• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFoodservice22. 10. 2024 | Mikkel Bækgaard

International interesse for dansk gastronomi og turisme skaber vækstmuligheder for hotel- og restaurationsbranchen

AktueltFoodservice22. 10. 2024 By Mikkel Bækgaard

Interessen for dansk gastronomi og turisme er stigende, og internationale gæster søger i højere grad mod danske hoteller og restauranter. Det skaber vækst og øget omsætning i branchen, viser en ny analyse. Men selvom fremgangen er tydelig, står branchen ved en skillevej, hvor omstillingsparathed vil være afgørende for fremtidig succes, siger brancheleder Claus Jorch Andersen.

En ny analyse af den danske hotel- og restaurationsbranche viser vækst og positive tegn, hvorfor branchen nu runder 81,8 mia. kr. i omsætning. Det svarer til et bidrag på 1-2 procent af det samlede BNP, og understreger, at sundhedstilstanden og udviklingen i branchen udgør en vigtig brik for den samlede danske økonomi.

Derfor er det positivt, at forbrugsmønstret i den danske hotel- og restaurationsbranche indikerer en appetit på at bruge penge på gode oplevelser – både fra danskere og fra internationale gæster.

F.eks. påviser analysen en stigning på 42 procent i brugen af internationale kreditkort fra 2016 til 2023, hvilket harmonerer med, at branchen oplever, at internationale gæster i større grad tilvælger dansk gastronomi og det innovative og kvalitetsbevidste nordiske køkken, når de indlogerer sig i Danmark.

Omstillingsparathed er nøglen til at sikre vækst og en robust branche

Historikken tegner et tydeligt billede af en stærk og omstillingsparat branche, der gentagne gange formår at justere forretningen og koncepterne, når den møder modgang. Danmark sikrer – med en 77 procents stigning – den næststørste vækst i antallet af hotelovernatninger i Norden siden finanskrisen og frem til i dag.

Trods international interesse og lovende fremtidsudsigter skal hoteller og beslutningstagere være opmærksomme på, at væksten primært er koncentreret i Region Hovedstaden, mens de øvrige regioner halter efter.

”Med smertefulde erindringer fra dengang hvor alt kulturliv med ét gik i stå, tror jeg fortsat, at agile og innovative forretningsmodeller besidder nogle fordele. Derfor vil der fortsat være plads til ildsjæle og mindre aktører, som hurtigere kan omstille forretningen,” fortæller Claus Jorch Andersen, brancheleder for hotel- og restaurationsbranchen i Deloitte.

Hotelbranchens omsætning er steget fra 11,6 mia. kr. i 2009 til 21,4 mia. kr. i 2023, hvilket er en stigning på 85 procent. De foreløbige tal for 2024 ser også positive ud. Allerede i juli 2024 rundede branchen 12,3 mia. kr., og overgår dermed den samlede omsætning for hele 2009.

Omsætningen i restaurationsbranchen er ligeledes stigende og endte i 2023 på hele 60,4 mia. kr. Samlet set udgør omsætningen i hotel- og restaurationsbranchen nu hele 81,8 mia. kr., og sætter derfor dybe aftryk i hele Danmarks økonomi og beskæftigelse.

Der mangler hænder til at føre knivene og rydde bordene

Den voksende interesse for dansk gastronomi og turisme skaber derved store potentialer, men for at sikre fortsat fremgang, skal branchen være agil og hurtigt udnytte nye muligheder. Manglen på kvalificeret arbejdskraft tvinger f.eks. restauratører til at tænke kreativt, ofte ved at trække på udenlandsk arbejdskraft, og det kan i længden udfordre branchens vækst.

”Vi er i dialog med mange restauranter, der tager problemet med at finde kvalificeret arbejdskraft meget alvorligt. I sidste ende betyder det jo, at de må holde lukket, hvis ikke de kan bemande tilstrækkeligt i højsæsonerne. Mange stillinger forbliver ubesatte, hvilket kan begrænse branchens vækstpotentiale fremadrettet,” fortæller Claus Jorch Andersen.

Selvom forventningerne for fremtiden er positive både på omsætning og beskæftigelse, betinges succesen af, om branchen formår at omstille sig til de udfordringer, der ligger forude.

Om analysen

Deloittes Hotel- og Restaurationsanalyse tager årligt temperaturen på branchen, dykker ned i de seneste tendenser og kaster et blik mod fremtiden for at se, hvordan branchen rykker sig, og hvad aktørerne kan gøre for at ruste sig til fremtiden.

Analysen baseres på officielle regnskaber trukket ud fra Erhvervsstyrelsens register og suppleres med data indsamlet fra Danmarks Statistik samt nordiske statistikbanke.

Skrevet i: Aktuelt, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 06. 2026

Aarstiderne Engros er netop flyttet hos Dagrofa Foodservice. Det betyder, at der er blevet tilføjet over 450 økologiske varer på hylderne hos fødevaregrossisten, som nu er tilgængelige for landets professionelle køkkener. Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros er nu officielt begyndt på det

Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

Forskning og uddannelseFrugt og grønt23. 06. 2026

Gassen ethylen får frugt og grønt til at modne hurtigere og er medskyldig i, at millioner af ton årligt går tabt under transport og opbevaring. Nu er forskere fra bl.a. Københavns Universitet lykkedes med at få ler til opsamle gassen og håber at materialet på længere sigt kan afhjælpe

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri23. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

AktueltFoodservice23. 06. 2026

Den 28-årige kok Julian Elkjær løb lørdag med sejren i årets Sol over Gudhjem-kokkekonkurrence på Bornholm. Dermed kunne konkurrencens yngste deltager løfte trofæet efter en finale, hvor fire af landets profilerede kokke dystede foran tusindvis af tilskuere på havnen i Gudhjem. Julian Elkjær

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhedTop23. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil

Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

FoodserviceFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksport17. 06. 2026

Claus Meyer har brugt 30 år på at forbedre dansk madkultur. Nu bliver initiativtageren til Det Nye Nordiske Køkken forperson for advisory boardet i et nyt karriere- og innovationsprogram for fødevaresektoren, støttet af Novo Nordisk Fonden. - Vi skal løfte de mest talentfulde mennesker i den nye

Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

Foodservice17. 06. 2026

Jimmy Holm fra Los Socios i Aarhus har vundet den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026. Den 20. september skal han repræsentere Danmark og Norden i finalen i Valencia, hvor kokke fra hele verden dyster om at lave den bedste paella i rettens fødeby. Paellaens fødeby

Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

AktueltFoodservice17. 06. 2026

Restaurant Bondestuen i Odense er kåret som Danmarks Bedste Smørrebrød 2026 i Opdag Danmarks landsdækkende afstemning. En titel, der ifølge restauranten først og fremmest tilhører gæsterne, byen og det klassiske danske frokosthåndværk. Odense kan nu bryste sig af at have Danmarks Bedste

Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury har nu udvalgt de nominerede til Køkkenprisen 2026. Prisen hylder de offentlige køkkener, der med høj faglighed, stolthed og et stærkt fokus på økologi skaber velsmagende måltider med omtanke for både råvarer og mennesker. For syvende år i træk

Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

En ny rapport fra FN’s Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) viser, at fisk og skaldyr spiller en stadig vigtigere rolle i den globale fødevareforsyning. Samtidig advarer rapporten om, at overfiskeri fortsat er en alvorlig udfordring mange steder i verden. Derfor er ansvarlig fiskeriforvaltning

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik