• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFødevaresikkerhedMarkedsføringMejeri22. 04. 2020 | Peter Friis

Frysegigant vil vokse på ismarkedet

Detailhandel og en grosFødevaresikkerhedMarkedsføringMejeri22. 04. 2020 By Peter Friis

I de senere år har en lang række nye istyper gjort sit indtog med hver sin optimale scoop-temperatur. Det stiller krav til køleleverandørerne. (Foto: PR).

Forbruget af is er steget med 8,4 procent de sidste seks år, og nu øjer frysegiganten Tefcold vækstmuligheder. Der lyder et stigende behov for specialiserede køleløsninger fra cafeer og isbarer.

Danskerne forkæler i stigende grad sig selv med en friskkuglet is i en vaffel eller bæger. Fra 2012 til 2018 er den gennemsnitlige husholdnings forbrug på is steget med 8,4 procent fra 699 kroner til 758 kroner om året, ifølge Danmarks Statistiks årlige forbrugsundersøgelse.
Det er noget, der kan mærkes hos virksomheden Tefcold, der sælger køleløsninger til iscaféer. Her har efterspørgslen på frysediske til kugleis været stigende i en årrække.
– Det var en af årsagerne til, at vi opkøbte den engelske distributør Interlevin, der er førende i England inden for de store frysediske, hvor bøtterne med is opbevares i. Især kugle-is er et marked i vækst, og det skal vi være en større del af, fortæller Rene Vestergaard, der er salgsdirektør i Tefcold.
Cirka 75 procent af Tefcolds årlige omsætning på frysere til kugle-is ligger i perioden fra marts til august. Opkøbet har været med til at udvide Tefcolds produktsortiment og præcisere rådgivningen af kunder, der vil i gang med selv at kugle is i det danske sommerland.

Italiensk is på optur
Ribe-virksomhed Carefood startede for 10 år siden med at importere den italiensk kvalitetsis Gelato di Natura for at sælge den videre til isbarer og gourmetrestauranter.
– Efterspørgslen er overraskende stor. Selv sidste år, der var et mindre godt is-år, oplevede vi stadig vækst, imens vores konkollegaer lå noget lavere i salget sammenlignet med 2018, hvor solen bagte ned hele sommeren, siger direktør og indehaver Ivan Jensen.
Carefood leverede sidste år Gelato di Natura til tre ud af de fire bedste ishuse i Danmark. Samme år blev den håndlavede is også kåret til en af verdens seks bedste iskoncepter på Sigep, verdens største dessertmesse i Italien.
– Sammensætning af italiensk is er langt mere fast end standardis. Hvis en italiensk is vejer tre kilo, vejer en standardis 2,5 kilo. Det skyldes, at den italienske is indeholder flere råvarer og mindre luft. Derfor er den også mere påvirkelig overfor temperaturudsving, og hvis ikke temperaturen ligger konstant og er ensartet i hele isfryseren, ødelægger man isens konsistens. Den bliver simpelthen for svær at ”scoope” i og mindre lækker at spise, hvis den f.eks. er for hård, forklarer Ivan Jensen.

Højere krav til køl
Hos Tefcold kan salgschef René Vestergaard nikke genkendende til de stigende krav til køl:
– I de senere år har en lang række nye istyper gjort sit indtog med hver sin optimale scoop-temperatur. Det stiller krav til os som leverandører, som vi med købet af Interlevin mener at være godt rustet til. Den populære Gelato kræver for eksempel en meget præcis og konstant temperatur, hvorfor det er nødvendigt med en ventileret frysedisk, hvor kulden blæses rundt og giver en ensartet og nøjagtig temperatur i hele isdisken, siger han.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Fødevaresikkerhed, Markedsføring, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Der er et stort behov for saglig og korrekt information om plantebaseret kost og ernæring, lyder det fra DVF’s nye sundhedschef. Hun drømmer om en fremtid, hvor “sund mad bliver forbundet med glæde og velsmag”. Den 44-årige Katrine Ejlerskov skal fremover stå i spidsen for Dansk Vegetarisk

Søbogaard fylder 50 år

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Søbogaard fylder 50 år – og fejrer det med øko-fest, hemmelig gæst og fest og farver. I 1976 begyndte Søbogaard sin rejse med økologi, råvarer og en god portion stædighed. Nu, 50 år senere, inviterer Søbogaard til jubilæumsfest på Voldsgårdvej 36 i Herning den 14. august 2026 – og det bliver

Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

EmballageMiljø og sundhedTop11. 08. 2026

Ansvaret for at overholde PFAS-grænseværdier flyttes fra emballageleverandører til fødevareproducenter. Det vil medføre medføre to generelle ændringer for danske fødevarevirksomheder, forklarer Nemco, der er nordisk leverandør af udstyr og emballage til fødevareindustrien. På onsdag den 12.

‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

Detailhandel og en grosFoodserviceMesser og konferencer06. 08. 2026

Den 9. september bliver TAP1 i København igen samlingspunkt for professionelle madfolk fra hele landet, når Dagrofa Foodservice inviterer til inspirationsmessen 'Madscenen - for professionelle'. Med mere end 140 udstillere, smagsoplevelser, et omfattende program af masterclasses og et særligt fokus

Coca-Cola får nyt look

DrikkevarerMarkedsføring06. 08. 2026

Fra slutningen af juli begyndte Coca-Cola at dukke op i et nyt design i danske butikker. Den røde ikoniske farve kommer til at fylde mere på Zero Sugar, men sorte detaljer skal stadig gøre det nemt at kende den sukkerfri variant. Coca-Cola ændrer nu udseendet på både Coca-Cola Original Taste og

Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 08. 2026

Anders Kok grundlagde Biogan i august 1996. I dag leverer den familieejede engrosvirksomhed fra Lystrup omkring 600 økologiske varenumre til bl.a. storkøkkener, kantiner og institutioner igennem en række samarbejdspartnere. I jubilæumsåret er sønnen, Jeppe Kok, trådt ind som næste

Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

AktueltFoodservice06. 08. 2026

Den nye medlemsapp Kreds lancerers i september 2026 som et lukket fællesskab for ansatte i Københavns restaurationsbranche. Allerede inden lanceringen har 10 restauranter, barer og vinbarer tilsluttet sig som partnere, mens mere end 300 branchefolk er registreret direkte eller gennem deres

Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

Brød og kagerMiljø og sundhedTop06. 08. 2026

Salater og bowls topper listen, mens rugbrødsmaden fortsat har en stærk plads i de 12-18 åriges frokost. Det viser en ny undersøgelse som Quantic har udarbejdet for Fuldkornspartnerskabet, som peger på at vejen til mere fuldkorn i madpakken går gennem mad, der først og fremmest smager godt og vækker

Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

DrikkevarerFoodservice04. 08. 2026

Da Merrild for 10 år siden rykkede ind på Grøn, var det med én enkelt kaffebod og varm økologisk filterkaffe. Da Grøn i sidste måned åbnede årets turné, mødte festivalgæsterne et større kaffeunivers med cappuccino, latte og iskaffe fra flere store kaffecontainere. Pengene for hver solgt kop går

Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræ04. 08. 2026

Oksekød fra Grambogård er kommet på menukortet hos den københavnske restaurantkæde Banzo, som har taget et strategisk valg om at have mere fokus på dyrevelfærd. Den beslutning er populær hos Banzos gæster og salget af retter med oksekød er denne sommer steget med næsten 10%. Restaurantkæden

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

    11.08.2026

  • Søbogaard fylder 50 år

    11.08.2026

  • Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    11.08.2026

  • ‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

    06.08.2026

  • Coca-Cola får nyt look

    06.08.2026

  • Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

    06.08.2026

  • Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

    06.08.2026

  • Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

    06.08.2026

  • Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

    04.08.2026

  • Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

    04.08.2026

  • Danmark skal ikke vælge mellem flere grøntsager og et bedre vandmiljø

    04.08.2026

  • 18 år senere har kampen mod madspild stadig en bred folkelig opbakning

    04.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad skal prøves i landsretten

    04.08.2026

  • Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

    30.06.2026

  • M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

    30.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}