• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Fødevareproduktion18. 11. 2020 | Dann Bjarke Jensen

Fra idé til robot på fire måneder

Fødevareproduktion18. 11. 2020 By Dann Bjarke Jensen

Unikke robotløsninger til slagterier kan i dag udvikles, produceres og installeres på måneder frem for år. Den hurtige eksekvering skyldes teknologiske gennembrud og nye indsigter

De flestes indre billede af en operatør på et slagteri er nok fyldt med skarpslebne knive, roterende save, løft, træk og skub af hele og parterede grise. Men i disse år er det billede ved at ændre sig på moderne slagterier. Operatører kan også være udstyret med touchskærme og joysticks, der kontrollerer de robotter, som fjerner løftebyrden fra operatørerne.

Hos Danish Crown i Ringsted har de eksempelvis siden årsskiftet haft robotten meat mover til at løfte emballerede kødprodukter som kam og brystflæsk fra transportbåndet ned i en kasse.

Før blev det ensidige, gentagne arbejde (EGA) løst af en pakkefunktion fordelt på fem mand i rotation for at fordele løftebyrden og undgå skader.

Og netop visionen med at reducere erhvervssygdomme som slidgigt, rygproblemer og muskelskader uden at gå på kompromis med kvaliteten og hastigheden af arbejdet er årsagen til, at flere af processerne på de store slagterier står til at blive automatiseret.

Meat moveren er udviklet af DMRI, Teknologisk Institut, produceret af Robot Norge og kørt i stilling på slagteriet i tæt samarbejde med Danish Crown i Ringsted. Robotten er et mønstereksempel på, hvorfor automatiseringsløsninger for alvor kommer til sin ret, hvis udviklerne forstår slagteriets behov og deres produkter. Det mener Carsten Jensen, faglig leder i DMRI, Teknologisk Institut:

– Vores force er, at vi sammen med kunden vurderer, hvad der er en teknisk gennemførlig og bæredygtig løsning i forhold til resultatet, økonomien og installationen, siger han.

Unikke og hurtige robotløsninger

DMRI på Teknologisk Institut har efter mange års arbejde inden for automatisering i slagteribranchen et solidt bagkatalog af teknologier, der spænder fra visionsystemer over kunstig intelligens-software til robotmekanik. Kombineret med indsigt i kød- såvel som i robotindustrien og erfaring fra et utal af automatiseringsprojekter har instituttet i dag som mål, at bestillingsopgaver på robotter skal kunne løses fra idé til installation på fire måneder.

– Vi kan gøre det så hurtigt, fordi vi bruger eksisterende platforme, som vi konverterer til nye opgaver, siger Carsten Jensen og indskyder:

– Intelligent styring baseret på kamerainput kan i nogle situationer være en ridsrøver, men vores erfaring sikrer hurtig og effektiv udvikling – også på det område.

Slagterierne er klar til flere robotter

Inden for automatisering har slagterierne haltet bagud i forhold til andre brancher som tekstil eller metal. Men nu er tiden moden til flere robotter langs transportbåndet, mener Carsten Jensen, der understreger, at der også er en økonomisk gevinst ved at være firstmover.

– Al erfaring viser, at installationen af det første robotudstyr oftest kan inspirere til andre anvendelsesmuligheder på slagterierne og det er en væsentlig konkurrencefordel, siger han.

– Meat mover er et af mange nye skridt på vejen til mere automatiserede processer på slagterier, der kan skabe et bedre arbejdsmiljø for operatørerne og samtidig gøre slagterierne konkurrencedygtige langt ind i fremtiden, fortæller Carsten Jensen.

Ønsket om at automatisere handlinger, der kræver tunge løft, kommer fra branchen selv. Derfor fortsætter DMRI, Teknologisk Institut de næste år med at kigge på, hvordan robotter kan tage slæbet i flere forskellige scenarier finansieret af Svineafgiftsfonden.

Bestillingsopgaver til DMRI, Teknologisk Institut direkte fra slagterierne er ofte opstået som led i en kritisk gennemgang af slagteriets produktion i fællesskab med dets ledelse.

– Vores fordel er, at vi tænker løsningsorienteret. Vi kan dele et problem op i nogle kategorier, som kan løses med en teknisk anordning, så slid og skader hos operatøren minimeres, siger Carsten Jensen og fortsætter:

– Vi løser opgaverne her og nu og med kort og effektiv tidshorisont.

Skrevet i: Fødevareproduktion

Seneste nyt fra redaktionen

Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

DrikkevarerPolitik og eksport03. 03. 2026

En idé fra fem studerende får nu Danmarks mest solgte flaskeøl til at ændre udseende. Formålet er at inspirere unge i begyndelsen af 20’erne til at tale med hinanden om politik, da undersøgelser viser, at mange unge har lav demokratisk selvtillid. Skal de store byer have små huslejer, hvorfor

Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

Foodservice03. 03. 2026

Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro og skrive sig ind i kroens lange historie. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser. 'Stop, mens legen er god.' Det er

Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

35 centrale fødevareaktører vil vende krisen for dansk frugt og grønt og bane vejen for en tredobling af produktionen i de kommende årtier. I et nyt forum for dansk frugt grønt koordineres indsatser på tværs af hele værdikæden. I 2025 har medlemmerne af tænketanken Madtanken sat krisen for

Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugPolitik og eksport03. 03. 2026

Et massivt flertal af danskere forlanger langt bedre dyrevelfærd for Danmarks 40 millioner industri-grise, viser ny måling fra YouGov. “Det er ganske overvældende, at mistilliden overfor svineindustrien er så udtalt,” siger World Animal Protection Danmark. En måling fra analyseinstituttet

Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

28. februar uddelte Det Danske Gastronomiske Akademi hædersdiplomer til en række personer, der har gjort en særlig indsats for gastronomi og smagsoplevelser i Danmark. I år blev diplomerne blandt andet uddelt til Viola Capriola fra Grønt Marked for fødevaresalg, Trine Krebs for gastronomisk

Ny brancheanalyse fra DRC: Grøn omstilling på restaurantmenuerne drives af faglighed – ikke af pres

AktueltFoodservice26. 02. 2026

Danske køkkener vælger i stigende grad grønne og planterige retter, ikke fordi de skal, men fordi faglighed, kvalitet og køkkenkultur peger i den retning. Det viser en ny brancheanalyse, der kortlægger bæredygtighed i den danske restaurationsbranche og er udarbejdet af Danmarks Restauranter &

innocent lancerer grøntsagssmoothies med minimum 25% grøntsager

DrikkevarerFrugt og grøntMiljø og sundhed26. 02. 2026

To nye smoothies med højt indhold af grøntsager fra innocent indeholder op til 27 procent grøntsager og ingen tilsat sukker. Lanceringen er samtidig et forsøg på at skabe større klarhed i en kategori, hvor smoothies ofte reduceres til ét tal på deklarationen. Smoothies bliver i dag ofte

BKI foods offentliggør bæredygtighedsprogram frem mod 2040

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 02. 2026

For første gang har BKI foods samlet virksomhedens samlede bæredygtighedsindsats, data og partnerskaber i ét program: Kaffe med omtanke. Programmet tilbyder et åbent og faktabaseret indblik i, hvor Danmarks største kafferisteri står i dag, og hvilke ambitioner der styrer retningen for

Ny kostundersøgelse: Kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring

AktueltMiljø og sundhed26. 02. 2026

Forbruget af sukker er for højt, men kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring. Danskerne kostvaner ligger et godt stykke fra anbefalingerne. For eksempel spiser vi væsentligt mere sukker end anbefalet - særligt børn og unge. Samtidig viser den nye nationale

Ny undersøgelse: Kantiner og middag med venner giver flere bælgfrugter på tallerkenen

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed26. 02. 2026

Det er de sociale rammer, der er med til at bestemme, hvad vi lægger på vores tallerken. En ny undersøgelse viser, at både venner, familie, kollegaer og kantiner inspirerer til nye madvarer. Bælgfrugtspartnerskabet udgiver i dag Bælgfrugtsbarometeret, der er en årlig, landsdækkende undersøgelse

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

    03.03.2026

  • Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

    03.03.2026

  • Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

    03.03.2026

  • Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

    03.03.2026

  • Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

    03.03.2026

  • Ny brancheanalyse fra DRC: Grøn omstilling på restaurantmenuerne drives af faglighed – ikke af pres

    26.02.2026

  • innocent lancerer grøntsagssmoothies med minimum 25% grøntsager

    26.02.2026

  • BKI foods offentliggør bæredygtighedsprogram frem mod 2040

    26.02.2026

  • Ny kostundersøgelse: Kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring

    26.02.2026

  • Ny undersøgelse: Kantiner og middag med venner giver flere bælgfrugter på tallerkenen

    26.02.2026

  • Håbløst bureaukrati, mener Danske Ølentusiaster: Hobbybryggere sidestilles med kommercielle bryggerier

    24.02.2026

  • Danskerne spiser markant mindre frugt og grønt – organisationer opfordrer til at fjerne momsen

    24.02.2026

  • Køkkenprisen 2026: Nu er der åbent for indstillinger

    24.02.2026

  • nemlig forpligter sig: Halverer madspild og udfaser turbokyllinger

    24.02.2026

  • Landbrug og Fødevarer: Totalberedskab bør omfatte fødevareforsyning

    24.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik