• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltMejeri28. 05. 2026 | Mikkel Bækgaard

Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

AktueltMejeri28. 05. 2026 By Mikkel Bækgaard

Til årets Madens Folkemøde blev en ny pris stiftet for at hylde håndværket og fagligheden blandt Danmarks bedste ostemagere. 10 oste dystede om priser i kategorierne Fast ost og Blåskimmel, og jury og publikum præmierede oste fra Arla Unika, Jernved Mejeri og Thise Mejeri som kongerigets bedste. 

Der var nørderi, teknik og modning på menuen, da premieren på konkurrencen ”Danmarks Bedste Ost” blev afholdt på Madens Folkemøde fredag 22. maj. 

10 oste var inden konkurrencen udvalgt som finalister i kategorierne Fast ost og Blåskimmel af en fagjury af eksperter fra både Danmark og Frankrig. I konkurrencens to runder smagte og diskuterede dommerne først fem faste oste og siden fem blåskimmel-oste, mens publikum kunne smage med fra egne oste-tallerkner og efter hver runde afgive deres stemmer til Publikumsprisen.

Bag kåringen står en række initiativtagere fra Madens Folkemøde, herunder gastronomisk iværksætter Claus Meyer:

”I den franske madkultur er der tradition for at fejre råvarer og håndværk med udmærkelser som Label Rouge og Appellation d’Origine Protegé. Helt tilbage i 1855 organiserede Napoléon III de første internationale konkurrencer for landbrugsvarer. Det er i denne tradition at man skal finde hemmeligheden bag den skønhedshøjde og mangfoldighed, der præger det franske fødevarelandskab”, fortæller Claus Meyer og uddyber: 

”Det har længe været en drøm, at vi kunne beskæftige os med danske fødevarer på samme måde. Derfor er vi glade for i dag at kunne hædre de allerbedste danske faste oste og blåskimmel-oste, og vi håber at vende tilbage næste år med endnu flere kategorier og fødevarer”.

Hyldest til Humleost og Høgelundgaard 12

Årets to hovedpriser ”Danmarks Bedste Ost” i kategorierne Fast ost og Blåskimmel gik til henholdsvis Humleost fra Jernved Mejeri og Høgelundgaard 12 fra Arla Unika. Begge fik stor ros fra dommerne, og sensoriker og fødevareekspert Jannie Vestergaard udtalte om vinderen fra Jernved Mejeri:

“Osten var veludført. Ingen fejl overhovedet og med sødme og umami. En ost, der er meget kompleks, og idet man smager på den, åbner den sig virkelig op og bliver en ost, der byder på mange forskellige smagsindtryk”.

Arla Unika løb med publikumsprisen i kategorien Fast ost for deres Gammel Knas, mens Thise Mejeri vandt publikumsprisen i kategorien Blåskimmel for deres Thise Blå Grube. 

Arla Unika var repræsenteret ved Head of Innovation and Marketing, Frederic Viking, der modtog priserne på vegne af sine kolleger:

”Vi er både stolte og enormt glade for priserne. Det er altid fedt at få anerkendelse, og det betyder selvfølgelig også noget ekstra, når det kommer både fra et stærkt dommerpanel og fantastisk publikum. Jeg ved også, at det betyder meget for vores mejerister og dem som står og arbejder med det til dagligt”, udtaler Frederic Viking.

Fakta om Danmarks Bedste Ost 2026

  • Finalen blev afholdt fredag den 22. maj 2026 på Madens Folkemøde i Nykøbing F. Alle oste blev blindsmagt både i indledende runder og til finalen.
  • Ni danske mejerier deltog i konkurrencen: Arla Unika, Jernved Mejeri, Naturmælk, Them Andelsmejeri, Thise Mejeri, Nørgaards Geder, Enghavegård Osteri og Gårdbutik, Pøtgaard Fåreost Gårdmejeri og Søtofte Gårdmejeri.
  • Følgende oste var finalister i konkurrencen: Gammel Knas (Arla Unika), Humleost (Jernved Mejeri), Kjelst (Enghavegård Osteri), Kælderost (Pøtgaard Fåreost Gårdmejeri) og Fyrtårnsost (Thise Mejeri). Sølvblå (Søtofte Gårdmejeri), Sølvræv (Arla Unika), Høgelundgaard 12 (Arla Unika), Blå Grube (Thise Mejeri) og Øko blue (Thise Mejeri). Der var indsendt 15 faste oste og fem blåskimmel-oste til konkurrencen.
  • Der blev uddelt fire priser til følgende vindere:
    • Danmarks Bedste Ost 2026: Fast ost: Humleost fra Jernved Mejeri
    • Danmarks Bedste Ost 2026: Blåskimmel: Høgelundgaard 12 fra Høgelund Mejeri / Arla Unika
    • Publikumsprisen 2026: Fast ost: Gammel Knas fra Nr. Vium Mejeri / Arla Unika
    • Publikumsprisen 2026: Blåskimmel: Blå Grube fra Thise Mejeri

Dommerpanelet bestod af:

  • Jannie Vestergaard – sensoriker og fødevareekspert med erfaring fra nordiske ostekonkurrencer og udvikling af bedømmelsesformater
  • Bo Jensen – kok og konditor, tidligere mejeriejer med over 10 års erfaring i osteproduktion og undervisning i smag og råvarer
  • Brian Rasmussen – Ansvarlig for modning hos HKI Ost med over 10 års erfaring og besøg på 60-70 europæiske småmejerier
  • Camilla Bojsen-Møller – Ostekommunikatør, journalist og blogger på ostesnak.dk, podcastvært og grundlægger af Ostens Dag og ostedommer med erfaring fra ind- og udland.
  • Alexandre Renault – Cheesemonger og iværksætter baseret i Paris med erfaring fra franske osteproducenter og formidling af ost i internationale sammenhænge

Skrevet i: Aktuelt, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

FoodserviceFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksport17. 06. 2026

Claus Meyer har brugt 30 år på at forbedre dansk madkultur. Nu bliver initiativtageren til Det Nye Nordiske Køkken forperson for advisory boardet i et nyt karriere- og innovationsprogram for fødevaresektoren, støttet af Novo Nordisk Fonden. - Vi skal løfte de mest talentfulde mennesker i den nye

Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

Foodservice17. 06. 2026

Jimmy Holm fra Los Socios i Aarhus har vundet den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026. Den 20. september skal han repræsentere Danmark og Norden i finalen i Valencia, hvor kokke fra hele verden dyster om at lave den bedste paella i rettens fødeby. Paellaens fødeby

Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

AktueltFoodservice17. 06. 2026

Restaurant Bondestuen i Odense er kåret som Danmarks Bedste Smørrebrød 2026 i Opdag Danmarks landsdækkende afstemning. En titel, der ifølge restauranten først og fremmest tilhører gæsterne, byen og det klassiske danske frokosthåndværk. Odense kan nu bryste sig af at have Danmarks Bedste

Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury har nu udvalgt de nominerede til Køkkenprisen 2026. Prisen hylder de offentlige køkkener, der med høj faglighed, stolthed og et stærkt fokus på økologi skaber velsmagende måltider med omtanke for både råvarer og mennesker. For syvende år i træk

Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

En ny rapport fra FN’s Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) viser, at fisk og skaldyr spiller en stadig vigtigere rolle i den globale fødevareforsyning. Samtidig advarer rapporten om, at overfiskeri fortsat er en alvorlig udfordring mange steder i verden. Derfor er ansvarlig fiskeriforvaltning

Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

DrikkevarerFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Restauranter, hoteller og erhvervskunder kan nu se det estimerede klimaaftryk på mere end 5.000 vine, spiritus, øl og vand. Kjær & Sommerfeldt lancerer en Scope 3-model, der gør CO₂e-data tilgængelige direkte i virksomhedens sortiment på et langt mere detaljeret grundlag end tidligere. Modellen

Danske partnerskaber øger økologiudvalget

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Fagfolk fra svenske detailbutikker får inspiration til en partnerskabsmodel, som har været med til at gøre Danmarks marked for økologi tre gange større end i Sverige. Ifølge Økologisk Landsforening er modellen en vigtig inspirationsvej for andre økologimarkeder i Europa. Ti forskellige typer af

Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

AktueltBrød og kagerForskning og uddannelseMiljø og sundhed16. 06. 2026

Mange børn og unge har så kort tid til at spise frokost, at det kan gå ud over både måltidet og de sunde valg. Fuldkorn og rugbrød er under pres blandt unge danskere. Ændrede måltidsvaner udfordrer både måltidets rolle og traditionelle fødevarer som rugbrød. Samtidig mangler mange børn og unge

Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

DrikkevarerMejeriMesser og konferencer16. 06. 2026

Med konceptet World of Beer samler FoodTech bryggerier, teknologileverandører, eksperter og andre aktører fra fødevareindustrien. De besøgende blandt andet se frem til at blive klogere på, hvordan de rette sammensætninger kan løfte både øl og oste til nye niveauer. FoodTech finder sted i MCH

’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

FoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

FN’s Fødevareprogram (World Food Programme/WFP) har udnævnt kokken Rasmus Munk til organisationens nyeste ‘Goodwill Ambassador’. Munk, der står bag restaurant Alchemist og innovationscenteret Spora i København, bliver samtidig WFP’s første nordiske ambassadør. Som den kreative og kulinariske

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik