• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseMejeriMiljø og sundhed28. 11. 2024 | Mikkel Bækgaard

For mange arbejdsulykker på mejerier: Sika Footwear indgår i nyt forskningsprojekt

Forskning og uddannelseMejeriMiljø og sundhed28. 11. 2024 By Mikkel Bækgaard

Mejeri- og ostefremstilling er en af de brancher inden for fødevarefremstilling, der har flest ulykker. Siden 2019 har 4.315 fødevareproduktionsmedarbejdere været ude for en arbejdsulykke. Nu skal nyt forskningsprojekt knække koden for mere skridhæmmende fodtøj.

Tal fra Arbejdstilsynet viser, at mejeri- og ostefremstilling er den branche indenfor fremstilling af nærings- og nydelsesmidler, der siden 2019 har absolut flest forekomster af arbejdsulykker. Nu skal nyt forskningsprojekt støttet af arbejdsmiljøforskningsfonden belyse, hvordan man undgår de mange faldulykker, der er den hyppigste type arbejdsulykke på industriarbejdspladser. Det er blandt andet sikkerhedsskoproducenten Sika Footwear, der samarbejder med forsker ved institut for sundhedsteknologi på Aalborg Universitet, Lasse Hamann Jakobsen, om forskningsprojektet.

“Lasse Jakobsen har tidligere forsket i skridsikkerhed. Derfor er vi meget begejstret for, at han endnu engang forsker i skridsikkerhed, og endda så specifikt som det er tilfældet omkring ostekit, der ofte er skyld i spejlglatte gulve,” siger CEO hos Sika Footwear, Martin Dahl.

Han uddyber, at flere af Sika Footwears samarbejdspartnere har delt deres udfordringer med nærulykker grundet glatte overflader, og på den baggrund håber skoproducenten nu, at forskningsprojektet kan bringe essentiel viden med sig:

“Det er ekstrem vigtigt for os, at der bliver forsket på området, for det giver os og resten af branchen en unik mulighed for at opnå viden på området. Helt konkret håber vi at få specifik viden, vi kan bruge til at udvikle specielle sko, der højner skridsikkerheden hos mejerimedarbejdere samt hos andre fødevareproducenters medarbejdere.”

Nedbringelse af fald og glideulykker

Grundlaget for Lasse Jakobsens forskningsprojekt er at kunne bibringe viden, der kan være med til at mindske antallet af faldulykker, hvor folk glider på industriarbejdspladser.

“Mejerimiljøer, især de områder hvor kitvæske anvendes under modning af ost, udgør en stor udfordring i form af glatte overflader, hvilket øger risikoen for faldulykker, på trods af strenge procedurer for hyppige rengøringer. Én faldulykke er én for mange. Især når risikoen for at de indtræffer, kan reduceres ved at tilpasse sikkerhedsskoenes sålegenskaber efter det pågældende arbejdsmiljøs underlag,” udtaler Lasse Hamann Jakobsen.

I sit laboratorium på Aalborg Universitet har forskeren replikeret specifikke gulve og kitvæske ostefremstilling, som så bruges til at sammenligne skos designparametre overfor skridsikkerhed. Den eneste variabel er altså sikkerhedsskoene, hvoraf flere af skomodellerne er fra Sika Footwear.

“Vi har fundet frem til, at man ikke kan lave et generisk stempel på, at noget er skridsikkert. Det kommer an på overflader, gulv og forureninger i forskellige miljøer, og det er kombinationen af de parametre, vi undersøger og måler på. Forhåbentlig kan vi fremvise resultater, som producenter og virksomheder fremover kan anvende,” siger Lasse Hamann Jakobsen.

Sika Footwear vil tage ansvar

Ifølge Martin Dahl er Sika Footwears vision at sikre, at folk holder så længe som muligt på arbejdsmarkedet. Derfor er det ikke nok, at sko lever op til de foreskrevne standarder. Derimod er målet, at skoene skal performe så optimalt som muligt især på industriarbejdspladser, hvor der er en forøget risiko for arbejdsulykker.

“Det her er mere ekstreme miljøer, og vi vil gerne udvikle sko, der kan leve op til det. Det kræver mere end de foreskrevne sikkerhedsstandarder. I bund og grund er forskningsprojekter som dette en kæmpe anerkendelse af, at der er en problematik, der skal løses, og det er et skulderklap til de virksomheder, der leverer produktet til de mange berørte faggrupper,” udtaler Martin Dahl.

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Mejeri, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

Konfekture28. 05. 2026

Tidligere på året løb KonditorBager i Bjerringbro med guldet i Danmarks Bedste Romkugle. Efter at have gået sin sejrsgang i det midtjyske kommer den prisvindende kugle nu til at kunne fås over hele landet. Ved Nordens største fødevaremesse, Foodexpo i Herning, løb KonditorBager i Bjerringbro

Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

Drikkevarer28. 05. 2026

Kaffepriserne brager i vejret igen i 2026, men det afholder ikke danskerne fra det sorte guld. Derimod stiger salget af espressomaskiner, som nu overgår filterkaffemaskinerne hos en af landets største forhandlerkæder. Kaffen er blevet betydeligt dyrere de seneste to år, men danskerne

Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

AktueltDetailhandel og en gros28. 05. 2026

Dagrofa Foodservice blev tirsdag aften hædret ved årets E-Handelsprisen, der uddeles af Dansk Erhverv. Virksomheden var for første gang nomineret til finalen med sin nye webshop målrettet professionelle køkkener – og endte med en tredjeplads i kategorien ”Bedste B2B-virksomhed med online omsætning

Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

AktueltMejeri28. 05. 2026

Til årets Madens Folkemøde blev en ny pris stiftet for at hylde håndværket og fagligheden blandt Danmarks bedste ostemagere. 10 oste dystede om priser i kategorierne Fast ost og Blåskimmel, og jury og publikum præmierede oste fra Arla Unika, Jernved Mejeri og Thise Mejeri som kongerigets

Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

FoodserviceMesser og konferencerTop28. 05. 2026

På årets Madens Folkemøde blev JaTak-prisen uddelt for første gang til en række af de mennesker, der hver dag skaber arbejdsglæde på restauranter i hele Danmark. Blandt vinderne er Sten Hansen fra Christianshavns Færgecafé, der blev hyldet som Årets Leder, Mathias Bergdahl fra Kurhotel Skodsborg,

Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug26. 05. 2026

Danish Crown holder de forventede planer i sin transformation og leverer et tilfredsstillende nettoresultat på 552 mio. kr. i første halvår mod et korrigeret resultat på 351 mio. kr. sidste år. Renset for en tilbageførelse af hensættelsen af Essen-fabrikken lander resultatet dog på niveau med sidste

Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

Foodservice26. 05. 2026

Eftersøgningen efter Danmarks bedste kok til mad over bål er skudt i gang. For tredje år i træk afholdes DM i Bålmad — en krævende kokkekonkurrence, hvor kun en lille udvalgt skare får lov at stille til start. Kan du kreere gastronomiske oplevelser i særklasse — også selv om røgen svider i

Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed26. 05. 2026

Danmarks bedste alkoholfri øl 2026 hedder igen i år Y og kommer fra bryggeriet Åben. Det blev resultatet da, otte finalist-øl dystede til finalen i DM i Alkoholfri Øl i Tivoli lørdag eftermiddag – en konkurrence, som er skabt i samarbejde med Danske Ølentusiaster. Vinderen, som også løb med titlen

Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

AktueltMesser og konferencer26. 05. 2026

21.-23. maj blev Madens Folkemøde afholdt Nykøbing Falster, og i år besøgte mere end 40.000 mennesker folkemødet. Blandt årets nyheder var et nyt nationalt forum for ung sundhed, en festival for regenerativt landbrug og priser til Danmarks bedste oste.  Efter stor succes i 2025 blev Madens

Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

FoodserviceTop26. 05. 2026

I forbindelse med Kantineprisen 2026 er vinderen af årets cook off nu fundet! I et stærkt felt af dygtige kantineteams var det køkkenchef Lars Jensen og teamet fra Søstrene Grenes kantine i Taghaven, der torsdag d. 21. maj løb med sejren på Madens Folkemøde i Nykøbing Falster. Kantineprisens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

    28.05.2026

  • Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

    28.05.2026

  • Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

    28.05.2026

  • Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

    28.05.2026

  • Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

    28.05.2026

  • Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

    26.05.2026

  • Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

    26.05.2026

  • Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

    26.05.2026

  • Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

    26.05.2026

  • Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

    26.05.2026

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik