• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ19. 09. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Højer Pølser skruer ned for energien

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ19. 09. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Pølseproducenten i Højer er som alle andre virksomheder presset af energikrisen, men med nye tiltag forventer de at reducere deres energiforbrug med 60 procent i løbet af den næste måned. Peter Lind, grøn projektleder i Erhvervshus Sydjylland har energispareråd til virksomhederne.

Gerd Müller forventer at kunne sænke forbruget med 60 procent

De galopperende energi- og varmepriser og frygten for, at der på sigt bliver lukket for hanerne, er en trussel for mange virksomheder. Hos Højer Pølser tyer man til aktiv handling i tide.

– Vi skruer på alle tænkelige knapper, og på den positive side, så går der lidt sport i det blandt alle vores medarbejdere i forhold til at se, hvor det er, at vi kan spare og har unødigt forbrug, siger Gerd Müller, der sammen med Jan Müller er fjerde generation hos den 125 år gamle pølseproducent, som har 40 ansatte.

For fem år siden indgik Højer Pølser en aftale om at komme over på vindmøllestrøm, og selv om det dengang var en dyr løsning, så priser de sig lykkelige for det i dag. Samtidig arbejder de nu intenst på at sænke varmeforbruget.

– Vi forventer, at vi om en måned har sænket vores forbrug med 60 procent, siger Gerd Müller.

Lukker for dampkedel

Den store besparelse kommer blandt andet gennem en omlægning af produktionen. På den ene af virksomhedens adresser, nemlig på Østermark, har en dampkedel gennem årene kørt 24/7.

– Nu kører den kun fra kl. 5 om morgenen til kl. 17, ligesom der er lukket for den i weekenderne. Det fungerer, og vi forventer en besparelse på små 20 procent alene gennem det tiltag, siger Gerd Müller.

Men den helt store sparegevinst henter Højer Pølser i produktionen på Søndergade, hvor der er et koldrøgeanlæg, som skal lave damp i døgnets 24 timer. Her får man om kort tid udskiftet gasdampkedelen med en el-dampgenerator, som godt nok er mindre end den eksisterende.

– Virkningsgraden er til gengæld større, og som det ser ud til nu, kommer vi til at opnå en besparelse i vores forbrug på 40 procent, siger Gerd Müller.

Fordelen ved at være mindre

Hos Højer Pølser ser man det som en udfordring at få kigget hele produktionen igennem for mulige sparetiltag.

– Vi har været vant til billig energi, og derfor har vi ikke givet det så stor opmærksomhed. Men nu er det altafgørende, at vi fx ikke har en for stor maskine i forhold til produktionen, men tilpasser den, siger Gerd Müller, og erkender, at det lige nu er en fordel ikke at være en af de helt store virksomheder.

– Vi har nok en større smidighed i forhold til store fabrikker, hvor det er lettere for os at komme fra idé til handling.

Energiråd fra Erhvervshuset

Højer Pølser har som flere andre virksomheder i det sydjyske fået tilskud til energirådgivning gennem et af Erhvervshus Sydjyllands tilbud til de sydjyske virksomheder. Peter Lind, projektleder hos Erhvervshus Sydjylland, følger virksomhedernes udfordringer på tæt hold, og han har en række råd.

– Vi ser flere og flere virksomheder, der går deres maskinpark igennem og fx finder ud af, at de har et helt unødigt el-forbrug på 15 procent om natten. I andre virksomheder kan det handle om at få dimensioneret maskinerne til produktionen, ligesom der også er standby-knapper, som i mange tilfælde kan slukkes, siger Peter Lind.

Tilsvarende oplever han, at detailhandlere har stor gavn af at få gennemgået deres køleløsninger.

– Det kan give rigtig god mening for nogle at skifte til CO2-kompressorer i stedet for de gamle freon-løsninger. De er typisk mere robuste, og det giver mulighed for at udnytte spildvarmen til f.eks. opvarmning, siger Peter Lind, der har set eksempler på en energireduktion til kun en femtedel af det hidtidige forbrug.

– Uanset hvilken form for virksomhed man er, så er der for langt de flestes vedkommende energibesparelser og dermed også CO2-reduktioner at hente og dermed initiativer, som kan hjælpe i denne vanskelige tid.

Gode råd til at spare på energi- og varmeforbrug

Virksomheder kan med fordel kigge på følgende:

  • Benyt en tilskudsordning, fx gennem Energisparefonden eller Erhvervshuset til at få målt CO2-udledning og få det ’usynlige’ forbrug frem
  • Er der unødigt elforbrug om natten?
  • Er der maskiner på standby, der kan slukkes?
  • Hvad er der af alternative energi- og varmebesparende løsninger at gribe ud efter?

Kilde: Peter Lind, projektleder, grøn omstilling, Erhvervshus Sydjylland.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ

Seneste nyt fra redaktionen

Too Good To Go får øget betydning i et økonomisk presset USA

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 11. 2025

Mens mange amerikanere kæmper med stigende priser og usikker adgang til mad, har den danske app Too Good To Go fået en større rolle for både borgere og virksomheder. Den danske app Too Good To Go har på få år etableret sig som en markant aktør på det amerikanske marked. Siden lanceringen i 2020

Kulinarisk spydspids udnævnt som Kartoffelambassadør 2025

AktueltFoodserviceFrugt og grøntRåvarer og ingredienser18. 11. 2025

Michelinkok og leder af Culinary Institute by Vejle Erhverv, Per Mandrup, er udnævnt som Kartoffelambassadør 2025 af Danmarks Kartoffel Råd. Kartoflen bør inkluderes på lige fod med linser og bælgfrugter, når de planterige måltider skal på bordet. I hvert fald hvis det står til kulinarisk leder

Forum for Fødevarereklamer: Branche sætter selv aldersgrænse på 15 år for bestemt type reklamer

AktueltMarkedsføringPolitik og eksport18. 11. 2025

Forum for Fødevarereklamer og Læskedrikreklamenævnet hæver aldersgrænsen fra 13 til 15 år for reklamer for fødevarer med højt indhold af sukker, fedt og salt og for reklamer for læskedrikke. Forum for Fødevarereklamer har siden januar 2008 arbejdet for god markedsførings etik i forhold til

Brasserie Carl vinder Årets ret med gris 2025 – og Ti Trin ned vinder for osteret

Kød, fisk og fjerkræMejeriTop18. 11. 2025

Ved et storstilet gallaarrangement blev Årets Ret med Gris og Årets Ret med Ost i går uddelt. Med et imponerende håndværk kan Brasserie Carl således kalde sig vinder af Årets ret med gris 2025, mens Ti Trin Ned tog prisen for den bedste osteret. Brasserie Carl, med Bendix Sixhøj Laursen i

FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

Detailhandel og en grosPolitik og eksport12. 11. 2025

FødevareDanmark støtter ønsket om lavere fødevaremoms, men afviser De Samvirkende Købmænds (DSK) forslag om at finansiere momsnedsættelsen ved at hæve momsen på ”mindre nødvendige varer”. Torsdag i sidste uge lancerede De Samvirkende Købmænd (DSK) en analyse, der viser, at det er muligt at

Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

Forskning og uddannelseMejeriØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025

En ny forskningsgennemgang viser, at fem enkle tiltag kan gøre osteproduktion mere effektiv og bæredygtig. Et forskerteam fra DTU har gennemgået den eksisterende forskning om fermentering og modning af ost i et litteraturstudie og peger på fem underudnyttede videnskabeligt baserede tiltag, som kan

Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

AktueltFoodservice12. 11. 2025

Den toscanske michelinrestaurant Saporium rykker for en periode ind i Tivoli. I Toscanas bølgende bakker ligger et af Italiens mest eksklusive og idylliske hoteller: det danskejede Borgo Santo Pietro, som for nyligt er blevet tildelt de maksimale 3 nøgler i Michelin-guiden. Blandt hotellets

Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ12. 11. 2025

Ved mandagens World Steak Challenge vandt irske Dawn Meats og Lidl titlen som 'World's Best Steak' for deres irske græsfodrede sirloin. I alt sikrede Irland sig 24 guldmedaljer - og ud af de i alt 304 uddelte medaljer tog Irland den største samlede medaljehøst med 68 guld-, sølv- eller

Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

Forskning og uddannelseFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025

Forskning i økologi skal ikke have mindre, men større investeringer, for at Danmark kan leve op til sine grønne ambitioner om en fordobling af økologien. Det sikrer en ny politisk aftale. Med et nybrud i dansk forskningspolitik gennemfører regeringen flerårige investeringer i forskning og

FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 11. 2025

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD ApS fra Bække i Vejen har vundet EY Entrepreneur Of The Year’s regionale pris i kategorien Scale-Up. Prisen blev uddelt ved EY’s kåring i Syd-og Sønderjylland torsdag den 6. november og markerer en vigtig milepæl for virksomheden, der leverer fermenterede

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

  • DENIOS ApS

    Alt hvad du skal vide, før du håndterer farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Too Good To Go får øget betydning i et økonomisk presset USA

    18.11.2025

  • Kulinarisk spydspids udnævnt som Kartoffelambassadør 2025

    18.11.2025

  • Forum for Fødevarereklamer: Branche sætter selv aldersgrænse på 15 år for bestemt type reklamer

    18.11.2025

  • Brasserie Carl vinder Årets ret med gris 2025 – og Ti Trin ned vinder for osteret

    18.11.2025

  • FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

    12.11.2025

  • Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

    12.11.2025

  • Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

    12.11.2025

  • Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

    12.11.2025

  • Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

    12.11.2025

  • FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

    11.11.2025

  • Indonesisk svamp tryller ølrester om til pølser

    11.11.2025

  • Hotel Vejlefjord investerer massivt i talentudvikling i en presset branche

    11.11.2025

  • Økologikongres 2025 skal vise, hvad økologien kan præstere på basis af naturlige metoder

    11.11.2025

  • Ultraforarbejdede fødevarer: Eksperter efterlyser fokus på ernæring frem for proces

    11.11.2025

  • Danskerne rækker ud efter nye varianter af oksekød

    06.11.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik