• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FoodserviceMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed21. 11. 2023 | Mikkel Bækgaard

Frustrerede tyskere skal lære af København

FoodserviceMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed21. 11. 2023 By Mikkel Bækgaard

I denne uge kommer en række helt store cateringaktører fra Tyskland til hovedstaden. De er alle interesserede i at producere mere bæredygtigt mad, men er stødt på store forhindringer. Måske er der hjælp at hente i den såkaldte Københavnermodel.

Line Rise Nielsen er direktør I Changing Food, som har inviteret tyske køkkener til København. Foto: Liv M Kastrup for Madland

De laver millionvis af måltider til tyske ældre, hospitaler, universiteter, børnehaver og endda mad til de 38.000 ansatte på Mercedes-Benz’ fabrikker. Store tyske cateringfirmaer som Dussmann, Klüh, Vivantes og Mercedes-Benz interne foodserviceafdeling er i gang med at omlægge køkkenerne i en mere grøn og bæredygtig retning, og de er alle stødt på gigantiske problemer.

”I Tyskland er langt de fleste offentlige måltider outsourcet til private firmaer. Vi har samlet nogle af de største, der nu kommer til København. Og uanset at de er konkurrenter i det daglige, så kommer de alle for at finde løsninger, så de kan komme videre i den bæredygtige retning”, forklarer Marisa Hübner fra Farm-Food-Climate, der er initiativtager til den tyske studietur.

Mål om begejstring

I den danske hovedstad har man nemlig haft held med at implementere den såkaldte ’Københavnermodel’, der med succes har været grundstenen for omlægningen af de største måltidsaktører i en mere bæredygtig retning, siger Line Rise Nielsen, direktør i Changing Food, der har arbejdet med Københavnermodellen i en årrække.

”Målet er at gøre dem begejstrede, så de også kan omlægge deres egne køkkener. Men det bliver ikke let, for de er ret frustrerede over, hvordan de kommer videre. Nogle har endda været i København før, men uden resultat, fordi de oplevede, at vi heroppe havde brugt en masse penge på at ansatte flere i køkkenerne, så maden kan blive lavet fra bunden. Men lige nu kan de slet ikke finde flere ansatte”.

Man kommer dog ikke uden om flere hænder – og ikke mindst kompetente hænder, når man skal omlægge køkkenet og lave flere retter med grønt og bælgfrugter, fastslår Line Rise Nielsen.

”Mad, lavet fra bunden, tager bare mere tid og kræver et mere veluddannet personale, end hvis de blot skal åbne frostposer. Derfor er det afgørende, at personalet er motiveret af et højere formål og ved, hvorfor de gør det. Det får de faglig stolthed af, bliver gladere for at gå på arbejde, og sygefraværet falder”.

Regnearket vinder over fornuften

Andre helt store problemer for fødevareaktørerne, der vil omlægge køkkenet, er, at de skal se på økonomi på en ny måde. De store grossister er stadig en del af et ’dysfunktionelt fødevaresystem’, hvor det ofte er billigere at købe æbler fra Argentina end de danske eller tyske i sæson.

”Det er ubegribeligt, men sandt. Derfor skal man ind og dekoble systemet og sætte pris på andre værdier end kun indkøbspris. Det er svært, særligt når man sidder med regnearket, men det er nøglen til, at man reelt er med til at tage samfundsansvar”, siger Line Rise, der oplever en grundlæggende frustration over, at den tyske regering ikke giver køkkenerne redskaber og svar.

”Men svaret er, at de må gøre det selv, og de må gå forrest. Det måtte vi også i København”.

Delegationen, der kommer til København onsdag 22. november og bliver her ugen ud, består af repræsentanter fra 8 tyske cateringvirksomheder, er finansieret af Famtastisch Stiftung og Stiftung Mercator Schweiz. Ud over at de skal diskutere og dele erfaringer om de svære forandringer, skal de besøge bl.a. Bispebjerg Hospital, der har eget slagteri og bageri, FN-byen med et bæredygtigt
frokost-koncept, og Hotel- og Restaurantskolen, der har vendt deres fødevareindkøb på hovedet, så der er plads til småskalaleverandører.

Skrevet i: Foodservice, Miljø og sundhed, Politik og eksport, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

Detailhandel og en grosFoodservice08. 01. 2026

Den københavnske restaurantkæde Banzo – tidligere kendt som Garbanzo – har ikke alene fået nyt navn men også ny fødevareleverandør. Nu er det grossisten Dagrofa Foodservice, som sørger for levere fødevarer til Banzos fem pitarestauranter i Indre By, Nordhavn, Østerbro, Nørrebro og på Frederiksberg. 

Billetsalg til Dining Week er i gang

Foodservice08. 01. 2026

Billetsalget til Dining Week er i gang – tusindvis har allerede sikret sig pladser til vinterens store spiseuge. Billetsalget til Dining Week er nu åbnet, og interessen for Nordens største restaurantfestival er igen markant. Allerede nu har over 20.000 danskere sikret sig billetter til

500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

AktueltBrød og kagerDetailhandel og en grosKonfekture08. 01. 2026

Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er

Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ08. 01. 2026

I løbet af de kommende ni måneder vil Danish Crown etablere en ny produktions-facilitet i Vejen, hvor omkring 100 medarbejdere skal udbene forender fra danske grise. Med stigende tilførsler af grise fra danske landmænd får Danish Crown brug for ekstra kapacitet til udbeningen af danske grise.

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

KonfektureTop08. 01. 2026

Hvordan kan danskere på tværs af generationer finde fælles løsninger på bæredygtighed og forbrug i hverdagen? Toms Gruppens nye initiativ, Generationsrådet, skaber et forum for ærlig dialog og nye perspektiver - med ambitionen om at bygge bro mellem generationernes forskellige

IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Efter 40 år med kødboller udvider IKEA igen sit sortiment af runde fristelser i restauranterne. Allerede fra denne uge kan kunderne sætte tænderne i en sprød, plantebaseret falafel med smag af Mellemøsten i anledningen af ‘Grøn januar’. Fra den 7. januar kan kunderne hos IKEA vælge en ny

FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport06. 01. 2026

Små mobile fødevarevirksomheder som eksempelvis den lokale fiskebil er underlagt nogle uhensigtsmæssige regler, der gør det svært at drive de populære salgsvogne efter reglerne, lyder det fra FødevareDanmark. Når den lokale fiskebil ruller ind på torvet lørdag formiddag for at forsyne de

Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Statsminister Mette Frederiksens nye udmelding om mulig nulmoms på frugt og grønt får ros af Kræftens Bekæmpelse, Diabetesforeningen og Hjerteforeningen. Det er positivt, at statsminister Mette Frederiksen vil sætte ind mod de høje fødevarepriser. Med de rette greb kan indsatsen også blive et

Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed06. 01. 2026

29 procent af danskerne svarede kort før jul, at de overvejede at vælge alkohol fra i den første måned af 2026. Der er imidlertid både aldersmæssige og geografiske forskelle. Næsten hver tredje dansker overvejer at tage en januar uden alkohol. Dagrofas salg peger også på stor stigning i salget

Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

FoodserviceMejeriTop06. 01. 2026

Dyr chokolade med pistacie. Hytteost og protein. Små hapsere. Det er blot tre af de fem madtrends, som Arla har udpeget i det år, der netop er overstået. Du har helt sikkert scrollet forbi dem på TikTok, Instagram eller Facebook. Dubai chokolade, fermenterede drikke, hot honey, hytteostpizza og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

    08.01.2026

  • Billetsalg til Dining Week er i gang

    08.01.2026

  • 500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

    08.01.2026

  • Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

    08.01.2026

  • Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

    08.01.2026

  • IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

    06.01.2026

  • FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

    06.01.2026

  • Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

    06.01.2026

  • Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

    06.01.2026

  • Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

    06.01.2026

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik