Isabel Rodríguez. Han oplever også tørke, men her giver klimaforandringer også en anden udfordring i form af svampen la roya – ”kafferust”. For når regnen endelig kommer, kommer der mere regn, end der plejer. Det betyder højere luftfugtighed og høj risiko for plantesygdomme.

– Klimaforandringerne giver os en masse forskellige problemer. I år har vi både lidt under vandmangel og meget vand. Det betyder større udbredelse af insekter og la roya, fortæller Santos.

La roya oversættes på engelsk til coffee rust og på dansk altså kafferust. En ødelæggende svamp, der sætter sig som gule pletter med brune prikker på oversiden af kaffebuskenes blade. Vender man bladet om, er det belagt med orange støv, der tilnærmelsesvis ligner rust. Deraf navnet kafferust.

Forsætter efter billedet

– Klimaændringerne påvirker os producenter i høj grad. Længere tørkeperioder betyder, at vi er nødt til at vente længere tid på, at brøndene er fyldt op. Det går ud over produktionen, siger Pablo López.

Klimaforandringer og skiftende vejr, med lange perioder af sol og regn, stresser kaffeplanterne, der bliver mere modtagelige over for sygdomme. En svamp som kafferust smitter og spreder sig, og den kan potentielt ødelægge hele høsten.

Hvad gør vi?

Ja, hvad kan man gøre? Medmindre du med et trylleslag kan forvandle planeten til ”klimaneutral”, er der ikke meget, man på individniveau kan stille op.

Og så dog. Ønsk Kaffes kaffebonde Santos Isabel Rodríguez forsøger at tilpasse sig klimaet ved at eksperimentere med forskellige kaffesorter. Det handler om at udvikle en plante, der kan stå distancen over for klimaforandringerne.

Derudover benytter de fleste driftige landmænd og -kvinder i Nicaragua sig af skyggeplanter, der beskytter kaffebuskene mod sol og stress. Bieffekten af den manøvre er samtidig en ønskværdig forbedring af biodiversitet og vandmiljø på kaffeplantagerne.

Som forbruger kan du hjælpe til ved at være åben for at prøve de nye typer kaffe, der kommer ud af bøndernes eksperimenter. Køb de lidt dyrere special- og skyggekaffer, der er dyrket økologisk og/eller under hensyn til naturen og kaffefarmernes arbejdsforhold. Ifølge en undersøgelse foretaget af Aske Skovmand Bosselmann ved Københavns Universitet, af kaffeproduktion i Mellemamerika, ryddes kaffeplantagerne for i stedet at gøre plads til landbrug uden træer, når indtægten fra kaffe forsvinder. Derfor er det klimaet og miljøet, der er de store tabere, når kaffepriserne falder. 

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Hytteost hitter så meget, at mejerierne nu må skrue op for produktionen

Mejeri08. 10. 2026

Vi er vilde med hytteost - så vilde, at mejeriernes produktionskapacitet igen må udvides for at kunne følge med. Den store trend afspejles også på some og i tre nye kogebøger med opskrifter med hytteost. Hytteost bliver bare mere og mere populær. Det viser tal for, hvad danskerne køber ind i

Lavazza investerer i Danmark med nyt center for kaffefaglighed og innovation

Drikkevarer08. 10. 2026

I dag, torsdag den 8. oktober, åbner Lavazza et nyt Training Center i København. Med investeringen rykker Lavazza tættere på sine kunder, kaffemiljøet og kaffeelskerne i Danmark og skaber et sted, hvor klassisk kaffehåndværk møder nye trends og idéer. Ambitionen er at styrke fagligheden i en branche

Sydfynske producenter tror på lokal gris midt i dyrevelfærdsdebat

AktueltKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 10. 2026

Forbrugere og indkøbere må tage et større ansvar for dyrevelfærden i den danske svineproduktion. Det mener de to sydfynske fødevarevirksomheder, BK-Oks og Svendborg Slagtehus, der står bag den lokale ’Svendborg Gourmetgris’. Den seneste tids politiske debat om griseproduktion og dyrevelfærd

Food&Drink har fokus på frokostbordet

AktueltFoodservice08. 10. 2026

Der er alt godt til frokosten i det nyeste nummer af Food&Drink, der er nu er på gaden. I bladet ser vi på nyheder og produkter til frokostbordet ude i de professionelle køkkener, ligesom vi har været en tur forbi Krenkerup Bryggeri på Lolland for at høre om deres frokostøl. Vi har

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

LandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed08. 10. 2026

Verdens produktion af fødevarer er den største drivkraft bag tab af økosystemer og arter over hele kloden. Sammen med energi og finans skal landbrugs- og fødevaresektoren transformeres for at vende tilbagegangen i biodiversitet, lyder det i WWF’s flagskibsrapport Living Planet, der fremhæver Danmark

Ny generation skal lære at bruge maden op – Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien. Hvordan tryller man overskudsråvarer om til

MSC: Nordøstatlantisk makrel, atlanto-skandisk sild og blåhvilling er både truet af overfiskeri og klimaforandringer

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Efter flere år uden politisk handling, opfordrer Marine Stewardship Council (MSC) de regeringer og nationer, der fisker i nordøstatlanten til at få etableret en kvote med en fælles aftale for almindelig makrel, norsk forårsgydende (atlantoskandisk) sild og blåhvilling for at beskytte disse arter til

HelloFresh går med i Bælgfrugtspartnerskabet og sætter mere bælg på efterårsmenuen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Danskerne spiser langt færre bælgfrugter end de anbefalede 100 gram om dagen. Nu bliver HelloFresh en del af Bælgfrugtspartnerskabet for at hjælpe med at gøre bønner, linser, ærter og kikærter til en nemmere og mere naturlig del af danskernes aftensmad. Der er langt fra Fødevarestyrelsens

Dansk Cater bliver hovedsponsor for Årets Wiuff

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Dansk Cater, der blandt andet står bag AB Catering, BC Catering og inco, bliver ny hovedsponsor for Årets Wiuff. Prisen hylder lokale råvareproducenter og deres bidrag til dansk gastronomi. Dansk Cater arbejder allerede aktivt med mindre producenter, som gennem koncernens logistik får

Dansk Vegetarisk Forening: Dom sikrer, at hospitaler skal sørge for vegansk mad

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Mandag har Østre Landsret i en dom fastslået, at Hvidovre Hospital har en positiv forpligtelse til at sørge for vegansk mad til patienter under indlæggelse. Dansk Vegetarisk Forening ser dommen som en principiel og vigtig sejr, men savner en vurdering af, om maden, der bliver tilbudt, er

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Hytteost hitter så meget, at mejerierne nu må skrue op for produktionen

    08.10.2026

  • Lavazza investerer i Danmark med nyt center for kaffefaglighed og innovation

    08.10.2026

  • Sydfynske producenter tror på lokal gris midt i dyrevelfærdsdebat

    08.10.2026

  • Food&Drink har fokus på frokostbordet

    08.10.2026

  • Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

    08.10.2026

  • Ny generation skal lære at bruge maden op – Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    06.10.2026

  • MSC: Nordøstatlantisk makrel, atlanto-skandisk sild og blåhvilling er både truet af overfiskeri og klimaforandringer

    06.10.2026

  • HelloFresh går med i Bælgfrugtspartnerskabet og sætter mere bælg på efterårsmenuen

    06.10.2026

  • Dansk Cater bliver hovedsponsor for Årets Wiuff

    06.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Dom sikrer, at hospitaler skal sørge for vegansk mad

    06.10.2026

  • Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

    01.10.2026

  • Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

    01.10.2026

  • Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

    01.10.2026

  • Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

    01.10.2026

  • Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

    01.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}