• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceMesser og konferencerTop15. 10. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Fremtidens fødevarer sættes på spidsen

FoodserviceMesser og konferencerTop15. 10. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

 

(Grafik: Gerd Altmann)

75 % af verdens samlede fødevareindtag stammer fra bare 15 afgrøder og 5 dyrearter. Samtidig stammer 1/3 del af den globale CO2 udledning fra vore fødevarer. Det skriver Unilever Food Solutions, der sammen med WWF inviterer til debatmøde og seminar for foodservice-sektoren med titlen “Fremtidens bæredygtige fødevarer” onsdag d. 6. november fra kl 14-17 i Ørestaden.

Seminaret sætter fokus på Food Service branchens rolle og deler konkrete erfaringer og holdninger fra aktører i den private og offentlige sektor.

Unilever er en af verdens største fødevarevirksomheder med en global bæredygtighedsstrategi og -plan. UFS (Unilever Food Solutions) er Unilevers division for Food Service, som servicerer en meget stor del af de professionelle køkkener i Danmark.

– Unilever har i kraft af sin størrelse både et meget stort ansvar og en tilsvarende stor mulighed for at påvirke forbrugernes madvaner – direkte og gennem samarbejdet med de professionelle køkkener, som dagligt bespiser mange mennesker i virksomhedskantiner, institutionskøkkener og restauranter mv., siger Peter Dahl, Country Manager, Unilever Food Solutions i Danmark.

– Og netop samarbejdet med de professionelle køkkener er en vigtig vej til at skabe reel forandring. Det er de professionelle køkkener, der skaber trends, inspirerer og lærer forbrugerne om nye løsninger, når det gælder velsmagende mad.

Deltagerne i seminaret er repræsentanter for de professionelle køkkener og beslutningstagere i store danske virksomheder og kommuner, der dagligt bespiser mange mennesker. Arrangementet foregår hos Crown Plaza i Ørestaden og det er stadig muligt at tilmelde sig her: http://www.ufsnordic.nemtilmeld.dk

Et ekspert-panel vil på seminaret give deres bud på, hvordan de professionelle køkkener kan bidrage til at skabe nye bæredygtige fødevare-vaner til fordel for naturen, klimaet, forbrugerne og food service branchen.

Panelet består af:

  • Peter Dahl, Country Manager, Unilever Food Solutions Danmark
  • WWF Verdensnaturfondens danske generalsekretær, Bo Øksnebjerg
  • Franziska Rosenkilde, Kulturborgmester i Københavns Kommune og ansvarlig for kommunens nye Fødevarestrategi
  • Programchef for Fremtidens Fødevarer Michael Minter fra Concito
  • Executive Director of Strategic Operations Fredrik Sandstrøm fra BC Hospitality Group

Seminaret tager udgangspunkt i en ny rapport ”Future50Foods”, som Unilever/Knorr på globalt plan har udarbejdet i samarbejde med WWF. Rapporten er endnu ikke lanceret i Danmark.

Målet med Future50Foods er at yde et konstruktivt bidrag til debatten om fremtidens nye fødevaresystem. Og i en tid, hvor vi konstant fortæller forbrugerne, hvad de IKKE bør spise, kortlægger rapporten 50 fødevarer, som rummer mange muligheder for at tilberede bæredygtige og sunde måltider – både i de professionelle køkkener og i de private husholdninger.

Kriteriet har været, at fødevarerne har både god smag, er ernæringsrigtige og er meget klimavenlige set ift. animalske produkter. Og så er de økonomisk overkommelige.

Unilever og WWF vil bruge rapporten som platform for at diskutere, hvordan vi får gjort debatten om mere bæredygtige fødevarevaner mere konstruktiv og handlingsanvisende. Danskernes kødforbrug ligger jo langt over det bæredygtige niveau, som for nyligt blev defineret af internationale forskere i EAT-Lancet-Kommissionen, men også markant højere end de officielle danske kostanbefalinger. Der er derfor et åbenlyst behov for, at både politikerne, offentlige institutioner og fødevarevirksomhederne bidrager til den nødvendige forandring af danskernes madvaner.

Tilmelding kan ske via følgende link: http://www.ufsnordic.nemtilmeld.dk/

 

Skrevet i: Foodservice, Messer og konferencer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Mens salget af økologiske varer generelt er faldet i den danske dagligvarebranche, går online-supermarkedet nemlig mod strømmen og øger sin økologiprocent fra 22,8 procent i 2024 til 23,8 procent i 2025. Dermed fastholder nemlig positionen som den dagligvareaktør i Danmark med den højeste andel af

Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

Drikkevarer12. 02. 2026

Lavazza Danmark styrker nu sin position i et marked, hvor forventningerne til kaffe er stigende uanset om den nydes hjemme, på café, restaurant, hotel eller arbejdspladsen. For at imødekomme udviklingen har virksomheden taget et vigtigt strategisk skridt og oprettet stillingen som Coffee Trainer.

Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

AktueltEmballageFoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksport12. 02. 2026

Små og mellemstore fødevarevirksomheder bruger seks til syv gange flere ressourcer på at administrere den nye emballageafgift end på selve afgiften. Det vidner om et klart behov for forenkling, lyder det fra FødevareDanmark. I december nedsatte miljøminister Magnus Heunicke et virksomhedsforum,

Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

AktueltFoodserviceMiljø og sundhed12. 02. 2026

Make-A-Wish Danmark er gået sammen med en række af Københavns mest populære restauranter om at lave en online velgørenhedsauktion, hvor danskerne kan byde på særlige auktionsgenstande. Blandt andet kan man byde på en privat koncert med artisten Aura Dione og beløbet går direkte til at opfylde

Danmark må afgive førstepladsen i økolog

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Danmark har hidtidig indtaget førstepladsen som verdens bedste i økologisk forbrug siden årtusindeskiftet. Men nu må danskerne se sig slået af Schweiz. Der skal politisk opbakning til, hvis målet om flere økologiske arealer skal nås, mener Landbrug&Fødevarer. Gennem de seneste mange år har

Foodexpo baner vejen for iværksættere

Messer og konferencer10. 02. 2026

Med Iværksætterstien giver Foodexpo startups de bedste betingelser for at kickstarte deres vækstrejse. Her venter således både uvurderlig eksponering og stærke muligheder for networking med relevante folk fra branchen. Nordens største fødevaremesse finder sted i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts

Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

Drikkevarer10. 02. 2026

Strandgaarden har indgået en eksklusivaftale med det islandske drikkevarebrand Collab, som betyder, at Strandgaarden fremover overtager salg, markedsføring og distribution af Collab i Danmark. Aftalen sender endnu et Nordisk brand i kraftig vækst ind i Strandgaardens portefølje, og understøtter

Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

AktueltDrikkevarerFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Et nyt spinout fra Kost Studio og Kost Capital, der målretter fødevaretab på gårdniveau ved at stabilisere fordærvelige afgrøder og omdanne dem til funktionelle ingredienser. Hvert år går 15,3 pct. af al fødevareproduktion globalt tabt på gårdniveau, før den når forbrugere,

Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

AktueltBrød og kagerØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Over hele landet står folk i kø, bagerierne melder udsolgt, og Instagram flyder over med flødeskum, anmeldelser og billeder af landets mest hypede bagværk. Men midt i trenden sker der noget, som få opdager: Der bliver produceret så mange fastelavnsboller, at mange af dem ikke når at blive

Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Dagrofa sætter nye mål for sit arbejde med bæredygtighed og bekræfter ambitionen om at drive en mere bæredygtig fødevarevirksomhed. Programmet ”Grobund for mere” fokuserer på en række samlende punkter for koncernen. Dagrofa er trådt ind i 2026 med blikket rettet mod målsætninger for sin indsats

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

  • Foodexpo baner vejen for iværksættere

    10.02.2026

  • Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

    10.02.2026

  • Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

    10.02.2026

  • Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

    10.02.2026

  • Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

    10.02.2026

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik