• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltKonfektureMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 03. 2025 | Mikkel Bækgaard

Hansens Is går sammen med Den Sociale Kapitalfond: “Vi skal vokse på to bundlinjer i fremtiden”

AktueltKonfektureMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 03. 2025 By Mikkel Bækgaard

Brødrene bag Danmarks største økologiske ismejeri Hansens etablerer et partnerskab med impact-fonden Den Sociale Kapitalfond. Målet er at vokse både på den økonomiske og sociale bundlinje.

Bestyrelsen i Hansens Is

Der er få fødevareproducenter, der går så langt som det danske ismejeri Hansens. Virksomheden drives med stærke idealer om økologi, upcycling, råvarer og ordentlighed. 

Nu tager virksomheden et markant skridt mod endnu større fokus på ESG og social impact sideløbende med en sund, økonomisk udvikling. Det melder medejer Anders Eibye Hansen og afslører, at den danske impact-fond Den Sociale Kapitalfond køber 60 pct. af virksomheden i deres Invest II-fond. 

Det nye partnerskab skal cementere Hansens position som Danmarks førende økologiske isbrand med kapitalfondens store erfaring med bæredygtig vækst og social impact i ryggen. Sammen vil parterne udvikle virksomheden, styrke Hansens sociale indsats og skabe langsigtet vækst.

“Vi har brugt lang tid på at finde den rette partner, der kan hjælpe os med at løfte Hansens Is til det næste niveau. Den Sociale Kapitalfond er det perfekte match, da de deler vores værdier om social ansvarlighed og ønsker samtidig at bevare vores DNA og tilgang. Med deres erfaring og netværk kan vi professionalisere og skalere vores ESG-arbejde, samtidig med at vi fastholder vores fokus på at give flere mennesker gode isoplevelser,” siger Anders Eibye Hansen, der er medejer af Hansens Is sammen med sin bror Rasmus Eibye.

To bundlinjer skal fremtidssikre Hansens

Den Sociale Kapitalfond var i 2011 den første sociale impact-fond i Danmark, og her har ledende partner Lars Jannick Johansen længe haft et godt blik til den danske isproducent. 

“Vi er gået helhjertet ind i det her partnerskab, fordi vi ser et stort potentiale i Hansens – i folkene bag, i historien og i produkterne. Hansens har altid taget ansvar og skal nu vokse på to bundlinjer – både den finansielle og den sociale – og der er et enormt godt match med vores erfaringer og kompetencer,” siger Lars Jannick Johansen, ledende partner i Den Sociale Kapitalfond.

Han fortæller, at der i fællesskab med Hansens er lagt en strategi med fire nøgleområder. Salgsmæssigt skal Hansens Is’ udvide tilstedeværelsen på det danske marked. Derudover vil virksomheden også tage de første skridt mod eksport til nærmarkeder i Norden. På den sociale dagsorden skal virksomheden både styrke eksisterende ESG-indsatser og over tid tage flere unge og voksne på kanten af arbejdsmarkedet ind i virksomheden.

“Vores rolle på ESG-området er at hjælpe med at systematisere og skalere virksomhedens indsats, samtidig med at vi bevarer den kultur og de værdier, der har gjort Hansens til en succes,” siger Lars Jannick Johansen.

Medejerskab til medarbejderne og ny bestyrelse 

Ejerskiftet betyder også, at medarbejderne fremover tilbydes at få del i ejerskabet af Hansens efter en model, hvor både Den Sociale Kapitalfond og brødrene Anders og Rasmus Eibye Hansen afgiver en del af deres ejerskab. Samtidig udpeges en ny bestyrelse, hvor tidligere Toms-profil Annemette V. Thomsen bliver bestyrelsesleder, mens Sticks’n’Sushi-stifter Kim Rahbek også bliver en del af bestyrelsen.

Anders Eibye Hansen ser frem til den nye hverdag på mejeriet og har store forventninger til den nye ejerkonstellation og bestyrelse.

“Hansens er nået en størrelse, som kræver mere, end hvad vi selv kan levere. Rasmus og jeg vil gerne blive ved med det, som vi er rigtig gode til. Vi elsker at lave god is, men det er endnu mere meningsfyldt, hvis vi samtidig kan gøre en forskel i verden. Vi tror på, at vi ved at tage dette skridt kan skabe en endnu mere robust og meningsfuld forretning – og samtidig give vores medarbejdere mulighed for et medejerskab på rejsen,” siger Anders Eibye Hansen.

Hansens Is ejerskabet er nu 40 pct. til brødrene Anders og Rasmus Eibye Hansen samt 60 pct. til Den Sociale Kapitalfonds Invest II. Derudover tilbydes medarbejderne fremover at få del i ejerskabet.

Skrevet i: Aktuelt, Konfekture, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

Kød, fisk og fjerkræ20. 08. 2026

En markant formand, virksomhedsleder og utrættelig forkæmper for hele akvakulturerhvervet er gået bort alt for tidligt. Fredag den 14. august 2026 mistede dansk Akvakultur producentorganisation Niels Ebbe Dalsgaard. Efter at være blevet ramt af en blodprop i hjernen kom han sig desværre ikke.

FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

FødevareproduktionPolitik og eksport20. 08. 2026

FødevareDanmark har solgt sit nuværende domicil i Hunderup-kvarteret i Odense M og flytter til nye og mere tidssvarende rammer i Højby i løbet af september. Brancheorganisationen FødevareDanmark forlader Hunderup-kvarteret i Odense M i løbet af september og etablerer sig i stedet på Højbyvej 50

Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

AktueltMesser og konferencer20. 08. 2026

4.-6. september vender Danmarks største madfestival tilbage til Tangkrogen i Aarhus med hundredvis af oplevelser fordelt på 10 festivalområder. Blandt årets nyheder er en scene dedikeret til økologi og festivalområdet ”Kaffebønnen”, og festivalen sætter alle dage fokus på aktuelle dagsordner som

Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

AktueltFoodservice20. 08. 2026

Tre danske kokke er blandt gæsterne, når Schleswig-Holstein Gourmet Festival fejrer 40-års jubilæum med 36 gastronomiske arrangementer over syv måneder. Festivalen samler 20 kokke fra Danmark, Tyskland og Frankrig og sætter fokus på gastronomien lige syd for den danske grænse. Når

HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

FoodserviceTop20. 08. 2026

Kunstig intelligens er på få måneder rykket markant frem på restauranternes dagsorden. Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra HORESTA forventer knap syv ud af ti restauranter, at AI og teknologi til optimering af driften og menuen kommer til at fylde mere i de kommende år. AI er ikke længere blot

Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Den chilenske hestemakrel, der blandt andet findes på dåse i danske supermarkeder, har fået fornyet sin MSC-certificering. Fisken bliver i stigende grad fremhævet som et alternativ til den nordatlantiske makrel, der mistede sin certificering i 2019. Fiskeriet efter chilensk hestemakrel i det

Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Hans Erik Jørgensen der er økologisk landmand på Fyn og formand for økologisektionen i Landbrug og Fødevarer, er blevet indstillet til EU's økologipris i 2026. EU’s Økologipris tildeles hvert år en landbruger (én kvinde og én mand), der har udviklet et fremragende, nytænkende, bæredygtigt og

Ungarsk gastroexpo igen i København

AktueltMesser og konferencer18. 08. 2026

Mere end 20 ungarske producenter af blandt andet vin, chokolade, kød, fisk og specialiteter præsenterer deres produkter for den danske horeca- og fødevarebranche, når Hungarian Gastro Expo vender tilbage til København i september. Den 15. september afholder Ungarns ambassade i København for

Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

AktueltFoodserviceMesser og konferencer18. 08. 2026

21.-30. august bliver Københavns gader igen fyldt med liv og langborde, når årets Copenhagen Cooking løber af stablen. I år kan gæsterne glæde sig til 100 oplevelser i hele byen: Fra events på Festivalpladsen og Smørrebrødets Dag til langbordsmiddage fra Nørrebro til Ny Adelgade. Programmet byder

4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

Frugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTop18. 08. 2026

Kun 17 procent af danskerne vurderer selv, at de lever op til Fødevarestyrelsens anbefaling om 600 gram frugt og grønt om dagen. Samtidig viser en ny forbrugeranalyse udarbejdet af Landbrug & Fødevarer, med data fra Voxmeter, et grønt paradoks: Halvdelen af danskerne vil gerne spise flere

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

    20.08.2026

  • FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

    20.08.2026

  • Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

    20.08.2026

  • Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

    20.08.2026

  • HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

    20.08.2026

  • Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

    18.08.2026

  • Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

    18.08.2026

  • Ungarsk gastroexpo igen i København

    18.08.2026

  • Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

    18.08.2026

  • 4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

    18.08.2026

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    13.08.2026

  • Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

    13.08.2026

  • Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

    13.08.2026

  • DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

    13.08.2026

  • Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

    13.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}