• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Foodservice25. 01. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Julen er talt op: 18.488 andebryster

Foodservice25. 01. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Ingen juleaften uden stegt and. Sådan tænker de fleste danskere, og det gør Det Danske Madhus også. Så for at sikre juletraditionen, tilberedte Det Danske Madhus ikke færre end 18.488 stegte andebryster og leverede dem ud til borgerne til deres julemiddag. Julemåltidet blev tilberedt i 40 forskellige varianter for at kunne dække alle de individuelle helt særlige behov.

Juleanden og risalamanden kan ikke undværes juleaften. Det er vel nærmest en menneskeret. For at imødekomme tæt ved 19.000 borgeres behov, blev der stegt massevis af andebryster hos Det Danske Madhus. Og til jul leverede Det Danske Madhus således knap 19.000 stegte andebryster med hvide kartofler, brune kartofler, æbler og svesker, rødkål og skysauce ud til deres mange kunder. Samme antal portioner risalamande ledsagede den sprødstegte juleand.

And i 40 forskellige varianter
De ældre i Danmark har ikke de samme kostbehov. Nogle ældre har allergier, andre er småtspisende og en del ældre har også synkebesvær (dysfagi). Derfor kan man ikke servere den samme mad til samtlige ældre borgere.
-Vi skræddersyr vores måltider til den enkelte borger for at matche borgerens særlige ernæringsmæssige behov. Derfor har vi produceret denne klassiske juleret i hele 40 forskellige varianter, så vi sikrer, at alle borgernes unikke behov, præcis mødes i den specifikke ret de modtager, siger Camilla Kondrup fra Det Danske Madhus.
Det er en stor logistisk opgave, men køkkenet – og den efterfølgende distribution – har styr på det og Camilla Kondrup garanterer, at Fru Hansen fik præcis den variant, som matchede hendes særlige kostbehov.

Madudbuddet afstemmes efter højtider og sæson
Det Danske Madhus gør meget ud af at bevare de danske madtraditioner ved de forskellige højtider. Og det er noget som de ældre sætter stor pris.
-I påsken leverer vi f.eks. forskellige retter med lam, det være sig lammesteg med flødekartofler og en særlig påskeplatte med skidne æg og lammefrikadeller, fortæller Camilla Kondrup og fortsætter:
-Også de velkendte nytårsretter som f.eks. kogt torsk eller lækkert mørt og rødt oksekød er på menuen i ugen op til nytårsaften. Vi gør alt for at sikre os, at de ældre får deres velkendte traditionelle livretter – og disse i velsmagende og skræddersyede versioner, der matcher den enkelte borgers behov, slutter Camilla Kondrup fra Det Danske Madhus.

Det Danske Madhus hjælper borgere med særlige kostbehov til øget sundhed og livskvalitet. De tilbereder og leverer kølede færdigretter i 93 kommuner til flere end 19.000 borgere der bor hjemme eller på plejehjem.

Skrevet i: Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

Fødevareproduktion11. 06. 2026

Ny medlemskategori skal give tangproducenter større adgang til DAPO og styrke organisationens repræsentation af et akvakulturerhverv i udvikling. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) udvider nu organisationens medlemsstruktur med en ny medlemskategori målrettet tangproducenter. Den nye

Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

AktueltDrikkevarer11. 06. 2026

RosenHill Spirits i Stenløse lancerer en serie rom, udviklet med afsæt i traditionel caribisk rom og modning på dansk eg. Efter mere end ti års arbejde med at undersøge, hvordan hvid rom udvikler sig ved modning på dansk eg, lancerer RosenHill Spirits nu sine første produkter. Når caribisk

Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

Emballage11. 06. 2026

Tetra Pak har reduceret sine drivhusgasudledninger på tværs af værdikæden med 34 procent siden 2019 og er dermed godt på vej mod selskabets klimamål for 2030. Det fremgår af emballage- og fødevareteknologivirksomhedens nye bæredygtighedsrapport for 2025. Ifølge rapporten har virksomheden i

Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

AktueltFoodservice11. 06. 2026

Familievirksomheden Restaurant Flammen markerer en historisk milepæl, når kædens restaurant nummer 20 i Danmark åbner den 18. juni. En rejse, der er blevet mulig takket være millioner af gæster, 1.000 medarbejdere og en stærk tro på at skabe gode gæsteoplevelser. Da familien Rosenfeldt Sunddal

Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

FoodserviceTop11. 06. 2026

Noma genåbner den 5. august, selvom planen ellers har været, at restauranten skulle bevæge sig væk fra den klassiske restaurantdrift og i højere grad fokusere på forskning, produktudvikling og internationale pop-up-projekter. Det oplyser Noma i en meddelelse onsdag. Genåbningen markerer

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Selvom agurketiden så småt melder sin ankomst i de danske medier, er der intet kedeligt over danskernes appetit på at bekæmpe madspild. En ny undersøgelse foretaget af Verian for Stop Spild Af Mad viser en massiv folkelig opbakning til de skæve, ukurante og uperfekte grøntsager og frugt - mere end 3

Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

Frugt og grøntRåvarer og ingredienser09. 06. 2026

Mutti, den italienske tomatproducent, har etableret sig som det førende tomatbrand i Danmark ved at kombinere hurtige markedsandelsgevinster med tocifret vækst i omsætningen, hvilket gør Danmark til det stærkest præsterende marked globalt for virksomheden i 2025. Mutti opnåede i 2025 en

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræ09. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Dr. Gary E. Fraser har i årtier undersøgt sammenhængen mellem plantebaseret kost, sygdomsrisiko og levealder. I juni gæster han Aalborg, Aarhus, Odense, Næstved og København med foredrag om, hvad forskningen viser, samtidig med at den nye regering lægger op til at fjerne momsen på frugt og

Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener. Når vi taler om havvindmøller, handler det som regel om strøm.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    04.06.2026

  • Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

    04.06.2026

  • Valencia bringer World Paella Day Cup til København

    04.06.2026

  • Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

    04.06.2026

  • Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

    04.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik