• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed18. 03. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Kaffe og klimaforandringer

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed18. 03. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Klimaforandringer truer vores elskede kaffe. I særdeleshed er det kvalitetskaffen, der står for skud

Af Jacob Bastrup, Ønsk Kaffe

Foto: Justyna Sobesto

Forestil dig en verden uden kaffe. Det lyder som starten på en frygtelig og dystopisk roman af George Orwell. Ikke desto mindre kan det blive til virkelighed, hvis udledningen af drivhusgasser ikke reduceres, og den globale gennemsnitstemperatur fortsætter med at stige.

Det er ikke kun en ulykke for kaffedrikkere verden over. Udover alle os, der elsker en god kop kaffe, vil også de mange kaffedyrkende nationer være i risiko for, at klimaforandringerne river tæppet væk under landenes økonomi. I et land som Nicaragua, der er blandt de nationer, som er allermest sårbare over for klimaforandringer, udgør kaffe 17 procent af landets samlede eksport.

Ifølge rapporten “A Brewing Storm”, der er udgivet af Climate Institute, kan verden miste halvdelen af det nuværende areal til kaffeproduktion, hvis temperaturerne bliver ved med at stige.

Løber tør for plads

Kaffebønner, eller kaffebær, som det egentlig er, vokser på buske. På kaffebuskene blomstrer små, hvide blomster, der efterfølgende bliver til selve kaffebærret. Ved højere temperaturer, udvikler blomster og bær sig hurtigere. For høj temperatur vil resultere i, at bærrene ikke får lov at udvikle den komplekse smag, som kaffe består af. Heri findes også årsagen til, hvorfor kvalitetskaffe primært dyrkes i bjergene. Her er temperaturforholdene mere stabile og køligere, og kaffen får fred og ro til at udvikle sig. Derfor er den også dyrere at producere. I takt med klimaforandringerne må kaffebuskene flyttes højere op. Fortsætter temperaturstigningerne, vil kaffebønderne til sidst løbe tør for plads, og os forbrugere løber tør for god kaffe.

Kaffebønder i vandmangel

På grund af den stigende temperatur kigger vi altså ind i en mere eller mindre dyster kaffefremtid. Men når vi i Ønsk besøger kaffebønderne i Nicaragua, fortæller de os, at de allerede nu mærker klimakonsekvenserne. I særdeleshed at klimaet er blevet mere ustadigt og uforudsigeligt, med længere perioder af tørke og regn – en direkte konsekvens af et øget indhold af CO2 og andre drivhusgasser i atmosfæren. Martha Rodríguez Lanzas og Pablo Lopez, der begge er en del af kaffekooperativet Corcasan, fortæller, hvordan Nicaragua oplever længere tørkeperioder end tidligere, og hvordan det påvirker kaffeproduktionen negativt.

Forsætter efter billedet

Martha Rodríquez Lanzas fortæller, at de i den grad føler klimaforandringerne

– Vi føler dem allerede (klimaforandringer, red.). Faktisk beder vi hver dag til Gud om at være barmhjertig og sende os regn. […] Gud forbyde, at denne tørke fortsætter, for når vandet tørrer ud, bliver det et alvorligt problem, siger Martha Rodríquez Lanzas.

– Klimaændringerne påvirker os producenter i høj grad. Længere tørkeperioder betyder, at vi er nødt til at vente længere tid på, at brøndene er fyldt op. Det går ud over produktionen, fortæller Pablo López.

Stressede planter og risiko for sygdomme

Lidt længere nordpå, på grænsen til Honduras, bor kaffebonden Santos Isabel Rodríguez. Han oplever også tørke, men her giver klimaforandringer også en anden udfordring i form af svampen la roya – ”kafferust”. For når regnen endelig kommer, kommer der mere regn, end der plejer. Det betyder højere luftfugtighed og høj risiko for plantesygdomme.

– Klimaforandringerne giver os en masse forskellige problemer. I år har vi både lidt under vandmangel og meget vand. Det betyder større udbredelse af insekter og la roya, fortæller Santos.

La roya oversættes på engelsk til coffee rust og på dansk altså kafferust. En ødelæggende svamp, der sætter sig som gule pletter med brune prikker på oversiden af kaffebuskenes blade. Vender man bladet om, er det belagt med orange støv, der tilnærmelsesvis ligner rust. Deraf navnet kafferust.

Forsætter efter billedet

– Klimaændringerne påvirker os producenter i høj grad. Længere tørkeperioder betyder, at vi er nødt til at vente længere tid på, at brøndene er fyldt op. Det går ud over produktionen, siger Pablo López.

Klimaforandringer og skiftende vejr, med lange perioder af sol og regn, stresser kaffeplanterne, der bliver mere modtagelige over for sygdomme. En svamp som kafferust smitter og spreder sig, og den kan potentielt ødelægge hele høsten.

Hvad gør vi?

Ja, hvad kan man gøre? Medmindre du med et trylleslag kan forvandle planeten til ”klimaneutral”, er der ikke meget, man på individniveau kan stille op.

Og så dog. Ønsk Kaffes kaffebonde Santos Isabel Rodríguez forsøger at tilpasse sig klimaet ved at eksperimentere med forskellige kaffesorter. Det handler om at udvikle en plante, der kan stå distancen over for klimaforandringerne.

Derudover benytter de fleste driftige landmænd og -kvinder i Nicaragua sig af skyggeplanter, der beskytter kaffebuskene mod sol og stress. Bieffekten af den manøvre er samtidig en ønskværdig forbedring af biodiversitet og vandmiljø på kaffeplantagerne.

Som forbruger kan du hjælpe til ved at være åben for at prøve de nye typer kaffe, der kommer ud af bøndernes eksperimenter. Køb de lidt dyrere special- og skyggekaffer, der er dyrket økologisk og/eller under hensyn til naturen og kaffefarmernes arbejdsforhold. Ifølge en undersøgelse foretaget af Aske Skovmand Bosselmann ved Københavns Universitet, af kaffeproduktion i Mellemamerika, ryddes kaffeplantagerne for i stedet at gøre plads til landbrug uden træer, når indtægten fra kaffe forsvinder. Derfor er det klimaet og miljøet, der er de store tabere, når kaffepriserne falder. 

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

Messer og konferencer05. 05. 2026

SIAL Paris vender tilbage til Paris Nord Villepinte med det mest ambitiøse program i messens historie fra den 17. til 18. oktober i år. Arrangementet vil overgå rekordåret 2024 og cementere SIAL’s position som verdens førende mødested for fødevareindustrien. Paris bliver dermed det centrale

Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

Drikkevarer05. 05. 2026

Eckes-Granini Danmark (tidl. Rynkeby Foods) kommer ud af 2025 med en mindre fremgang i resultatet før skat på trods af, at kerneforretningen har været under voldsomt pres. Med forventningen om, at de seneste års appelsinkrise nu har toppet, kigger juicevirksomheden samtidig ind i et bedre resultat i

FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

AktueltFødevareproduktionLandbrug05. 05. 2026

Den voldsomme kritik af landbruget i valgkampen, andelen af ultraforarbejdede fødevarer i supermarkederne og færre unge i fødevarefagene er alt sammen symptomer på den samme udvikling, lyder det nu fra FødevareDanmark. Det handler ikke om pladderromantik eller Morten Korch-nostalgi, når Leif

Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice05. 05. 2026

Dansk Fødevare Forums kvalitets- og innovationspris ’Den Dybe Tallerken’ går i år til Dansk Cater A/S. De vinder prisen foran et felt af mange andre dygtige aktører og fødevarevirksomheder og hædres særligt for deres engagement i forhold til at støtte lokale initiativer, gode råvarer og

Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

KonfektureTop05. 05. 2026

Den erfarne brancheprofil Annemette V. Thomsen tiltræder som CEO i Hansens og skal bruge sin erfaring til at realisere isproducentens strategi. Den økologiske isproducent Hansens får ny direktør og ansætter for første gang en CEO, der ikke er en del af Hansen-familien. Den erfarne brancheprofil

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik