• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosForskning og uddannelse19. 02. 2020 | Peter Friis

Handelsstuderende skal accelerere Lidls vækst

Detailhandel og en grosForskning og uddannelse19. 02. 2020 By Peter Friis

Når Aarhus Case Competition løber af staben i begyndelsen af april, er det resultatet af flere måneders tæt samarbejde mellem organisationen og Lidl. (Foto: PR).
Lidl har udvidet samarbejdet med Aarhus Universitet, så ideer og nytænkning fra studerende er med til at løse konkrete udfordringer hos dagligvarekæden.

Onsdag blev det annonceret, at ca. 650 business studerende kan bidrage til at accelerere både vækst og bæredygtig omstilling i Lidl, når de fra den 30. marts til 3. april bliver udfordret på analyse, innovation og konkret problemløsning i den årlige Aarhus Case Competition på Aarhus Universitet BSS. Hos Lidl er man ikke i tvivl om, at de studerende bidrager med uvurderlig, ny viden.
– Vi har de sidste fem år haft et godt og tæt samarbejde med Aarhus Universitet, og dermed allerede oplevet, hvor stor værdi, de studerende kan skabe i erhvervslivet, og vi har gennem årene mødt mange talenter på Aarhus Universitet, som vi i dag kan kalde vores kolleger. Vi vækster i Lidl Danmark, og i kombination med, at vi flytter vores hovedkontor til Aarhus, er det derfor helt naturligt at udvide samarbejdet, da vi fremover får brug for endnu flere af skolens bedste hoveder og generelt i disse år satser massivt på talentudvikling, siger Sine Dolberg, Head of HR i Lidl. Hun fortsætter:
– Selvom vi har sat en række ambitiøse mål for vores forretning i Danmark, skal der ikke være nogen tvivl om, at vi er i en branche, der hele tiden forandrer sig og støder på spændende udfordringer. Derfor ser vi Aarhus Case Competition som noget, der skaber stor værdi både for os og de studerende. De studerende får et unikt indblik i en aktuel problemstilling hos en stor international spiller, og vi får nogle helt nye og anderledes perspektiver fra de studerende, slutter Sine Dolberg.

Bygger bro mellem studier og erhvervsliv
Det er første gang, Lidl er med i Aarhus Case Competition som hovedpartner og dommer, men det er langt fra det eneste samarbejde, dagligvarekæden har med Aarhus Universitet. Lidl har siden 2015 arbejdet sammen med Aarhus Universitet BSS som karrierepartner, deltaget i karrieremesser, Master Case Challenge, undervisning samt vejledt adskillige studerende, der ønsker at skrive speciale om Lidl. Også internt har Lidl et stort fokus på udvikling og uddannelse af medarbejdere og tilbyder også unikke internationale karriere muligheder, som en del af Europas største detailkæde.
Som hovedpartner på Aarhus Case Competition kommer Lidl til at give de studerende konkrete opgaver, der bunder i de udfordringer, kæden aktuelt står overfor i forhold til deres vækst, innovation, digitalisering og bæredygtige udvikling i Danmark.
Det er Aarhus Case Competition, som er en uafhængig organisation og en del af non-profit studentorganisationen, Studenterlauget, der afholder den årligt tilbagevendende konkurrence. Den er arrangeret af studerende for studerende med det formål at bygge bro mellem virksomheder og den akademiske verden og forberede studerende på de udfordringer, de kan møde i erhvervslivet efter studierne.
– Hvordan får man et nyt perspektiv på nogle af virksomheders største udfordringer i dag? Én måde at gøre det på er at samle 650 dygtige business-studerende i fem intense dage, hvor akademisk metode kobles med praksis, der tager udgangspunkt i aktuelle cases fra virksomhederne. Vi ved fra tidligere år, at både studerende og vores partnere går derfra med uvurderlig viden, og vi glæder os til at byde Lidl velkommen som hovedpartner i år, siger Sofie Rudbech Mathisen, Head Coordinator, Aarhus Competition.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Forskning og uddannelse

Seneste nyt fra redaktionen

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Selvom agurketiden så småt melder sin ankomst i de danske medier, er der intet kedeligt over danskernes appetit på at bekæmpe madspild. En ny undersøgelse foretaget af Verian for Stop Spild Af Mad viser en massiv folkelig opbakning til de skæve, ukurante og uperfekte grøntsager og frugt - mere end 3

Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

Frugt og grøntRåvarer og ingredienser09. 06. 2026

Mutti, den italienske tomatproducent, har etableret sig som det førende tomatbrand i Danmark ved at kombinere hurtige markedsandelsgevinster med tocifret vækst i omsætningen, hvilket gør Danmark til det stærkest præsterende marked globalt for virksomheden i 2025. Mutti opnåede i 2025 en

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræ09. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Dr. Gary E. Fraser har i årtier undersøgt sammenhængen mellem plantebaseret kost, sygdomsrisiko og levealder. I juni gæster han Aalborg, Aarhus, Odense, Næstved og København med foredrag om, hvad forskningen viser, samtidig med at den nye regering lægger op til at fjerne momsen på frugt og

Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener. Når vi taler om havvindmøller, handler det som regel om strøm.

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhed04. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil 2025 udkom

Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

Brød og kagerFoodserviceMiljø og sundhed04. 06. 2026

I anledning af Smørrebrødsugen som Fuldkornspartnerskabet er initiativtagere til, hyldes en af Danmarks mest elskede madtraditioner med ny viden om unges forhold til smørrebrød og en helt ny opskrift, som Umut Sakarya har udviklet. En ny forbrugerundersøgelse som Quantic og Fuldkornspartnerskabet

Paella tilberedes over åben ild i Valencia. Foto: Guillem Garay, Visit Valencia

Valencia bringer World Paella Day Cup til København

AktueltFoodservice04. 06. 2026

Den 11. juni bliver Skovshoved Havn i København samlingspunkt for paella, spansk gastronomi og valenciansk madkultur, når den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026 afholdes hos i Skovshoved havn. Kokke fra Danmark, Sverige, Finland, Estland, Letland og Litauen dyster om en

Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhed04. 06. 2026

Nulmoms på frugt og grønt og halveret moms på fødevarer bliver mødt med begejstring fra både detailhandel, måltidskassevirksomheder og grønne organisationer. De peger på billigere mad, bedre folkesundhed og stærkere konkurrenceevne. Planerne om at sænke momsen på fødevarer og helt fjerne den på

Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed04. 06. 2026

Den nye S-SF-M-R-regerings planer for landbrug, fødevarer og dyrevelfærd bliver mødt med vidt forskellige reaktioner fra aktørerne i fødevareklyngen. Mens dyreværnsorganisationer og økologerne taler om et historisk vendepunkt, advarer landbrugets organisationer mod tab af arbejdspladser, produktion

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    04.06.2026

  • Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

    04.06.2026

  • Valencia bringer World Paella Day Cup til København

    04.06.2026

  • Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

    04.06.2026

  • Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

    04.06.2026

  • Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

    02.06.2026

  • AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

    02.06.2026

  • Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

    02.06.2026

  • 800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

    02.06.2026

  • Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

    02.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik