• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 09. 2023 | Mikkel Bækgaard

Grønne versioner af hverdagen klassikere hitter: 3 ud af 10 danskere er blevet bedre til at lave vegetarretter

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 09. 2023 By Mikkel Bækgaard

Danskerne eksperimenterer med grønsagsversioner af hverdagsklassikere som lasagne, bolognese, tortillas og frikadeller. Det viser en ny undersøgelse fra Arla, hvor tre ud af ti danskere siger, at de er blevet bedre til at lave vegetarretter de seneste to år. Og faktisk mener seks ud af ti, at retterne smager enten bedre eller lige så godt som i den traditionelle version. 

Linsebolognese med tomater

Beluga-bolognese, rødbededeller, burger med linsebøf eller grøn lasagne med champignon og spinat. Der er mange grønne alternativer til danskernes foretrukne hverdagsretter. Og faktisk mener seks ud af ti danskere, at de vegetariske versioner smager enten bedre eller lige så godt som de traditionelle. 

Det viser en ny undersøgelse fra Arla, hvor tre ud af ti danskere siger, at de er blevet bedre til at lave vegetarretter de seneste to år. 

Det er en udvikling, som vi kun kommer til at se mere af, mener Britta Surland, der er leder af Arlas inspirationskøkken:

”Vi danskere har tendens til at ty til de samme hverdagsretter igen og igen med sikre hits som lasagne, bolognese og frikadeller. Så det er positivt at se, at flere og flere kaster sig ud i vegetariske alternativer til disse klassikere,” siger Britta Surland. 

Det gælder blandt andet retter som grøntsagslasagne, som hver tredje dansker har prøvet at lave, mens lige så mange har prøvet kræfter med en vegetarisk version af tortillas. Hver fjerde har lavet bolognese uden kød, og hver femte har prøvet at lave grøntsagsfrikadeller.

Vi mangler inspiration

Selvom mange danskere føler sig bedre rustet til at lave vegetarisk mad end tidligere, vil hver tredje dansker gerne lære at bruge endnu flere bælgfrugter og grøntsager i madlavningen. Det matcher også de officielle anbefalinger fra Fødevarestyrelsen til en sund kost, som samtidig tager hensyn til klimaet.

Fx viser undersøgelsen, at helt op til hver tredje dansker har et ønske om at bruge mere kål i madlavningen, mens lige så mange gerne vil bruge flere bælgfrugter. Det er en mangel på inspiration, der forhindrer os i at lave mere grøn mad. Sådan lyder det i hvert fald fra hver femte dansker i Arlas undersøgelse. 

”Det er helt naturligt, at det kræver både tilvænning og inspiration at bruge nye råvarer og flere grøntsager i madlavningen. Men heldigvis tror jeg ikke, det decideret er et fravalg af grønne opskrifter, når danskerne laver de samme traditionelle retter igen og igen. Det handler om vaner,” siger Britta Surland og fortsætter: 

”Og når først man bliver komfortabel med at lave en vegetarisk version af sin yndlingsret, er det en supernem måde at få indarbejdet flere grøntsager og bælgfrugter i hverdagen – uden at man skal tænke helt ud af boksen”.

Et hit på sociale medier

Der er da også god hjælp at hente på sociale medier, hvis man mangler inspiration til nye hverdagsretter. De grønne retter er nemlig også en trend, der hitter på sociale medier, fortæller Britta Surland.

”Særligt TikTok og Instagram er fyldt med alle mulige former for vegetarretter. Det er alt fra pizza lavet på grøntsagsbund, f.eks. aubergine og squash, til blomkålsnuggets, Zucchini fritter og meget mere. Det er rigtig godt at se, at inspirationen er der. Nu skal vi bare have rykket grøntsagerne fra Instagram og ind i køkkenet,” siger hun. 

Nøgletal fra befolkningsundersøgelsen

  • 3 ud af 10 danskere mener selv, at de er blevet bedre til at lave retter uden kød
  • Hver tredje dansker vil gerne bruge endnu flere grøntsager i madlavningen, end de gør nu 
  • 6 ud af 10 danskere siger, at de retterne smager enten bedre eller lige så godt i en vegetarisk version som i den traditionelle
  • Hver femte danskere siger, at det, der afholder dem fra at spise flere retter uden kød, er manglende inspiration
  • 31 procent af danskerne vil gerne bruge mere kål i madlavningen, 30 procent vil gerne bruge flere bælgfrugter, 22 procent vil gerne bruge flere kikærter, 19 procent vil gerne bruge flere fuldkornsprodukter. 
  • 31 procent af danskerne har prøvet at lave lasagne uden kød, 29 procent har lavet tortillas uden kød, 25 procent har lavet spaghetti bolognese uden kød, 24 procent har lavet burger uden kød, 20 procent har lavet chili con carne uden kød, og 20 procent har lavet frikadeller uden kød
  • 65 procent synes, at spaghetti med kødsovs smager bedre eller lige så godt uden kød som den traditionelle. For chili con carne uden kød gælder tallet 74 procent, mens det for tortillas gælder 75 procent, for lasagne gælder 70 procent, for frikadeller gælder det 58 procent, og for burger gælder det 59 procent. 

Skrevet i: Aktuelt, Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 06. 2026

Aarstiderne Engros er netop flyttet hos Dagrofa Foodservice. Det betyder, at der er blevet tilføjet over 450 økologiske varer på hylderne hos fødevaregrossisten, som nu er tilgængelige for landets professionelle køkkener. Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros er nu officielt begyndt på det

Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

Forskning og uddannelseFrugt og grønt23. 06. 2026

Gassen ethylen får frugt og grønt til at modne hurtigere og er medskyldig i, at millioner af ton årligt går tabt under transport og opbevaring. Nu er forskere fra bl.a. Københavns Universitet lykkedes med at få ler til opsamle gassen og håber at materialet på længere sigt kan afhjælpe

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri23. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

AktueltFoodservice23. 06. 2026

Den 28-årige kok Julian Elkjær løb lørdag med sejren i årets Sol over Gudhjem-kokkekonkurrence på Bornholm. Dermed kunne konkurrencens yngste deltager løfte trofæet efter en finale, hvor fire af landets profilerede kokke dystede foran tusindvis af tilskuere på havnen i Gudhjem. Julian Elkjær

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhedTop23. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil

Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

FoodserviceFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksport17. 06. 2026

Claus Meyer har brugt 30 år på at forbedre dansk madkultur. Nu bliver initiativtageren til Det Nye Nordiske Køkken forperson for advisory boardet i et nyt karriere- og innovationsprogram for fødevaresektoren, støttet af Novo Nordisk Fonden. - Vi skal løfte de mest talentfulde mennesker i den nye

Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

Foodservice17. 06. 2026

Jimmy Holm fra Los Socios i Aarhus har vundet den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026. Den 20. september skal han repræsentere Danmark og Norden i finalen i Valencia, hvor kokke fra hele verden dyster om at lave den bedste paella i rettens fødeby. Paellaens fødeby

Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

AktueltFoodservice17. 06. 2026

Restaurant Bondestuen i Odense er kåret som Danmarks Bedste Smørrebrød 2026 i Opdag Danmarks landsdækkende afstemning. En titel, der ifølge restauranten først og fremmest tilhører gæsterne, byen og det klassiske danske frokosthåndværk. Odense kan nu bryste sig af at have Danmarks Bedste

Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury har nu udvalgt de nominerede til Køkkenprisen 2026. Prisen hylder de offentlige køkkener, der med høj faglighed, stolthed og et stærkt fokus på økologi skaber velsmagende måltider med omtanke for både råvarer og mennesker. For syvende år i træk

Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

En ny rapport fra FN’s Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) viser, at fisk og skaldyr spiller en stadig vigtigere rolle i den globale fødevareforsyning. Samtidig advarer rapporten om, at overfiskeri fortsat er en alvorlig udfordring mange steder i verden. Derfor er ansvarlig fiskeriforvaltning

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik