• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFoodservice03. 03. 2025 | Mikkel Bækgaard

Jensens Bøfhus vil genopfinde familiehyggen: En ny kurs for fremtidens restaurantoplevelse

AktueltFoodservice03. 03. 2025 By Mikkel Bækgaard

Jensens Bøfhus er midt i en transformation, der kombinerer fortiden med nutidens ønsker og behov. Målet er klart: at genopfinde Jensens Bøfhus som Danmarks foretrukne familierestaurant – et sted, hvor hygge, kvalitet og gode smagsoplevelser er i fokus for både voksne og børn.

Jensens Bøfhus omstilling handler ikke bare om at forbedre, men også om at imødekomme danskernes spisevaner og følge med tiden. Som en del af deres transformation, har Jensens Bøfhus tilføjet mere fisk og fjerkræ til menukortet og skabt nye retter, så der også er alternativer til kød.

“Vi er ikke ude efter quick-fix løsninger, men arbejder målrettet på en langsigtet transformation. Projektet blev sat i gang i september sidste år og skal sikre, at vi forbliver relevante for kommende generationer,” fortæller Anders Engdahl, CEO i Jensens Bøfhus.  

Transformationen indebærer et opdateret menudesign, nye retter, hvide duge på bordene, mere plads mellem gæsterne og en stærkere kobling til gæsternes ønsker. 

Gæsternes stemme i centrum

Jensens Bøfhus spiller en vigtig rolle i familiens hverdag. Derfor er det vigtigt for restauranten at inddrage deres gæster i forvandlingen. 

“Med over 200.000 medlemmer i Club Jensens har vi skabt et tættere bånd til dem, der allerede kan lide vores restaurant. Deres feedback og ønsker spiller en central rolle i restaurantens udvikling,” fortæller Anders Engdahl og fortsætter. 

“Vi lytter nøje til, hvad vores gæster ønsker, og vi bruger deres input til at skabe nye oplevelser. For eksempel har vi snart en eksklusiv ølsmagning, hvor man som gæst får mulighed for at være med til at forme smagen på en ny favoritøl i samarbejde med Carlsberg.”

Samarbejde for bedre kvalitet 

Jensens Bøfhus stræber efter at tilbyde de bedste råvarer og produkter og har derfor indgået nye partnerskaber med flere danske kvalitetsproducenter, som deler samme passion for smag, ansvarlighed og autenticitet.

“Vores samarbejde med Rokkedahl betyder, at vi kan tilbyde kylling af særlig høj kvalitet, opdrættet med fokus på dyrevelfærd. På samme måde arbejder vi med Hansens Is for at tilbyde vores gæster danskproduceret is lavet af de bedste råvarer. Det er den slags valg, der gør en forskel for vores gæster – og for den samlede oplevelse hos os,” fortæller Anders Engdahl. 

Et friskt pust til den velkendte oplevelse

2025 byder på spændende opgraderinger og fornyelser, der skal give Jensens Bøfhus en moderne og indbydende atmosfære – uden at gå på kompromis med de klassiske elementer. 

“Selvom vi moderniserer, forbliver de kvaliteter, der har gjort Jensens Bøfhus til et elsket sted, intakte. Vores gæster vil stadig finde de klassiske retter og den familiære hygge, de kender og holder af – nu med et frisk, nutidigt twist,” fortæller Anders Engdahl. 

Jensens Bøfhus ser det som en naturlig del af kædens udvikling og opfordrer alle gæster til at opleve de nye forandringer – både i atmosfæren og på menukortet. Kæden glæder sig til at byde alle velkommen til en fornyet restaurantoplevelse.

Skrevet i: Aktuelt, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhed04. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil 2025 udkom

Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

Brød og kagerFoodserviceMiljø og sundhed04. 06. 2026

I anledning af Smørrebrødsugen som Fuldkornspartnerskabet er initiativtagere til, hyldes en af Danmarks mest elskede madtraditioner med ny viden om unges forhold til smørrebrød og en helt ny opskrift, som Umut Sakarya har udviklet. En ny forbrugerundersøgelse som Quantic og Fuldkornspartnerskabet

Paella tilberedes over åben ild i Valencia. Foto: Guillem Garay, Visit Valencia

Valencia bringer World Paella Day Cup til København

AktueltFoodservice04. 06. 2026

Den 11. juni bliver Skovshoved Havn i København samlingspunkt for paella, spansk gastronomi og valenciansk madkultur, når den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026 afholdes hos i Skovshoved havn. Kokke fra Danmark, Sverige, Finland, Estland, Letland og Litauen dyster om en

Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhed04. 06. 2026

Nulmoms på frugt og grønt og halveret moms på fødevarer bliver mødt med begejstring fra både detailhandel, måltidskassevirksomheder og grønne organisationer. De peger på billigere mad, bedre folkesundhed og stærkere konkurrenceevne. Planerne om at sænke momsen på fødevarer og helt fjerne den på

Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed04. 06. 2026

Den nye S-SF-M-R-regerings planer for landbrug, fødevarer og dyrevelfærd bliver mødt med vidt forskellige reaktioner fra aktørerne i fødevareklyngen. Mens dyreværnsorganisationer og økologerne taler om et historisk vendepunkt, advarer landbrugets organisationer mod tab af arbejdspladser, produktion

Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

FoodserviceForskning og uddannelse02. 06. 2026

Efter millioner af visninger på TikTok, Instagram og Facebook rykker sketch-serien ‘Uvenner’ nu ud af feedet og ind i frokostpausen. Med en foodtruck besøger Tænketanken Frej og Dummy Entertainment ungdoms- og erhvervsuddannelser og festivaler landet over for at dele gratis planterig mad ud -

AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

Brød og kagerFødevareproduktion02. 06. 2026

Bageriernes økonomi har fået en udstrakt teknologisk hånd. I samarbejde med Alexandra Instituttet vil softwarevirksomheden Baker POS forbedre bageriernes spinkle marginer ved at forudsige salget med AI. De fleste forbinder duften af nybagt wienerbrød og tebirkes med klassisk, analogt håndværk.

Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

AktueltDrikkevarerFoodservice02. 06. 2026

Danmark har vundet de seneste to udgaver af verdens største gastronomiske sherry-konkurrence, Copa Jerez. Nu skal et nyt dansk kokke-sommelierhold forsøge at sikre en historisk tredje sejr på stribe. I næste uge skal den næste danske kandidat findes. Mandag den 15. juni afgøres det, hvem der

800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

AktueltKød, fisk og fjerkræ02. 06. 2026

Danish Crown vil skære omkring 800 stillinger væk over de næste to til tre år som led i en omfattende omorganisering af koncernen. Nedskæringerne skal være med til at frigøre 500 millioner kroner og styrke slagterigigantens konkurrenceevne på et globalt fødevaremarked, hvor konkurrencen ifølge

Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

FoodserviceTop02. 06. 2026

Danmark styrkede mandag aften sin position som en af verdens førende gastronominationer, da Michelin uddelte årets nordiske Michelin-stjerner ved en ceremoni i Tivoli i København. Aftenens største danske nyhed var, at Kadeau i København blev løftet fra to til tre Michelin-stjerner og dermed

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    04.06.2026

  • Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

    04.06.2026

  • Valencia bringer World Paella Day Cup til København

    04.06.2026

  • Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

    04.06.2026

  • Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

    04.06.2026

  • Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

    02.06.2026

  • AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

    02.06.2026

  • Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

    02.06.2026

  • 800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

    02.06.2026

  • Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

    02.06.2026

  • Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

    28.05.2026

  • Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

    28.05.2026

  • Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

    28.05.2026

  • Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

    28.05.2026

  • Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

    28.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik