• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FoodserviceMesser og konferencerTop15. 10. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Fremtidens fødevarer sættes på spidsen

FoodserviceMesser og konferencerTop15. 10. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

 

(Grafik: Gerd Altmann)

75 % af verdens samlede fødevareindtag stammer fra bare 15 afgrøder og 5 dyrearter. Samtidig stammer 1/3 del af den globale CO2 udledning fra vore fødevarer. Det skriver Unilever Food Solutions, der sammen med WWF inviterer til debatmøde og seminar for foodservice-sektoren med titlen “Fremtidens bæredygtige fødevarer” onsdag d. 6. november fra kl 14-17 i Ørestaden.

Seminaret sætter fokus på Food Service branchens rolle og deler konkrete erfaringer og holdninger fra aktører i den private og offentlige sektor.

Unilever er en af verdens største fødevarevirksomheder med en global bæredygtighedsstrategi og -plan. UFS (Unilever Food Solutions) er Unilevers division for Food Service, som servicerer en meget stor del af de professionelle køkkener i Danmark.

– Unilever har i kraft af sin størrelse både et meget stort ansvar og en tilsvarende stor mulighed for at påvirke forbrugernes madvaner – direkte og gennem samarbejdet med de professionelle køkkener, som dagligt bespiser mange mennesker i virksomhedskantiner, institutionskøkkener og restauranter mv., siger Peter Dahl, Country Manager, Unilever Food Solutions i Danmark.

– Og netop samarbejdet med de professionelle køkkener er en vigtig vej til at skabe reel forandring. Det er de professionelle køkkener, der skaber trends, inspirerer og lærer forbrugerne om nye løsninger, når det gælder velsmagende mad.

Deltagerne i seminaret er repræsentanter for de professionelle køkkener og beslutningstagere i store danske virksomheder og kommuner, der dagligt bespiser mange mennesker. Arrangementet foregår hos Crown Plaza i Ørestaden og det er stadig muligt at tilmelde sig her: http://www.ufsnordic.nemtilmeld.dk

Et ekspert-panel vil på seminaret give deres bud på, hvordan de professionelle køkkener kan bidrage til at skabe nye bæredygtige fødevare-vaner til fordel for naturen, klimaet, forbrugerne og food service branchen.

Panelet består af:

  • Peter Dahl, Country Manager, Unilever Food Solutions Danmark
  • WWF Verdensnaturfondens danske generalsekretær, Bo Øksnebjerg
  • Franziska Rosenkilde, Kulturborgmester i Københavns Kommune og ansvarlig for kommunens nye Fødevarestrategi
  • Programchef for Fremtidens Fødevarer Michael Minter fra Concito
  • Executive Director of Strategic Operations Fredrik Sandstrøm fra BC Hospitality Group

Seminaret tager udgangspunkt i en ny rapport ”Future50Foods”, som Unilever/Knorr på globalt plan har udarbejdet i samarbejde med WWF. Rapporten er endnu ikke lanceret i Danmark.

Målet med Future50Foods er at yde et konstruktivt bidrag til debatten om fremtidens nye fødevaresystem. Og i en tid, hvor vi konstant fortæller forbrugerne, hvad de IKKE bør spise, kortlægger rapporten 50 fødevarer, som rummer mange muligheder for at tilberede bæredygtige og sunde måltider – både i de professionelle køkkener og i de private husholdninger.

Kriteriet har været, at fødevarerne har både god smag, er ernæringsrigtige og er meget klimavenlige set ift. animalske produkter. Og så er de økonomisk overkommelige.

Unilever og WWF vil bruge rapporten som platform for at diskutere, hvordan vi får gjort debatten om mere bæredygtige fødevarevaner mere konstruktiv og handlingsanvisende. Danskernes kødforbrug ligger jo langt over det bæredygtige niveau, som for nyligt blev defineret af internationale forskere i EAT-Lancet-Kommissionen, men også markant højere end de officielle danske kostanbefalinger. Der er derfor et åbenlyst behov for, at både politikerne, offentlige institutioner og fødevarevirksomhederne bidrager til den nødvendige forandring af danskernes madvaner.

Tilmelding kan ske via følgende link: http://www.ufsnordic.nemtilmeld.dk/

 

Skrevet i: Foodservice, Messer og konferencer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

Detailhandel og en grosFoodservice08. 01. 2026

Den københavnske restaurantkæde Banzo – tidligere kendt som Garbanzo – har ikke alene fået nyt navn men også ny fødevareleverandør. Nu er det grossisten Dagrofa Foodservice, som sørger for levere fødevarer til Banzos fem pitarestauranter i Indre By, Nordhavn, Østerbro, Nørrebro og på Frederiksberg. 

Billetsalg til Dining Week er i gang

Foodservice08. 01. 2026

Billetsalget til Dining Week er i gang – tusindvis har allerede sikret sig pladser til vinterens store spiseuge. Billetsalget til Dining Week er nu åbnet, og interessen for Nordens største restaurantfestival er igen markant. Allerede nu har over 20.000 danskere sikret sig billetter til

500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

AktueltBrød og kagerDetailhandel og en grosKonfekture08. 01. 2026

Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er

Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ08. 01. 2026

I løbet af de kommende ni måneder vil Danish Crown etablere en ny produktions-facilitet i Vejen, hvor omkring 100 medarbejdere skal udbene forender fra danske grise. Med stigende tilførsler af grise fra danske landmænd får Danish Crown brug for ekstra kapacitet til udbeningen af danske grise.

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

KonfektureTop08. 01. 2026

Hvordan kan danskere på tværs af generationer finde fælles løsninger på bæredygtighed og forbrug i hverdagen? Toms Gruppens nye initiativ, Generationsrådet, skaber et forum for ærlig dialog og nye perspektiver - med ambitionen om at bygge bro mellem generationernes forskellige

IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Efter 40 år med kødboller udvider IKEA igen sit sortiment af runde fristelser i restauranterne. Allerede fra denne uge kan kunderne sætte tænderne i en sprød, plantebaseret falafel med smag af Mellemøsten i anledningen af ‘Grøn januar’. Fra den 7. januar kan kunderne hos IKEA vælge en ny

FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport06. 01. 2026

Små mobile fødevarevirksomheder som eksempelvis den lokale fiskebil er underlagt nogle uhensigtsmæssige regler, der gør det svært at drive de populære salgsvogne efter reglerne, lyder det fra FødevareDanmark. Når den lokale fiskebil ruller ind på torvet lørdag formiddag for at forsyne de

Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Statsminister Mette Frederiksens nye udmelding om mulig nulmoms på frugt og grønt får ros af Kræftens Bekæmpelse, Diabetesforeningen og Hjerteforeningen. Det er positivt, at statsminister Mette Frederiksen vil sætte ind mod de høje fødevarepriser. Med de rette greb kan indsatsen også blive et

Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed06. 01. 2026

29 procent af danskerne svarede kort før jul, at de overvejede at vælge alkohol fra i den første måned af 2026. Der er imidlertid både aldersmæssige og geografiske forskelle. Næsten hver tredje dansker overvejer at tage en januar uden alkohol. Dagrofas salg peger også på stor stigning i salget

Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

FoodserviceMejeriTop06. 01. 2026

Dyr chokolade med pistacie. Hytteost og protein. Små hapsere. Det er blot tre af de fem madtrends, som Arla har udpeget i det år, der netop er overstået. Du har helt sikkert scrollet forbi dem på TikTok, Instagram eller Facebook. Dubai chokolade, fermenterede drikke, hot honey, hytteostpizza og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

    08.01.2026

  • Billetsalg til Dining Week er i gang

    08.01.2026

  • 500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

    08.01.2026

  • Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

    08.01.2026

  • Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

    08.01.2026

  • IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

    06.01.2026

  • FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

    06.01.2026

  • Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

    06.01.2026

  • Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

    06.01.2026

  • Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

    06.01.2026

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik