• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceTop20. 04. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Kæmpe opbakning til spisestederne fra befolkningen

FoodserviceTop20. 04. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

De danske restauranter og caféer får travlt, når der endelig bliver åbnet for både udendørs- og indendørsservering. Ifølge en befolkningsundersøgelse fra Arla Pro vil 38 procent af danskerne spise ude mindst hver anden uge efter genåbningen. Det skyldes i høj grad ønsket om at støtte restaurationsbranchen.

Der er grund til begejstring, når landets restauranter åbner onsdag.

Restauranterne og caféerne rundt om i Danmark har været lukkede længe, men de stille køkkener kan endelig blive afløst af buldrende travle serveringer. Den nye aftale om at fremskynde dele af genåbningsplanen betyder, at restauranter og caféer ikke skal vente indtil d. 6. maj med at åbne dørene op for indendørsservering. I stedet vil både indendørs- og udendørsservering være muligt allerede onsdag den 21. april.

Og køkkenerne kan godt forberede sig på et højt tempo fra starten. For hver femte dansker forventer at skrue op for husholdningsbudgettet og spise mere ude i de første måneder efter genåbningen sammenlignet med før corona. Det viser en ny befolkningsundersøgelse lavet på vegne af Arla Pro.
I undersøgelsen svarer 4 ud af 10 danskere desuden, at de forventer at spise ude minimum hver anden uge, når køkkenerne åbner.

Arla Pro er landets største leverandør af mejeriprodukter til de professionelle køkkener, herunder caféer og restauranter, og de er af mange grunde glade for at høre, at danskerne er klar til at sætte skub i bestillingerne.

– Nedlukningen har haft betydning for utroligt mange mennesker i branchen. Både restauratører, kokke, tjenere og leverandører som os selv, har mærket konsekvenserne af de tomme stole. Derfor er det ekstraordinært dejligt at se, at danskerne er mere end parate til at komme ud at spise og drikke og bidrage til, at branchen kommer tilbage på benene, siger Jesper Vanghøj, marketingsansvarlig hos Arla Pro.

Danskerne er klar til at bruge flere penge for at støtte branchen

Udover at 1 ud af 5 danskere generelt er klar til at gå mere ud at spise, end de gjorde før corona, viser undersøgelsen også, at danskerne er klar til at bruge flere penge, når de er afsted. 20 procent af danskerne svarer i undersøgelsen, at de forventer at bruge flere penge på restaurant- og cafébesøg i de første tre måneder af genåbningen, end de gjorde før corona. Og det er der blandt andet én vigtig årsag til.

Det er nemlig ikke gået danskernes næse forbi, at branchen har haft et udfordrende år – tværtimod.

De danskere, som forventer at bruge ekstra penge på restauranter og caféer de næste måneder, vil i høj grad gøre det, fordi de ønsker at støtte restaurationsbranchen. Det har 49 procent svaret.
Til sammenligning siger 69 procent af de adspurgte, at de vil bruge flere penge på at spise ude, fordi de har savnet det, mens 40 procent gerne vil opleve stemningen af at være ude at spise.

– Det er virkelig fantastisk, at danskerne bakker sådan op om branchen. Jeg er overbevist om, at alle led i restaurationsbranchen er mere end klar til at byde genåbnings-glade danskere velkomne, siger Jesper Vanghøj fra Arla Pro.

Og det skal der nok blive rig mulighed for. Arla Pros undersøgelse viser nemlig, at genåbningen af restauranter og caféer er det, danskerne har glædet sig allermest til ved genåbningen af samfundet.

Skrevet i: Foodservice, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

Drikkevarer30. 06. 2026

Trods endnu et år i et turbulent og konkurrencepræget kaffemarked styrker BKI foods sin position gennem voksende brands, fortsatte investeringer og den højeste omsætning i virksomhedens historie. Store udsving i råvarepriser, faldende kaffeforbrug og hård konkurrence har atter præget

M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

Foodservice30. 06. 2026

Den Horsensbaserede M+-koncern investerer nu i dansk kulturarv og hotel- og restaurationsdrift. M+-koncernen træder ind med et strategisk medejerskab på 50 pct. af Dragsholm Slot-koncernen, som udover ejerskabet og driften af Dragsholm Slot blandt andet også driver det historiske Jørgensens Hotel i

Frosne kager luner i regnskabet

AktueltBrød og kagerKonfekture30. 06. 2026

Odense Marcipan A/S – især kendt og anerkendt for marcipan gennem generationer, men også for frosne kager, marmelade og frugtfyld til kager – leverer fremgang i omsætning og resultat. Omsætningen i Odense Marcipan A/S er vokset hvert år siden 2021, og i 2025 blev væksten især drevet af et

Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed30. 06. 2026

I Nordeuropa er vi glade for makrel. Så glade, at der i årevis er hevet flere makrel op af vandet, end eksperterne anbefaler. Bestanden er truet, og Dagrofa tilføjer nu et alternativ til den velkendte nordøstatlantiske makrel med en MSC-certificeret hestemakrel fra Chile i dåserne med makrel i

Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed30. 06. 2026

Mange unge vil gerne købe mere økologi de kommende år, viser en ny analyse. Men hvis interessen skal blive til handling, skal det være lettere at finde økologiske varer i butikkerne, lyder det fra Landbrug & Fødevarer. Der er et stort potentiale for mere økologi blandt unge

Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

EmballageKød, fisk og fjerkræ25. 06. 2026

Tetra Pak præsenterer en ny kartonemballage til tun, der kan opbevares ved stuetemperatur. Løsningen, Tetra Recart® i miniformat på 200 ml, lanceres i Sverige i samarbejde med Axfood og bliver nu gjort tilgængelig for fødevareproducenter og brands verden over. Ifølge Tetra Pak forventes det

FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Danmark mangler fortsat et logistisk kriseberedskab til samfundets udsatte borgere. Med støtte fra den almennyttige forening Østifterne tager FødevareBanken nu ansvaret for at opbygge et nationalt logistikberedskab, der skal sikre mad og basale fornødenheder til udsatte borgere gennem sociale

Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Det er ironisk, at udlandet rækker ud efter en ordning som Det Økologiske Spisemærke, mens den er truet i Danmark. Det siger Økologisk Landsforenings direktør, Rasmus Prehn, om ordningens og mærkets succes i Holland. Når Rasmus Prehn taler for embedsmænd fra hollandske ministerier og

Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice25. 06. 2026

Dagrofa Foodservice indgår et strategisk partnerskab med NaCl – Nordic Academy of Culinary Leisure – og bliver råvareleverandør til akademiets arrangementer. Partnerskabet skal styrke faglighed, innovation og talentudvikling i dansk gastronomi. Når nogle af landets dygtigste kokke i 2026 mødes

Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksportRåvarer og ingredienserTop25. 06. 2026

Et nyt samarbejde mellem Danmark, Sverige og Norge skal gøre lokale fødevaresystemer stærkere og mindre afhængige af lange, globale forsyningskæder. Projektet hedder "Korte og cirkulære værdikæder for lokal mad" og samler Madland, Göteborgs Stad, Kristiansand Kommune og den norske virksomhed

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

    30.06.2026

  • M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

    30.06.2026

  • Frosne kager luner i regnskabet

    30.06.2026

  • Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

    30.06.2026

  • Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

    30.06.2026

  • Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

    25.06.2026

  • FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

    25.06.2026

  • Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

    25.06.2026

  • Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

    25.06.2026

  • Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

    25.06.2026

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}